Продовжуючи розповідати про можливі договори, які можуть укласти в Польщі іноземці, необхідно згадати і про контракт B2B – одна з найбільш міфологізованих і неоднозначних угод, які можуть бути запропоновані до підписання. Чи є Umowa B2B в Польщі різновидом трудового договору? Чи правда, що робота за принципом «бізнес для бізнесу» не потребує оформлення дозволу на роботу або освядченія у 2024 році? У чому величезні вигоди Б2Б-контракту, а в яких умовах він може стати джерелом серйозних проблем? Відповіді на ці та інші питання розкриємо в даному матеріалі.
Договір B2B (Umowa B2B) у Польщі – це категорія контрактів, сторонами яких є суб’єкти господарювання (ФОП, ТОВ тощо). Сама назва B2B – це похідна від англійської: business to business – бізнес для бізнесу. Угоди, які належать до категорії цивільно-правових, регулюються Цивільним кодексом РП, та можуть приймати різні законодавчо встановлені форми, в т. ч. підміняючи собою трудовий договір. Одночасно самого поняття B2B в законах не вказано, оскільки будь-яка угода між ФОП або організаціями по суті «biznes do biznesu».
Напевно, можна говорити, що саме формулювання business-to-business (B2B) – це розмовна форма. Проте вона настільки щільно увійшла в бізнес-лексикон не тільки Польщі, але й решти світу, що стала, якщо і не офіційною, то повсюдно застосовується.
Ми вказуємо на ці деталі з однією метою – показати, що B2B-договори можна відшукати в нормах законодавства, т. к. там прописані більш конкретні форми, а також, щоб позначити – в самому договорі ніяких відміток начебто biznes do biznesu, B2B або business to business бути не повинно.
Принциповим моментом є сам факт взаємовідносини сторін. Будучи суб’єктами господарювання, сторони укладають угоду про виконання певного виду робіт (послуг), можливі терміни і оплату за це. За бажанням підписантів контракт business-to-business може містити й інші параметри.
Головне ж у тому, що сторони не відповідають за все, що відбувається за межами контракту. В першу чергу за оподаткування сторін. Виконавець одержує належні йому кошти, і те, як і коли він буде розраховуватися з податковими владою або ZUS, замовника не хвилюють.
Саме у відсутності відповідальності однієї сторони (замовника, роботодавця) за оподаткування другої сторони (виконавця, підрядника працівника) і полягає головний плюс Б2Б-контрактів.
Не секрет, що кількість внесків до ZUS і податків за стандартним трудовим договором у Польщі, м’яко кажучи, багато. Для наочності розглянемо приклад, що порівнює можливі витрати і доходи по умове про праце і B2B-договором.
Наприклад, людина заробляє нетто (чистими на руки) 3847 злотих (ця нерівна цифра взята для прикладу, т. к. деякий час тому була середньою зарплатою по економіці, і нехай зараз цей параметр став іншим, для наочності підійде і це значення). Щоб розрахувати значення брутто, тобто до вирахування всіх належних податків та зборів, які повинен заплатити працівник зі свого доходу, до зазначеної зарплати треба додати всі ці відрахування. Не вдаючись у подробиці (дізнатися які можна за посиланням вище), скажімо, що брутто у розглянутому прикладі складає 5330 злотих.
Однак і це ще не все. Роботодавець, крім вже зазначених виплат, що повинен зробити ще і додаткові, за іншими напрямами. Його сумарні витрати складуть 6429 злотих. Тобто, щоб працівник за умове про праце отримав 3847 злотих, роботодавець повинен витратити 6429 злотих. Не у два рази більше, але десь поруч.
Продовжимо використовувати той же приклад. Найочевидніший варіант при Б2Б-угоді, це заробіток виконавця на рівні величини брутто, тобто 5330 злотих, або на 1483 злотих більше, ніж за трудовим договором. У виграші і роботодавець, який витратить на 1099 злотих менше (6429 – 5330 = 1099).
На перший погляд, картина складається сприятлива. Обидві сторони в безсумнівному плюсі. Але не варто забувати, що відсутність соціальних платежів означає і відсутність соціальних послуг. Ні доступу до безкоштовної медицини, ні пенсійних, ні інших відрахувань такий договір не передбачає.
Однак йдеться про двох підприємців, а значить і виконавець повинен бути зареєстрований як бізнесмен або мати своє підприємство. А такі форми організації самі по собі вимагають різних виплат. Не «з’їсть» необхідність оплачувати свої податкові та соціальні зобов’язання всі переваги Б2Б-договору?
Давайте розглянемо можливі варіанти:
Звичайно, це дуже грубий розрахунок, і цілком можливі коливання значень через оподаткування. Але головне тут інше: договір B2B може бути дуже вигідним, але в кожному конкретному випадку необхідно все ретельно прораховувати перед підписанням. Для детальних розрахунків можна використовувати різні калькулятори Umow B2B, наприклад, цей.
Не можна не відзначити в якості переваги і можливість легалізації в Польщі виконавця (працівника) по Б2Б-договором. Фактично будучи підприємцем, такий іноземець має можливість отримати карту побиту по бізнесу.
Треба вказати і на одну особливість пільгових періодів виплат ZUS. Якщо ви плануєте укласти договір B2B з підприємством / бізнесменом, який до цього був вашим роботодавцем, то Ulga na start застосована бути не може.
Є очевидні мінуси, якщо пропонується використовувати «бізнес для бізнесу» в якості аналога трудового договору – немає ніякого захисту і ніяких прав, які надаються працівникові Трудовим законодавством, оскільки договір ТК РП не підпорядковується.
Звичайно, все зазначене може бути вписано в договір, але тоді може вирости і витрати, підставивши під сумнів вигідність підприємства. Вказівка в договорі повністю і чітко описаних параметрів робочого часу, місця виконання обов’язків і підпорядкування замовнику, може перетворити договір у стандартну умову про праце, а роботодавець може бути оштрафований на велику суму.
Крім перерахованого, є й проблеми, пов’язані з реєстрацією підприємства. Ми вже детально говорили про те, як зареєструвати свій бізнес в Польщі, і вказували, що далеко не всі форми організації доступні кожному іноземцю. Наприклад, зареєструвати ФОП можуть далеко не всі.
Так, кожен може вибрати форму ТОВ або іншого суспільства, але складнощі ведення звітності, ймовірність помилок при відсутності досвіду, можуть призвести не тільки до невигідності такого договору, але і до серйозних порушень, санкціями за які можуть стати і депортація, і приміщення в заборонні списки SIS.
У кожного є право приймати рішення самостійно. Ніхто не може забрати права на помилки. Ми не збираємося нав’язувати читачам яку-небудь форму договору, і лише висловлюємо свою суб’єктивну думку, з якою кожен має право не погоджуватися або прислухатися до нього.
В цілому, можна сформулювати таке правило: якщо ви не маєте ані найменшого уявлення про те, що таке ведення бізнесу в Польщі, якщо не знайомі з основами оподаткування та звітності, не варто погоджуватися на роботу за договорами B2B. Шанс, що ви заплутаєтеся або вас обдурять дуже великий.
Часто можна зустріти тезу, що договори B2B – це доля молодих і зухвалих. На наш погляд, це надмірне спрощення. Звичайно, молодість активна, мобільна і більш комунікабельна, однак у справі з даними контрактами нерідко важливіше досвід ведення бізнесу. Справа зовсім не у вікових межах або рівні активності, а в знаннях і вигідності.
Використовувати Б2Б-договори варто людям, які добре розуміють специфіку підприємництва в Польщі. Мова, звичайно, йде про застосування контракту, як аналога трудового договору, оскільки в реальних бізнес-взаєминах B2B безальтернативний.
Що стосується більш конкретних видів діяльності, то найбільш зручні і вигідні такі угоди при віддаленій роботі. Широке поширення мають Б2Б-договори для програмістів (Umowa B2B programista), коли вона укладається на певний вид робіт – до отримання зазначеного результату або супроводу проекту.
Дозвільні документи на працевлаштування в Польщі, для укладення Б2Б-договору не потрібні. І не тільки для самого факту підписання, але і для виконання обов’язків за таким контрактом. На перший погляд, це непогана новина, і можна було б розглядати її, як додаткова перевага контракту.
Однак згадаємо, що для законної підприємницької діяльності потрібна реєстрація, дотримання норм, відкриття бізнес-віз і т. д. Все це має свої рівні складності, свої ризики, і в кожному випадку потрібно оцінювати, що більш вигідно – відкривати зезволеніє / освядченіє або займатися бізнесом.
В Польщі є можливість, за певних умов, займатися бізнесом без реєстрації. Але в таких випадках дохід повинен бути не вище 50% від мінімальної зарплати, і заради такого прибутку немає сенсу ризикувати.
Форма Umowa B2B вільна. Особливих складнощів немає, проте є деякі обов’язкові вимоги:
Типовий договір Б2Б досить простий (зразок).
Однак, чим більше деталей встановлено договором, тим більш захищеним буде виконавець (працівник). Головне, чітко і детально прописати всі нюанси, всі параметри контракту. Для прикладу вкажемо на ще один бланк – т. зв. умова про співпрацю (зразок), в якій деталізація умов досить висока:
Договір закінчить свою дію, якщо буде досягнутий зазначений у ньому термін, або виконаний обсяг робіт (результат). Однак розірвати угоду можна і до терміну. Умови можуть бути вказані безпосередньо в контракті або визначені додатковою угодою (в т. ч. і угодою про припинення дії договору).
Якщо немає точних правил, кожна зі сторін має право заявити про розірвання в будь-який момент. Але якщо в контракті зазначено на обсяг робіт (результат) та / або строк, і потрібне не було виконано, постраждала сторони мають право вимагати від контрагента компенсації отриманих збитків. У тому числі й в суді.
Працювати і одночасно займатися бізнесом в Польщі допустимо. Це навіть в деякому роді нівелює негативні наслідки від Б2Б-договори, пов’язані з соціальною стороною, т. к. за першим контрактом всі виплати здійснюються.
Однак від необхідності реєструвати бізнес-діяльність, і нести пов’язані з цим ризики, такий працівник не звільняється.
Не найпростіше справа – вирішити вигідна Umowa B2B. Ризики великі, але і матеріальні вигоди, якщо все зробити правильно, можуть бути значними. Потрібно обов’язково і максимально ретельно проаналізувати можливість підписання такого контракту.
В ув’язненні ще один факт: практично не зустрічаються випадки, коли контрагент, що пропонує підписати B2B, не погоджується на його коригування за запитом другої сторони. Зловживати цим не варто, але якщо якісь принципові положення, захищати свої інтереси потрібно обов’язково.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy