«Продам запрошення на роботу в Польщу», «Допоможу купити освядченя», «Купити дозвіл на роботу до 1 року» — такі або аналогічні оголошення можна нерідко зустріти на ресурсах, які займаються питаннями працевлаштування в Польщі. Не є таємницею і той факт, що виїжджає на роботу таким чином чималу кількість заробітчан. Проте існує закон, однозначно трактує отримання грошей за оформлення «запрошень» як правопорушення. Штраф за такі дії складає до 30000 злотих. Питань платного працевлаштування в Польщі у 2025 році — покупок освядченя, зезволеня та/або інших документів, пов’язаних з роботою в РП, штрафів та інших покарань за дане правопорушення, буде присвячена ця стаття.
Для початку дуже стисло пояснимо, про яких документах піде мова далі. Нагадаємо, що сам термін «запрошення» — це розмовна словоформа, усталена в колі заробітчан. По-польськи ні один з далі перерахованих документів не іменується «запрошенням на роботу».
Мова насамперед піде про трьох типах документів:
Подробиці про кожного з документів потрібно з’ясувати, перейшовши за посиланням. Тут лише констатуємо, що під неофіційним, але по-народному мудрим терміном «запрошення на роботу», буде ховатися узагальнення, тобто будь-який із зазначених типів документів, що дозволяють працювати в Польщі.
Спершу мова піде про офіційних платежах (зборах) у польські бюджетів, які стягуються за оформлення вказаних вище документів:
Всі зазначені платежі в бюджет здійснює роботодавець. З іноземця ніяких коштів за оформлення запрошень не стягується. Це чітка законодавча установка.
Важливо розуміти, що мова йде саме про державні мита. Витрати на придбання запрошень або посередницькі послуги ми розглянемо нижче.
Не варто думати, що це простий і навіть наївне запитання. Ситуація зовсім не так проста, враховуючи широке розповсюдження агентств з працевлаштування. Подивимося на два таких варіанти:
Перш за все це говорить про те, хто саме здійснює платіж за оформлення запрошення — прямий роботодавець або агентство. Проте, повторимося, ні в одному з випадків не платить працівник-іноземець, у т. ч. претендент на цей статус.
Іноді під одним терміном «агентство» маються на увазі різні структури: агентства тимчасової праці, про них і йдеться вище, а також деякі посередницькі структури, результатом діяльності яких буде працевлаштування до прямого роботодавця (тобто просто знаходять працівника і роботу для нього, зводять їх разом і усуваються з процесу). Останніх віднесемо до категорії «посередники», і будемо розглядати нижче.
Для відповіді на нього процитуємо положення пункту 4 статті 120 Закону «про ринок праці» (повна назва — Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Смисловий переклад: Ті, хто вимагає від іноземця матеріальної вигоди в обмін на здійснення дій, спрямованих на отримання дозволу на роботу або іншого документа, що дає право на роботу, караються штрафом від 3000 до 30000 злотих.
Що ми бачимо в цій статті:
Два завершальних пункту знадобляться нам надалі, а головне на даному етапі розгляду укладено в першому – вимагання грошей за запрошення на роботу є незаконним і повинно призводити до штрафу до 30000 злотих. На жаль, поставити крапку на цьому твердженні не вийде, т. к. в деталях ховається самі знаєте хто.
Ніхто не може заборонити людині віддати іншому свої гроші. Порушить іноземець закон, якщо заплатить? Немає. Всі перераховані вище норми і санкції за їх порушення покладено особі, що вимагає незаконної оплати, але не того, хто її здійснює. Іншими словами, працівникові, якщо він заплатив за запрошення, не буде нічого. Питання лише в тому, чи треба платити?
На жаль, законна сторона питання і реальне життя нерідко розходяться. Дійсно бувають ситуації, коли іноземцю, наприклад, через відсутність досвіду, легше заплатити за готове запрошення, ніж підшукувати прямого роботодавця або агентство. Але, по-перше, легше не значить правильно, а, по-друге, далеко не всі їдуть на роботу в Польщу «від хорошого життя». Нерідко це питання виживання, коли кожна копійка на рахунку.
Середня вартість готових документів коливається у таких посередників від 200 злотих за освядченя до 1500 злотих за трирічне зезволеня. Такі гроші треба ще відпрацювати. Але на перший план виходить інше питання – а чи законно купувати зезволеня / освядченя?
Виключимо звідси випадки прямого шахрайства, коли «посередник» спочатку не збирався нічого оформляти. Подивимося на ситуації, в яких запрошення дійсно оформлялося (або здійснювалися спроби його оформити).
Зі сказаного вище начебто випливає незаконність такої схеми, але хитрість в тому, що в підписаному договорі може не бути жодного слова про роботу в Польщі, про оформлення освядченя або зезволеня. Контракт найчастіше укладається на надання деяких консалтингових або інформаційних послуг.
Чи Законно це? З точки зору права, всі нюанси дотримані. Проводити платні консультації нікому не заборонено. До того ж юрисдикція такої організації може бути зовсім не польської, а значить і під польські закони не підпадати.
Головна проблема такої схеми в тому, що якщо метою підписаного договору не є отримання запрошення, то і відповідальності за невиконання (неотримання зезволеня / освядченя) такий посередник не несе. У разі будь-яких складнощів, фірма може стверджувати, що нічого пов’язаного з документами для роботи в РП клієнту не обіцяло.
Знову ж таки, з точки зору закону все буде дотримано, але іноземець опиниться і без грошей, і без «запрошення».
У рамках цієї схеми, і на практиці таке відбувається найбільш часто, проблеми зустрічаються не з повною відсутністю запрошення, а з помилками в документі, невірними датами, а ще частіше – з умовами роботи. Наприклад, спочатку обіцялася одна зарплата, а освядченя оформлено на меншу. Клієнт намагається оскаржити документ, але у нього немає підстав, договір на проведення консультацій» виконаний. Плату не можна повернути.
Нерідко наслідками відмови іноземця від такого «запрошення» є дії посередника, подібні з шантажем. Він обіцяє вжити всі заходи, щоб зроблене освядченя не було анульоване. В результаті у клієнта починають вхолосту витрачатися дні роботи (як рахуються дні по освядченю можна дізнатися тут), а в’їхати в Польщу, щоб самостійно закрити документ в PUP він не може, оскільки оформити візу або в’їхати по безвізу не можна, адже освядченя не забиралося.
Можливий результат – втрата грошей на звернення до такого посередника, і втрата часу роботи по освядченю на найближчий рік (180 днів буде діяти освядченя і ще 180 – коридор).
Виходячи з закону про штраф за платне оформлення запрошення на роботу, хотілося б однозначно заявити, що незаконна. Але дійсність складніше. Розглянемо кілька розхожих ситуації.
Фірми, створені спеціально для оформлення документів, що дозволяють іноземцям в’їжджати в країну, в Польщі вважаються протизаконними. Їх намагаються знаходити, закривати, залучати власників до відповідальності.
Але це говорить і про інше – поки не знайдуть, не закриють і не притягнуть, діяльність таких фірм може бути цілком легальною, а значить буде мати законної сили, зроблене ними запрошення.
Скільки проіснує така компанія? Встигне чи іноземець відкрити робочу візу, поки консульству не стане відомо про закриття шахраїв? Чи Не втратить він в результаті більше, ніж хотів придбати? На жаль, ці питання не мають чітких відповідей, але точно вказують на можливі ризики.
Передбачити проіснує фірма-прокладка до оформлення візи (в’їзду за безвізу) неможливо. Однак можна дізнатися про її поточний статус і однозначно визначити порушника правил, до якого раніше вже були претензії у влади.
Тут потрібно розглянути кілька ситуацій:
Нам можуть заперечити, що дуже багато купують запрошення вже не перший рік, і нічого страшного не трапляється. Це вірно. Але, по-перше, з кожним роком такі фірми-прокладки затискають все сильніше. А, по-друге, ми не намагаємося переконати читачів у тому, що добре, а що погано – ми лише окреслимо ризики, а рішення завжди залишається за самою людиною.
Якщо з вас вимагають плату за працевлаштування, а платити бажання немає, найпростіший спосіб – не зв’язуватися з таким працедавцем / посередником. Очевидно, що домогтися правди в цьому випадку буде означати відсутність перспектив співпрацювати з такою фірмою – навряд чи трудові відносини складуться позитивно, якщо почнуться з подібних претензій.
Та все ж бувають випадки, коли порушника бажано покарати. Їх може бути безліч, і не в останню чергу, щоб захистити свої права та притягнути до відповідальності порушника. Встаючи на цей шлях, потрібно розуміти наступне:
Про те, як вирішувати питання через Інспекцію праці, а також приклад судового розгляду, можна подивитися в даній статті. Вона присвячується дещо іншого питання – невиплат по зарплаті – але технологія обігу аналогічна і нашого випадку.
В результаті, чи може роботодавець вимагати оплатити його витрат вашого працевлаштування? Ні, не може. Це незаконно, і карається штрафом до 30 000 злотих. Чи Можете ви самі віддати свої гроші? Все у ваших руках. Крім потрапляння в категорію людей, яким згідно з народною мудрістю закон не писаний, інших покарань не буде.
Однак якщо результатом такої співпраці стане використання фальшивих документів або інші правопорушення, покарання може бути дуже і дуже серйозним. Обов’язково прораховуйте можливі ризики, щоб потенційна поїздка на заробітки не обернулася катастрофою.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy