Чимало іноземців у Польщі потрапляють в ситуації, коли їх трудові права виявляються порушені. Жертвою шахраїв можуть стати й новачки, які вперше приїхали на заробітки в РП, й ж досвідчені професіонали, які вже не перший рік заробляють за кордоном.
Можна, наслухавшись грізного ошуканця, здатися, і, вважаючи себе безправним гастарбайтером, поїхати додому приниженим і розореним. Але можна і згадати про існування законів! Тих самих трудових норм, завдяки яким відстоюють свої права, по яким відшкодовують моральну шкоду і карають несумлінного роботодавця.
Як вчинити у випадку, якщо роботодавець відмовився видати зарплату? Куди звертатися? Як захистити себе від потенційних загроз? Розберемо всі ці та інші питання з максимальними подробицями.
Тут ми лише коротко нагадаємо, що:
Однак саме цивільно-правові форми нерідко роботодавці нав’язують співробітникам. Тому не обійдемо увагою і ці контракти, розповівши про можливі варіанти розвитку подій.
Виплата заробленої плати – законодавчо встановлений обов’язок роботодавця. Згідно з нормами Трудового кодексу (конкретніше §1 ст. 22) оплата праці повинна проводитися за періоди, зазначені в договорі, але не рідше ніж один раз на місяць.
Основними порушеннями законодавства у сфері трудових відносин з боку роботодавця є:
Все перераховане відноситься в першу чергу до трудових відносин за “умови о праце”. Цивільно-правові форми можуть розглядатися тільки з цивільного кодексу, відповідно основною причиною претензій з них є невиконання умов самого контракту або його протизаконні вимоги.
Отже, неприємність трапилася. Певний час відпрацьовано, обсяг робіт виконаний, але гроші не виплачені або їх обсяг менше домовленого. Залежно від ряду обставин, можна звертатися в різні інстанції:
Головна відмінність Трудового суду від загальногромадянського у вартості мит і вузької спеціалізації. У ряді випадків Sąd pracy може виявитися для працівника умовно безкоштовним, в той час як в загальних судах доведеться оплачувати всі витрати, і лише потім вимагати відшкодувань.
Дізнавшись про можливих інстанціях, розглянемо основні випадки звернення до них.
Це найбільш негативний варіант. Не закріпивши свої трудові відносини «на папері», вимагати дотримання незафіксованих домовленостей практично неможливо. Нелегальна робота – це взаємне порушення і для працівника, і для роботодавця, і можливі санкції (штрафи) будуть накладені на обох.
Зрозуміло, краще спочатку не допустити такої ситуації, але, якщо вона вже склалася, потрібно визначитися у своїх бажаннях. Домогтися належні кошти малоймовірно, а от покарати несумлінного роботодавця можливо – для цього можна заявити в PIP, надати докази й на порушника буде накладено штраф. Однак треба бути готовим, що оштрафують і скаржника.
Це, навпаки, найбільш захищена форма відносин. Всі інструментарії, які стоять на захисті Трудового кодексу в цьому випадку доступні: та PIP, і Трудовий суд.
В яких випадках в яку інстанцію звертатися:
Тому без залучення юристів провести такий процес навряд чи вдасться.
Однак – і це дуже важливо! – цивільно-правові договори можуть бути переведені судом у категорію Umowa o pracę, якщо одночасно зійшлися три обставини:
В цих випадках, при наявності відповідних доказів, працівник має право звернутися до Трудового суду, який і ухвалить вважати укладений договір Umowa o pracę. Подальший розгляд буде відбуватися за Трудовим законодавством.
Попри наявність таких інструментів регулювання трудових відносин, як PIP і суд, в першу чергу можна спробувати розв’язати питання без їх залучення. Затримка або невиплата зарплати, особливо у великих організаціях, цілком може бути пов’язана з банальної помилки, бухгалтерської неточності та т. д. Так і відвертий шахрай, при звістці про намір працівника захищати свої права, у багатьох випадках вважатиме за краще розрахуватися.
Мова йде про складання wezwanie do zapłaty — це письмовий заклик до боржника про ліквідацію виниклої заборгованості. Інструмент має широке поширення в Польщі в усіх сферах бізнес-діяльності та цілком застосований у випадках боргів з оплати праці.
Wezwanie do zapłaty необов’язковий, але вкрай бажаний інструмент ліквідації заборгованості:
Точна форма wezwanie do zapłaty законом не зафіксована.
Скласти заклик (запит) можна самостійно у вільній формі. Це може бути актуально і при наявності особливих обставин, які необхідно показати.
Ми рекомендуємо включити наступну інформацію:
Розділ | Пояснення |
---|---|
Дата і місце складання | Вказується місце подання вимоги: адреса підприємства або головного офісу. |
Дані сторін | Найменування роботодавця і працівника, перед яким утворилася заборгованість. |
Правові відносини, з яких випливають обов’язки по сплаті | Трудовий договір, його ідентифікаційна інформація (номер, дата і місце укладання, сторони та т. д.). |
Сума заборгованості | Розмір заборгованості та строк, протягом якої вона утворилася. |
Термін погашення | Встановлюється довільно, і зазвичай становить 2-4 тижні або до наступного зарплатного циклу (дати виплати зарплати на підприємстві). |
Спосіб оплати | Номер рахунка, готівкою в касі й т. д. Краще вибрати той спосіб, яким отримують зарплату на підприємстві інші співробітники. |
Заходи, які планується прийнятий в разі невиконання вимог | Опишемо цей пункт окремо нижче. |
Бажано прикласти до wezwanie do zapłaty копію трудового договору. Дуже до речі доведеться і виписка з банківського рахунку, на який повинна була надходити зарплата, показує, що надходження коштів не було.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy