Нелегальна робота в Польщі у 2024 році вважається злочином. Винуватцями є й іноземець, який працевлаштований подібним чином, і його роботодавець. Величезні, часом непосильні штрафи, депортацію і заборону на в’їзд – все це може очікувати правопорушника. Але найнеприємніше, що бувають випадки, коли іноземець упевнений у законності своєї роботи, але при перевірці виявляються порушення. Про всі нюанси незаконної праці в РП та можливі наслідки – у цьому матеріалі.
Для початку пару слів про прийнятої термінології. Якщо фраза «робота по-чорному» (zatrudnianie na czarno) зрозуміла більшості вихідців з країн СНД, то усталене словосполучення «робота без договору» (praca bez umowy) не варто сприймати буквально.
Під «роботою без договору» часто розуміють більш широке явище – усі випадки, коли працевлаштування є незаконним. Причому якийсь договір може і бути присутнім, але не дотримуватися інші заходи, а в результаті поляки все одно скажуть, що відбувається praca bez umowy.
Все це сказано виключно з метою розуміння польських джерел, якщо буде рішення до них вдатися – зустрівши, наприклад, фразу «штраф за роботу без договору», слід розуміти, що мова може йти про незаконному працевлаштуванні взагалі. Буквально пару слів про офіційну статистику за кількістю подібних порушень. За даними на 2017 рік, а більш пізньої інформації не публікувалося, кожен двадцятий іноземець працював у Польщі нелегально, тобто таких було близько 5% від усіх працевлаштованих.
Нескладно припустити, що криза, що стала наслідком пандемії коронавірусу, тільки збільшив це число. До того ж очевидно, що в статистику потрапляють лише виявлені випадки. Експерти неофіційно оцінюють число нелегально працевлаштованих в 10% в оптимістичному варіанті і до 25% — 30% в песимістичному.
Чому деякі воліють нелегальний заробіток? Тут все просто. Неофіційна робота в Польщі передбачає невиплату податків і соціальних зборів. Це може бути економічно вигідно як роботодавцю, так і самому іноземцю. Однак куди більшою проблемою є випадки порушення закону з незнання, помилково. Насамперед на виключення подібних неприємностей і спрямована ця стаття.
У Польщі існує закон «O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy», що діє з 2004 року (зі змінами). В п. 22а ч. 2 ст. 2 закону вказані випадки, коли робота іноземця буде вважатися незаконною:
Здавалося б, все гранично просто – є закон, є перелічені підстави, потрібно лише не порушувати цих правил, і робота буде законною. Але, на жаль, все не так просто.
Відповідно, перелічені підстави для визнання роботи іноземця нелегальної, недостатні, і потрібно розглянути конкретні випадки.
У будь-якого роботодавця існують обов’язки перед державою та іноземцем при працевлаштуванні. З них і випливають можливі проблеми (крім зазначених вище), переводять роботу в категорію нелегальної.
Це лише основні з причин. На роботодавця лежать і інші обов’язки, але вони не впливають на законність працевлаштування іноземця, або є вкрай неоднозначними у правозастосовчій практиці.
До останнього відноситься необхідність оповіщення ужонда про початок роботи або, навпаки, про відсутність іноземця протягом 7 днів з освядченям. За законом за відсутність такого оповіщення покладено чималенький штраф, але на практиці майже в 90% випадків, пов’язаних з іноземцями, які в’їжджають з третіх країн, виконати ці вимоги неможливо. Відповідно, норма рідко використовується.
Санкції, які накладаються на роботодавця, повинні бути цікаві і працівникам-іноземцям, оскільки можуть стати додатковим інструментів впливу на агентство по працевлаштуванню / фірму для легалізації трудових відносин.
Серед основних штрафів:
Є і більш специфічні випадки, а деякі можуть об’єднувати кілька підстав. Накладати санкції може як Трудова інспекція, так і поліція (у певних випадках), а також суд.
Окремо зверну увагу на виділений пункт – штраф за матеріальну вигоду з іноземця за працевлаштування (оформлення відповідних документів). Це положення прямо зазначено у ч. 4 ст. 120 Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Відповідно, вимога заплатити що-небудь за відкриття освядченя, зезволеня або іншого документа, пов’язаного з роботою, є незаконним. Хоч і поширене.
Це також дуже суттєвий момент, оскільки законодавство чітко визначає умови, коли між роботодавцем і працівником зобов’язана полягати тільки умова про праце, а цивільноправовий /adj договори не допустимі.
Роботодавець, який порушив це правило, може бути оштрафований на суму до 30 000 злотих.
Від незаконних дій роботодавця може постраждати не тільки той працівник, щодо якого порушувався закон, але і зовсім невинні. Законодавство дозволяє управлінням праці (судам, інспекціям) анулювати документи, що дозволяють працювати:
В результаті витратити час можуть іноземці, нічого не підозрюючи про проблеми роботодавця. Щоб уникнути цього, необхідно провести перевірку фірми перед працевлаштуванням в неї.
Покарання роботодавця не виключає санкцій проти працівника. Деколи це є дуже болючим явище, оскільки може привести не тільки до фінансових втрат значного масштабу, але й до неможливості в’їхати в усі країни Шенгенської угоди протягом тривалого терміну.
Основні види покарання для працівника-іноземця за неофіційне працевлаштування в Польщі:
На жаль, найбільш часто застосовуються всі три покарання одночасно, навіть якщо безпосередньої вини іноземця в виявлене порушення немає. Надалі можна добитися справедливості, апелюючи таким рішенням з-за кордону, звертаючись до суду, але зробити це виходить нешвидко і недешево.
Якщо все ж ситуація розвинулася за негативним сценарієм і депортації з забороною не уникнути, можу порадити тільки спосіб «дрібної помсти» — додаткового покарання недбайливого роботодавця.
Річ у тому, що відповідно до art. 337 Закону про іноземців, заплатити за депортацію працівника-нелегала повинен роботодавець. Так ось, при депортації можна знайти спосіб заявити про відсутність коштів на виїзд на батьківщину. Тоді вас не тільки доставлять до межі за рахунок Польщі, але пізніше ці витрати стягнуть з роботодавця.
Тим, хто добровільно вибирає шлях нелегального працевлаштування, ці поради навряд чи знадобляться. Вони наперед знають, що порушують закон, а можливі санкції вказані вище.
Мова піде про тих заробітчан, хто може опинитися в складній ситуації через незнання. Хто може вважати, що працює офіційно, але через незнання законів або злого умислу роботодавця виявився нелегалом. Їм варто виконати наступні кроки, грунтуючись на інформації наведеної вище:
Ці кроки не дадуть 100% гарантії законності працевлаштування, але якщо виконати їх всі, можливість проблем, пов’язаних з нелегальною роботою, буде значно знижена.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy