Життя

Риболовля в Польщі: як отримати дозвіл і скільки це коштує

Посидіти з вудкою на березі річки – улюблене заняття багатьох людей. Шанувальниками такого дозвілля є і велике число іноземців, які перебувають в Польщі з метою роботи або з інших причин. Але звична багатьом вихідцям з країн СНД свобода рибної ловлі в РП недоступна – в цій країні для аматорської риболовлі необхідно отримувати дозвіл. В принципі, не було б великої проблеми, якби все, що потрібно – це піти і купити собі якесь дозвіл. Проте на ділі це може означати одночасне придбання декількох типів документів, діючих обмежено з географії і часу складання іспитів, постійні або періодичні виплати, а недотримання будь-якої з вимог може призвести до штрафу. Тему любительської рибної ловлі (рибалки) у 2025 році розкриємо детально в даному матеріалі.

Рибалка в ПольщіРибалка в Польщі

Що таке рибалка в Польщі

Почнемо, як водиться, з визначень. Це важливо, оскільки від них багато в чому будуть залежати і інші нюанси. Риболовлею в Польщі називають любительську рибальство на внутрішніх водоймах (ставках, річках, озерах тощо) на вудку (за окремим дозволом – з допомогою підводної рушниці), регламентовану Ustawe o rybactwie śródlądowym.

Саме цей тип риболовлі і вимагає різних дозволів і плати. Одночасно з визначення ясно й інше:

  • Ніякі інші типи риболовлі крім вудки (підводної рушниці — арбалета) неприпустимі.
  • Ловля риби в морі, а також будь-який промисловий вилов регулюється окремими правилами, і в даній статті не розбирається.

Ще одна складність – дуже великий розкид правил за воєводствам, повятам і окремим водоймам. Ми постараємося дати максимально узагальнені відомості, але в кожній конкретній місцевості необхідно детально вивчати норми. Серед них можуть бути і дуже специфічні, незвичні для іноземців.

Типи водойм та дозвільних документів

Перш ніж говорити про те, як правильно ловити рибу в Польщі, потрібно пояснити, де це можна робити. Вже згадувалося, що мова йде про внутрішніх водоймах, але принципове значення має форма власності.

Водойми в Польщі бувають:

  • Державні (громадські, публічні).
  • Належать приватним особам, кооперативів, асоціацій і т. п.

Не варто думати, що державний – значить безкоштовний. Нічого подібного! Від особи власників цього типу водойм виступає Польський союз рибалок — Polski Związek Wędkarski (PZW – запам’ятайте це абревіатуру, ми ще неодноразово будемо до неї повертатися). Саме ця організація (її місцеві представництва) будуть стягувати кошти за рибалку і видавати деякі типи дозволів.

Річки можуть бути поділені на зони, в кожній з яких діють власні правила.

Приватні водойми, своєю чергою, поділяються на звичайні, та спеціально призначені для розведення риби / риболовлі. Останні вкрай цікаві, т. к. для лову на них, достатньо домовитися з власником.

Це будемо вважати першим правилом. Якщо водойма, на якому ви плануєте рибалити, приватний і спеціально призначений для розведення риби, для риболовлі на ньому досить купити дозвіл у власника (в середньому від 70 до 150 злотих в день). Всі подальші юридичні та практичні хитросплетіння до даного варіанту не будуть мати відношення. Тут єдиний випадок, коли діє правило: заплати і лови.

Типи дозвільної документації

Це, мабуть, сама слизька тема, яку іноземці не завжди розуміють відразу. Специфіка польської риболовлі полягає ще і в тому, що одночасно може знадобитися кілька різних документів.

У спрощеному вигляді схема виглядає так:

  1. Оформляється карта рибалки (Karta wędkarska). Це спеціальне довічне дозвіл, що видається PZW. Про те кому воно потрібно і як отримати — докладно розглянемо далі у відповідних розділах.
  2. На водоймах у зоні відповідальності PZW для рибної ловлі купується додатковий дозвіл (ліцензія). Це вже тимчасовий документ, що купується на окремий період (від 1 дня до 1 року).
  3. На водоймах поза компетенцією PZW, а також не входять в число приватних, спеціально призначених для розведення риби (про яких згадувалося вище), може знадобитися додаткова плата. Це досить специфічні випадки, на яких діють індивідуальні правила.

Дані витрати не включені додаткові можливості. Наприклад, збільшення кількості вудок на одну людину, оренда обладнання, спорядження тощо

Дізнатися, до якого типу належить той чи інший водойму, або його частину, можна в регіональних відділеннях PZW. Багато публікують цю інформацію на сайтах.

Хто повинен отримувати карту риболовлі та хто звільнений

Karta wędkarska можуть оформити громадяни Польщі, так і іноземці, які перебувають в РП на умовах постійного перебування.

Це можна вважати хорошою новиною і правилом номер два. Іноземці, що тимчасово перебувають в Польщі, звільняються від обов’язку отримувати карти риболовлі, при наявності придбаного дозволу PZW на вилов риби. Тобто все, що перебувають в РП за безвізу, візами або картками тимчасового побиту, для рибного лову повинні тільки придбати дозвіл (ліцензію) від PZW і/або додатковий дозвіл від власника водойми.

Повний перелік осіб, які за законом звільнених від необхідності отримувати Karta wędkarska:

  • Вже згадані іноземці, що мають тимчасове перебування.
  • Особи до 14 років, але за умови, що перебувають разом з дорослим, які мають карту.
  • Так само вже зазначені особи, які займаються риболовлею на приватних водоймах, спеціально призначених для цих цілей, і мають від них дозвіл.

Крім останнього випадку, відсутність необхідності мати карту риболовлі, не звільняє від обов’язку отримувати ліцензію на рибалку (дозвіл від PZW). Про те, що це таке, як отримати і скільки коштує – поговоримо окремо (нижче буде відповідний розділ).

Правила риболовлі в РП

Це, як вже говорилося, норми з яскраво вираженою не тільки регіональної, але й місцевою специфікою. Свої правила можуть бути в окремого водойми або навіть його частини. Однак можна виділити і деякі загальні правила і вказати на наочні приклади.

Штраф за незаконну риболовлю

Почнемо з того, у що обійдеться відсутність необхідних дозволів. У більшості джерел можна зустріти інформацію про штраф у 200 злотих за відсутність карти / ліцензії. Це вірно лише від частини. Оштрафувати цілком можуть за кожне окреме порушення, що в сумі дасть значну цифру.

Ось так виглядає офіційний перелік усіх можливих штрафів, пов’язаних з рибою. Зверніть увагу, за деякі злочини мається на увазі і тюремне ув’язнення.

Яку рибу можна ловити в Польщі

У Польщі поширені досить звичні породи прісноводних риб, найчастіше це озерні карасі, коропи. Місцеві рибалки запевняють, що зустрічаються і рідкісні, такі як стерлядь або осетер, але особливих доказів цьому немає, а про чесність рибалок, як відомо, анекдоти складають.

При цьому існують дуже суворі обмеження на мінімальний розмір риби (риба меншого розміру повинна бути випущена). Але і ці правила мають сильно виражену регіональну специфіку, а також залежать від породи риби.

Для прикладу наведемо деякі правила Гданська. Не можна залишати рибу розміром менше:

  • жерех до 40 см;
  • язь до 25 см;
  • короп до 30 см;
  • головень до 25 см;
  • харіус до 33 / 35 см;
  • лосось до 35 см;
  • окунь до 18 см;
  • струмкова форель до 33 см;
  • озерна форель до 50 см;
  • судак до 50 см;
  • щука до 50 см і т. д.

Крім цього, обмежується максимальна маса виловленої риби, але і це правило має місцевий характер. Точні норми публікуються на регіональних ресурсах PZW й можуть бути змінені. Приватники вправі запроваджувати свої умови.

Це приводить нас до третього правилом. Чесно сказати, дуже дивним і незвичного для іноземців. Рибалка повинен мати з собою на рибалку лінійку, щоб вимірювати розмір риби.

Коли можна ловити

Традиційно заборона на риболовлю поширюється на час нересту. Очевидно, що він проходить у різний час для різних порід. Дані норми так само визначаються місцевими підрозділами PZW.

Для наочності кілька періодів з того ж Гданська:

  • Жерех заборонено виловлювати з 1 січня до 30 квітня.
  • Харіус з 1 березня до 31 травня.
  • Судак з 1 січня до 31 травня.
  • Щука з 1 січня по 30 квітня.

Крім цього, можуть відрізнятися річки і озера, і навіть різні річки або їх окремі зони між собою.

Реєстр вилову

Такий документ дійсно існує і іноді його доведеться заповнювати. Однак така необхідність є далеко не у всіх районах, і поширюється не на всіх рибалок.

Раз вже ми взяли Гданськ в якості прикладу, на ньому і продемонструємо, які там діють норми – вести реєстр вилову повинні лише особи, які проживають у цій місцевості. Ні приїжджі рибалки, ні тим більше іноземці (не проживають у Гданську) вести реєстр не зобов’язані.

Для наочності. Ось так виглядає бланк цього документа:


Це не означає, що в інший місцевості правила не можуть бути іншими, та ведення реєстру не стане обов’язковим.

Риболовля з човна

Риболовля з човна дозволяється, якщо немає окремого заборони на конкретному водоймі або його ділянці. Однак човни повинні бути належним чином зареєстровані згідно з польським законодавством, а рибак при собі мати підтверджує цей факт документ.

Необхідна й наявність рятувального обладнання (спорядження). Порушення цих правил може привести не тільки до штрафу, але й до конфіскації човна.

Зі сказаного випливає четверте правило. Перед тим як приступити до риболовлі, необхідно ретельно вивчити законодавство, правила воєводства, повіту, конкретного водоймища або його ділянки. Оформити всі необхідні документи. Тільки після цього можна бути впевненим, що жодна норма не порушена.

Як отримати карту риболовлі

Видачею картки рибалки завідує PZW. Щоб її отримати необхідно:

  1. Досягти віку 14 років (для підводного лову – 18 років).
  2. Звернутися до старости з проханням про отримання карти.
  3. Скласти іспит у відділенні PZW перед спеціально створеною комісією. Комісії організуються при повятах, а при необхідності при районах, селах і т. д. Іспит полягає у перевірці знань законодавства та місцевих правил. Зразкові питання можна подивитися тут.
  4. Замовити та отримати картку. Документ видається на все життя.

Щодо витрат, то іспит обійдеться в суму від 30 до 70 злотих, в залежності від місцевості. Виготовлення документа – 10 злотих. При цьому щорічно необхідно сплачувати членські внески, розмір яких так само має місцеві коефіцієнти, але в середньому залишає 100 злотих.

Що таке ліцензія на рибалку і як її оформити

Нагадаємо, що мова йде про окремий дозвіл на рибалку в конкретному місці або місцевості взагалі. Такий дозвіл має чітку географічну і часову прив’язку, і не може використовуватися за їх межами.

Виходить такий дозвіл (ліцензія) на рибальство у водоймах в зоні відповідальності PZW. Іноземці, звільнені від необхідності отримувати карти рибака, не звільняються від оформлення цього дозволу. Деякі типи водойм можуть вимагати, як оплати даної ліцензії, так і додаткової вартості.

Відкривається документ в місцевому відділенні PZW, відповідальному за водоймище, в якому планується рибалка. Щоб отримати ліцензію, достатньо її оплатити. При цьому все частіше зробити це можна на сайтах відділень PZW.

Приблизна послідовність дій:

  1. Вибрати місце риболовлі.
  2. На сайті місцевого PZW визначити до якого відділення відноситься вибране місце.
  3. Перевірити чи є можливість онлайн-оплати в обраній місцевості. Оплатити.
  4. Якщо онлайн-оплата відсутня, звернутися безпосередньо в PZW, оплатити в касі.
  5. Отримати дозвіл.

Розцінки так само варіюються в залежності від обставин. Наприклад, в розглянутому вже Гданську на момент підготовки цього матеріалу вони такі:

  • 1 день – 38 злотих.
  • 3 дні – 76 злотих.
  • Тиждень – 133 злотих.
  • Два тижні – 190 злотих.
  • На 1 рік на 1 водойма – 210 злотих.
  • На 1 рік на всі водойми місцевості – 500 злотих.
  • На 1 рік, але тільки низинні річки – 400 злотих.
  • На 1 рік на озері Salino – 470 злотих.

Для власників карт риболовлі ціни значно нижча: від 20 злотих за день до 250 на річний абонемент на озеро Salino.

Закінчимо п’ятим правилом. Всі необхідні документи, включаючи паспорт іноземця (при відсутності карти), повинні бути з собою під час риболовлі. Їх відсутність прирівнюється до неоформлення.

Погодьтеся, непрості правила для такого поширеного хобі. Проте рибалки люди захоплюються, і заради улюбленої справи готові пройти крізь бюрократичні перепони та додаткові витрати. Головне не забувайте всі правила. Адже достатньо одного порушення, щоб всі попередні витрати виявилися марними, а штрафи ще більше скоротили сімейний бюджет.

Риболовля в Польщі. Скільки коштує і які правила: Відео