Життя

Як отримати дозвіл на зброю у Польщі

Володіння зброєю в Польщі, у тому числі вогнепальною, дозволено законодавчо. При цьому факт використання повинен підтверджуватися дозволом (ліцензією) на зброю. Отримати ж такий дозвіл на зброю у Польщі у 2025 році – завдання не з легких. Тому, як іноземцям оформити польське Pozwolenie na broń – коли і за яких умов це можливо – докладно розглянемо в цьому матеріалі.

дозвіл на зброю у Польщідозвіл на зброю у Польщі

На яку зброю потрібен дозвіл

Мова піде не про конкретні типи озброєння (про це ми поговоримо нижче), а про цілі, з якими воно може бути видано. Це принциповий момент, оскільки від нього залежить технологія оформлення ліцензії.

За польськими законами, зброя може бути отримана для:

  • індивідуального захисту;
  • полювання;
  • спорту;
  • навчання;
  • історичної реконструкції;
  • колекціонування;
  • зберігання пам’ятної зброї (подарованого на пам’ять, у т. ч. такої, що перейшла в спадок);
  • інших випадків (у т. ч. не пов’язаних з безпосередньою експлуатацією, наприклад, ремонт, транспортування і т. п.).

Від цих цілей може залежати і вигляд самої зброї та її параметри. Наприклад, навряд чи зареєструють пістолет як мисливську зброю, або двостволку з метою особистої безпеки, а колекційна зброя й зовсім може вимагати приведення її у функціональну непридатність.

За цим цілям і будемо далі розглядати способи отримання ліцензій. Згадаємо відразу і про те, що отримувати дозвіл можуть як фізичні, так і юридичні особи (наприклад, стрільбища, магазини тощо).

Коли дозвіл на зброю у Польщі не вимагається

Цей перелік випадків, коли ліцензія на зброю не потрібна, важливий ще й тому, що методом від зворотного можна обчислити типи зброї, на які дозвіл необхідно. Без дозволу можна зберігати / використовувати зброю (встановлено art.11 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji):

  • Якщо мова йде про музейні колекції, підпорядковуються особливому регламентом.
  • Якщо використання відбувається на офіційних стрільбищах, що мають усі дозволи, для спорту, навчання або в цілях відпочинку (мається на увазі, що в таких випадках дозволу не повинно бути у відвідувачів / клієнтів / учнів).
  • Для подачі сигналу про допомогу або сигналу про старт спортивного заходу, при використанні спеціально призначеного для цієї зброї.
  • Утилізація озброєння юридичними особами, згідно з окремими нормами і тільки за умови, що ця процедура пов’язана з їхнім бізнесом.
  • Зберігання зброї, не має функціональних характеристик, при підтвердженні цього факту відповідним документом.
  • Ручні електрошокери або інші пристрої, призначені для ураження електричним струмом, а при середній силі струму не вище 10 мА.
  • Пневматичну зброю.
  • Зброя з роздільним заряджанням, випущене до 1885 року або його копії.
  • Сигнальна вогнепальна зброя калібром не більше 6 мм

Відповідно, на все інше, допустимий для приватного володіння, повинно виходити дозвіл.

Чи можуть іноземці отримати Pozwolenie na broń

Можуть, але… не все. Крім окремих умов по здоров’ю та ін., про які ми поговоримо далі, є одне, безпосередньо пов’язане з іноземцями.

Отримати дозвіл на зброю у Польщі можуть іноземці з країн, що не входять в ЄС, за умови володіння ними статусу постійного проживання (карт сталего побиту і карт довгострокового резидента ЄС).

Відповідно, особам, які перебувають у РП на інших підставах (візи, безвізовий режим, карти часовего побиту, в тому числі в очікуванні отримання карти) розраховувати на дозвіл на бронь не доводиться. Винятки становлять випадки придбання зброї з метою вивезення за кордон. Однак це особливі випадки, яких ми поверхнево торкнемося в цій статті.

Ще один особливий випадок – дипломатичні працівники. Для даної категорії іноземців так само існують особливі правила, однак у дипломатів, як правило, існують свої юридичні служби, готові роз’яснити усі подробиці будь-якого закону, а серед наших читачів таких осіб, м’яко кажучи, не так багато.

Умови видачі ліцензії на зброю в Польщі

Крім постійного проживання в Польщі, як одного з обов’язкових умов отримання ліцензії на зброю, є ще кілька, без яких даний документ не оформити:

  1. Вік – не менше 21 року (виключення для спортсменів – за запитами шкіл або навчальних закладів таким особам може бути надано дозвіл після 18 років).
  2. Наявність фізичної та психологічної можливості застосовувати зброю, що підтверджується відповідними довідками від сертифікованих лікарів і психологів.
  3. Відсутність алкогольної залежності та/або залежності від інших психоактивних (psychoaktywnych) речовин.
  4. Відсутність судимості (рішення суду) щодо кримінальних правопорушень.
  5. Здобувач не являє небезпеку для себе, оточуючих, для громадської безпеки.

Також необхідно мотивовано пояснити, навіщо необхідно зброя. Це досить важливий момент і, якщо, наприклад, мова йде про спорт, то підстави очевидні і довести їх нескладно. Але якщо, наприклад, мова про особисту безпеку, то загрозу їй треба підтверджувати грунтовно. До цього питання ми ще повернемося, коли будемо говорити про документи.

Не існує окремо зазначених вимог про знання польської мови. Одночасно, частину необхідних дій, наприклад, проходження психологічних тестів або здача іспитів, без достатнього володіння польським є важкоздійсненним. Так що мовні знання можна вважати, нехай і не позначених законодавчо, але вкрай бажаною умовою отримання дозволу на зброю.

Хто не може отримати дозвіл

У ліцензії на зброю однозначно відмовлять, якщо не дотримано хоча б одне з вищевказаних умов (немає статусу ПМЖ, є судимість, немає медичного і/або психологічного ув’язнення або воно негативне тощо). Однак є випадки, коли можуть позбавити вже виданої ліцензії.

Коли можуть позбавити ліцензії на зброю

Дозвіл буде анульовано, якщо в процесі його дії буде порушена хоча б одне з необхідних (вищенаведених) умов. Наприклад, людина скоїть злочин. Але і крім цього існують підстави для закриття ліцензії:

  • Порушення правил повідомлення про зникнення зброї.
  • Зафіксований випадок, що зброя перебувала при собі у людини в стані алкогольного, наркотичного чи психотропного сп’яніння.
  • Фактори, раніше дозволяють володіти зброєю у Польщі, зникли (наприклад, іноземець був позбавлений статусу ПМЖ).
  • Неповідомлення про зміну постійного місця проживання протягом 14 днів.
  • Порушені правила реєстрації купленої зброї (далі про реєстрацію буде докладно).
  • Порушені норми зберігання та/або транспортування.
  • Використання зброї не за призначенням (наприклад, спортивного за межами спеціальних споруд або обладнаних для цього місць).
  • Передача зброї особам без ліцензії.

Очевидно, що в переліку є досить загальні основи, а значить розбиратися у конкретній справі будуть за наявними нюансів.

Скільки коштує дозвіл

Вартість необхідних мит залежить і від типу запитуваної дозволу, і від інших параметрів. Перерахуємо всі можливі збори, розуміючи, що в конкретній ситуації необхідно сплачувати лише частину, відповідну умовам:

  • За рішення на зберігання будь-якого виду вогнепальної зброї фізичній особі — 242 злотих.
  • Те ж, але юридичній особі (або організаційної одиниці без правосуб’єктності) — 1193 злотих.
  • За довідку (сертифікат) про купівлю зброї — 17 злотих (далі пояснимо, що це за обов’язковий документ).
  • За заміну посвідчення особи власника вогнепальної зброї, довідки на вогнепальну зброю — 17 злотих.
  • За видачу довідки, що вогнепальна зброя назавжди позбавлена функціональних властивостей — 82 злотих.
  • Європейська карта вогнепальної зброї — 105 злотих.
  • Інші типи дозволу (наприклад, дозвіл на носіння вогнепальної зброї при виконанні робіт, пов’язаних зі зброєю) — 10 злотих.

Трохи забігаючи вперед, скажімо, що крім документів та умов, для отримання дозволу на зброю в Польщі необхідно скласти іспит (теорія і практика). Іспит платний:

  • на зброю для індивідуального захисту — 500 злотих;
  • на зброю спортивного призначення — 800 злотих;
  • на зброю для колекціонування — 1150 злотих;
  • на зброю пам’ятного призначення — 550 злотих;
  • на зброю для навчальних цілей — 1000 злотих, але якщо мова йде про викладачів по самообороні, то 100 злотих;
  • інше — 600 злотих.

Платежі за мито повинні бути здійснено до подання заяви, а квитанція про оплату одними з обов’язкових документів у пакеті.

Крім зазначених можуть бути і додаткові витрати. Насамперед на проходження медичної комісії, отримання психологічного ув’язнення. Можуть виникнути транспортні витрати, вартість виробництва інших документів, їх копій, участь в необхідних організаціях, асоціаціях і т. д. Ці ціни дуже різні в різних регіонах – уточнювати їх потрібно на місці.

Де і як у Польщі купити пістолет або рушницю

Насамперед нагадаємо, що отримання дозволу первинно, тобто спочатку воно повинно бути отримано, і тільки потім може йтися про придбання зброї. В цілому схема така:

  1. Подається заява та інші документи. У разі допуску:
  2. Здаються іспити. При їх благополучному результаті:
  3. Приймається рішення про видачу дозволу. Якщо воно благополучно:
  4. Очікується набрання чинності. На це потрібно 14 днів з моменту прийняття рішення, а далі:
  5. Виходить сертифікат (довідка) на купівлю зброї.

У завершальному пункті мова йде про документ, що підтверджує наявність ліцензії на зброю. У ньому вказуються строки дії, допуски, цілі і конкретні види зброї, доступні даній особі. З цим документом можна купувати зброю або боєприпаси до неї, але виключно в рамках означеного типу.

Покупку можна здійснити в спеціальних магазинах. Продати зброю може і фізична особа, що володіє роздільною здатністю, тобто припустимо оборот зареєстрованої зброї, і його власники можуть здійснювати операції з купівлі-продажу. Факт правочину закріплюється договором, після чого сторони зобов’язані повідомити уповноважені органи про зміну реєстраційних даних конкретного озброєння (про реєстрацію далі буде докладно).

Як іноземцю отримати дозвіл на вогнестріл у Польщі

Враховуючи все сказане вище, консолідуємо необхідні для отримання іноземцем в Польщі Pozwolenie na broń palną дії у вигляді покрокової інструкції.

Крок 1. Визначення можливості та необхідності отримувати Pozwolenie

Перше, що потрібно зробити – визначити необхідність мати дозвіл. Звіртеся з переліком доступної зброї без ліцензії (див. вище) і, якщо дозвіл потрібно, продовжуйте виконувати інструкцію.

Далі перевірте список необхідних вимог – ПМЖ, відсутність судимості, залежності й т. д. Оцініть шанс проходження медкомісії. Якщо протипоказань немає, переходьте до наступного кроку.

Крок 2. Збір необхідних документів

Далі будуть представлені загальні переліки необхідної документації, в тому числі включають висновку лікаря і психолога. Але через те, що оформлення цих довідок може зайняти більше часу, рекомендується почати саме з них.

В іншому розділимо перелік на дві складові: список обов’язковий у всіх випадках і списки, відповідні конкретної мети запланованого застосування зброї. Але почнемо із заяви.

Заява про видачу дозволу на зброю

В цілому в бланках заяви багато спільного. Позначається кому подається заявка, від кого, на яку зброю і з якою метою. Іноді в поліції (відповідальним за дозвіл є Начальник поліції воєводства) можуть надати загальний зразок для будь-якого випадку, однак ми рекомендуємо використовувати спеціально підготовлені для вас бланки для:

Чому це зручніше? По-перше, у бланках вже вказані допустимі типи зброї по кожному випадку, їх залишиться тільки відзначити, а внести невідповідний не вдасться. По-друге, внизу кожного бланка розташовується перелік необхідних документів (додатків) за конкретної мети отримання дозволу.

Загальний для всіх перелік документів

Незалежно від мети отримання дозволу на бронь, необхідно надати наступні документи:

  • Заяву.
  • Медичні довідки, що підтверджують фізичну і психологічну можливість володіння знаряддям.
  • 2 фото 3х4 см.
  • Підтвердження оплати необхідних зборів.

По зборах необхідно попередньо уточнити черговість оплати в конкретному воєводстві: відразу чи потрібно оплачувати мито (наприклад, 242 злотих для фіз. особи), іспит (наприклад, 500 злотих для особистого захисту) і сертифікат для покупки зброї (17 злотих).

Специфічні списки документів

Крім обов’язкового переліку, треба підготувати і надати для підтвердження конкретних підстав такі документи.

Для полювання:

  • Свідоцтво про членство в Польській мисливської асоціації.
  • Свідоцтво про основний мисливської ліцензії.

Для спортивних цілей:

  • Документ про членство в стрілецьких асоціаціях.
  • Підтвердження наявної спортивної кваліфікації.
  • Ліцензія відповідної спортивної асоціації Польщі.

Для реконструкторів:

  • Документально підтверджена участь в асоціаціях, метою яких є організація історичних реконструкцій.
  • Довідка, що підтверджує активну участь в діяльності даної організації.

Для колекціонерів:

  • Документ, що підтверджує членство в асоціації колекціонерів.

Для пам’ятної зброї:

  • Підтвердження, що зброя опинилася у власника в результаті винагороди, подарунка чи у спадщину.

Для навчання:

  • Документально підтверджена наявність дозволів, зазначених в окремих правилах, проведення тренувань зі стрільби.
  • Документальне підтвердження зареєстрованої комерційної діяльності в області стрілецької підготовки.

Для особистого захисту:

  • Документально підтверджена постійна, реальна загроза життю, здоров’ю або майну, оцінюючи вище середнього рівня.

Не просто так «особисту безпеку» вказали останньої. Саме з цією метою новачки намагаються отримати дозвіл найчастіше, і саме з нею найчастіше відбуваються відмови.

Річ у тім, що загрозу недостатньо задекларувати. Її необхідно підтвердити документально, причому вказавши серйозність, реальність і сталість. Наприклад, «я займаюся бізнесом, і — мало чого – хочу мати зброю» не підійде в якості аргументу. А довідка з поліції чи прокуратури, про те, що від здобувача раніше надходила інформація про загрозу його життя або здоров’я, може виявитися достатньою.

Ще важливий момент – займаються питанням на рівні воєводства, тому в кожному регіоні не виключені свої доповнення за списками.

Крок 3. Подача заяви

Пакет документів подається на ім’я керівника поліції воєводства (komendant wojewódzki Policji) за місцем постійного проживання здобувача. Відповідальним підрозділом за видачу позволений на бронь є Управління адміністративного провадження поліції (Wydział Postępowań Administracyjnych).

Обов’язково уточніть адресу заздалегідь. Нерідко Комендант воєводської поліції розташований в іншому місті, ніж звичний воєводський ужонд чи інші органи влади.

Необхідно уточнити способи подачі. І велика завантаженість, і спеціальні заходи, як, наприклад, вводилися через пандемію коронавірусу, можуть обмежувати прийом населення, вводити попередню онлайн-реєстрацію або встановлювати інші правила відвідування. Результатом кроку має стати рішення Коменданта про допуск до іспитів.

Крок 4. Іспити

Іспити є обов’язковим етапом. Проводить їх поліція, до якої подано документи, для чого створюється приймальна комісія, яка складається не менш ніж з 3-х чоловік.

Іспиту два:

  1. Теорія перевіряється знання положень про володіння і використання вогнепальної зброї.
  2. Практика – навички практичного використання зброї.

Нагадаємо, що іспити платні, вартості наводилися вище. Загальні настанови з проведення екзаменів визначаються спеціальним Розпорядженням Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Крок 5. Розгляд питання та отримання сертифікату

За результатами іспитів комісія виносить рішення. Позитивне затверджується Комендантом воєводської поліції. З цього моменту починається відлік 14 днів, через які рішення набере чинності – дозвіл на зброю буде вважатися чинним.

Як вже говорилося вище, залишиться придбати за 17 злотих сертифікат, що підтверджує факт наявності ліцензії, і можна купувати зброю.

Обов’язки особи, що має зброю

До цього моменту треба поставитися дуже серйозно, оскільки недотримання деяких вимог може вважатися не тільки адміністративним правопорушенням, але і кримінальним злочином. Підкреслимо, мова йде про дії після покупки зброї, а не отримання дозволу.

Протягом 5 днів з моменту покупки, власник зобов’язаний зареєструвати зброю в поліції. Для цього надаються паспорт власника, документи, що підтверджують факт придбання (із зазначенням марки, унікального номера, калібру), а у випадках спеціальної зброї, підтвердження його відношення до даної категорії (наприклад, довідку про деактивації).

Однак є обов’язки й у власника дозволу на зброю:

  • Не рідше ніж раз на 5 років надавати поліції нову довідку про здоров’я і психологічному відповідно.
  • Негайно повідомляти поліцію, якщо зареєстрована зброя утилізується.
  • Не пізніше ніж протягом 24 годин повідомити про зникнення зброї у поліцію і військову жандармерію (Żandarmerii Wojskowej).
  • Протягом 14 днів інформувати поліцію, якщо змінився адреса постійного проживання.

За серйозні порушення обов’язків покарання становить великий штраф або арешт. Санкції за відсутність дозволу розглянемо далі.

Що робити, якщо у дозволі відмовили

Оскаржити рішення Коменданта можна протягом 14 днів у нього ж. Альтернативою є судовий розгляд.

Якщо іноземець погодиться з негативним рішенням, він зможе (за окремою заявою) повернути кошти оплачені зборів, але до додаткових витрат (довідки, транспортні тощо) ця норма не відноситься.

Ввезення і вивезення зброї з Польщі

Ввезення зброї та вивезення зброї з Польщі – це окремий і дуже специфічний процес. Ми не будемо розглядати його докладно в рамках даного матеріалу, лише згадаємо, що мати ПМП для цього не обов’язково, але потрібно буде оформляти безліч дозвільної документації не тільки в Польщі, але і в країні потенційного в’їзду.

Причому, Польща не випустить зброю, якщо не побачить дозвіл на ввезення в згадану державу. Цікавляться питанням, відсилаємо до статті 43 Закону про зброю і боєприпаси.

Покарання за незаконне зберігання зброї

Використання зброї без дозволу, якщо немає приводів застосувати інші покарання, регулюється статтею 263 Кримінального кодексу Польщі:

  • Незаконне виготовлення і продаж – до 10 років позбавлення волі.
  • Відсутність дозвіл при наявності зброї – від 6 місяців до 8 років.
  • За наявності дозволу на зброю передано особі, такий дозвіл не має – до 2 років.
  • Неповідомлення про втрату зброї – штраф, арешт або позбавлення волі до 1 року.

Отримання дозволу на зброю в Польщі – непросте завдання. Але якщо це дійсно потрібно, необхідно детально вивчити всю процедуру, щоб ненароком не опинитися в складній ситуації, що загрожує тюремним терміном.

Польський закон про зброю: Відео