Закон вимагає, щоб іноземець в Польщі, при певних умовах, містився на обсервацію в цілях боротьби з коронавірусною інфекцією. Очевидно, що особи, які прибули в РП для роботи, не зможуть у цей час виконувати свої обов’язки. Чи заплатить роботодавець за цей період? Як правильно оформити карантин, щоб отримати гроші в 2024 році? Про ці та інші питання детально поговоримо в цьому матеріалі.
З недавнього часу поняття «карантин» та «ізоляція» рознесені. Нагадаємо, що:
Іншими словами, якщо обсервація покладена, і є підтвердження наявності інфекції в організмі, буде ізоляція, в інших випадках – карантин. Це важлива відмінність, оскільки від неї залежать і терміни проведення, та способи оплати цього періоду.
Водночас треба розуміти, що умови проходження обсервації (не можна залишати будинок тощо), у всіх випадках однакові.
За наявності позитивного тесту іноземець поміщається на ізоляцію. Це безальтернативно.
У карантину є чіткі правила. Його застосовують у випадках:
При цьому особи, які проживають разом з людиною, поміщеним на карантин (не на ізоляцію, а саме на карантин), самі не повинні проходити обсервацію.
Приміщення інфікованого на ізоляцію, так само як і вихід з неї, будуть ініційовані лікарем, і проходити обсервація буде під його контролем. Крім іншого, це означає, що на цей період буде оформлятися лікарняний лист, що сплачується на загальних умовах (як це відбувається в цілому та конкретно по умове злеценя).
Оскільки ситуація з ізоляцією зрозуміла, далі до неї повертатися не будемо. Акцент зробимо саме на карантині, але і тут лише коротко згадаємо, що оплата залежить від типу трудового договору, т. к. нараховується компенсація загальними методами, а в даному контексті важливіше в яких випадках вона взагалі можлива. Істотні два моменту:
Якщо лікарняний не оплачується і не існує окремих домовленостей з роботодавцем з цього приводу, компенсації за період карантину може не бути. Для інших випадків продовжимо розбиратися.
Цей випадок цілком можна вважати окремим стосовно вищеописаних. Одночасно він є найбільш поширеним при першому в’їзді працевлаштованих іноземців.
Для законного працевлаштування договір повинен бути підписаний. Крім цього, роботодавець повинен повідомити про початок роботи іноземця в уженд праци, провести реєстраційні дії ZUS і т. д. В більшості випадків, при першому в’їзді, дані кроки ще не зроблені, а карантин проходити потрібно.
Якщо не існує окремих домовленостей з роботодавцем, карантин, при відсутності підписаного трудового договору, доведеться проходити своїм коштом.
Тут вже йдеться про випадки повного працевлаштування, коли іноземець потрапляє на карантин, і роботодавець пропонує йому працювати віддалено.
Дистанційна робота на карантині можлива виключно у разі взаємної домовленості. В односторонньому порядку таке рішення прийнято бути не може.
Якщо сторони домовилися про віддалену роботу під час карантину, лікарняний лист за обсервацію не оплачується, але зароблена плата нараховується в повному обсязі. У тому числі дотримуються і умови організації дистанційної праці.
Немає законодавчих вимог повідомляти роботодавця про початок карантину. Заява, про яку піде мова далі, надається після виходу на роботу.
Однак зробити це рекомендується. І повідомлення про прибуття іноземця на роботу, і повернення з відпустки, і попадання на карантин з інших причин, краще довести до відома роботодавця або його представника.
Зрештою, зробити це нескладно, а роботодавець зможе організувати роботу підприємства з урахуванням отриманих даних. Зрозуміло, особисте інформування неприпустимо. Використовувати потрібно дистанційні методи – телефон, електронну пошту тощо
Для оплати періоду перебування в карантині працівник повинен подати роботодавцю заяву протягом 3-х робочих днів з моменту закінчення обсервації. Зробити це до закінчення карантину не вийде, тому що необхідно точно вказати дату завершення наступного періоду, а вона може переноситися в процесі.
Заповнюється заява працівником власноручно. У випадках повернення з-за кордону (нагадаємо, що при повному працевлаштуванні – наприклад, якщо працівник повертається з відпустки, або при першому в’їзді, але питання оформлення вдалося вирішити дистанційно) потрібно заповнити та подати цей бланк:
Зверніть увагу, зразок призначений саме для ситуацій перетину кордону – це однозначно зазначено в його шапці. В інших випадках заяву можна скласти від руки. Воно зобов’язане містити:
Нагадаємо, що всі відомості про типи і терміни обсервації містяться в інформаційній базі EWP, доступ до якої має, в тому числі ZUS. Дати початку і закінчення карантину повинні суворо відповідати. Уточнити їх можна через спеціальний додаток або через систему «Пацієнт».
Виплати будуть здійснюватися за правилами оплати лікарняних листів. Без своєчасної подачі заяви період карантину може бути не оплачена.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy