Життя

Як замінити водійське посвідчення в Польщі

Багато іноземців знають, що водійське посвідчення, видані в країнах СНД, необхідно міняти. Однак про те, як і коли це потрібно робити, інформація різниться. З одного боку, все просто – зберіть документи, подайте їх у місцевий ужонд, отримаєте prawo jazdy. Але з інший, варто зануритися в процес, як масово починають попадатися різні перешкоди і складнощі. Всім можливим процедур, неоднозначностям і підводних каменів заміни водійського посвідчення у 2024 році присвятимо цей матеріал.

замінити водійське посвідчення в Польщізамінити водійське посвідчення в Польщі

Міжнародні конвенції: чи можна їздити в Польщі з посвідчення з країн СНД

Існує Віденська конвенція про дорожній рух, підписана ще в 1968 році. Всі країни підписанти визнають водійські посвідчення (ВП) один одного, а значить посвідчення, видане в одній з таких країн, можна використовувати в інших.

Підписантами конвенції, крім інших, була і Польща, і СРСР, а згодом (у порядку перепідписання або правонаступництва) учасниками стали країни – всі колишні республіки Союзу (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Україна, країни Прибалтики, але з-за входження в ЄС останні підпорядковуються дещо іншими правилами).

Використовувати водійське посвідчення, видані в кожному з перерахованих держав, Польщі законно. Однак при тривалому проживанні (понад 185 днів у календарному році) посвідчення необхідно міняти на документ польського зразка.

Коли потрібно замінити ВП

Перш ніж продовжити розгляд з заміною посвідчення в Польщі, треба сказати, що посвідчення міжнародного формату заміні не підлягає. Використовувати міжнародне посвідчення можна весь термін їх дії. Все сказане не відноситься до даного типу посвідчень. Якщо в силу особистих причин заміна посвідчення не влаштовує, є сенс розглянути варіант отримання міжнародного посвідчення на батьківщині.

З вищесказаного ясно, що заміна водійського посвідчення, виданого в країнах СНД, необхідна при проживанні (знаходження) у Польщі понад 185 днів у році. Виникає питання, як саме вважаються ці дні – у сумі або поспіль?

Згідно з законом, замінити ВП повинні особи «перебувають на території Польщі принаймні 185 днів у календарному році (przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym)». Як видно, слова «підряд» або аналогічного у формулюванні немає, значить в розрахунок береться сумарна перебування в рік.

Що буде якщо не міняти посвідчення

Почнемо з практики. Існує думка, щільно пов’язане зі сказаним вище, що досить виїхати з Польщі та повернутися, щоб перервати 185-денний період, і змінювати посвідчення не знадобиться. Ми вже з’ясували, що з точки зору закону, це помилка.

Проте дійсно, в переважній більшості випадків, поліція при перевірці документів або взагалі не стане перевіряти час перебування іноземця в країні, або наспіх вважатиме перебування згідно з відміткою про останній в’їзді. Все так. Але!

  1. У разі порушення вимоги про заміну посвідчення при 185-денному перебуванні, при настанні страхового випадку, страхова компанія буде мати законні підстави для відмови у виплатах.
  2. Згідно з нормами п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону про водіїв транспортних засобів РП (Ustawa o kierujących pojazdami), отримати посвідчення можуть лише особи (крім іншого) попереджені про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення / введення в оману, в тому числі про перебування на території Польщі понад 185 днів у році.

Другий пункт досить неоднозначний, т. к. попередження є, а от сам факт притягнення до кримінальної відповідальності за чинним законодавством не завжди можливий. Проте, за певних умов, можна опинитися в досить скрутному становищі. Чи варто ризикувати – кожен вирішує сам.

Де міняють водійське посвідчення

Видачею та заміною водійських посвідчень в Польщі займаються органи місцевої влади. Звертатися за заміною посвідчення, потрібно за місцем реєстрації (мельдування) в одне із зазначених установ:

  • Ужонд старости (w starostwie).
  • Міське управління (w urzędzie miasta).
  • В районне управління (w urzędzie dzielnicy).

Зверніть увагу, що документи приймуть виключно за місцем реєстрації, а значить замельдування повинно бути.

Чи потрібно складати іспити

Це питання найбільш однозначна. Ні українцям, ні росіянам, ні білорусам, ні громадянам інших країн СНД, змінює національне посвідчення на польське, здавати теорію і практику не потрібно.

Однак може знадобитися підтвердження, що посвідчення є чинним, а зазначені в них дані відповідають дійсності, для чого на батьківщину буде відправлений запит. Цей момент являє певні труднощі, про які ми поговоримо далі.

Документи, необхідні для заміни посвідчення

Перелік необхідних документів можна зустріти в багатьох джерелах. Всі вони приблизно однакові, проте на практиці й тут є свої нюанси, незнання яких може утруднити (або як мінімум збільшити за часом) процес заміни посвідчення.

Загальний список документів на заміну посвідчення водія на польське:

  1. Заяву на заміну посвідчення.
  2. Актуальне фото – 1 шт. розміром 35 х 45 мм
  3. Закордонний паспорт.
  4. Карта побиту або віза в паспорті.
  5. Підтвердження реєстрації.
  6. Медична довідка.
  7. Оригінал наявного посвідчення, а також їх копія з перекладом.
  8. Квитанція про сплату необхідних зборів.

Мабуть, особливих питань не викликає тільки документ, що підтверджує реєстрацію. Він повинен бути, а його форма встановлена законодавчо. Помилитися тут неможливо. Всі інші пункти доведеться пояснити додатково.

Крім цього, тут же розглянемо і вже згаданий запит в країну, яка видала посвідчення, про його легітимність. Цьому аспекту присвячено окремий розділ, тут же коротко згадаємо – даний документ іноземцем не надається, а запитується самими чиновниками. Однак певні труднощі заявнику цей процес може принести.

Заява

Заява пишеться на строго встановленому бланку. Взяти його, а також знайти зразок заповнення, можна безпосередньо в обраному закладі. Нерідко бланки надаються для скачування на сайтах муніципалітетів (міст, районів).

Ознайомитися та скачати бланк для заміни водійського посвідчення можна і на нашому сайті:

Скачать (PDF, 1.36MB)

Фото виконується на білому тлі, з зображенням особи, що займає не менш ніж 70-80% загальної площі знімка. Існує і маса інших умов.

Паспорт та підстави для перебування

Тут все так само досить просто. Надається закордонний паспорт для ознайомлення. При наявності візи – вона знаходиться в самому паспорті. Карта побиту надається окремо.

Потрібно лише звернути увагу на два моменти. По-перше, жоден з документів іноземця не можуть вилучити на час розгляду запиту, але можуть зробити копії. По-друге, неоднозначний питання із заміною посвідчення під час перебування щодо безвізового режиму. Якщо раніше не було інших підстав, які в сумі з чинним «безвізом» дають необхідні 185 днів, то в заміні можуть відмовити.

Ще один складний момент пов’язаний з перебуванням на штампі під час очікування карти побиту, якщо самого штампа ще немає (не проставлений у паспорті). Знаходження в країні залишається законним, а ось довести його чиновникам може бути неможливо. На жаль, ця ситуація в різних управліннях різна, і треба уточнювати на місці.

Медичний висновок

Довідка про допуск до управління є обов’язковою. Складність в тому, що потрібні два висновки: загальне медичне і окремо психологічний висновок про допуск. Іноді в складі комісії знаходяться всі необхідні фахівці, а довідка буде загальною. Але в інших випадках психолог розташовується окремо, та документа буде два.

Іноземне посвідчення та його переклад

Закон говорить про необхідність надати копію закордонного посвідчення з присяжним перекладом. Проте це не знімає часто виникає питання про необхідність переводити документ, якщо в ньому є латинська транскрипція.

Цей момент так само неоднозначний. Приблизно порівну діляться випадки, коли переклад вимагають у будь-якому випадку, і коли місцева влада приймає посвідчення з латинською транскрипцією без перекладу. Вихід один: якщо час має першорядне значення, зробіть присяжний переклад заздалегідь; якщо економія коштів важливіше (а переклад може обійтися в суму 50 – 100 злотих), то спочатку уточніть це питання безпосередньо в ужонді.

Запит через консульство про легітимність посвідчення

Ще раз підкреслимо, цей документ сам іноземець не надає. Однак такий запит може зробити чиновник, відповідальний за видачу посвідчення. З однієї сторони, заявника не стосується технологія процесу – турбота про те, як, у кого і що правлять місцеві влади, не входить до компетенції особи, що змінює ВП.

З іншого боку, це може привести не тільки до додаткових витрат, але і до збільшення часу очікування польського водійського посвідчення. Наприклад, українське консульство деякий час тому зробило цю послугу платною, стягуючи за неї 110 – 130 злотих.

При цьому в основній масі випадків відповідь приходить через 2 – 6 тижнів, але були й ситуації багатомісячного очікування. Чия в цьому вина — консульства або місцевої влади України, до яких звертається запит – не принципово. У будь-якому випадку це відбивається на часі, що іноземець витратить.

Скільки коштує замінити посвідчення в Польщі

Розглянемо максимально можливі витрати, розуміючи, що в конкретній ситуації одного або декількох з них може не бути:

  • Державне мито – 100 злотих. Це обов’язковий платіж у будь-якому випадку.
  • Місцеві збори. Використовуються не скрізь, і становлять невелику суму близько 0,50 злотих.
  • Медична комісія – 200 злотих.
  • Присяжний переклад: 50 – 100 злотих.
  • Запит в консульство про легітимність ВП – 110 – 130 злотих.

Таким чином, мінімальна вартість заміни посвідчення 100 злотих (якщо є медична довідка), а максимальна – близько 530 злотих.

Як замінити іноземне посвідчення на польське

Враховуючи все вищесказане, складемо покрокову інструкцію по заміні іноземного водійського посвідчення на польське.

Крок 1. Збір документів

Спираючись на вищенаведений список, з’ясуйте всі неоднозначні деталі. Уточніть необхідні збори та способи їх оплати. Зберіть повний пакет, включаючи квитанції про сплату мита, якщо це можна зробити дистанційно, або виключаючи цей тип документів, якщо платити треба безпосередньо в касі ужонда.

До можливих квитанціями відносяться гербовий збір (може бути відразу виставлена сума на 100,50 злотих) і запит у консульство. Оплату за переклад підтверджувати при подачі документів не потрібно.

Крок 2. Вибір ужонда і реєстрація відвідування

Визначте, в який саме заклад Вам необхідно подавати документ за місцем реєстрації. Нагадаємо, це може бути староста. У невеликих містах – міська адміністрація. У мегаполісах повноваження по заміні посвідчення можуть бути делеговані районам.

Проясніть можливі способи подачі документів і необхідність попереднього запису. Останнім часом, через пандемію, місцеві ужонди можуть працювати за особливим графіком, а деякі й зовсім не здійснюють особистого прийому. Іноді реалізована подача документів поштою. Багато з управлінь перед особистим відвідуванням вимагають онлайн-реєстрації. Про можливість подачі документів через інтернет на цей час інформації немає.

Крок 3. Подача документів

В зазначений час, визначеними раніше способом, заяву та інший пакет документів подається в ужонд. Подача здійснюється особисто.

При безпосередньому відвідуванні ужонда необхідно взяти талончик електронної черги, і надати у вказане вікно необхідний пакет. При оплаті в касі, після цього ви будете направлені для здійснення перекладу. Не забудьте після цього додати до поданого пакету отримані квитанції (в тому ж вікні).

Крок 4. Очікування. Як перевірити готовність посвідчення

Повідомлення про готовність має надійти по СМС або на адресу електронної пошти. Якщо цього не сталося, перевірити статус запиту можна на спеціальному сайті info-car.pl.

Офіційно вирішитися питання повинен за 30 днів, однак на практиці в більшості випадків потрібно 1,5 – 2 місяці. При проблемах з консульськими запитами, час може розтягнутися. На час очікування надаються «тимчасове посвідчення» — папірець, що підтверджує факт подання.

Крок 5. Отримання посвідчення

Після отримання повідомлення про готовність польської ВП, залишається найприємніше – забрати посвідчення. Про час та спосіб отримання пластикової картки ви будете проінформовані ужондом.

В цілому це все, що відомо про заміни водійського посвідчення у Польщі. Залишилося традиційно відповісти на ряд питань з теми, які найчастіше надходять від читачів.

Часті питання

Чи можна їздити по іноземному посвідченню під час розгляду запиту на заміну? Так. Це точно прописане законами положення. До моменту заміни, навіть якщо процес затягується не з Вашої вини, іноземне ВП залишається чинним. Проте в деяких випадках, його вилучають при подачі документів, тоді замість видається тимчасова довідка, яка так само дозволяє керувати транспортними засобами.

Можна залишити собі українське посвідчення, якщо збираюся отримувати польські? Немає. При заміні посвідчення, старе вилучається. Але нагадаємо, що це не відноситься до посвідчення міжнародного зразка, т. к. його не потрібно змінювати.

Чи можу я, маючи іноземне посвідчення, не говорити про це, а пройти навчання і отримати польське, як перше? Точно відомо, що так поступають, і деяким вдається отримати посвідчення. Але, по-перше, доведеться платити за навчання і складати іспити, а, по-друге, законність такої процедури досить сумнівна.

Мене позбавили посвідчення в РБ, але я не здав посвідчення. Чи можу я змінити його на польське? При обробці запиту на заміну посвідчення, чиновники повинні запитувати країну, яка видала посвідчення, в їх дійсності. Якщо з’ясується, що посвідчення на керування Ви позбавлені, замінити його не вдасться.

Заміна українських прав водія на польські: Відео