Де і як живуть у Празі студенти

Намір отримати освіту в Чехії нерозривно пов’язане з багатьма організаційними питаннями. Крім того, що студенту необхідно вибрати вуз і спеціальність, підібрати мовні курси і підготувати необхідний пакет документів, йому ще належить вирішити питання з житлом. Проживання студентів у Празі у 2024 році можливо в університетських гуртожитках, приватних резиденціях, на знімних квартирах. Яка ціна питання, і як вчасно забронювати відповідний варіант, слід з’ясувати ще на етапі підготовки до вступу.

Як живуть студенти в ПразіЯк живуть студенти в Празі

Який бюджет знадобиться для проживання в Празі

У порівнянні з іншими європейськими столицями Прага вважається досить недорогим містом. Це відчувається у всіх аспектах проживання в ній, починаючи від оренди квартири, закінчуючи проїздом у муніципальному транспорті. Але на тлі інших чеських населених пунктів життя тут навряд чи можна назвати бюджетною.

Молодь, що приїжджає в столицю, може скористатися кількома варіантами розміщення на час навчання:

  • поселитися в гуртожитку при університеті;
  • зняти кімнату;
  • забронювати житло у приватній студентській резиденції;
  • орендувати квартиру.

Оплата у всіх випадках буде істотно відрізнятися. Університетський хостел обійдеться в 90-120 євро за одну особу в тримісному номері. Одномісні кімнати отримати складно. Їх частіше всього надають аспірантам, які працюють над дисертаціями. Але навіть якщо пощастить, за неї доведеться заплатити 250-350 євро. У теж час оренда окремої однокімнатної квартири в якому-небудь апартамент-хаусі починається від 450-550 євро.

Приватні резиденції та хостели обійдуться дорожче університетських (250-350 євро на місяць за 1 особу у двомісному номері), зате пропонують більший вибір варіантів розміщення.

Вибираємо і резервуємо варіант житла у Празі

Де саме буде жити майбутній студент, залежить від його цілей, фінансових можливостей особистих переваг до якості та комфорту. Розглянемо типові ситуації:

  • Проживання для абітурієнтів. Вступна кампанія займає всього кілька днів. Оренда будинку або квартири на цей період буде найбільш вигідним варіантом на увазі дорожнечу і короткого терміну контракту. Найкраще зупинитися в хостелі неподалік від того корпусу університету, в якому будуть проходити іспити. Одна ніч в такому місці обійдеться приблизно в 30-35 євро. Зазвичай у цю суму включені сніданки і прибирання номера. Але для тривалого проживання хостел не підходить. Доведеться весь час думати про те, де поїсти і упорядковувати речі.
  • Студентські гуртожитки в Празі – найприйнятніший по грошах варіант заселення. Але тут доведеться зіткнутися з двома проблемами – наявність гуртожитків у обраного вузу та кількість вільних місць у ньому. І якщо з першими у чеських університетів проблем немає, то мати можливість претендувати на другі є далеко не у кожного кандидата. Перевагою поселення в університетському гуртожитку є невисокі ціни і місце розташування.

Великі вузи зазвичай розташовують великою кількістю корпусів у різних частинах міста (приміром, ВШЕ має 8 гуртожитків). Деякі з них знаходяться поруч з факультетським будівлею. Але навіть якщо до місця навчання доведеться добиратися, то поруч обов’язково буде метро або лінія трамвая. А це зайва можливість помилуватися празькими пам’ятками.

Велика частина кампусів має розвинену інфраструктуру, що дозволяє студентам планувати своє дозвілля. Гуртожитки Ярів, наприклад, при Вищій школі економіки, оснащені власними футбольними полями.

  • Оренда окремої квартири – з усіх можливих, найдорожчий варіант і не завжди найзручніший. Вибираючи апартаменти, завжди потрібно враховувати, як ви будете добиратися до університету. Крім того, місцеві орендодавці воліють здавати житло не менше, ніж на 1 рік. А до вартості неодмінно потрібно додати витрати на комунальні послуги і заставу в розмірі місячної орендної плати. Звідси висновок: найняти квартиру на тривалий термін – задоволення недешеве.
  • Резиденції можуть виявитися оптимальним варіантом. Найчастіше вони розташовані в центрі міста, поблизу від головних площ, транспортних розв’язок, станцій метро. Відрізняються більш високим рівнем комфорту, оснащеності і вибором номерів (1,2,3,4-місні кімнати).

Бронювати місце в гуртожитку потрібно заздалегідь. Але стати кандидатом на кімнату в університетському хостелі можна тільки після того, як приймальною комісією буде прийнято рішення про зарахування, а абітурієнтом сплачений заставу за навчання. Подається заявка в Центр з питань розміщення, який є при кожному вузі.

Далі ви знайдете найпопулярніші приватні гуртожитки за версією Prague education Center:

  1. Areal Hloubetin – економ-варіант. Тут можна знайти кімнати на одного і на двох осіб, також двомісні номери в блоках. Розташований комплекс в західній частині чеської столиці. Включає кілька корпусів на 1640 місць. Вартість проживання від 200 євро + 14 євро в місяць за інтернет. Дорога до центру міста займає 15 хвилин, завдяки близькості метро та трамвайної лінії.
  2. Student Republic – клас гуртожитку – «комфорт». До його складу входить 7 корпусів у різних районах Праги. Це дає можливість вибрати оптимальне місце в розрізі віддаленості від вузу. Пропонує одно- і двомісні номери. Ціна проживання від 230 євро.
  3. DC Residence («Доміно») – «преміум» класу. Доступні тільки одномісні номери. Оплата становить від 265 євро за 1 місяць. Резиденція розташована в південній частині міста. Розрахована на 222 постояльців. Кожен номер має власний санвузол, холодильник, інтернет-доступ. Студенти можуть користуватися загальною пральні, кухнею паркуванням.

З університетських гуртожитків найвідомішими є:

  1. Hostivar (Карлів університет) – пропонує 1, 2, 3-місні номери з окремою ванною кімнатою. У декількох метрах від гуртожитку розташований спортивний центр університету. Ціна за проживання починається від 137 євро щомісяця.
  2. Volha – хіміко-технологічний університет. Розміщення можливе від 1 до 3-х чоловік в кімнаті. Кухні розташовані на кожному поверсі. Поруч є метро, що дозволяє швидко добиратися до місця навчання.
  3. Гуртожиток Аграрного університету – є лише дво- і тримісними номерами, оснащеними власними санвузлами. Проживання обходиться приблизно в 192 євро за кожен місяць.

Калькуляція витрат

Щоб правильно розрахувати бюджет, доведеться врахувати безліч факторів, починаючи від гендерної приналежності, закінчуючи захопленнями та хобі. Виділимо загальні для всіх статті передбачуваних витрат:

  • оренда житла;
  • транспорт;
  • мобільний зв’язок та інтернет;
  • харчування;
  • розваги, спорт, заходи.

Окрема сума завжди повинна бути відкладена для форс-мажорних обставин, наприклад, ремонт техніки, придбання ліків та інше. Один раз в рік потрібно буде сплатити:

  • медичний поліс – близько 181 євро;
  • мито за розгляд заяви про продовження ВНЖ – 57 євро;
  • оформлення біометричної карти – 38 євро.

Завжди слід пам’ятати, що видаткова стаття перебування у Чеській Республіці з кожним роком збільшується. Важливу роль у цьому відіграє зростання цін на житло. За статистикою місцевого видання iDNES.cz, найбільший підйом спостерігається завжди у Брно та Празі.

Якщо ще минулого року найняти квартиру можна було за 390-470 євро в місяць, то у 2024 знайти менше 590 євро вже дуже складно. Звідси висновок: проживання в резиденції або університетському гуртожитку все обійдеться дешевше. Невеликим підмогою в житловому питанні стане стипендія на компенсацію витрат за проживання – 20-25 євро.

Проїзд в громадському транспорті обійдеться дешевше, якщо оформити проїзний квиток на підставі студентського квитка. Варто так звана Litačka близько 10 євро.

У питанні харчування можна покластися на власні кулінарні здібності, а можна користуватися послугами університетських кафе. Приблизно 4 євро буде коштувати обід із супу, овочевого салату і головного блюда. Всього ж в місяць доведеться відкласти близько 115-120 євро на продукти харчування. Якщо готувати самому, то продуктовий кошик буде виглядати так:

Найменування товару Ціна в євро за 1 кг
Морква 0,55
Картопля 0,66
Яблука 1,13
Цибуля 0,51
Макарони 0,97
Рис 1,32
М’ясо (свинина) 2,53
Хліб 0,86
Вершкове масло 6,66
Соняшникова олія 1,6 (1 літр)
Цукор 0,78

У великих вузах студенти можуть користуватись доступом до безкоштовного Wi-Fi. При цьому покриття є не тільки в аудиторіях, але й у їдальнях, в бібліотеці і в гуртожитках. У приватних резиденціях за нього доведеться доплачувати щомісяця близько 14 євро.

А ось залишатися на зв’язку за допомогою мобільного можна за 15-20 євро щомісяця. В пакет входить певна кількість повідомлень, безліміт на дзвінки всередині мережі і невеликий пакет інтернет-трафіку. Недоліком такого підключення є тривалість контракту на 1 рік. Оплата здійснюється користувачем один раз на місяць, незалежно від того, чи використав він пакетні дані чи ні. Тарифна сітка у різних операторів виглядає так:

  • T-mobile – 15,54 євро;
  • Vodafone – 19,43 євро;
  • O2 – 11,64 євро.

Деяка кількість коштів знадобиться на проведення дозвілля. Але молодь у Празі має безліч можливостей зробити це недорого і різноманітно:

  • Майже кожен день в чеській столиці проходить велика кількість безкоштовних заходів. Стежити за ними можна в групах в соціальних мережах.
  • Щороку столичні музеї проводять дні безкоштовних відвідувань.
  • Відвідати Національний театр можна всього за 6 євро.
  • Для спортсменів у місті багато обладнаних майданчиків в парках і спортивних залах. Один візит в такий клуб буде коштувати 2,73 євро, а абонемент коштуватиме 16 євро в місяць за умови покупки річного контракту.

У середньому кошторис щомісячних витрат буде виглядати так:

Стаття видатків Сума в євро
Побутові речі та продукти харчування 192
Гуртожиток 153
Транспорт 10
Спорт і дозвілля 53
Інтернет/зв’язок 19

Як можна заощадити

Вірний спосіб контролювати свої витрати – це почати їх записувати. Для цього можна скористатися різними мобільними додатками. Встановивши такий інструмент в телефоні, вести калькуляцію можна без особливих зусиль.

Ще один варіант – оформити міжнародну картку студента ISIC. C її допомогою можна економити як в Чехії, так і за межами республіки. Знижки в рамках цієї програми надає велику кількість магазинів, ресторанів і клубів. Дисконт на послуги і товари досягає 10-15%. Таким чином, загальний бюджет можна буде звести до 500 євро на кожен місяць.

А ось отримати додаткові гроші дозволить участь в грантових програмах та отримання стипендії. Більше шансів у тих, хто займається науковою роботою, пише дисертацію, бере участь в якомусь дослідницькому проекті.

Не варто виключати і можливість знайти підробіток. Кількість робочих годин, правда, буде обмежена, зате фінансове становище істотно покращитися. Перевагу в цьому питанні є в учнів творчих ВНЗ. Приміром, школа Міхаель, яка готує дизайнерів, рекламістів, працівників кіно і телебачення, дає своїм підопічним такі знання, які дозволяють їм успішно поєднувати навчання і роботу.

Підсумки

Продумати питання проживання в столиці Чеської Республіки під час навчання необхідно до того, як почнеться освітній процес. Празьким студентам надається великий вибір варіантів на будь-який бюджет. Це може бути і знімна квартира, і університетський гуртожиток, і приватна резиденція. Вибирати відповідне житло необхідно з наявного бюджету і власних уподобань. Але не варто забувати, що лише оплатою проживання витрати в Празі не обмежуються. До них ще треба додати кошти на проїзд, мобільний зв’язок, дозвілля та харчування.

Витрати на життя в Чехії: Відео