Вибираючи для життя і бізнес-діяльності Польщу у 2025 році, необхідно визначитися і з формою ведення підприємництва. У будь-якій країні є свої законодавчі нюанси, складності, податкові та соціальні відрахування. Розбиратися у всьому цьому бізнесмен повинен сам, або буде змушений оплачувати послуги найманих бухгалтерів, консультантів. Прекрасним способом ведення діяльності в РП є бізнес-інкубатори. З допомогою цих організацій можна вирішити більшість проблем юридичного, податкового та консалтингового характеру, при цьому значно заощадивши. Більш того, на підставі такого співробітництва можна розраховувати на ДНП у Польщі. Про все це докладно розповімо в цій статті.
Часто саме фрілансери, які бажають влаштуватися в Польщі, вдаються до послуг бізнес-інкубаторів. Однак це не є обов’язковою умовою, і скористатися даними організаціями можуть всі бізнесмени. Підприємницька діяльність вимагає державної реєстрації, але при роботі через інкубатори цього можна уникнути.
Винятки становлять випадки, коли в одному з місяців дохід бізнесмена не перевищив 50% від встановленої мінімальної зарплати – така діяльність реєстрації не вимагає. Однак ці випадки не дозволять іноземцю легалізуватися через недостатність доходу, тому в даній статті не розглядаються.
В інших випадках у підприємця-іноземця є два варіанти дій:
Всі варіанти дають (при відповідних умовах) можливість легалізуватися в Польщі. При цьому бізнес-інкубатори не потребують додаткової реєстрації бізнесу – досить укласти договір.
У спрощеному варіанті схема діяльності виглядає так:
Причому в рамках діяльності бізнесмен має можливість отримувати юридичні, податкові та інші консультації, а при певних умовах бути звільненим від сплати до ZUS, що автоматично збільшить дохід в порівнянні з реєстрацією фірми.
Необхідно уточнити, що участь у бізнес-інкубаторі не суперечить одночасній роботі за наймом та/або діяльності через власну фірму.
З’явилися бізнес-інкубатори як ідея допомоги молодим підприємцям. Однак це комерційні структури, і за їх послуги необхідно платити. Ціна коливається в залежності від пакету запропонованих функцій, і на сьогодні становить від 250 до 450 злотих в місяць. При цьому оплачувати послуги інкубатора вимагається незалежно від фактично одержуваного доходу.
Чи вигідно це? Кожен випадок унікальний, але в більшості випадків, особливо при відсутності виплат в ZUS і PIT, система збільшує дохід, спрощуючи процес діяльності. Приміром, ось як представляє потенційний «чистий» дохід при брутто до 5 000 злотих один з відомих інкубаторів:
Витрати | Фірма | Через інкубатор |
---|---|---|
PIT | 900 зл. | — |
ZUS | 342,32 зл. | — |
Супутні послуги (бухгалтерія, юридичні консультації тощо) | 675 зл. | 300 зл. |
Чистий дохід | 3082,68 зл. | 4700 зл. |
Тобто, за заявленими даними, з 5000 злотих брутто при звичайній реєстрації фірми «на руки» дістанеться лише трохи більше 3000 злотих, а при використанні бізнес-інкубатора – 4700. Звичайно, в таких спрощених розрахунках достатнє місце займає самореклама інкубатора, але і при більш точних показниках вигода очевидна.
Деякі інкубатори спеціально для іноземців підготовляють документи для законної роботи (освядченіє), а далі й надають документи на отримання карти побиту.
Наявність або відсутність даних функцій необхідно уточнювати заздалегідь, до підписання договору.
Надамо приблизну покрокову інструкцію дій іноземця через бізнес-інкубатор. Будемо мати на увазі, що однією з головних цілей є легалізація в Польщі, а деталі процесу можуть змінюватись в залежності від правил роботи конкретної організації.
Крок 1 – пошук бізнес-інкубатора. Підбирається інкубатор під вимоги бізнес-проекту / фрілансера. Загальні умови ми надавали вище, і ще раз підкреслимо – крім іншого, необхідно звертати увагу на надання послуг / документів для легалізації іноземців.
Найпопулярнішими бізнес-інкубаторами Польщі є:
Існують і інші пропозиції на ринку. В наданому переліку вказані як місцеві, так і загальнопольські, і міжнародні організації, що діють в РП. Вибирати необхідно за конкретних умов.
Крок 2 – подача заявки. Встановленим чином, як правило онлайн, здобувач подає заявку на участь у проекті. Представник бізнес-інкубатора зв’язується з іноземцем для обговорення деталей. Далі організація бере час на розгляд запиту. Це етап, в залежності від умов роботи, може зайняти від декількох хвилин до декількох днів, і закінчиться або відмовою, або підписаним контрактом.
Оформлене освядченіє надсилається іноземцю. На його підставі подаються документи на візу. Одночасно або окремим етапом підписується договір. Це може бути умова про дзело або умова злеценія. Умова про праце, як правило, не застосовується, оскільки не залишає місця для податкового маневру.
Крок 4 – отримання робочої візи. На підставі освядченія виходить піврічна віза D05A. Відбувається це на загальних підставах, як і при оформленні на роботу у якості найманого працівника.
Крок 5 – переїзд до Польщі. Фактичний в’їзд до РП здійснюється на підставі отриманої візи та чинного освядченія. Зрозуміло, заздалегідь мають бути узгоджені питання проживання – оренди або придбання нерухомості.
Іншими словами, повинні бути вирішені всі побутові проблеми, а при необхідності й питання реєстрації (замельдованія), отримання PESEL і пр.
Крок 6 – робота через інкубатор і виведення грошей. Після в’їзду та оформлення всіх необхідних документів, після відкриття рахунку, суб-рахунку в системі та узгодження деталей, можна приступати до здійснення підприємницької діяльності.
Нагадаємо, всі доходи від бізнесу будуть надходити на суб-рахунок в інкубаторі, де будуть «очищатися» — утримуватися вартість послуг і необхідні платежі – а далі надаватися до висновку на рахунок підприємця.
Крок 7 – отримання карти побиту через інкубатор. Спочатку інкубатор вибирався з метою отримання ДНП, а значить організація надає всі необхідні для цього документи.
Важливо розуміти, що карта буде оформлятися по роботі, а не по бізнесу. При цьому необхідний для ВНП дохід може бути наданий сукупно – з різних джерел, а не тільки в рамках діяльності в бізнес-інкубаторі.
Про ряд переваг уже згадувалося, об’єднаємо їх в одному місці:
На жаль, є у таких систем і недоліки. Серед них виділяються:
На завершальний пункт звернемо окрему увагу. Поширений приклад. Бізнесмен / фрілансер знайшов контрагента та бажає укласти з ним договір. Але в якості юридичної особи виступає бізнес-інкубатор, і саме ця організація має право на підписання контрактів.
Підписувати наосліп ніхто не буде, а значить юридичний відділ інкубатора ретельно перевірить договір, і в результаті буде мати право відмовити в підписанні.
Це не дуже великі проблеми, якщо проект не отримав очікуваного розвитку або, навпаки, переріс межі інкубатора. Просто необхідно заздалегідь прорахувати всі нюанси.
У випадках, коли бізнес-проект вийшов на високі доходи, підприємець може відкрити повноцінний бізнес, вже без участі інкубатора. Потрібно розуміти, що в цьому випадку зміняться підстави для карти побиту, і документ доведеться міняти – новий необхідно отримувати вже на підставі діючого бізнесу.
Очевидно, що бізнес-інкубатори в Польщі – зручний механізм для початку діяльності середнього рівня, включаючи фріланс або тестування IT-стартапів. Вони можуть стати хорошою школою, та вигідним інструментом для постійного функціонування.
З допомогою інкубаторів іноземці можуть отримати ДНП, що робить цей спосіб цінним для багатьох приїжджих. Тепер ви знаєте, як це зробити, а якщо поділіться в коментарях своїми історіями успіхів, багато читачів з радістю ознайомляться з ним.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy