Репатріація в Польщу: як переїхати в ЄС згідно з польським законодавством

Нині Польща є однією з найбільш швидко розвиваються країн-членів ЄС з досить високим рівнем життя. Не дивно, що сюди на постійне місце проживання прагнуть переїхати багато громадян СНД, особливо ті, у яких є польське коріння. Репатріація у Польщі у 2024 році – один з найбільш вигідних способів міграції, оскільки репатріанти польського походження швидко отримують громадянство і мають ті ж права, що і корінні поляки, які народилися і виросли на території країни.

Репатріація в ПольщуРепатріація в Польщу

Що таке закон про репатріацію до Польщі

З 2000 року в Польщі діє програма переселення для громадян колишнього СРСР польського походження, а з 1 травня 2017 року в Республіці Польща набув чинності закон, яким врегульовано можливість отримання громадянства поляками та їхніми нащадками, які проживають за кордоном. Відповідно до даного законодавчого акту, репатріантом вважається мігрант, який прибув з національної репатріаційної візи, отриманої в країні попереднього проживання з метою переїзду на постійне проживання в Польщі.

При цьому необхідно, щоб претендент на отримання дозволу на проживання до 2001 року проживав в одній з колишніх республік СРСР.

Для тих, хто прибув у Польщу за програмою репатріації, створені спеціальні центри, в яких репатріант з сім’єю може жити безкоштовно протягом 90 днів (поки він займається питаннями працевлаштування). Якщо за 3 місяці місце роботи не знайдено, проживання може бути подовжений ще на 90 днів.

Згідно з новим законом репатріант може не знати польської мови, але він зобов’язаний вивчити його за той час, поки буде перебувати в центрі для переселенців (навчання безкоштовне).

Які можуть бути підстави для репатріації

Зараз польської програмою переселення найбільш часто користуються нащадки поляків з Росії та Казахстану. Під час співбесіди з консулом їм необхідно продемонструвати знання польських традицій, звичаїв, культури, історії й т. п.

При цьому слід мати на увазі, що далеко не всі переселенці зможуть скористатися пільгами та отримати фінансову підтримку, передбачену законодавством. Під дію закону  підпадають дві категорії громадян СНД, навіть якщо зараз вони офіційно не записані поляками:

  • нащадки тих, хто у свій час були насильно переселили у різні регіони колишньої Російської імперії;
  • нащадки тих, хто в часи Радянського Союзу потрапили в Грузію, Вірменію, Азербайджан, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменістан, Таджикистан, азіатську частину РФ.

Програма переселення передбачає виплату допомоги в розмірі 200 злотих в місяць (46 євро) під час перебування в центрі для переселенців. Можна також звернутися за фінансовою допомогою на придбання житла та отримати до 25 000 злотих (близько 6 тисяч євро) і до 6000 злотих (1400 євро) – на ремонт.

Як відбувається процес репатріації

Найбільш лояльно польська держава відноситься до репатріантів, які мають родичів, які постійно проживають у Польщі, самі вже працевлаштовані, мають орендоване або власне житло в країні.

Якщо ніяких кроків щодо облаштування в країні не зроблено, отримання репатріаційної візи можна чекати кілька років.

Негативно до Польщі належать і до тих, хто не володіє затребуваною професією. Наприклад, будівельники та водії набагато швидше отримають візу, ніж люди вільних професій.

Що потрібно для участі в програмі по репатріації

Тим, хто має польське походження і збирається переїхати на ПМП в Республіку Польща, необхідно подати заяву найближчим консульство і підтвердити своє можливе працевлаштування в РП, який є підставою для прийняття позитивного рішення. В якості підтвердження можуть бути використані такі документи:

  1. Запрошення на роботу і проживання від фізичної особи, юридичної особи, громади (гміни). У запрошенні повинно бути вказано, де буде проживати приїжджий і його сім’я, якісь засоби до існування йому нададуть, чим і як допоможуть при облаштуванні.
  2. Документ про право власності на нерухомість або про оренду житла в РП, в якому вказано його місцезнаходження і розміри.
  3. Трудовий договір, яким підтверджується, що людина забезпечується роботою, вказується конкретна посада і розмір заробітку.

Які документи необхідні для отримання репатріаційної візи

Говорячи про те, які документи потрібні для оформлення репатріаційної візи, назвемо наступні:

  • прохання, складений польською мовою, про видачу візи (2 екз.);
  • дві фотографії 3 х 4 см;
  • документи, що підтверджують польське походження, національність заявника (якщо у паспорті вписана інша);
  • довідка про відсутність судимості та заборгованостей в країні проживання;
  • паспорт або інший документ, що посвідчує особу.

Консул проаналізує і перевірить достовірність наданих відомостей, проведе співбесіду з претендентом на участь у програмі переселення, визначить рівень його володіння мовою, а також знань історії та традицій польського народу, і якщо все буде в порядку, надсилає документи в МВС Польщі для прийняття рішення. Перевірка та розгляд документів проходить строго в індивідуальному порядку і може тривати близько року. І тільки після цього видається репатріаційна віза, що дає право на переїзд в Польщу.

Висновок

Для тих, хто збирається оселитися в ЄС, репатріація в Польщі є хорошою можливістю досить швидко вирішити всі проблеми, пов’язані з переїздом і подачею документів на отримання громадянства.

Репатріанти отримують громадянство відразу після прибуття в країну, без тривалих зволікань і багаторічного проживання в країні, що вимагається у випадку звичайного переїзду на ПМП. При цьому вони можуть розраховувати на невелику матеріальну допомогу і сприяння у вивченні мови.

Крім того, їх діти можуть безкоштовно навчатися в школах і вузах, а пенсіонери – оформити пенсію по старості. Перед переселенцями працездатного віку відкриваються перспективи отримання хорошої роботи та кар’єрного зростання, а також можливості з часом перебратися з родиною в будь-яку іншу країну Європи.

Як переїхати в Польщу по репатріації: Відео