Вимога доручення супроводжує іноземця в Польщі і якщо не постійно, то дуже часто. Варто тільки торкнутися з бюрократичними процесами, як з усіх сторін звучить: довіреність надайте! Якщо до того ж знання польської залишають бажати кращого, то без цього документа зовсім не обійтися. Що ж таке доручення в Польщі у 2024 році, як її отримати й скільки це коштує? Розберемо всі подробиці.
Довіреність або доручення – це одностороннє волевиявлення однієї особи (довірителя) за передачу іншому (повіреному) повноваження на виконання деяких дій від особи довірителя, які будуть мати ті ж юридичні наслідки, як якби їх зробив сам довіритель.
Можливо, не сама проста для розуміння формулювання. Однак досить буде сказати, що в польській юриспруденції довіреність в цілому означає те ж саме, що й у звичному правовому полі країн СНД. Одночасно в деталях специфіка документа має ряд відмінностей.
За типом оформлення та можливостям переданих повноважень довіреності в РП бувають:
Крім цього, довіреність може бути генеральної (pełnomocnictwo ogólne), що дає повноваження на виконання всіх дій, пов’язаних з об’єктом довіреності, а також спеціальна, або особлива (szczególne) – спрямована на конкретно визначені дії.
Розглянемо більш детально, що позначає кожен з видів довіреності.
За назвою зрозуміло, що даний вид довіреності не вимагає письмової форми. Офіційно існують законодавчі вимоги, коли довіреність повинна бути нотаріально засвідченої, коли вона зобов’язана бути виконана письмово. Відповідно у всіх інших випадках допускається усна форма.
На практиці таких випадків дуже мало, оскільки видача такої довіреності актуальна при свідків, готових підтвердити факт передачі повноважень.
Яскравий приклад – призначення адвоката в рамках судового засідання. Наприклад, клієнт офіційно заявляє, що усуває одного представника, і призначає іншого. Все це відбувається перед суддею та іншими учасниками процесу, і в цьому разі усної форми достатньо.
Це найбільш проста і найпоширеніша форма довіреності. Довіритель сам складає документ, точно ідентифікуючи себе і повіреного, а також обсяг повноважень і тип документа (ogólne або szczególne). Документ завіряється підписом засвідчувача.
Істотним недоліком є можливість оскаржити підпис довірителя. У конфліктних ситуаціях потрібно проводити експертизи, та у судовому порядку доводити вірність довіреності. На практиці такі проблеми трапляються вкрай рідко, саме тому проста письмова форма є найпоширенішою.
Суть документа в тому, що складається він так само довірителем, підписується в присутності нотаріуса, який своїм підписом підтверджує вірність підпису довірителя.
В цьому разі сенс документа може бути абсолютно будь-яким – нотаріус ніяк не відповідає за зміст довіреності, а лише за вірність поставленої довірителем підпису.
Це найбільш надійна форма довіреності, застосовувана на вимогу закону в спеціально позначених ситуаціях.
Тут вже нотаріус сам складає текст документа (або бере участь у редагуванні раніше створеного), і несе відповідальність не тільки за вірність підпису довірителя, але й за зміст довіреності.
Приводів для оформлення довіреності в іноземців у Польщі величезне кількість. Просто кажучи, у кожному випадку, коли цього вимагає закон.
Найбільш часто довіреність оформляється в наступних обставин:
Зверніть увагу, що така довіреність може знадобитися для прикордонних служб з обох сторін кордону. Треба, щоб документ або спочатку був двомовним, або мав присяжний переклад.
Звичайно, це лише приблизний перелік, так і в кожному із зазначених випадків можливо безліч варіантів.
Принциповим є значення, яке вкладається у слово «зробити». Усне доручення достатньо проголосити в умовах, коли вона допустима. Проста письмова форма також не вимагає особливих умов, однак якщо знань мови недостатньо, або необхідно уточнити формулювання, можна звертатися до місцевих юристів за допомогою у складанні документа. Підкреслимо, саме складанні, а не засвідченні.
Але куди частіше під «зробити довіреність» мають на увазі саме нотаріальне засвідчення документа / підпису. Логічно, що для цього необхідно звертатися до нотаріуса.
У Польщі існує Державна нотаріальний рада (Krajowa Rada Notarialna), веде реєстр всіх діючих фахівців. Доступ до нього є через сайт організації. Щоб знайти нотаріуса:
Якщо вам не потрібно шукати нотаріуса, т. к. хтось вже запропонував свої послуги, все одно використовуйте даний сервіс. Ввівши прізвище та ім’я фахівця, Ви зможете переконатися, що це діючий нотаріус, що його не відкликана ліцензія.
Посольства, консульства, як України, так і інших країн, можуть надавати подібні послуги. Ними зручно користуватися, якщо довіреність потрібна для відправки на батьківщину.
Для застосування в Польщі така довіреність буде дійсною, однак потребує як мінімум присяжного перекладу. Якщо документ потрібен для надання в польські установи, краще використовувати польський нотаріат.
Аналогічно до попереднього питання – така довіреність буде вважатися чинною, але зажадає апостилювання та присяжного перекладу. Це додаткові витрати часу і грошей.
Вдаватися до використання іноземної довіреності стоїть у випадках, якщо інший варіант неможливий. В іншому випадку краще оформляти польський варіант спочатку.
Так. Як вже зазначалося, іноді довіреність не вимагає нотаріального засвідчення — підійде проста письмова форма.
Якщо це ваш випадок, то керуйтеся при оформленні наступними нормами:
Зверніть увагу, що в деяких джерелах рекомендують вказувати «Upoważnienie» замість «Pełnomocnictwo». Це не зовсім точно, і правильним вважається саме «Pełnomocnictwo». Однак юридичну силу від невірного заголовка документ не втратить. Головне, правильне вказівку суті документа.
Наприклад, ось так може виглядати бланк (зразок довіреності на представництво інтересів комерційної компанії).
Говорячи про вартість, маються на увазі розцінки на послуги нотаріуса. Встановлюються вони спеціальною урядовою постановою, повний текст якого ми надаємо нижче.
Знайомлячись з цінами, необхідно розуміти:
Подальше залежить від типу довіреності. Наприклад, просте завірення підпису (письмова форма з нотаріально завіреним підписом) у 20+ПДВ злотих, і за 6+ПДВ злотих за кожен аркуш виписки (завірені копії).
У разі нотаріального акта (коли нотаріус відповідає не тільки за дійсність підпису, але і за текст довіреності), документ на одне певне дію обійдеться у 30+ПДВ злотих, а більш одного – 100+ПДВ злотих.
Повний перелік максимальних розцінок польських нотаріусів.
З усього вищеописаного виведемо коротку інструкцію щодо складання довіреності:
Звичайно, це дуже загальні рекомендації, але нескладно побачити, що в кожному випадку є величезна кількість нюансів, від яких буде залежати тип, способів і вартість оформлення.
Довіреність у Польщі – документ дуже різноплановий. У деяких умов він може бути чистою формальністю, але в інших від довіреності може залежати дуже багато, а помилкове заповнення загрожує втратою часу і коштів.
Варто уважно вивчити представлені в статті правила оформлення довіреності, а в кожному разі сумнівів звертатися до юристів за допомогою, щоб не опинитися в скрутному становищі.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy