Інвестиції – модне і широко використовується у наш час слово. Інвестицій чекають країни, інвестиції хочуть, інвестиції стимулюють. Наприклад, в Іспанії чи Швейцарії вкладення коштів в національну економіку може допомогти отримати ДНП на пільгових умовах. Як справи з інвестиціями у Польщі у 2024 році? З великими відмінностями, зі своєю специфікою, але все ж з можливістю вкладення коштів для іноземців.
Більшість наших читачів — громадяни або вихідці з країн СНД. Тому і доцільність, і способи інвестування ми розглядаємо з їх точки зору, і основні плюси тут цілком передбачувані:
Останній пункт є досить спірним в плані переваг, але може бути цікавою тим українцям, росіянам і білорусам, хто обзавівся другим паспортом з громадянством однієї з країн ОЕСР.
Вже згадані Іспанія, Швейцарія, а також безліч інших країн, мають спеціальні програми дозвіл на проживання (ДНП) за інвестиції. Інше питання, скільки необхідно вкладених коштів для таких програм, і багатьом вони доступні, але в цій країні це не актуально – у Польщі немає прямої можливості отримання ДНП за інвестиції.
Однак вкладені коштів можуть стати непрямими, при цьому досить суттєвим, підставою для карти побиту. Поширені приклади:
Це лише кілька таких прикладів, є й інші. Однак не всі доступні іноземцям методи інвестування в польську економіку мають хоча б непряме вплив на легалізацію.
Чи можна іноземцям інвестувати в Польщі? Відповідь очевидна – так. Однак ми не даремно згадали вище рівноправність інвесторів з інших країн ОЕСР з польськими. Це говорить, що для громадян країн, що не входять в цю організацію, є свої особливості вкладення коштів. Вони і є головними правилами інвестицій.
Тут одночасно потрібно говорити і про особливості процесів для іноземців, і про відмінність правил вкладення коштів від інших країн. Ми будемо розглядати всі норми в сукупності, якими вони є для громадян з країн СНД.
Існує законодавча норма, начебто однозначно говорить:
Придбання нерухомості на території Польщі іноземцями з-за меж ЄС (ЄЕС) вимагає дозволу від Міністерства внутрішніх справ РП.
Ми не просто так зробили наголос на словах «начебто». Річ у тім, що існує цілий перелік винятків, коли дозвіл не потрібен.
1.Придбання окремої квартири. У польських законах існує поняття Lokal mieszkalny – окреме житло. Це певна сукупність приміщень (як жилих, так і допоміжних, розділених стінами), що мають окремий вхід, призначене для проживання та ведення спільного домашнього господарства. Простими словами, мова йде про квартиру, в якій проживає його власник або кілька власників – членів однієї сім’ї. Купівля таких квартир не вимагає окремого дозволу від МВС РП. Виняток становлять спеціальні прикордонні зони, в яких будь-яке придбання нерухомості повинно бути погоджено з Міністерством.
2.Сталий побит або довгострокове резидентство ЄС. Іноземці, які володіють зазначеними статусами протягом мінімум 5 років, так само звільняються від дозволу на купівлю нерухомості, якщо інше прямо не зазначено в законах (про це докладніше скажемо окремо).
3.По шлюбу з поляком (полькою). Не повинні отримувати дозволи й іноземці-подружжя громадян Польщі, які знаходяться в даному статусі законних відносин не менш 2-х років та мають дозвіл на постійне перебування весь цей період, якщо придбана нерухомість буде їхньою спільною власністю.
Існують і більш специфічні виключення, пов’язані з покупками нерухомості іноземними юридичними особами, у т. ч. банками і т. п.
Коли дозвіл потрібно в будь-якому випадку? Незважаючи на наявність винятків, дозвіл може знадобитися у випадках:
Формулювання досить розмиті, і нерідко покупці не впевнені в необхідності отримання дозволів. В цьому випадку можливий варіант запиту в МВС для уточнення:
Незручність цього способу в тому, що доведеться збирати весь пакет документів, як для дозволу. Головне достоїнство – офіційний документ, що звільняє від отримання дозволу на покупку нерухомості. Крім іншого, ця довідка може знадобитися при придбанні об’єкта в іпотеку.
У цих випадках необхідно точно розділяти поняття дорогоцінних матеріалів. В принципі, їх купівля ніяк не обмежена для іноземців. Питання, що викликають основні складнощі, пов’язані з оподаткуванням.
Є різні правила справляння податків:
При чому тут цінні папери, про які піде мова в окремому розділі? Якщо справа стосується умовного діаманта або ювелірного виробу з дорогоцінних металів, то не при чому.
Однак є окремий вид цінних металів – золоті або платинові злитки та/або інвестиційні монети. Знову ж, якщо покупець фізично отримує їх на руки, то це «речі», з усім випливають оподаткуванням. Але держава (і частина сертифікованих банків) надають послуги зі зберігання таких злитків (монет) в казні, а власнику на руки видаються сертифікати на дану суму, що він у будь-який момент може змінити на фізичне золото (платину).
Ці сертифікати можуть бути на пред’явника, тобто самі бути об’єктом купівлі-продажу. Тут і виникає складність, є такий сертифікат «річчю» або «цінним папером»? За якими правилами оподатковується?
Вирішити це питання безрезультатно намагалися багато років, проте якийсь час назад, на рівні Директорів Izby Skarbowej, було прийнято і опубліковано рішення вважати такі сертифікати безпосередньо золотом або платиною, тобто річчю. Володіють ними, більше пів року не повинні платити податок при продажу.
Побіжно ми вже були змушені зачепити це питання. В цілому, купівля акцій в Польщі або часток у польських підприємствах доступна іноземцям. Винятки становлять компанії зі штаб-квартирами, розташованими в РП, та володіють на цій території нерухомістю. Для такої операції потрібно дозвіл. І то, тільки за умови, що така покупка зробить іноземця контролюючим комерційну компанію.
Ринок цінних паперів Польщі досить стандартний і звичний по іншим країнам. Основні види цінних паперів РП:
Використовуються і інші форми цінних паперів: коносаменти, чеки, банківські, трастові та ощадні сертифікати, закладні і т. д.
З точки зору акціонерних товариств, а отже й інвестицій в їх частки (акції) або борги, все вже розібрано в попередньому розділі. Залишається лише нагадати, що іноземцям доступні й інші форми власності комерційних підприємств, наприклад, аналог ТОВ, ФОП та ін.
Слід знати, що деякі напрямки діяльності – приміром, авіаперевезення, видобуток корисних копалин, торгівля зброєю тощо – потребують окремого ліцензування з боку держави.
Як іноземцеві купити акції польської компанії? Для цього вихідцям з країн СНД доступні всі законні способи: від придбання акцій на біржах до угод по купівлі-продажу безпосередньо з власником. При цьому географія біржових торгів не має значення, право власності визначається наявністю законно отриманих цінних паперів відповідного формату.
Теоретично, кілька власників невеликого капіталу, можуть об’єднатися для спільного інвестування. Але на практиці використовується рідко, тому що підприємство буде мати високу ризикованість.
Частіше невеликі кошти вкладають у депозити в польські банки або закордонні (але працюючі в РП). Величезних прибутків це не приносить, але банківська система досить впевнено функціонує, а значить збереження коштів практично гарантована.
Високо ризиковані валюти можна конвертувати, та відкрити рахунок у валютах більш стабільних.
Підсумуємо сказане у вигляді спрощеної інструкції:
Звичайно, за кожним із зазначених етапів ховається цілий набір різних нюансів і складнощів. Більшість з них ми детально розглянули у статті. Якщо щось залишилося нез’ясованим, прочитайте ще раз, а про особливо складні випадки, можна поставити питання в коментарях або у формі. Наші консультанти постараються вам відповісти.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy