«Здоров’я-понад усе!», – ми так часто з будь-якого приводу вимовляємо цю фразу, що, зрештою, перестали ставитися до неї серйозно. Кошти для існування потрібні, безперечно, і часом життєва необхідність змушує працювати в таких жахливих умовах, що турбота про здоров’я йде кудись далеко на задній план.
У Польщі роботодавець зобов’язаний не тільки надавати працівникам максимально безпечні умови праці — в його обов’язки входить обов’язкова, у тому числі початкова (при влаштуванні на роботу) і періодична, перевірка здоров’я працівника. Як і коли це має відбуватися? Чиїм коштом? І що перевіряють? Нумо розбираймося.
Норми Трудового кодексу встановлюють обов’язкові перевірки здоров’я працівника перед початком роботи, а також в процесі праці. Ми не випадково виділили слова «Трудовий кодекс», трохи пізніше пояснимо чому.
Норми законодавства встановлюють, що проходження попереднього медогляду (отримання Badania wstępne do pracy) необхідно для наступних випадків:
Існує і поняття періодичного медичного огляду. Це не є основною темою даної статті, але ми коротко звернемося до неї нижче. Тут згадаємо лише, що періодичні огляди так само обов’язкові.
Суть будь-якого медогляду проста – лікар повинен підтвердити, що конкретний працівник може виконувати конкретну роботу, враховуючи його стан здоров’я і ризики, що виникають у процесі виконання обов’язків.
Розділимо це питання на дві частини. По-перше, повернемося до Трудового кодексу. Саме він встановлює необхідність медогляду. Однак згадаймо, що тільки один тип договору підпорядковується нормам трудового законодавства — Umowa o pracę. Отже:
Ні Umowa zlecenie, ні Umowa o dzieło, що регулюються цивільним законодавством, не передбачають обов’язкового медичного обстеження, якщо це прямо не прописано в договорах.
Все подальше буде присвячено виключно випадками трудових контрактів.
Відповідно, друга частина питання – коли не потрібно проходити медогляд за Umowa o pracę. Ці випадки так само закріплені в законодавстві:
Всі зазначені умови відносяться виключно до медобслуговування, проведеного до працевлаштування, що не заперечує необхідності періодичних обстежень.
З точки зору працівника для проходження медогляду достатньо мати два документи:
Напрямок оформляє роботодавець у двох примірниках. Один вручається особі, яка підлягає медичному огляду. Другий зберігається в його особовій справі.
Skierowanie повинно включати:
Результатом огляду стане рішення лікаря (довідка), в якій буде вказано дозвіл приступити до роботи або аргументовану відмову.
Це говорить про те, що роботодавець має право виписати Skierowanie в конкретну клініку, і працівник не має право вибирати лікаря за власним розсудом, якщо не погодить це з роботодавцем.
Розглядаються ситуації медоглядів для працевлаштування. Відповідно, для початку необхідно знайти роботу, і провести всі потрібні дії: оформлення освядчення або зезволення, відкриття робочої візи, в’їзд у Польщу та ін.
Мова про Skierowanie na badania wstępne do pracy. Важливо розуміти, що допуск на роботу без медогляду заборонено, але всі юридичні аспекти працевлаштування до цього моменту повинні бути завершені. Іншими словами, людина вже рахується співробітником, але ще не може виконувати свої обов’язки.
Працівник направляється у вказану клініку. Наявний напрямок і документи потрібно пред’явити на ресепшені, щоб отримати вказівки про час і місце (кабінеті) приймання.
Без знання польської буде дуже складно обійтися – доведеться розмовляти й на ресепшені, і з лікарем. Як мінімум зрозуміти та прокоментувати питання про скарги. Якщо мовні знання не дозволяють подібного спілкування, потрібно взяти з собою людину, що розмовляє польською.
Нерідко при оформленні потрібно заповнити анкету, вказавши не тільки особисті дані, але і перенесені раніше захворювання.
Обов’язковим лікарем буде терапевт. Він не тільки проведе загальний огляд, але й може видати направлення до фахівців.
Кількість лікарів і їх профіль вибираються заздалегідь за факторами ризику та необхідного рівня здоров’я для конкретної посади. Нерідко при роботі з дрібними деталями призначають окуліста, при підвищеному пилу – пульмонолога, жінкам можуть призначити гінеколога і т. д.
Однак цілком ймовірно, що буде достатньо терапевта. Він проведе загальний огляд: температура, тиск, огляд горла, прослуховування дихання, пальпація внутрішніх органів та інше.
Аналізи можуть бути призначені так само залежно від шкідливості виробництва. Якщо вони необхідні, то співробітника попередять. Кров буде взята в лабораторії при клініці або в окремій, якщо вказано у договорі.
Результатом огляду стане довідка від лікаря, в якій буде коротко перераховані виявлені відхилення або їх відсутність, і, головне, дано висновок про допуск до роботи.
Лікарську довідку потрібно надати роботодавцю, який зобов’язаний зберігати її примірник у себе. Після отримання допуску до роботи буде визначено час її початку.
Законом встановлено, що всі витрати по медоглядам покладено на роботодавця. Будь-які відрахування, утримання з працівника та інше заборонені. Більш того, коли йдеться про періодичне обстеження, то воно повинно бути організовано в робочий час.
Однак деякі додаткові витрати (наприклад, на дорогу) можливі, але вони незначні.
Періодичність такого медогляду встановлюється лікарем, ґрунтуючись на законодавчих нормах та умов роботи. У звичайних умовах це цілком може бути один раз в кілька років.
Однак є ще одна необхідність позапланових (контрольних) оглядів – їх обов’язково повинен пройти працівник, якщо перебував на лікарняному більш як 30 днів.
Часто виникає плутанина, пов’язана саме з медичним оглядом водіїв. Нині чинні норми законів, що регламентують отримання/продовження водійських прав, свідчать про необхідність заміни водійського посвідчення раз в певний період. При цьому чітко зазначено, що медична довідка може бути видана без терміну придатності.
Суть цих норм у тому, що лікар, розглядаючи стан здоров’я водія, може встановити або безстроковий характер довідки, або, за власним розсудом, визначити термін наступного огляду. Цей параметр носить індивідуальний підхід.
Безстроковість «водійської довідки» не звільняє роботодавця від необхідності ініціювати проведення спільного медогляду при працевлаштуванні або в процесі роботи водієм. Такі огляди будуть проводитися на загальних підставах.
За неподання умов для медогляду або допуску до роботи без нього відповідальність несе роботодавець. Штраф за порушення Трудового кодексу становить від 1 000 до 30 000 злотих.
Отже, необхідний медогляд, а його виконання та оплата є обов’язком роботодавця. Ще раз нагадаємо, що подібні огляди є вимогами Трудового кодексу, тобто підпорядковуються їм тільки умова о праце.
Але умови злецення/про дзело можуть розраховувати на медогляд, якщо дані параметри прямо вказані в договорах. Якщо ж цього немає, але укладений контракт потрапляє під визначення «трудового договору» (працівник виконує роботи у місці й часі, вказані роботодавцем і під його початком), то такі договори можуть бути визнані Umowa o pracę в судовому порядку.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy