Меню Закрити

Материнські пенсійні внески в Німеччині

Ростити дітей у Німеччині — це важка праця. За цю працю навіть пенсійні внески у 2024 році в державний фонд платять. Правда, довелося прожити в Німеччині років десять, перш ніж ми в родині дізналися про це. Не те щоб хтось приховував від нас таку важливу інформацію. Всі необхідні дані у відкритому доступі є. Просто жоден чиновник ніколи не говорив з нами на цю тему, а пошукати самим якось в голову не приходило.

Мама виховує дитину і заробляє пенсію

Німецький закон про пенсії за виховання своїх дітей

Насправді те, що ми пізно дізналися про такий закон, особливої ролі не грало. Виявилося, що внески за виховання дитини можна оформити заднім числом в будь-який час до виходу на пенсію. Але краще зайнятися цим раніше, оскільки потрібно ряд паперів, які потім заднім числом не так просто буде добути.

Закон про внески в пенсійний фонд за виховання дітей (Kindererziehungszeit) прийнятий у Німеччині в 1986. Офіційний “адреса” закону – §56 SGB VI, тобто п’ятдесят шостий параграф шостого тому зводу соціальних законів.

Сенс полягає в наступному. Один з батьків дитини (за замовчуванням, мати) отримує від держави внески в державний пенсійний фонд, так, ніби він працював і отримував середню для Німеччини зарплату. Розмір внесків за кожний рік різний і залежить від того, який рівень зарплат був зафіксований у той час. Наприклад, за внески, що сплачуються з розрахунку, батько, що виховує дітей, отримував 38901 €.

Крім того, грає роль, мав батько власний дохід під час виховання дитини, чи ні. Якщо його обов’язкові внески в пенсійний фонд і так були максимальними, то додавати держава вже нічого не буде. Зараз так може вийде у тих, хто заробляє більше 80400 € для земель колишнього ФРН і 73800 € для “нових” регіонів. Для тих же, хто платив внески, близькі до максимальних, буде додана тільки та частина, яка залишилася до верхньої межі.

Основною метою цього закону є запобігання ситуації, коли з-за народження дітей виховує їх батько не може заробити собі пенсію. Якщо він не платить внесків до пенсійного фонду, потім на старості отримує дуже маленьку ренту або зовсім нічого не отримує. Якщо ж ближче до пенсійного віку відбувається розлучення або втрата заробляє дружина з іншої причини, ситуація може стати зовсім похмурою.

Коли можна оформити пенсію за виховання

Оформлювати внески можна тільки на одного з батьків, в тому числі коли вихованням дитини займаються обоє. Зрозуміло, що це має більше сенсу для того з батьків, хто заробляє менше або зовсім не працює. Другий батько зобов’язаний письмово підтвердити, що він не має претензій на внески за його дитини. Для цього в заяві є спеціальний бланк, куди відмовляється від внесків батько вносить свої дані і ставить підпис. Ділити внески на двох не можна.

За дітей, які народилися до 1992 можна отримати пенсійні внески лише за перші 12 місяців життя дитини. Ті, хто народив дітей пізніше цього терміну можуть розраховувати на цілих три роки.

Не має значення, чи є дитина рідною або прийомною. Платять не тим, хто народив, а тим, хто виховував. Внески сплачуються за кожну дитину окремо. Якщо друга дитина народилася менш ніж через 3 роки після першого, то за нього почнуть вносити гроші в пенсійний фонд лише після того, як повністю “розплатяться” за попереднього.

Процес оформлення

Для того, щоб отримувати пенсійні внески за виховання дитини, потрібно заповнити анкету V0820 і відправити її в пенсійний фонд. Заповнення анкети може виявитися не такою простою справою. У разі утруднень не завадить звернутися за консультацією до працівника пенсійного фонду. У нас в місті він приблизно раз на місяць приходить у мерію на цілий день і приймає відвідувачів. Краще зателефонувати в пенсійний фонд, у свою ратушу і з’ясувати, коли й куди потрібно прийти на прийом до цього консультанта. Також вони можуть надати допомогу у заповненні анкети через телефон.

Крім анкети потрібно додати копію свідоцтва про народження дитини. Можливо, працівники пенсійного фонду попросять повідомити ще які-небудь дані. Тоді вони надішлють письмовий запит з перерахуванням необхідних документів.

Внески сплачуються тільки за тих дітей, які проживали в Німеччині у віці від 0 до 36-ти (до 1992 року народження до 12-ти місяців. Для іноземців потрібно обов’язково показати докази проживання в Німеччині як батьків, так і дитини. У нашому випадку вистачило старих українських паспортів. Довелося зробити всі копії сторінок з візами на матір і дитину з найпершої дати в’їзду. Перевіряли досить пильно дивились, чи немає проміжків між візами, так що майте це на увазі. За той час, коли у дитини або у батьків не було посвідки на проживання в Німеччині, пенсійні внески не сплачуються.

Спочатку внески тільки нараховуються, але не переводяться фактично на рахунок пенсійного фонду. Тому в щорічних довідках про стан свого рахунку батько не побачить ніяких змін. Лише після того, як наймолодшій дитині виповниться 10 років і при цьому батько, на якого оформляються внески, буде старше 35-ти, гроші надійдуть на рахунок пенсійного фонду і можна буде помітити їх вплив на підсумкову суму пенсії.

В середньому в останні 10 років надбавка до пенсії становить 25-28€ в місяць за рік виховання. Тобто, виховавши однієї дитини можна розраховувати на щомісячну пенсію як мінімум на 75€. На землях колишнього ФРН нараховують трохи більше, ніж у східній частині Німеччини.

Потрібно платити пенсійні внески протягом п’яти років, щоб взагалі отримати право на пенсію в Німеччині. Тому однією дитиною в цьому випадку не відбутися. Потрібно або виховати другого, або попрацювати пару років де-небудь в іншому місці, а не вдома.