Меню Закрити

Допомога бізнесу і працівникам у кризу в Німеччині – Kurzarbeitergeld

У кризу фірми з економічних міркувань змушені зменшувати робочий час співробітників. Наприклад, падає обіг, виробництво треба пригальмувати, але працівникам даті інші завдання не представляється можливим. Щоб працівники не втрачали дохід, у Німеччині у 2024 році існує спеціальна допомога Kurzarbeitergeld (KUG) – короткочасна допомога трудящим. Підприємство знижує кількість годин роботи або відправляє людей у неоплачувану відпустку. Але час простою оплачується державою. Мета підтримки — зберегти місця трудящим, не змушуючи власника компанії думати про скорочення. Можливо, через кілька місяців робочі руки потрібні знову.

Працівнику скоротили робочий день у Німеччині

Перехід на Kurzarbeit у німецькій компанії

Подавати заяву на отримання короткочасної підтримки має фірма. Причини припинення бізнесу в Німеччині потрібні вагомі. Останній приклад — наслідки карантину від поширення коронавіруса, коли економічна активність катастрофічно впала.

Умови для компаній:

  • Погана економічна ситуація, надзвичайний стан, природні катаклізми.
  • Тимчасовий характер того, що відбувається, залишаються сподівання, що в майбутньому економіка відновиться.
  • Неможливо уникнути збитків іншим способом, крім припинення підприємницької діяльності або виробництва.
  • У період держпідтримки мінімум третина працівників втрачає понад 10% зарплати.

Введення Kurzarbeit допомагає бізнесу пережити важкий час без необхідності скорочувати персонал. У 10% працівників також входять трудящі за Minijob, якщо їх торкнулася припинення підприємства. Хоча права на підтримку “мініджобери” не мають, тому що не платять внески по страхуванню від безробіття.

Виключаються з-поміж персоналу учні за дуальною системою на Ausbildung. Зупинка навчання не позначається на запровадження державної підтримки.

Порядок оформлення підтримки

Керуючий подає запит на Kurzarbeitergeld в федеральне агентство з працевлаштування – Bundesagentur für Arbeit – у філію за місцем реєстрації фірми. Заповнити анкету можна онлайн. Чиновники перевіряють, що вимоги отримання грошей виконані, і схвалюють або відхиляють заявку.

Фрагмент антрага на Kurzarbeit

Формуляр заявки на зменшення робочого дня не складний, всього пара сторінок.

Важливі аспекти перевірки:

  • Працівники використовували компенсації за переробки та відпустка за минулий рік.
  • Призупиняється не окремі робочі позиції, а цілі відділи, філії чи напрямки бізнесу.
  • Власник не може зайняти персонал інший що приносить підприємству дохід роботою.

Умови отримання Kurzarbeitergeld для працівників

Співробітники фірм не повинні подавати заяв для отримання грошей — все оформляється власником бізнесу. Роботодавець зобов’язаний заздалегідь повідомити персонал, на який поширюється скорочення робочого часу, і заручитися згодою.

Якщо в компанії створена рада, що захищає інтереси колег – Betriebsrat – шефу достатньо домовитися про введення з представниками.

Інакше кожен співробітник підписує письмову згоду окремо. Можливо, що контракт передбачає ситуацію з Kurzarbeit, тоді підпис не потрібно. Закон поширюється на працівників, які сплачують внески за соціальним страховками. Підтримка сплачується тільки не перебувають у процесі звільнення. Контракти обмежені за часом приймаються нарівні з безстроковими.

Розмір допомоги

Бездітні працівники отримують 60% нетто доходів, втрачених через зменшення робочих годин. При наявності дитини у сім’ї – 67%. Фактично, держава платить допомогу ALG 1 для, тих хто втратили роботу, але без втрати місця.

Також роботодавець сплачує внески в соціальні страховки далі у повному обсязі:

  • медична каса
  • пенсійний фонд
  • страхування від безпорадності

Але потім виплати страховки повністю відшкодовуються державою згідно з поданою звітністю. Виходить, що працівник не втрачає навіть пенсійних накопичень.

Тонкощі

Підтримка не оподатковується, але враховується при обчисленні розміру податкової ставки за рік. Лікарняний під час вимушеного простою оплачується на умовах нормальної зайнятості. Перші 6 тижнів сплачується Kurzarbeitergeld, потім підключається медична каса.

Юристи трудового права рекомендують погоджуватися на Kurzarbeit. Так зберігається робоче місце і термін перебування в стані скороченого дня не випадає зі стажу. Навіть якщо справи фірми підуть гірше передбачуваного і через рік-два працівника звільнять, зберігається повний обсяг соціального захисту, як і у випадку звичайного скорочення.

Додаткова зайнятість

Якщо працівник мав іншу роботу до впровадження короткого робочого дня, він має право продовжувати паралельну зайнятість без вирахувань.

Перебуваючи на допомозі вже немає сенсу братися за іншу роботу — додатковий дохід вираховується із суми підтримки.

Терміни

Максимальний термін виплат у звичайному випадку – 12 місяців. В надзвичайній ситуації агентство з працевлаштування має право продовжити підтримку до 24 місяців.

Якщо підприємство хоча б на місяць повертається у звичайний режим, період підтримки продовжується. Після 3 місяців звичайної роботи роботодавцю доведеться заново подавати запит на Kurzarbeitergeld, якщо знадобиться подальша держпідтримка.

Скорочення робочих годин в Німеччині (Kurzarbeit): Відео

Також по темі: