Меню Закрити

Kinderzuschlag: бонус до допомоги на дитину, умови і порядок отримання дотації

Сім’ї з невеликим доходом в Німеччині крім основної дитячої допомоги мають право отримати доплату на дитину у 2024 році, яка називається Kinderzuschlag.

Доплата дітям додатково до допомога на дитину

Умови отримання допомоги на дітей

Kinderzuschlag задуманий як бонус до допомоги на дитину для сімей, що не сидять на ALG II або Hartz IV. Додаткові гроші на дітей сплачуються, коли зарплати батьків вистачає на власні потреби, але недостатньо для забезпечення повноцінного потомства. З липня 2018 виплати становлять 185€ в місяць.

Додаткові гроші на дітей запобігають ситуацію, коли батьки змушені звертатися за допомогою тільки через брак грошей на дитину. (Сайт німецького федерального міністерства праці та соціальної допомоги – BMAS)

 • Дитина не старше 25, не складається в шлюбі.
 • Живе з батьками в одному житло.
 • На нього сплачується допомога на дитину або, якщо дитячі в Німеччині не покладаються, альтернативна допомогу від держави замість німецької допомоги на дітей.
 • Получка матері та батька не менше 900€ до податків. Батькам-одинакам потрібно заробляти більше 600€.
 • Сумарний заробіток в сімействі не перевищує ліміту, який розраховується за складною схемою індивідуально в кожному окремому випадку.

На сайті німецького федерального агентства з працевлаштування доступний лічильник, що дозволяє ввести свої дані і дізнатися, чи можна отримувати додаткові гроші на дитину.

Розрахунок мінімального і максимального доходу на Kinderzuschlag

Найскладніша частина — виконання умов щодо кордонів зарплати. Вимоги заплутані: заробіток повинен знаходитися між необхідними мінімумом і максимумом.

Нижня межа

Для сімейних пар закон вимагає заробляти хоча б 900 євро брутто. Достатня щомісячна зарплатня одиноких мам або пап – 600 євро до вирахування податків і обов’язкових соціальних внесків.

Враховуються зарплата, прибуток від підприємництва, допомога по безробіттю першого рівня ALG I, виплати в разі тривалої хвороби від медичної каси Krankengeld.

У розрахунок не приймаються допомога на дитину і допомога на оплату житла Wohngeld.

Верхній ліміт

Додаткові гроші на дитину виплачується, коли сімейний бюджет не виходить за певні рамки. Розрахунок верхньої межі прибутку найскладніший, оскільки конкретних величин закон не вказує.

Дохід не перешкоджає оформленню Kinderzuschlag розраховується виходячи з розміру гіпотетичної допомоги, якби дорослі перебували на утриманні держави. Також враховуються витрати на оренду житла або виплати за відсотками на іпотеку.

Приклад розрахунків для отримання додаткових дитячих

Сім’я з двома дітьми живе в Німеччині, платить за оренду 900€ в місяць. Якби батьки отримували допомогу по безробіттю, на 2024 вона становило 778€.

Сюди додається частину витрат на оренду, яка залежить від складу сім’ї та задається у відсотках. На 4 осіб при розрахунку відповідного достатку для Kinderzuschlag належить враховувати 71,83% вартості житла. В даному прикладі це 646,47€.

Таблиця за складом сім’ї та відсотку від вартості проживання в місяць
Дорослі Діти %
1 1 77,1%
1 2 62,73%
1 3 52,88%
1 4 45,7%
1 5 40,24%
2 1 83,6%
2 2 71,83%
2 3 62,96%
2 4 56,04%
2 5 50,49%

Обидві величини складаються – виходить 1424,47€. Крім того, треба додати по 185€ на кожну дитину. Підсумок – 1794,47€ сума в місяць, яку не можна перевищувати, щоб придбати право на бонусні дитячі гроші в Німеччині.

Але тепер мова йде не про брутто, а про нетто парафії! Як очевидно з приклада, при зміні сум виплат по соціалці або вартості оренди, сімейний ліміт по максимуму заробітку змінюється. Тому вирішено враховувати середні значення за останні пів року.

+ Гіпотетичний розмір допомоги по безробіттю – Regelbedarf за SGB II на двох дорослих 778€
+ Відсоток від вартості оренди житла на сім’ю (2 дорослих і 2 дітей – 71,83% від 900€ 646,47€
+ Kinderzuschlag на двох дітей (2 x 185€) 370€
Ліміт зарплати 1794,47€

Але і це ще не все. Певні життєві обставини збільшують дозволену суму прибутку. Наприклад,

 • вагітність
 • інвалідність
 • витрати на прописане лікарем харчування

Якщо загальний достаток трохи перевищують визначений за розрахунками, слід звернутися в Familienkasse безпосередньо. Можливо, якісь витрати можна додати до розрахунків, щоб переглянути максимум по зарплаті.

Розрахунок “фіксується” на пів року вперед. Але про будь-які зміни впливають на виконання умов доведеться повідомляти в сімейну касу.

Розмір Kinderzuschlag

В якості додаткової допомоги на дитину в Німеччині можливо отримувати 185€ щомісяця. Сума виплачується, коли доходи лежать між встановлених лімітів. До того ж допомога для малозабезпечених часом “перебиває” право на Kinderzuschlag. Тоді вигідніше оформити соціальну допомогу, ніж дотацію на дітей.

Якщо фінансовий потік вище ліміту, залишається право на одержання часткового дитячого бонусу. Тоді розрахунок йде на пільгових умовах – різниця між реальним нетто приходом сім’ї та розрахункової верхньою межею ділиться на 10 і множиться на 5 – так обчислюється сума, яку забирають від Kinderzuschlag.

Приклад:

Сім’я з трьома дітьми отримує право на бонус, якщо чистий прибуток в місяць не перевищує 1500€. Реальний заробіток сімейства – 1700€. Тоді можна отримувати на (1700-1500)/10*5 євро менше. В даному разі з усіх додаткових грошей на трьох дітей 555€ віднімається 100€. Разом – щомісячна підтримка 455€.

Вступило в дію нове положення, згідно з яким розмір бонусу для сімей з середніми доходами буде зменшуватися не так різко.

Оформлення Kinderzuschlag

За виплату дотації на дітей у Німеччині відповідає те ж відомство, яке платить дитяче посібник – Familiengeld. Формуляри доступні за посиланням під заголовком Kinderzuschlag beantragen.

Скріншот сайт сімейної каси Німеччина

Список формулярів для заповнення на Kinderzuschlag, сайт Familienkasse.  Батькам потрібно заповнити антраг KiZ1 плюс додаткові листки на себе і на кожну дитину. Також треба прикласти до заповненого заявою зарплатні листки та інші докази наявності необхідних заробітків.

Якщо вимоги до отримання додаткових грошей на дитину виконані, підтримка надається до настання 25-річчя. Бонус сплачується одночасно з допомога на дитину.

При зміні фінансової ситуації, витрат на оренду, початку роздільного проживання дітей та інших даних, які запитували в анкеті, одержувач зобов’язаний негайно повідомляти про це Familienkasse. Якщо з’ясується, що гроші приходили не за законом, змусять повернути назад усі раніше виплачені.

Додаткові виплати до додаткових дитячих грошей

Одержувач Kinderzuschlag в Німеччині – це не просто ще трохи грошей в сімейний бюджет, але й окремий статус. Кожен хто має право на бонус до дитячих, також має право запросити невеликі суми понад зазначених 185€ спрямованих на освіту дитини.

До розгляду приймаються запити на:

 • здійснені поїздки класом або групою від навчального закладу (необхідно додати докази витрат, наприклад, покупка квитка на транспорт або в музей);
 • 100 € в рік на канцтовари для школи (без доказів);
 • оплата послуг репетиторів в розумних межах (фактичні витрати);
 • спільні обіди в їдальні навчального закладу;
 • 10 € в місяць на участь у суспільному і культурному житті регіону.

Список не повний. Якщо мова заходить про витрати на освіту дітей, краще звернутися в міську або регіональну Familienkasse для розгляду заявки на грошову допомогу.

Закон про додаткову плату на дитину в Німеччині: Відео

Також по темі: