Атестата про середню повну освіту, отриману після школи в державах колишнього СРСР, не вистачає, щоб напряму вступити до німецького ВНЗ у 2024 році. У Німеччині для вступу у вищий навчальний заклад необхідно провчитися в школі та гімназії мінімум 13 років. А школи пострадянського простору — дванадцятирічні. Альтернативним варіантом стануть підготовчі курси для іноземців при німецьких університетах. У Німеччині курси для іноземних учнів називають Studienkolleg. Назва викликає плутанину через співзвуччя зі словом “коледж”. У коледжі перейменували середні професійні освітні установи в колишньому СРСР. Але штудіенколег — це підготовчі курси.
Навіщо вступати до колег
Для вступу у ВНЗ Німеччини іноземцю без паспорта ЄС доведеться відучитися один рік і більше у вищому навчальному закладі на Батьківщині. Обмежень за віком при вступі у вищі навчальні заклади Німеччини немає.
Рівень освіти | Можливість до вступу |
---|---|
Атестат про загальну освіту, 9 класів | немає можливості отримати вищу освіту в Німеччині |
Атестат про середню загальну освіту, 11 класів | після одного року ВНЗ зі збереженням напрямку |
Диплом середньо-спеціального училища | після двох років ВНЗ зі збереженням напрямку |
Бакалавр/спеціаліст | на перший курс на будь-який напрямок, магістратура або залік курсів — вирішує ВНЗ |
Після двох семестрів будинку вступ до ВНЗ Німеччини на перший курс практично гарантовано. Іноземці надходять у німецькі освітні установи за окремою квотою. Якийсь відсоток навчаються в університеті приділяється студентам родом не з Німеччини. Тому конкурс іноземців простіше.
Якщо університет не добрав квоту, беруть трієчників. Досить підтвердити знання мови й місце знайдеться, якщо оцінки пристойні. Знання німецької підтверджуються сертифікатом рівня B2 або C1 виданий інститутом імені Гете, TestDaF, telc або ÖSD. Але рік навчання по суті виявиться втраченим.
Варіант вступу в німецький університет безпосередньо має недоліки. Починати вчитися доведеться одночасно зі звиканням до нової країни. Як піде процес адаптації — невідомо. Не виключені фінансові труднощі. Потрібно шукати можливість підробити. Життя студента нелегка навіть у Німеччині. Не дивно, якщо успішність виявиться не найвищою. Багато що надійшли іноземці до третього семестру знаходяться на межі вильоту з-за неуспішність.
Колег стане мостом між DYP на Батьківщині та німецьким університетом. Рік підготовки підвищить знання німецької мови, дасть можливість звикнути до академічної культури Німеччини.
Studienkolleg дає іноземцю знання, які німці отримують в останній рік абітура і повністю готує студента до першого року навчання у Вузі. Триває навчання на підготовчих курсах один рік.
Рівень освіти | Можливість до вступу |
---|---|
Атестат про загальну освіту, 9 класів | немає можливості |
Атестат про середню загальну освіту, 11 класів | відразу на будь-який напрямок |
Диплом середньо-спеціального училища | після року у ВНЗ зі збереженням напрямки |
Як вступити до Studienkolleg
Підготовчі курси до вступу у ВНЗ Німеччини розраховані на іноземців або мігрантів, які живуть в країні. Громадяни Німеччини, наприклад, пізні переселенці, з недостатнім рівнем знання німецької мови можуть вступити в університет через колег.
Процес надходження в Studienkolleg такий же, як вступ до німецького ВНЗ. Потрібно звернутися у вищий навчальний заклад, при якому проходить підготовка, на предмет отримання місця. Починати процес треба за рік до планованого початку навчання.
Студенту для отримання навчальної візи потрібно підтвердити гарантії фінансування на рік вперед. Посольство вимагає відкриття блокованого рахунку в Німеччині – Sperrkonto – з сумою достатньою для проживання протягом двох семестрів – 10236€. Кожен місяць студенту дозволяється знімати з рахунку не більше однієї дванадцятої від початкового внеску – 853€.
Учню в Studienkolleg знадобиться медична страховка в Німеччині.
Для вступу до колег потрібно скласти екзамен з мови. Наявність сертифікатів не завжди звільняє від перевірки знань, але зарахується в ході навчання у вигляді звільнення від занять німецьким.
Іспит проводиться за чотирма напрямками. З допомогою “дірявих” пропозицій та інших вправ і тестів перевіряється рівень знання граматики німецької мови. Потім слід перевірка сприйняття тексту на слух. Включають CD, який відтворює розмови на німецькому. За почутому треба вирішувати завдання на розуміння, відповідаючи про що велася мова. Потім перевіряється вміння розуміти мову читаючи текст. В кінці дається завдання на написання тексту, наприклад, листи другові або автобіографії.
За підсумками іспиту нараховуються бали за стобальною шкалою. Чим більше балів, тим вище шанси до вступу на бажаний напрямок.
Напрями навчання у Штудіенколег
У Німеччині діють 30 Studienkolleg. Абітурієнтам пропонують 5 напрямів підготовки. Напрямок визначає набір спеціальностей, за якими студент колега продовжує освіту в німецькому Вузі. Якщо поступати після першого курсу, напрям навчання на Батьківщині повинен співпадати з напрямом навчання в Studienkolleg.
Поміняти напрям навчання після вступу на підготовчі курси непросто. Вибирати потрібно гарненько все зваживши і віддаючи звіт, що це початок п’ятирічного шляху до здобуття вищої освіти в Німеччині.
- G–Kurs — курс гуманітарних наук. Підготовка до здобуття освіти у сфері мистецтва, юриспруденції, психології, історії та інших гуманітарних напрямків. Потрібно набрати 75-100 балів на іспиті з німецької, щоб претендувати на навчання. У Німеччині вважається престижним отримати вищу гуманітарну освіту.
- W–Kurs — економічні науки. Сфера народного господарства, менеджмент, соціологія, спортивна економіка, розділи прикладної математики, інформатики, педагогіки, а також географія і деякі юридичні спеціальності.
- M-Kurs — медицина і біологія. Після підготовки студент продовжує вчитися на лікаря, дантиста, ветеринара, біолога, хіміка, еколога, геолога, агронома, фармацевта.
- T-Kurs — технічні спеціальності. Високих знань німецької не потрібно, вистачить і 65 балів. Але необхідно скласти окремий іспит з математики або фізики, більш важливий для даного напрямку. Студент продовжуватиме навчання в природничих науках або технічної спеціальності.
- S-Kurs — мовний напрямок. Буде потрібно знання другого і третього мов, наприклад, англійської та російської. Підготовка до філологічних спеціальностей.
Підсумком закінчення Studienkolleg є зарахування у вищий навчальний заклад, при яких проводилися курси. Можна потрапити в інший ВУЗ, якщо вдасться пройти за конкурсом на загальних підставах.
Середній бал на конкурсі в німецькому Вузі вважається так: береться середній бал атестата або залікової книжки після першого курсу по п’яти важливих предметів для спеціальності та складається з середнім балом закінчення підготовчих курсів. Сума ділиться на два. В деякі університети по М-напрямам не беруть, якщо після закінчення Studienkolleg середній бал нижче, ніж 2,0 — одні “четвірки”.