Меню Закрити

Як вчити німецьку в тандемі з носієм мови

Альтернативою вивчення німецької мови у 2024 році на курсах чи з репетитором є тандем (Tandem). Це форма навчання, коли дві людини, які володіють різними мовами, вивчають мову один одного. Живуть в одному місті партнери організовують зустрічі в зручному для них місці. Але це не обов’язкова умова. Освоювати німецьку в тандемі можна й онлайн. Навчання німецької в тандемі — не урок у звичайному варіанті. Тандем базується на взаємодопомогу з боку партнерів. Учні визначають, який матеріал необхідно пройти самостійно. Вони готуються до заняття, придумують теми для спілкування. Але не варто очікувати від партнера приватного уроку чи лекції, як з професійним репетитором. Темп навчання в тандемі нижче, ніж на курсах. А якість сильно залежить від партнера. Наївно вважати, що через місяць занять станеться великий прогрес.

Тандем вивчають німецьку мову

Поради з організації тандему

Шукати партнера для вивчення німецької в тандемі можна як в соціальних мережах, так і на спеціалізованих сайтах. Щоб пошук відповідного партнера не затягувався, необхідно вказати в особистому профілі, якими мовами володіє бажає навчатися і якою мовою він хоче вивчити.

Вперше краще зустрітися в громадському місці (в університеті, кафе, ресторані, парку, бібліотеці). Головна умова — там можна спокійно поговорити та не хвилюватися, що попросять піти через пів години.

При першій зустрічі необхідно обговорити, як організувати процес навчання мовам в тандемі, з чого починати: обговорення текстів з газет, розширення словникового запасу, розмови на актуальні теми. Кожен учасник тандему являє навчання по-своєму. Якщо обидва — початківці, то ці побажання і загальні уявлення логічніше обговорити на якомусь зрозумілою обом мовою, наприклад англійською.

Необхідно знайти прийнятний графік, за яким обидва зможуть займатися. Краще домовитися про фіксований часу, в який будуть проходити заняття. Легше дотримуватися регулярного плану. Відразу узгоджуйте, до якого моменту буде тривати навчання (2 місяці або до кінця семестру). По закінченні терміну треба вирішити, чи продовжувати заняття, зробити паузу або припинити зовсім.

Обидві мови рівнозначні. Вивчення німецької та другої мови необхідно приділяти однакову кількість часу. Протягом зустрічі можна розмовляти тільки однією мовою або ж на двох по черзі, але тоді заняття повинно тривати не менше 90 хвилин. Якщо під час заняття використовувати тільки одну з мов, то потрібно два заняття в тиждень.

Відносини в тандемі дзеркальні. Умови та обсяг інформації, що учасник тандему чекає від партнера, він повинен бути готовий виконати сам. У спілкуванні з німцями треба бути готовим що:

 • доведеться регулярно (мінімум раз на тиждень) витрачати час на навчання і дотримуватися затвердженого графіка;
 • співпрацювати з іншою людиною, поважати її цінності й точку зору, а також розповідати про себе і своїй країні;
 • підтримувати колегу по навчанню і враховувати його побажання до навчального процесу.

Починаючи тандем-навчання, необхідно реалістично оцінювати ефект від занять. Доведеться вибирати такі завдання, з якими можна впоратися. Новачок не зможе пояснити політичну систему Німеччини на німецькому. А ось привести основні факти про країну — кількість жителів, площа, столицю, визначні місця, традиційні страви — можна.

У розмові часто зачіпаються теми, які не зустріти в самовчителі або на класичному курсі. В цьому і є головна перевага навчання німецької мови у тандемі — опрацьовується той матеріал, який цікавить прямо зараз. А якщо додатково відвідувати мовні курси або займатися самостійно, то прогрес в оволодінні німецькою буде відбуватися швидше.

Перед заняттям учні обговорюють, про що саме вони хотіли б говорити та що хотіли б зробити:

 • обговорити теми для діалогу і підібрати слова разом;
 • використовувати допоміжні матеріали (географічні карти, сімейні фотографії, цікаві картинки, тексти або DVD з обраної тематики);
 • прочитати текст статті, а переказати зміст і прокоментувати на занятті;
 • подивитись новини;
 • написати текст, який буде опрацьований разом зі співрозмовником.

Прийоми навчання мовам у тандемі

Візуальні матеріали — велика допомога при вивченні мови. Відео допомагає співрозмовникам розуміти один одного і згадувати, що планувалося пояснити або проговорити. Якщо словниковий запас ще невеликий, концентрація на ролику з YouTube дозволить не відхилятися від основної теми обговорення.

Карти різних країн — практична тема для заняття. Розкажіть партнеру німецькою, де розташовані держави, як називаються столиці, які країни розташовані по сусідству, на яких мовах говорять жителі.

За допомогою карти можна описати останню відпустку: «Я провів в Іспанії один тиждень. Ми відвідали місто N, він ось тут. Там смачна їжа і хороше вино». Фотографії підійдуть для того, щоб попрактикуватися і розповісти біографію, описати місця або людей, уявити сім’ю, місто або улюблене місце відпочинку. А за допомогою малюнків можна пояснювати, як виглядає квартира, як добиратися на роботу або де розташований улюблений ресторан.

Дівчата вчать німецьку мову в тандемі

Допоможуть тандему таблиці та списки, які кожен з учасників заздалегідь заповнює і пояснює зміст партнеру. Кілька прикладів:

 • Обидва партнери складають розпорядок дня на наступний тиждень і намагаються домовитися про зустріч або спільний похід в кіно, не показуючи один одному графіки. Перед цим, бажано самостійно попрактикуватися в описі часу і днів. Для прикладу можна взяти статтю про звичайний день звичайного бюргера.
 • Учні складають удвох питання, на які потім треба буде відповісти: яка в тебе улюблена страва? Чи ти любиш шоколад? У скільки зазвичай лягаєш спати? Носій мови допомагає партнеру зі словниковим запасом. Потім кожен ставить питання мовою партнера і слухає відповіді.
 • Вибираються три відомих особистості та розповідає, в який день і о котрій годині ті прокидаються, йдуть на роботу, обідають і інші факти. Завдання партнера — вгадати ім’я персони, при цьому можна ставити навідні запитання.

Німецька мова для початківців: Відео

Також по темі: