Меню Закрити

Дитячий садок у Німеччині

Перший дитячий садок у Німеччині з’явився у 1840. Я маю на увазі не перший німецький дитячий садок, а дитсадок взагалі, як певне педагогічне поняття. Так-так, Kindergarten – німецький винахід. Систематичним навчанням груп дітей дошкільного віку вперше почав займатися німець Фрідріх Фребель. Він і його послідовники придумали програму занять, підставою якої слугували різні ігри, пісеньки та спілкування з природою. Назву “дитячий садок” придумав сам Фребель, маючи на увазі, що кожна дитина схожий на молоде деревце, про який треба постійно дбати, доглядати, загалом, ростити.

Діти в німецькому дитсадку

Історія появи дитсадків

Багато напрацювання того часу активно використовуються дотепер, і не тільки в німецьких дитячих садках, а по всьому світу. Наприклад, спів віршів із зображенням того, про що співається. Німецька пісенька про хворого зайчика, який не може стрибати, тому що захворів, у мого сина одна з найулюбленіших.

Там на останній сходинці куплета зі словами “Зайчик — стрибай, зайчик — стрибай, зайчик — стрибай!” діти прикладають руки до голови у вигляді заячих вух і підстрибують як можна вище. Тобто, і фізкультура, і розвиток пам’яті, і цікава гра в одному флаконі.

Таким чином, дитячі садки існують у Німеччині вже понад 170 років. Тільки ось місць як і раніше не вистачає. Це одна з найбільших проблем у Німеччині, розрулювати яку покликаний федеральний міністр у справах сім’ї, літніх людей, жінок і дітей (Bundesminister für Familie, Senioren, Frauen und Jugend). Ще у 2013 році була підготовлена програма розвитку дитячих садків та інших дошкільних установ у Німеччині.

В цілях значилося розвиток ще чотирьох тисяч дитячих садків з упором на вивчення мови та інтеграцію, що дітям іноземців дуже на руку. Багато з цих планів втілилися в життя, але проблема досі не вирішена лише частково і знайти місце в садочку в Німеччині у 2024 році буває дуже непросто.

Види дитячих садків у Німеччині

Давати огляд структури дитячих садків у Німеччині досить складно, тому що в кожній землі й навіть на рівні міст існують великі відмінності.

Відвідування дитячого садка в Німеччині починається з 3-х років і закінчується, найпізніше, в семирічному віці. Закон говорить, що кожна дитина цього віку, має право ходити в садок. Після садка він повинен йти в школу. А до трирічного віку німецькі діти можуть ходити в ясла (Kinderkrippe) або до так званих денних мам (Tagesmutter).

Грубо можна поділити дошкільні установи на три групи. Одні пропонують відвідування тільки на частину дня, наприклад, з ранку до обіду або з обіду до вечора. Інші приймають вранці, годують обідом і приблизно в 14-15 годин відправляють по домівках. Третя група забирає дітей на цілий день, з раннього ранку до пізнього вечора.

Бувають також дитячі садки з можливістю ночівлі. Не важко припустити, що дитячих садків першого типу багато, другого — менше, а третього — зовсім мало. Майже завжди в перший рік відвідування дитячого садка дитина перебуває там максимум півдня, а то й пару годин. З віком час може збільшуватися.

Організація дитячих садків у Німеччині віддана на відкуп місцевих владі. Тобто, кожне місто сам повинен займатися організацією дошкільних установ. Допомагати у фінансуванні можуть релігійні та громадські організації, благодійні фонди, профспілки або будь-які інші небайдужі люди. Крім того, існують пропозиції від приватних фірм.

Системи виховання в німецьких садках

Концепцій виховання дітей у дошкільних закладах Німеччини дуже багато. Наприклад, є “лісові кіндергартени”, де діти дуже багато часу проводять на природі. Є дитячі садки в селянських дворах. Є групи, які виховують за методикою італійки Монтессорі. Для дітей-інвалідів існують інтегративні дитячі садки, де в одній групі з ними знаходяться і здорові діти. Ну, і звичайних дитячих садків, звичайно, вистачає.

В кожному дитячому садку є своя специфіка. Відмінності можуть бути в кількості дітей та персоналу в групі, під час роботи, якість і кількість обладнання, в методиці занять, в упорі на якісь певні етапи розвитку, релігійної спрямованості. Всі ці моменти потрібно враховувати при виборі дитячого садка в Німеччині.

Персонал садків складають вихователі, педагоги, соціальні працівники й няньки.

Вартість дитячого садка в Німеччині

Ціна відвідування дитсадка залежить від кількох факторів:

  • тип садка,
  • скільки часу дитина буде в ньому перебувати,
  • вік
  • буде там їсти,
  • приватний заклад чи державна,
  • доходи батьків.

Так, потрібно дивитися на сімейну ситуацію. У Німеччині прийнята концепція “рівні шанси для всіх дітей”. Якщо грошей на приватний садочок немає, але з якихось причин дуже хочеться туди потрапити, можна звернутися за допомогою до місцевої влади, і, можливо, вони переймуть частину витрат. У багатьох приватних організаціях просять оплачувати місце у своєму закладі в залежності від доходів.

Виходить повна плутанина в тому, хто і скільки платить, навіть в рамках одного дитячого садка. В одну групу на однакових умовах може ходити дитина двох лікарів за кілька сотень євро в місяць і дитя непрацюючої матері-одиначки безкоштовно.

Дитина грає в німецькому садку
Німецький уряд направить на розвиток дитячих садків 5,5 мільярдів євро.

Ціна відвідування дитячого садку може варіюватися від 0€ в рік до 800€ в місяць. Ціна тим дорожче, чим вищий заробіток батьків і довше термін перебування в закладі. Велику роль грає вік дитини. Як правило, до трьох років ціни на ясла дуже високі. За пару годин в день можна платити 100-200€ в місяць. Місячна плата за повний день може становити до тисячі євро і навіть перевищувати цю суму. З трирічного віку у звичайний садочок дитина може ходити за 20-50€ в місяць.

Альтернативи дитячому садку

Німці часто використовую комбіновані варіанти. Наприклад, дитина може ходити пару днів в дитячий садок, один день до денної мамі, один день до бабусі з дідусем тощо. Або ж місцезнаходження дитини змінюється протягом дня. Бюргери багатший вирішують проблему нагляду за дітьми з допомогою програми Au-Pair.

У віці до трьох років діти набагато частіше відвідують не ясла, а денних мам (або тата). По-перше, часто це буває дешевше. По-друге, місць для маленьких дітей в яслах Німеччині вистачає лише на третину. На сході та півночі Німеччини ситуація з наявністю місць в дошкільних закладах до 3-х років краще, ніж на південному-заході.

Денні мами — не просто назва, а професія, яка існує в Німеччині. Раніше хто завгодно міг назватися денною мамою. З 2006 для таких підприємців введені обов’язкові педагогічні курси, а також навчання надання першої допомоги при нещасному випадку.

Існує кілька видів виховання у денних мам. Вони можуть приходити додому до дитини та бути з ним там, поки не прийдуть батьки. Але частіше вони збирають міні-групи у себе. За законом їм дозволяється одночасно доглядати максимум за п’ятьма дітьми. Також кілька денних мам можуть організовуватися в групи і, фактично, створювати свої приватні дитячі садки.

Вартість послуг денний мами варіюється в залежності від дуже багатьох показників. В середньому ціна починається від 5€ за годину. Варто враховувати, що іноді ці витрати може переймати Jugendamt, так що при фінансових проблемах або при відсутності місць у дитячих садках звертатися у відомство у справах дітей та юнацтва просто необхідно.

Є у Німеччині й просто няньки (Babysitter). Це часто молоді дівчата-студентки або домогосподарки, які не мають спеціальної освіти, але готові за невелику плату посидіти з дитиною. Такий варіант може підійти, не в плані виховання, а, швидше, як короткочасне рішення нерегулярних проблем. Хтось захворів, треба терміново кудись піти без дитини, нікому забрати його з садка тощо.

Як вибрати дитячий садок у Німеччині

Звертатися за інформацією про наявність місць у дитячих садках в регіоні слід у відомство у справах дітей та молоді Відомство. Вони відповідають за надання повної інформації по всім дошкільним закладам у своєму регіоні, включаючи дані про методики і концепціях виховання. Крім того, можна звертатися безпосередньо в дитячі садки. Термін знаходження місця в дошкільному закладі становить до пів року. Питання треба починати вирішувати заздалегідь.

Не соромтеся також розпитувати сусідів, колег, знайомих. Німці охоче діляться інформацією про дитячі садки, няньок і денних мам, тому що розуміють, як нелегко в Німеччині знайти підходяще місце для маленької дитини.

Якщо місце знайшлося, потрібно негайно там зареєструватися. Зазвичай це означає заповнення одного листочка з особистими даними батьків і дитини. У багатьох садках реєстрація не означає початок відвідування, особливо при переїзді. Буває, що доводиться займати місце ще не пішов з гурту дитини, реєструватися і чекати, поки вона звільниться.

Наш дитина пішла в садок з чотирьох років. Спочатку тільки на годину з мамою, потім на дві години, а приблизно через пів року — на чотири. Одночасно ми стали в чергу на місце в гарному приватному дитячому садку, в який було дуже складно потрапити. Вийшло перейти туди тільки через півтора року. Так що це теж може бути варіантом: спочатку знайти будь-яке місце, але продовжувати пошуки чого-небудь трохи краще.

Розірвання договору

Враховуйте необхідність заздалегідь розірвати контракт з виховним закладом. Договір про відвідування дитиною дитячого садка визначає термін, по закінченню якого угода може бути розірвана – 1-6 місяців. При відвідуванні дитиною садка більше року, період скорочується.

Якщо просто заявити, що дитина переходить в інший садок, поточний вимагає заплатити за вказані місяці вперед. Краще заздалегідь повідомити про відхід, а не зриватися з місця в один день.

З 2018 діє рішення суду, що дитячий садок має назвати суттєві причини, що пояснюють, чому потрібно дотримання строку повідомлення. Якщо в контракті нічого не вказано, за законом строк повідомлення складає 1 місяць.

Нестача дитячих садків у Німеччині

Німецька дівчинка в дитячому садку
Німецьким дітям гостро не вистачає місць у дошкільних установах.

Для багатьох бюргерів вихід з декретної відпустки не представляється можливим — не вистачає дитячих садків. Особливо ясел для дітей до 3-х років.

Місцеві органи влади повинні подбати про надання належного догляду всім дітям від двох років протягом наступного десятиліття — Експерт Інституту сімейної політики Відо Гайс

У Німеччині не вистачає 273 тис. — 11,6% – дитячих садків для трирічних дітей. У 2017 цифра була ще вище – 279 тис., що становило 12,1%. Незважаючи на помітні позитивні зрушення в цьому питанні, зростання народжуваності і приплив іммігрантів непропорційно збільшує попит на дитячі установи. Надалі тенденція тільки зміцниться.

Садки в Німеччині стануть краще і дешевше

Вступив у дію новий закон про дитячих садках, розроблений Федеральним міністерством у справах сім’ї. До 2022 з коштів федерального бюджету буде виділено 5,5 млрд євро і направлено в федеральні землі. Перші 500 млн вже отримані.

Згідно з проектом закону, буде введена загальнонаціональна система градації батьківських внесків, зокрема, по доходах. Малозабезпечені сім’ї повністю звільнені від зборів в дитячі садки.

Сьогодні федеральні землі та органи місцевого самоврядування несуть левову частку від загальних витрат по організації догляду за дітьми в розмірі 30 мільярдів євро. Тепер частка доходу від податків буде збільшуватися на користь органів місцевої влади. Скільки дотацій отримає кожна федеральна земля, буде залежати від розміру податкових надходжень і чисельності населення.

Дитячій садок у Німеччині: Відео

Також по темі: