Меню Закрити

BAföG: все про програму, хто отримує підтримку на навчання

У Німеччині освіта безкоштовна. Це стосується як вищої, так і середньої. Є так званий Studiengebühr, який становить максимум 500 євро в семестр. Але він буває далеко не завжди. А в ході отримання професійної середньої освіти німці працюють паралельно навчанню та отримують зарплату. Проте, на саме час навчання гроші все одно потрібні. І у батьків з невеликим доходом може просто не вистачити достатку для навчання своїх дітей у ВНЗ. На цей випадок в учня є можливість у 2024 році взяти спеціальний кредит у держави на особливих умовах — БАфеГ (BAföG).

Студент отримав бафег в Німеччині

Що таке BAföG

БАфеГ (BAföG) це абревіатура від “Bundesausbildungsförderungsgesetz” – “Федерального Закону допомоги учням”. Німеччина виділяє фінансову підтримку на навчання учням і студентам. БАфеГ існує для того, щоб незалежно від походження і заможності батьків, бажаючі змогли обрати собі професію до смаку та інтересу. Як правило, ця підтримка виплачується на 50% безповоротно плюс 50%, як безвідсотковий кредит. Непогано, так?

Заяву на БАфеГ можуть подавати всі студенти, що навчаються у Вищих Навчальних Закладах або роблять аусбільдунг. Але отримувати гроші від держави зможуть далеко не всі. Потрібно виконати кілька умов.

Хто отримує фінансову допомогу

Можливість фінансувати вищу або середню професійну освіту з допомогою такого кредиту залежить від наступних факторів:

  • професія повинна бути підтримуваної програмою БАфеГ (практично всі підтримуються).
  • перевіряється особистий дохід кандидата або наявність майна/доходу батьків; у разі, коли заміжня/одружений – дружини/чоловіка.
  • існує й обмеження за віком: щоб одержувати кредит, потрібно почати навчання до виконання 30-ти років. Для тих, хто отримує диплом магістра, необхідно подати документи до 35-ти років включно.
  • БАфеГ підтримує отримання тільки першої професійної підготовки або першої вищої освіти

Підтримка надається за різними формами освіти. Сюди відносяться всі форми навчання в університеті. Шкільне навчання з 10-го класу теж можна фінансувати за допомогою БАфеГ в тому випадку, якщо дитина проживає без батьків. Кредит можуть взяти також тінейджери з дітьми, або студенти, які проживають окремо через віддаленості Вузу. Як вже говорилося вище, отримують середню професійну освіту можуть заробляти самостійно в ході навчання, так що їм отримати такий кредит трохи складніше.

Не тільки громадяни Німеччини можуть подати заявку на студентський кредит. Іноземці, які успішно інтегрувалися і в перспективі вирішили залишитися в Німеччині після отримання професії, теж можуть фінансувати навчання з БАфеГ. В цьому випадку потрібно перебувати у Німеччині за Daueraufenthalstrecht. Тобто, це стосується тільки громадян ЄС або їх подружжя не з ЄС, якщо вони прожили в Німеччині більше п’яти років. Для мігрантів не з ЄС така підтримка буде насамперед цікава пізнім переселенцям або що приїхали по єврейській лінії. Звичайні студенти з країн ЄС отримувати БАфеГ не можуть, якщо вони не є членами сім’ї громадянина ЄС.

Підтримуються лише ті учні, які серйозно націлені на кінцевий результат. З певного часу навчання у Вузі потрібно показувати результати проміжних заліків та контрольних, а з п’ятого семестру ще й оцінки. Це одна з умов, щоб фінансова допомога тривала до кінця навчання.

Як оформити БАфеГ

Заява на БАфеГ подається у письмовому вигляді у відповідну установу, яка залежить від виду вищої або середньої професійної освіти. У кожному місті чи районному управлінні є своя власна організація, компетентна в цьому питанні:

  • Заява школярів віддається установі для навчального сприяння (Amt für Ausbildungsförderung).
  • Студенти звертаються до організації взаємодопомоги студентів (Studentenwerk) свого університету.
  • Всім іншим допоможе Amt für Ausbildungsförderung, який знаходиться за місцем навчання.

Щоб продовжувати отримувати підтримку, потрібно щороку подавати нову заяву. Установи, які обробляють цей процес, як правило, перевантажені. Практика показала, що з цим не варто затягувати. Якщо подати заяву своєчасно, то сприяння буде надаватися саме на початку навчального року. У разі, коли заяви обробити не встигли, БАфеГ платять заднім числом.

Розмір БАфеГ

Сума наданого сприяння розраховується за наданими документами виходячи з майна батьків, чоловіка або власного доходу. Результат виходить дуже індивідуальним. Наприклад, мінімальна підтримка для звичайного студента Внз становить близько 600€. Для школяра або студента професійного училища БАфеГ буде менше.

Кожен, хто отримує кредит, по закінченні навчання зобов’язаний повернути половину отриманих грошей назад. Федеральне адміністративне відомство (Bundesverwaltungsamt) автоматично відправляє повідомлення про суму та термін погашення. Як правило, через чотири з половиною роки після закінчення навчального закладу, прийде лист з Bundesverwaltungsamt, де буде детально розписаний порядок повернення БАфеГ.

Колишні одержувачі БАфеГ мають почати виплачувати гроші через пів року після отримання листа з BVA мінімум по 105€ в місяць або поквартально 315€. Кредит безвідсотковий, тому ексстуденти можуть не особливо поспішати з виплатою і розтягувати її аж до 20-ти років! Але ті, хто повертає раніше часу, заощаджують значну суму. Тому є сенс зайняти цю суму у друзів/батьків/в банку і віддати БАфеГ відразу. У цьому випадку деяка частина фінансового сприяння буде прощено додатково.

Якщо через якусь причину в підтримці відмовляють, то існує можливість взяти кредит на освіту. Його беруть, коли не виконуються умови на БАфеГ. Звичайно, це не так круто, як безвідсотковий кредит, де прощається 50% суми. Але це все одно вигідніше, ніж нічого не брати: відсоток досить низький.

Зараз близько 870 000 студентів та учнів отримують федеральну фінансову допомогу.

Де взяти гроші на навчання в Німеччині: Відео

Також по темі: