Меню Закрити

Чотири варіанти поїхати вчитися до Німеччини

Міграція з метою отримання освіти у 2024 році або професії займає вагоме місце серед причин переїзду в ФРН. З кожним роком кількість іноземців, які навчаються в Німеччині, тільки зростає.

Учні іммігранти в Німеччині

Навчання в німецьких ВУЗах

15000 студентів з Росії, 10000 – з України, такі статистичні показники за кількістю студентів у ВУЗах Німеччини. Більше українців з іноземців у вищих навчальних закладах ФРН тільки китайців і турків.

У Німеччині близько 400 вищих навчальних закладів, в яких навчаються більше 3 мільйонів студентів. 10% з них – іноземці. За даними опитувань, 85% іноземних випускників Внз задоволені рівнем отриманої освіти, а 90% відзначають високу технічну оснащеність навчальних аудиторій.

Іноземці не повинні платити за навчання більше, ніж платять місцеві. Принаймні, на 2017: розмови про введення окремої плати для іноземних студентів вже ведуться, але на рівень законів поки що окрему плату ввели лише у Баден-Вюртемберг – 1500€ на семестр. Приблизна повна вартість навчання та проживання – 5000€ в семестр.

Для вступу до ВУЗУ потрібно визнаний в Німеччині атестат про повну середню шкільну освіту. Детальніше з деталями можна ознайомитися в статті про вступ до університету в Німеччині.

Отримання професійної освіти – Ausbildung

Одним лише вищою освітою можливості навчання у ФРН не обмежуються. Варіант з отриманням професії також існує. Щоб отримати середню спеціальну освіту, треба знайти Ausbildungsplatz. Шукається місце навчання точно також, як звичайне робоче місце.

Схема отримання ВНЖ проста. Спочатку пошук Ausblidungsplatz, потім вже з гарантіями прийому на навчання, надсилається запит через роботодавця в Bundesagentur für Arbeit.

Особливу увагу тут слід приділити фінансовим гарантіям на час навчання. Крім звичайного для студентів Внз Sperrkonto, одержувачі середньої освіти можуть розраховувати на зарплату. Часто під час Ausbildung за практику платять гроші, які можна вказати, як джерело фінансування навчання. Які ще документи потрібні для отримання ВНЖ в Німеччині на навчання професії уточнюйте на сайті посольства у себе в країні.

Навчання в німецькій школі

У німецьких міграційних законах про можливість навчання у звичайній школі для дітей-іноземців сказано досить скупо в §16 AufenthG: ВНЖ можливо у разі навчання за програмою обміну учнями між країнами або ж як виняток. Зрозуміло, що дітей, батьки яких вже мають право перебувати в Німеччині, це не стосується. Якщо хоча б один з батьків вже має ВНЖ, неповнолітні діти ходять у звичайну німецьку школу.

А от коли обоє батьків не мають ніякого відношення до ФРН, то діє цей закон, який в принципі не дозволяє отримувати ВНЖ дітям тільки тому, що вони хочуть навчатися в Німеччині в школі.

Тому існує дві можливості: або записатися в програми обміну школярами, або ж звернутися в приватні школи-інтернати, де готові прийняти іноземця та оформити опікунство над дитиною. Останній варіант можливий у випадку, коли діти дуже талановиті або ж якщо їх батьки дуже багаті.

Відвідування мовних курсів

Вивчати німецьку мову в Німеччині можливо двома способами.

Перший і дуже простий – це звичайна шенгенська віза на 90 днів, або в’їзд по біометриці, що дозволяє спокійно відвідувати уроки мови без жодних проблем. Досить замовити курси через інтернет, оплатити проживання (організатори курсів зазвичай мають пул орендодавців або готелів), зробити медичну страховку і можна їхати.

Повідомляти кого б то не було про мету поїздки немає ніякої необхідності. Такий спосіб підійде бажають опанувати мову для пошуку роботи або ж, якщо у планах на майбутнє значиться намір переїхати в ФРН.

Якщо ж мова про вступ до ВУЗу або в Studienkolleg, то щоб не довелося повертатися за національною візою, краще відразу її отримати. Віза для вивчення мови передбачає два варіанти: що продовжується з причини вступу в навчальний заклад або обмежена по перебуванню на строк до одного року. В обох випадках дозволяється тільки вчити мову, працювати по цій візі не можна.

Отримання візи для навчання в Німеччині

Крім випадку з вивченням мови на курсах строком не менше трьох місяців, для навчання у ФРН знадобиться отримати національну німецьку візу типу D. Подробиці подачі документів краще дивитися на сайті посольства, тут зазначу деякі важливі деталі загального плану.

  • Якщо абітурієнт не досяг повноліття, то заяву на візу повинні підписувати обоє батьків. Навіть якщо дитина живе в неповній сім’ї, від другого з батьків все одно знадобиться згода у двох примірниках, завірену нотаріусом. Переклад згоди на німецьку мову повинен бути вкладений до пакету документів. Згідно вказується, хто отримає опікунські права над неповнолітньою дитиною на території Німеччини.
  • У разі вступу в навчальний заклад, необхідно пред’явити довідку про те, що вступник допущений до навчання (Прийом) або підтвердження подачі заяви на надання навчального місця (Bewerbungsbestätigung). Попереднє підтвердження гарантії навчального місця (Studienplatzvormerkung) теж підійде.
  • Не завадить підтвердження контактів, зроблених абітурієнтом, наприклад, роздруківка емейлів.
  • Обов’язково потрібні перекладені документи про вже здобуту освіту: атестат або диплом.
  • Мотиваційний лист на німецькою або англійською мовою. Правила написання мотиваційного листа читайте окремо.
  • Біографія німецькою мовою укладена у вигляді таблиці із зазначенням повних контактних даних (адреса, електронна пошта, телефон).
  • Документальне підтвердження достатнього для навчання знання мови. Сам мова і необхідний рівень може розрізнятися залежно від освітньої програми.

Навчання в Німеччині: Відео

Також по темі: