У акторів, артистів, художників, музикантів та інших володарів креативних професій, які потрапляють під категорію Künstler, міграція до Німеччини проходить за окремими правилами. До цієї категорії професій незастосовні ні робоча віза, ні Блакитна Карта. У статті розглянуто можливі шляхи міграції до Німеччини діячів мистецтва. Інформація зібрана за матеріалами німецько- та англомовних тематичних сайтів. Єдиного і чіткого шляху, як людина мистецтва може потрапити в Німеччину у 2025 році, немає. На жаль, неможливо побудувати схему, яка підійшла б і художнику, і акторові бродячого театру. У першому випадку мова швидше за все йде про діяльність у якості вільного працівника, а в другому – про роботу за контрактом на певну кількість виступів. У статті порушені кілька варіантів. Кожен сам вибирає найбільш підходящий спосіб переїзду.
Робота за контрактом
Як і для всіх видів трудової міграції, у творчій існує дві речі, з якими необхідно розібратися, щоб приїхати в Німеччину:
- віза,
- дозвіл на роботу.
Причому без дозволу не отримати візу, якщо мова йде про громадянина країни, що не входить в ЄС.
Щоб іноземець творчої професії зміг заробляти в Німеччині гроші шляхом реалізації творчого потенціалу, необхідно отримати дозвіл на Erwerbstätigkeit. Під цим мається на увазі самостійна незалежна творча діяльність і наймання на конкретну роботу за контрактом. Не можна отримати, наприклад, туристичну шенгенську візу і відправитися працювати в німецькому цирку на літо. Це розцінюється, як порушення міграційного законодавства.
Процеси отримання дозволу для працівників за наймом і для вільних працівників відрізняються один від одного.
Почнемо з роботи за контрактом. Щоб отримати дозвіл на ведення творчої діяльності за наймом, потрібно звертатися в посольство. Чиновнику доведеться спочатку розібратися, а що, власне, мігрант буде робити в Німеччині і як довго він планує перебувати у цій країні. Згідно з цим будуть застосовуватися ті чи інші законодавчі норми.
Головним документом, що регулює доступ на німецький ринок праці мігрантів, їх “третіх” країн (не ЄС), є Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern (припис до зайнятості іноземок і іноземців) або скорочено BeschV. Зміст припису приблизно наступне: називається категорія мігрантів з професійного, освітнього чи іншою ознакою і визначається, чи потрібно при видачі їм візи отримувати підтвердження від німецької біржі праці. Якщо схвалення від федерального агентства зайнятості не потрібно, мігрант отримає візу в найкоротший термін. У зворотному випадку, спочатку дані про здобувача і вакансії, на яку він претендує, надсилають на перевірку в Arbeitsagentur, а візу видають після позитивної відповіді звідти.
З приводу зайнятості людей творчих професій з BeschV можна виділити §22, в якому визначається “особлива” група мігрантів, до якої не застосовується перевірка на доступ до німецького ринку праці. У другому абзаці від цієї процедури звільняються зайняті у проведенні культурних заходів:
- кінофестивалів,
- концертів,
- святкувань,
- конкурсів,
якщо діяльність не перевищує за термінами трьох місяців. Третій абзац параграфа дозволяє відразу видавати візи тим, хто проводить виступи в Німеччині до 15 днів в році.
§25 зовсім короткий, але сфера його застосування досить широка. Він називається “Культура і розваги” і говорить про те, що займаються творчою або артистичною діяльністю, а також їх помічникам, які необхідні при проведенні виступів, може бути дана позитивна відповідь з біржі праці. Це ж відноситься до які беруть участь у фестивалях довше, ніж 3 місяці в році. Тобто, параграф каже, що такий дозвіл може бути видано, але як саме воно буде видаватися і при яких умовах, не регулюється. Це рішення приймається працівником біржі праці на свій розсуд.
Фактично, виходить, що працівникам творчих професій, крім тих, хто потрапляє під §22 BeschV, для отримання дозволу на роботу за наймом доведеться пройти перевірку біржі праці на предмет конкуренції з вже наявної в регіоні робочою силою.
Подавати заяву на отримання німецької візи потрібно в посольстві. Крім стандартного пакета документів також потрібно контракт на виступи (Engagementvertrag) або договір про участь у якомусь творчому заході, як то: фестиваль, виставка, зйомки фільму тощо.
Приватний підприємець
Інша справа, якщо діяч мистецтва збирається приїхати в Німеччину, як вільний працівник, що є особливою формою приватного підприємництва. В цьому випадку ніякої перевірки від біржі праці не потрібно. Але дозвіл на роботу, а значить і візу можна буде отримати тільки на умові §21 закону про перебування іноземців.
П’ятий абзац закону говорить, що іноземець може отримати візу для ведення підприємницької діяльності, як вільний працівник, в обхід звичайних умов отримання бізнес-візи, але за умови, що у нього є “Erlaubnis zur Ausübung des freien Berufes” – дозвіл на заняття вільною професією. Вимога до наявності необхідного для реалізації бізнес-планів капіталу або інших гарантій фінансування зберігається.
Іншими словами, щоб приїхати в Німеччину, як вільний працівник, діячеві мистецтва необхідно мати бізнес-план, капітал і дозвіл на заняття його діяльністю від місцевих німецьких властей. При зверненні в посольство необхідно якимось чином підтвердити успішність творчої діяльності. Це може бути довідка про доходи, що отримуються від реалізації своїх творів мистецтва, які докази отримання премій, загалом, все, що дозволяє упевнитися в тому, що крім таланту у людини є здібності її успішно реалізувати.
Отримати дозвіл від місцевої влади можна звернувшись до них письмово або безпосередньо. Наприклад, Берлін має статус столиці не тільки держави Німеччини, але також німецького мистецтва та кіно. Там існують програми підтримки творчо талановитих мігрантів. Влада Берліна допомагають з проживанням, оплачують студії та майстерні, а берлінські фонди можуть навіть виділити стипендію на розвиток проектів. Але й інші німецькі регіони не проти ангажувати себе на ниві мистецтва.
Практичні поради
Тепер ще пару слів для громадян Європейського Союзу (ЄС), оскільки жителі Прибалтики також нерідко переїжджають у ФРН. Для трудової діяльності в Німеччині їм не потрібна перевірка від федерального агентства зайнятості. Їм без зволікань може бути надано тимчасовий дозвіл на роботу терміном на рік. Після цього, якщо є стабільні соціальні та фінансові гарантії, обмеження можуть зняти.
Є ще кілька моментів, які не відображені в законах безпосередньо, але можуть виявитися дуже значущими для процесу міграції. Наприклад, ніде прямо не сказано, що діяч мистецтва повинен знати німецьку мову. Але без німецького однаково складно знайти контракт на виступи актором у театрі або організувати власну студію навчання балетній майстерності. Відомим персонам це не перешкода. Але тим, хто не може похвалитися особливим визнанням і регаліями, краще ґрунтовно взятися за вивчення мови ще до спроб потрапити в Німеччину.
Подавати документи в посольство краще на початку року. Оскільки квоти на допуск до ринку праці регулюються щорічними статистичними даними, шансів, що в січні працівники Arbeitsagentur будуть більш щедрі до іноземців, набагато більше.
Остання рекомендація – намагатися приїхати в Німеччину якимось іншим способом, щоб потім отримати дозвіл на ведення творчої діяльності на місці, у багатьох випадках буде безперспективно. По шенгенській візі просто не приймуть в Ausländeramt, тому все одно доведеться повертатися на Батьківщину за отримання національної візи. Власникові візи для вивчення мови або студенту можуть відмовити в довірі грунтуючись на логічному виведенні, що якщо він приїхав сюди таким способом, то, мабуть, талантів у нього не так вже й багато. Який зі студента артист-фрілансер? Ні, нехай краще доучується, це йому ж корисніше.
Зрозуміло, що з усіх правил бувають винятки, тому я не збираюся стверджувати, що всі рекомендації є догмами. Талановита людина може знайти нестандартне рішення де завгодно, в тому числі й при отриманні візи в Німеччину.
Сподіваюся, що ця базова інформація, допоможе діячам мистецтва, які збираються приїхати в Німеччину, визначитися хоча б з напрямком докладання зусиль.