Меню Закрити

Як чоловік або дружина громадянина Німеччини отримує німецький паспорт

Подружжя громадян Німеччини у 2023 році, а також зареєстровані партнери (Eingetragene Lebenspartnerschaft – для одностатевих шлюбів) можуть отримати німецьке громадянство на полегшених, у порівнянні зі звичайним процесом Einbürgerung, умовах. Німецький закон дозволяють це – § 9 StAG. Пільги насамперед стосуються термінів: німецьке громадянство можна отримати вже через 3 роки проживання в Німеччині.

Як чоловік громадянина Німеччини отримує німецький паспорт

Умови отримання німецького громадянства для подружжя німців

Передумови для отримання громадянства з подружжя або зареєстрованим партнером громадянина Німеччини:

 • Шлюб повинен бути офіційно визнаний у Німеччині.
 • Обов’язково перебувати у шлюбі на момент подання заяви та отримання громадянства. І не просто перебувати у шлюбі, а не перебувати в процесі розлучення і вести спільне господарство.
 • До моменту подачі заяви шлюбу повинно бути мінімум два роки. При цьому німецький чоловік повинен мати німецьке громадянство протягом усього цього часу, тобто, не був сам натуралізован в цей період.
 • Доказ достатнього знання німецької мови. Потрібно пред’явити сертифікат знання німецької на рівні В1.
 • Доказ знань німецької правового і громадського порядку і відносин у суспільстві. Це доводить успішно пройдений Einbürgerungstest або отримане в Німеччині освіта.
 • Зазвичай потрібно довести законне перебування на території Німеччини протягом не менше трьох років. Можуть зарахувати цей термін навіть у випадку перерв, але при цьому треба, щоб був відрізок у два роки безперервного проживання в країні. Якщо шлюбу вже три роки, то допускається перебування в Німеччині менше трьох років, але це на розсуд чиновника.
 • На момент подачі заяви повинен діяти Niederlassungserlaubnis – ПМЖ. Подружжя громадян Німеччини можуть отримати його після трьох років проживання в спільному шлюбі на території країни. Дозволяється подавати заяву і з ВНЖ – Aufenthaltserlaubnis, у разі якщо всі умови для отримання Niederlassungserlaubnis вже виконані. Умови ПМЖ практично збігаються з умовами отримання німецького громадянства, так що з цим проблем бути не повинно, якщо все інше в порядку.
 • Наявність житла, орендованого або власного. Обов’язково проживати разом з чоловіком і вести спільне господарство за вказаною адресою. При цьому потрібно залишатися резидентом Німеччини, тобто, перебувати у країні не менш як пів року в рік.
 • Наявність достатніх засобів для існування без державної допомоги (також для інших членів сім’ї, які перебувають на утриманні, наприклад, дітей). Для подружжя або зареєстрованих партнерів громадянина Німеччини досить, якщо утримання сім’ї забезпечене одним з подружжя/партнерів. При отриманні державної допомоги (наприклад, допомога по безробіттю Arbeitslosengeld II або соціальної допомоги Sozialhilfe) отримання громадянства можливо тільки у виняткових випадках.
 • Відсутність судимості за вчинення злочину. Діють ті ж винятку, що і при іншій натуралізації. Подальші винятки можливі лише в особливих випадках.
 • Відмова від колишнього громадянства. Тут діють такі ж виключення, як при отриманні німецького громадянства за звичайними правилами.

Можливі винятки з вимог

Трирічне перебування не завжди необхідно. Більш короткий термін перебування можливий для осіб, які через службових причин проживають за кордоном, якщо іноземна діяльність відбувається в інтересах Німеччини, наприклад, для співробітників посольств, Міністерства закордонних справ або німецької армії (Bundeswehr).

Вимоги до знання мови, до знання правового і громадського порядку можуть пом’якшити у разі хронічних захворювань або інвалідності, що перешкоджають здачі іспитів. Також ці умови можуть скасувати просто з-за віку, якщо мова про глибокої старості.

Необхідні документи

До заяви на отримання німецького громадянства в Einbürgerungsamt потрібно додати:

 • закордонний паспорт,
 • фотографії формату 3,5х4,5 см,
 • паспорт або інше посвідчення про отримання німецького громадянства чоловіка,
 • свідоцтво про шлюб,
 • свідоцтво про народження,
 • свідоцтва про розірвання попередніх шлюбів,
 • докази наявності достатніх доходів і пенсійного забезпечення,
 • коротка біографія – Lebenslauf.

Відомство з видачі громадянства в кожному конкретному випадку може запросити інші документи, якщо їм це потрібно для з’ясування виконання всіх умов для Einbürgerung. Тому треба уточнювати список необхідних документів безпосередньо в Einbürgerungsamt.

Процес отримання громадянства

Спочатку потрібно подати заяву, бланк якої можна отримати безпосередньо в Einbürgerungsamt або завантажити на сайті відомства.

Після подачі заяви, чиновник проведе перевірку виконання всіх перерахованих умов. Далі будуть зроблені запити в різні державні інстанції – біржу праці, соціальне відомство, поліцію та інші структури, які підтвердять зазначену в заяві інформації. На це може піти досить багато часу, розраховувати треба на пів року. Слід заздалегідь потурбуватися терміном придатності закордонного паспорта. Краще перед початком процесу отримати новий.

Якщо перевірки завершилися успішно, то претенденту видається гарантія отримання німецького громадянства після пред’явлення свідоцтва про вихід із громадянства інших країн, що не входять в ЄС. З цим папером слід звертатися в посольство своєї країни. В іншому процес детально описано в статті про отримання німецького громадянства звичайним шляхом.

Вартість отримання громадянства – 255€ на дорослого і 51€ на дитину. Неповнолітніх дітей від інших шлюбів теж можна включати у процес отримання громадянства на пільгових умовах.

Як отримати громадянство Німеччини: Відео

Також по темі: