Рівень володіння німецькою мовою для мігранта є визначальним у питанні адаптації після переїзду до Німеччини. Відчувати себе повноцінним членом суспільства без розуміння того, про що говорять навколо, дано не кожному. Тому, вивчення мови потрібно приділяти якомога більше часу до отримання німецького виду на проживання, так і після приїзду. Багато хто нарікає на брак часу, з-за якої не вдається оволодіти німецькою мовою на гідному рівні. Інший варіант “відмазки” – недоступність курсів або їх віддаленість від місця проживання. Що ж, колись це були дійсно складні проблеми, але в наш цифровий вік відповідь одна — все, що потрібно доступно через інтернет, в будь-який зручний час і в якому завгодно місці. Розглянемо всі можливі способи вивчення німецької мови у 2024 році, як у Німеччині, так і у себе в країні.
Мовні курси німецької
Багато мігрантів, які бажають виїхати в Німеччину, починають навчання з мовних курсів (Sprachkurs). Під керівництвом викладача можна почати знайомитися з новим для себе мовою і навчатися разом з іншими зацікавленими людьми. Подібні курси німецької проводять мовні школи у всьому світі. У Німеччині теж: мережа “народних шкіл” (Volkshochschulen) пропонує багато варіантів для відвідування груп в різний час дня і з різним ступенем інтенсивності.
За межами Німеччини офіційним розповсюджувачем німецької мови у світі є інститут імені Гете. Найчастіше про цю організацію мігранти чують, коли дізнаються про необхідність підтвердження рівня мовних знань для німецьких відомств або посольств. Сертифікати інституту приймаються як такого підтвердження без проблем. Однак, процес навчання там коштує досить дорого, філії інституту є далеко не скрізь, а онлайн-курси проводяться на німецькомовній платформі, що неоптимально для початківців.
Альтернативою Sprachkurs можуть бути приватні заняття (Privatunterricht). Такі уроки віч-на-віч можна замовити безпосередньо на курсах, або пошукавши викладача в одному з численних сервісів в інтернеті. У порівнянні з груповими уроків німецької, приватні будуть куди більш інтенсивні та продуктивніше. Але за вартістю вони по кишені далеко не кожному.
Переваги курсів:
- швидке навчання в групах — дуже добре для мотивації;
- курси можна знайти в будь-якому місті світу;
- вчителі добре знають предмет;
- по швидкості навчання і вартості — це хороша можливість швидко вчити німецьку не витрачаючи на це великі суми грошей;
- роботодавець часто сприяє проходженню курсів матеріально, або хоча б пом’якшуючи графік роботи;
- в кінці навчання видається мовний сертифікат (Sprachzertifikat), який офіційно підтверджує рівень володіння німецькою мовою.
Недоліки:
- групи навчаються зі швидкістю самого поганого учня;
- якщо група велика, то у кожного учасника дуже мало часу на розмовну мову;
- навчання триває кілька годин, в окремі дні тижня, а в інший час студенти, як правило, не спілкуються німецькою.
Поїздка в Німеччину
Перебування і курси в країні, де населення розмовляє німецькою, є найшвидшим і ефективним способом вивчення для багатьох людей. Такий метод ефективний у зв’язці — повчив інтенсивно мова онлайн три-чотири місяця, потім з’їздив на кілька тижнів спробував пожити в німецькомовному середовищі.
Для короткочасної поїздки буде достатньо отримати туристичну шенгенську візу для поїздки на період більше 90 днів можна подати на візу для вивчення німецької мови.
Переваги:
- німецька вивчається/чується/застосовується безперервно;
- навчання відбувається за допомогою контактів з людьми та знайомства з країною;
- можливий дуже швидкий прогрес;
- в іншій країні завжди цікаво, оскільки все інакше, ніж вдома.
Недоліки:
- великі витрати часу і грошей (необхідно брати відпустку і разом з курсами оплачувати проживання);
- навіть за кордоном знання можуть погіршитися, якщо спілкуватися з однокурсниками на своїй рідній мові і боятися контактувати з місцевим населенням (на жаль, так відбувається частіше, ніж може здаватися);
- деякі люди відчувають себе незатишно і відчувають великий стрес, перебуваючи тривалий час далеко від дому та сім’ї.
Самонавчання
Безумовно, можна вивчити німецьку мову самостійно, але для цього необхідні регулярність, мотивація і самодисципліна. Методи та матеріали для навчання кожен може підібрати для себе. Однак для тих, хто ось уже кілька років хоче вчити щось нове, але при цьому ніколи не знаходить для цього часу, самоосвіта є не кращим варіантом.
Переваги:
- учень сам вибирає матеріали, час і швидкість навчання;
- можливість комбінування багатьох навчальних методик (використовувати фільми, радіо, телебачення, телефон, книги, музичні кліпи, емейли й так далі)
- завдяки різноманітному й інтенсивного навчання можливий швидкий прогрес;
- невисокі витрати у порівнянні з дорогими курсами або поїздками за кордон.
Недоліки:
- ніхто не контролює учня і не підштовхує його до занять, коли той лінується;
- у багатьох людей через кілька тижнів втрачається мотивація та дисципліна;
- при виникненні складнощів не до кого відразу звернутися за порадою;
- відсутність мовного сертифікату.
Інші методи навчання
Поряд з відомими способами, перерахованими вище, можна використовувати й нові, які стали можливим завдяки інтернету (який, проте, іноді може відволікати від головного – навчання).
Але є ще кілька можливих варіантів навчання, які можна комбінувати з будь-яким з вищевказаних методів.
Skype або інші способи відеокомунікації
При даному виді навчання необхідно домовитися про занятті з кимось німецькомовним, хто за гроші або за іншої мотивації буде розмовляти в потрібному темпі, використовуючи словниковий запас, відповідний рівню учня. Єдине, що для цього потрібно, це інтернет-з’єднання і хороші здібності знаходити нових знайомих через соціальні мережі.
Перегляд роликів на YouTube
Для чого ускладнювати життя при вивченні іноземної мови? Досить просто просидіти кілька місяців перед монітором, дивлячись передачі тільки німецькою (можна поруч з пакетом з чіпсами покласти словник на всякий випадок). Таким способом можна швидко «відчути» мова і завдяки жестам і міміці вчити слово за словом (можна просто повторювати що почув), а розуміння прийде пізніше.
Матеріалу для перегляду в мережі предостатньо, починаючи з записів німецьких телешоу і закінчуючи серйозними документальними фільмами. Якщо постаратися, можна знайти ролики з субтитрами на інших, вже знайомих, мовами.
Телефонні дзвінки
Щоб потренуватися в реалі розмови з носієм мови, зовсім необов’язково летіти в Німеччину. Можна взяти телефон і спробувати зробити просте вправу: для початку необхідно знайти номер телефону німецької туристичної агенції та готелю. Потім, з допомогою словника побудувати кілька простих речень виду «Добрий день, у Вас є вільна кімната на 1 січня?» або «Що я можу відвідати в Мюнхені в середу?». І хоча такі питання можуть іноді здивувати співрозмовників, але зате вдасться попрактикуватися і поліпшити свої навички.
Мовний тандем
Для утворення тандему необхідно наявність в одному місті двох людей, які говорять на різних мовах і хочуть вивчати мову один одного. Вони зустрічаються кілька разів на тиждень, кажучи по черзі обома мовами, що дозволяє поліпшити насамперед розмовні навички (при умові занять граматикою будинку). Організувати таке спільне навчання один одного можна і через інтернет.
Робота і життя за кордоном
Принцип «вивчай роблячи». Вчити мову також можна, вже після переїзду, живучи та працюючи в Німеччині, оскільки в момент перебування в середовищі, де всі говорять німецькою, чується його звучання, запам’ятовуються багато часто повторювані пропозиції та вирази й, хочеш цього чи ні, кожен день пізнаєш кілька нових слів. Справи просуваються особливо швидко, коли хтось з колег не соромиться поправляти помилки у вимові чи постановці фраз.
Що ж потрібно для вивчення мови? Насправді потрібна лише мотивація! А ще можна порекомендувати завжди мати під рукою словник, наприклад, у телефоні. Це, дійсно, полегшує навчання.