Меню Закрити

Державна підтримка початківців німецьких підприємців

Німецька біржа праці може підтримати безробітного, який хоче стати приватним підприємцем, надавши грант у 2024 році – Gründungszuschuss. Рішення про надання підтримки приймає чиновник федерального агентства по працевлаштуванню – Bundesagentur für Arbeit.

Підприємець у Німеччині отримує грошову підтримку

Умови отримання Gründungszuschuss

Підтримка розрахована на безробітних жителів Німеччини. Суть допомоги — мотивувати втратив роботу зареєструвати бізнес, щоб він перестав отримувати німецьку допомогу по безробіттю ALG I.

Можна запросити ґрант із-за кордону. Працюючи за контрактом на німецького роботодавця — теж. Єдиний спосіб отримати гроші за реєстрацію бізнесу в Німеччині — стати безробітним, попередньо внісши 12 внесків у державну страховку від безробіття.

Список умов для отримання гранту:

 • офіційна реєстрація як такої, що шукає роботу на німецькій біржі праці
 • право на одержання страхових виплат ALG1 мінімум на 150 днів з моменту подання запиту
 • чіткі докази життєздатності бізнес-ідеї, які гарантують, що людина не опиниться без грошей після закінчення підтримки

Іншими словами, не вийде отримати Zuschuss, якщо людина не пропрацювала в Німеччині хоча б рік. Але і рік роботи — не гарантія. Треба переконати чиновників, що ідея слушна.

Посидіти на допомозі по максимуму, а тільки потім подавати заяву не вийде. Умова про мінімальні 5 місяців майбутніх виплат по безробіттю змушує ворушитися сильно заздалегідь.

Розмір підприємницького гранту

Величина держпідтримки залежить від заробленої допомоги. Перші 6 місяців ALG 1 сплачуються далі. Додатково даються 300€ щомісяця як компенсація за внески по обов’язковому медичному страхуванню — добровільним чи приватному.

Через пів року відомство по окремому запиту перевіряє діяльність підприємця і реалістичність продовження затії. Якщо на думку чиновника грантоотримувачу має сенс продовжувати займатися бізнесом, допомога не закінчується, але знижується до 300€ на місяць на оплату соціальних внесків. Ця фаза триває ще 9 місяців, після чого грант вважається виплаченим.

Фактично, підтримка полягає в продовженні виплат чесно заробленої страхової суми на випадок втрати роботи.

Отримання грошей на розвиток бізнесу

Бізнесмени-початківці в Німеччині прагнуть отримати грант. Проблема — грошей у бюджеті менше, ніж бажаючих. Біржа праці в першу чергу прагне швидше відправити отримувача допомоги на роботу. Підприємцю необхідно докласти масу зусиль, щоб домогтися підтримки.

Переконувати доведеться конкретного чиновника, який відповідає за виплати у регіоні, де проживає засновник.

Важливі критерії, що впливають на рішення:

 • Очікуваний дохід від діяльності повинен гарантувати стабільність фінансової ситуації.
 • Одержувач повинен довести професійну придатність та особисту компетенцію у вибраній сфері.
 • Необхідно навести факти та логічні аргументи показують рентабельність проекту.
 • Якщо бізнес передбачає оренду офісу, наймання працівників, закупівлю обладнання або матеріалів — буде потрібно достатня сума грошей для старту.

Чиновник може змусити попередньо пройти курси та семінари на тему відкриття і ведення бізнесу в Німеччині.

Обґрунтованість бізнес-ідеї

Фундаментальна частина пакета заявки — бізнес-план німецькою. Підприємець зобов’язаний довести, що концепція здатна приносити достатній дохід. Потрібні знання німецької мови, здатність виразно висловлювати думки й навички презентації.

Переважна більшість бажаючих отримати гроші відвалюються на цьому етапі. Особливо якщо мова йде про іммігрантів. В голові приблизний план дій є, але перенести задумки на папір не виходить.
скрін сайту Existenzgründer

Допомогти початківцям-підприємцям у Німеччині скласти бізнес-план покликаний державний сайт. Якщо претендент володіє знаннями німецької, пройти квест можливо шляхом пошуку інформації в інтернеті. Наприклад, державний сайт existenzgruender.de надає конспект для самостійного написання бізнес-плану.

Але самому написати грамотний і переконливий проспект, повноцінно розкриває кожен аспект майбутнього звершення важко. Якщо не справляєтеся — звертайтесь до консультантів. Планувати потрібно всі етапи розвитку бізнесу з основи та на майбутнє мінімум до трирічного терміну.

Думка експерта

Коли бізнес-план готовий, потрібно експертна думка про реалістичність концепції. Без такої оцінки Agentur für Arbeit заяву не приймає. Але самостійно чиновник оцінити план не може. Цим займаються експертні організації Fachkundige Stellen:

 • професійні палати
 • фінансові інститути, банки
 • консультанти — наприклад, податкові або підприємницькі

Знайти експерта — окрема задача самого, хто подає антраг. Якщо мова про регульовані професії — наприклад, педагог, лікар, ремісник, торговець — який висновок зроблять відповідні палати. Адреси легко дізнатися через місцеву Industrie – und Handelskammer – торгово-промислову палату. Оцінка дається безкоштовно.

У разі не прив’язаних до Kammer спеціальностей — дизайнер, журналіст, IT-консультант – шукати достатньо авторитетних експертів доведеться самостійно. Платити за роботу — теж. Вартість подібної роботи – 50-200€.

На німецьких форумах підприємці діляться думками, що краще заплатити незалежним консультантам, ніж звертатися до палати. В установах процес триває кілька тижнів. Платити не потрібно, але звернувся не отримує нічого, крім сухого вердикту — плани реалістичні або все погано. Домогтися конкретики складно.

Приватники зацікавлені допомогти починаючому бізнесменові, щоб отримати гонорар і довіру. Можливо, підприємець ще не раз звернеться за порадою. Тому оцінка містить конкретні рекомендації щодо поліпшення плану, зміни концепції, виправлення помилок у розрахунках. Досвідчений консультант принесе реальну користь клієнта підказками, безпосередньо впливають на успіх підприємства.

Подача антрага підприємницької підтримку

Перша планка — подати заяву. Вже на етапі прийому антрага службовці відомства у справах безробітних прагнуть відмовити прохача. Мовляв, шансів немає, відмова гарантований, не втрачайте час.

Відмову треба отримати офіційно, на папері. Тоді негативний результат можна оскаржити, наприклад, в суді. Чиновники розуміють, що варіант судових спорів не виключається. Тому до обробки заяви ставляться серйозно. Якщо заповнений формуляр — доведеться обробити. А немає антрага — немає проблем.

Повний список документів для антрага:

 • Бізнес-план
 • Експертна оцінка
 • Заповнений формуляр запиту на підтримку
 • Підтвердження реєстрації фірми чи приватного підприємництва

В ідеалі необхідно подати заяву за місяць до дати відкриття бізнесу. Тоді в разі позитивного вирішення перші виплати приспіють як раз до початку діяльності. Важливо призначити дату реєстрації справи до 150-денного строку дії права на виплати за ALG.

Не забороняється подавати запит протягом місяця після офіційної дати відкриття фірми. Відомі разі прийому документів і через 10 тижнів після початку повної зайнятості по бізнесу. Пізніше отримати Zuschuss буде проблематично.

Самостійний розрив договору з роботодавцем

При звільненні за власним бажанням біржа праці накладає тримісячний бан на виплати – Sperrzeit. Вони поширюються також і на Gründerzuschuss. Якщо послати антраг раніше закінчення штрафного часу, бюджет не зсувається, а пропадає. Термін бану зараховується, як виплачений.

Приклад. Службовець звільнився і відкриває бізнес. Він пропрацював 24 місяці поспіль і має право на 12 місячних допомог по ALG I. Але агентство по працевлаштуванню накладає штраф за розрив контракту з власної ініціативи і перші 3 місяці ніякої підтримки не надає. Залишається 9 місяців допомоги.

Закон дозволяє не зрушувати реєстрацію підприємництва на оплачуваний період. Адже під час бану можливо з’являться замовлення і доведеться виставляти рахунок. Як приватна особа цього робити не можна, доведеться оформлятися.

Другий варіант — спочатку оформити статус підприємця як Nebentätigkeit – мала занятість до 15 годин в тиждень.

Якщо оформити підприємництво в Німеччині паралельно основній роботі за півтора року до звільнення, доходи в період отримання допомоги навіть не будуть відніматися з розміру допомоги.

Повідомлення про намір відкрити бізнес

Виникає думка — треба приховати від чиновника наміри займатися підприємництвом у перші місяці на Arbeitslosengeld. Але службовець відомства провів сотні співбесід і придбав величезний досвід спілкування з людьми.

Якщо безробітний при тривалій розмові та заповненні величезною анкети передує отриманню ALG1 промовчав про плани реєстрації фірми, чиновник подумає: це спроба обману або рішення про підприємництво спонтанно і несерйозно.

Стратегічно вірніше проявити чесність і відкритість. Навіть якщо накладуть бан і період підтримки скоротиться — краще отримати тримісячну підтримку, ніж повну відмову.

Шукачі роботи постійно смикають, змушують виявляти активність у пошуках нового місця. Якщо відхиляти пропозиції біржі праці та ігнорувати запрошення на співбесіди — можливі нові штрафні санкції аж до втрати права на допомогу по безробіттю. Тоді й гранту на бізнес не бачити.

Прагнення якнайшвидше вибратися зі статусу безробітного і встати на ноги за рахунок своєї справи, навпаки, тільки вітається. Послідовність дій виглядає логічно. З’явилася ідея, чоловік звільнився, підготував вселяє бізнес-план і хоче швидше реалізувати проект.

Стратегія переконання чиновника може виглядати так:

 • Крок до самозайнятості або основи фірми добре обдуманий і зважений.
 • Вивчено економічна ситуація, ринок, потреби потенційних клієнтів, конкуренти.
 • Існують контакти з майбутніми клієнтами, попередні домовленості про замовлення.
 • Але початок діяльності пов’язане з витратами та вкладеннями, тому потрібно мінімізувати ризики.

Не треба:

 • Називати конкретні імена і назви фірми з-поміж майбутніх партнерів. Службовець біржі праці може подумати, що успіх залежить від одного-двох замовників.
 • Перестаратися з описом перспектив зростання. Відкликання експерта про концепції підприємства цілком достатньо.

Відмова у підтримці

Причини відмови, пов’язані з невпевненістю чиновника в надійності та прибутковості задуманого, випливають безпосередньо з бізнес-плану. Якщо експертна оцінка позитивна, біржа праці не може відмовити через сумнівів у перспективи.

Частіше відмовляють з причини невпевненості в підприємницькому характері діяльності.

Наприклад, працівник звільнився і отримав контракт від попередньої фірми, але вже в якості зовнішнього співробітника за договором про надання послуг. Інших контрактів не передбачається.

У Німеччині подібні форми “оптимізації податків” називаються Scheinselbstständigkeit – позірна підприємництво. При виникненні таких підозр, податкова відразу забирає статус підприємця і висуває звинувачення в ухилянні від податків.

Якщо відмовили, вказуючи на ознаки підробки, необхідно зв’язатися з чиновником, що розглядає справу і з’ясувати конкретні причини, щоб оскаржити рішення. Наприклад, доведеться довести, що з одного клієнта буде отримано не більше 75% доходу за рік. Відмови пов’язані з порушенням умов видачі гранту також обговорюються у бесіді.

Продовження гранту після першої фази піврічної

Федеральне агентство з працевлаштування ніяк не контролює розвиток бізнесу після виданої підтримки. Але підприємець зобов’язаний сповіщати про закриття фірми або роботи за наймом поки отримує допомогу. Припинення підприємницької діяльності призводить до зупинки виплат по гранту. Повертати гроші не вимагають.

Через пів року бізнесмен може запросити перехід у другу фазу підтримки – 9 місяців по 300€. Підприємець звертається до того ж чиновнику після 5 місяців успішного ведення бізнесу і просить продовжити грант. До заяви треба додати звітність з минулого періоду — фінансовий оборот та опис виконаної роботи.

Службовець біржі праці перевіряє, наскільки бізнес-план виявився близький до дійсності. Якщо немає сумнівів, що фірма приносить дохід і розвивається згідно з концепцією, підтримка продовжується. Якщо підприємство зазнало краху і бізнесмен офіційно закрив справу, наступну спробу отримати грант дозволяється зробити через 24 місяці.

Бізнес у Німеччині: Відео

Також по темі: