Якщо ідея створити свій бізнес у Німеччині приходить в голову одній людині, то тоді йому варто лише оформитися приватним підприємцем, і він може приступати до справи. Але коли є два партнери й більше, які бажають реалізувати проєкт на рівноправних умовах у 2024 році, потрібно щось більше. Залишимо осторонь той випадок, коли обидва готові внести свій капітал або знайти інвестора. Припустимо, є два приятелі, у яких є тільки ідея бізнесу в Німеччині та бажання втілити її у життя.
Товариство підприємців Німеччини
Рішенням може стати організація одного з видів Personengesellschaften – німецьких товариств.
Суть цієї правової форми полягає в тому, що кілька підприємців підписують Gesellschaftsvertrag – статут товариства і тим самим об’єднують свої бізнеси в одну організацію. Статут може включати в себе умови розподілу прибутку, відповідальність перед кредиторами, питання управління, а також інші пункти, обов’язкові до виконання всіма вступили в товариство. Форма статуту може бути якою завгодно. Він може бути письмовий, усний, його може взагалі не бути, і тоді діяльність всередині товариства регулюється стандартним законодавством.
Юридичної особи товариства в Німеччині не мають. Також до них не застосовується поняття “фірма”. Укладати контракти, брати кредити, оформлювати угоди учасники таких організацій повинні на себе самих, а не на Personengesellschaft. З цієї причини не можна укласти договір між юридичною особою і товариством. Але входити в організацію юридичній особі не забороняється.
Податки в товариствах
Щодо прибуткових податків до Personengesellschaften використовується термін “прозорі”. Подати декларацію про доходи від особи товариства неможливо. Тому кожен член цієї організації, будь він приватним підприємцем або особою, зобов’язаний звітувати про свої доходами самостійно. Можна також скористатися подачею звітності в податкову за спрощеною формою EÜR, як і для приватних підприємців.
Що дійсно об’єднує осіб, що вступають у товариство, так це загальна бухгалтерія. В кінці року підраховується прибуток від бізнесу, яка ділиться на рівні частини між учасниками Personengesellschaft. Кожен член товариства отримує рівну частку, незалежно від його реального внеску в справу, якщо статут не передбачає чогось іншого. У цьому полягає головна відмінність товариства від товариств, що засновані на капіталі. Там кожен отримує прибуток згідно з відсотковим співвідношенням внесених інвестицій.
Отримавши прибуток, який учасник товариства має внести її в декларацію про доходи, як заробіток від підприємницької діяльності. При цьому не грає ролі, відбувається виплата грошей на руки. Навіть якщо товариство вирішило всю прибуток пустити на розвиток справи в наступному році, то все одно доведеться заплатити з неї податки.
Учасники товариства повинні сплачувати такі податки:
- Umsatzsteuer – податок на оборот, це єдиний податок, який треба декларувати всі Personengesellschaft цілком.
- Einkommensteuer – прибутковий податок, кожен учасник сплачує самостійно.
- Gewerbesteuer – податок на підприємницьку діяльність, виплачується тільки в разі Gewerbe.
Подання податкової декларації здійснюється кожним учасником товариства окремо, так що тут все збігається з розказаних у статті про приватних підприємців. Тільки у випадку c податком на оборот подавати його декларацію потрібно щомісяця або щокварталу від імені всього Personengesellschaft.
Види товариств
У Німеччині існують такі форми реєстрації бізнесу, як товариств (переклади на українську – імпровізація, майте на увазі, значення має тільки німецькі назви):
1. Компанія цивільного права GbR (Gesellschaft bürgerlichen Rechts) – підходить як для Gewerbe, так і для вільних працівників. Істотних відмінностей від одиночного приватного підприємця немає. Перед кредиторами всі партнери відповідають всім своїм майном, незалежно від того, хто саме брав у борг.
2. Партнерська компанія PartG (Partnergesellschaft) – це практично та ж сама організація, що і GbR, тільки для вільних працівників і вона використовується досить рідко. Відмінність полягає тільки в поруці за партнера. Якщо помилково партнера товариство зазнало збитків, то і відповідає своїм майном лише він сам. Для ведення партнерської компанії потрібно внести фірму в спеціальний реєстр партнерств – Partnerschaftsregister. Звітність перед податковою може бути все та ж спрощенка EÜR. Плюс переваги вільних працівників – це відсутність Gewerbesteuer.
3. Торгівельне товариство – OHG (offene Handelsgesellschaft) – це партнерство для комерсантів. Істотних відмінностей від інших партнерств, крім обов’язку вести повну, а не спрощену бухгалтерію, немає. Товариство в такій формі має бути внесено в комерційний реєстр і взагалі, потрібно звертати увагу не тільки податковий кодекс, але і на кодекс комерсантів HGB.
4. Товариство з неповною відповідальністю – KG (Kommanditgesellschaft) – в разі цього партнерства тільки один з власників бізнесу зобов’язаний відповідати за борги фірми повністю (Komplementär), а інші – тільки майном фірми (Kommanditist). В іншому це може бути будь-який вид кооперації з названих вище.
Укладати партнерства має сенс, коли кілька підприємців реалізують одну й ту ж бізнес-ідею і сильно залежать один від одного. Наприклад, таким чином організовуються спільні лікарські практики, бюро перекладів, товариства інженерів чи архітекторів. Закрити товариство можна шляхом виходу з нього всіх учасників.