Меню Закрити

Імміграція в Німеччину як приватний підприємець або фрілансер

Бізнес – справа серйозна і починати його треба теж з повною відповідальністю. Тому радимо на самому початку не скупитися на консультації з фахівцями. У Німеччині є маса професіоналів вузького профілю, які — не безкоштовно, звичайно — допоможуть на початку підприємницького шляху. Далі розглянемо процес імміграції в Німеччину як приватний підприємець або фрілансер у 2025 році.

Приватний підприємець іммігрував у Німеччину

Підготовка до міграції

Для початку розберімось з тим, кому взагалі варто розраховувати на успіх в такому підприємстві. Займатися бізнесом навіть у себе на Батьківщині далеко не кожному під силу. Успішно вести справу в чужій країні — доля одиниць. Треба дуже чітко це розуміти і тверезо оцінювати свої здібності.

Але навіть самому здатному бізнесменові не варто рвати з місця в кар’єр. Спочатку потрібно зібрати якомога більше інформації про країну, про місцеві закони, про податкову систему і так далі, і тому подібне. Шукати інформацію в інтернеті можна, але навряд чи варто покладатися тільки на неї.

Наступний важливий момент – вивчення мови. Це важливо для будь-якого мігранта, але для приватного підприємця в Німеччині знати німецьку просто необхідно. Так, багато німців вільно говорять англійською. Так, знайти перекладача в принципі можливо. Але розвивати свою справу в чужій країні, шукати партнерів і клієнтів, отримувати необхідну інформацію без знання мови буде набагато важче. Навіщо цей зайвий ризик? Краще витратити гроші та час на інтенсивні курси німецької, щоб потім можна було приїхати в Німеччину без мовного бар’єру.

Приватний підприємець-іноземець зобов’язаний бути професіоналом своєї справи. Конкуренція при капіталізмі існує і так, а для чужинців вона ще більш гостра, ніж для місцевих. Приїжджайте в Німеччину з упевненістю, що рівних вам у вашій справі буде небагато.

Перед тим, як зважитися на відкриття справи, треба стовідсотково упевниться, що саме приватне підприємництво — той вид оформлення бізнесу, який принесе найбільшу вигоду. Для розуміння цього питання консультація з фахівцями не завадить. Стати приватним підприємцем у Німеччині досить просто, але, можливо, комусь відкриття GmbH принесе більше вигоди з-за іншої системи оподаткування, наприклад.

Як приймається рішення про видачу візи

При прийнятті рішення про дозвіл мігрантові відкрити свою справу, німецькі чиновники керуються §21 закону про перебування іноземців. А там чітко сказано:

Щоб видати підприємцю візу, справа має приносити економічну користь регіону або задовольняти ринковій потребі.

Якщо приватний підприємець, згідно з бізнес-планом, буде працювати сам на себе, заробляти на рівні звичайного службовця і платити копійки в якості податків, німецькому ринку від його присутності не буде ніякої вигоди. Насамперед німців цікавлять створення робочих місць, особливо в східних землях, і хороший оборот. Тому фрілансеру-програмісту отримати дозвіл на ведення підприємницької діяльності буде набагато складніше, ніж знайти звичайну роботу.

Отримання візи

Припустимо, ви все ж наважилися приїхати до ФРН як приватний підприємець. Значить, треба починати оформляти дозвіл на в’їзд, тобто візу. Для висококваліфікованих професіоналів, як-то:

  • вчені,
  • експерти в якій-небудь галузі знань,
  • досвідчені менеджери,

отримання візи через бажання вести в Німеччині справа зазвичай не становить проблеми. В іншому процес описаний у статті, на яку я посилаюся на початку.

Компетентність мігранта

Для приватного підприємця важливо підтвердити освіту в Німеччині. Це можна зробити заздалегідь. Чиновники обов’язково будуть враховувати той факт, що диплом підприємця збігається з напрямком його бізнесу. Ніхто не дозволить програмісту, який всю свою кар’єру був на зарплаті, раптом відкрити в Німеччині ресторан.

Особливу увагу перевірці освіти потрібно приділити працівникам “вільних професій“. Може виявитися, що Німеччина не підтверджує дипломи таких професій взагалі, як, наприклад, всі медичні спеціальності або дипломи юридичних університетів. Ці професії іноземні працівники можуть отримати в Німеччині тільки після додаткового навчання.

Реєстрація бізнесу

Після підтвердження диплома та отримання візи можна починати процес оформлення приватного бізнесу. Для цього потрібно піти в орган місцевого управління у відділ реєстрації підприємців Gewerbemeldestelle. Сам процес відкриття справи для приватного підприємця зовсім не складний і полягає в заповненні невеликий форми та сплати державного мита трохи більше 10€. Тут є тільки один підводний камінь: треба чітко класифікувати рід своєї підприємницької діяльності.

Річ у тому, що для різних напрямків бізнесу у Німеччині існують різні системи оподаткування, процедури ліцензування та сертифікації, порядки фінансової звітності й так далі й тому подібне. Приміром, я оформляв себе як роздрібний продавець товарів в інтернеті. Для здійснення такої діяльності я отримав спеціальний документ Gewerbeschein. Він автоматично реєстрував мене в спеціальному реєстрі продавців.

Пізніше мені довелося зв’язатися з ними та видати їм купу інформації про себе, щоб не платити членський внесок, оскільки приватний бізнес не планувався як основне джерело доходів. Крім того, за законом, я звільнявся від сплати Gewerbesteuer в перші два роки. Була ще маса тонкощів з медичною страховкою, пенсійним фондом, податковою і так далі.

Детальну інформацію найкраще дізнатися заздалегідь проконсультувавшись з податковими фахівцями. Досвідчені консультанти можуть сильно полегшити шлях міграції для підприємців, тому заручитися їх підтримкою буде дуже правильним рішенням, хоча б на окремих етапах.

Індивідуальний підприємець у Німеччині: Відео

Також по темі: