Меню Закрити

Як отримати чеську студентську візу

Освіта має бути якісною, повномасштабною та визнаною. Тільки тоді випускник стане володарем не просто «папірці», а реального диплома, допомагає подальшого працевлаштування. Європейська освіта – мрія багатьох абітурієнтів. Чимало людей вибирають для цих цілей Чехію. Це логічно – європейська спокійна країна, з цікавою культурою, красивою архітектурою і якісною освітою. У сукупності з близькими слов’янськими мовами та менталітетом, це робить ЧР дуже привабливою для навчання. Однак тривале перебування в країні вимагає отримання національної візи (принаймні на першому етапі). Процесу оформлення студентської візи в Чехію у 2024 році громадянами Білорусі та України й присвячено дану статтю.

Хто може отримати студентську візу в Чехію

Яка потрібна віза для навчання в Чехії

У цьому сенсі все стандартно: якщо навчальний процес не займе більше 90 днів (наприклад, короткострокові курси), то може бути отримана Шенгенська віза або використаний безвізовий режим для українців. Цей процес однаковий для всіх випадків в’їзду.

Відповідно, при необхідності навчання понад 3 місяців, потрібно отримувати національну візу. Видати її можуть на строк до 1 року, а при необхідності більш тривалого навчання, продовжити перебування можна буде вже на території ЧР.

Саме процес отримання національної візи для навчання ми і розглянемо далі у всіх подробицях.

Хто може отримати студентську візу в Чехію

Це питання важливо вирішити на самому початковому етапі. Якщо неправильно буде вказано тип візи при запису на співбесіду, документи можуть не прийняти, і доведеться починати спочатку.

Саме поняття «студентська віза» — не більш ніж жаргонізм. Повністю документ називається «Довгострокова віза з метою навчання». Це важливо вже те, що отримати таку візу можна не тільки для навчання у вузі. Серед основних цілей:

 • середня освіта;
 • ВНЗ;
 • професійні та мовні курси певних напрямків;
 • практика після закінчення іноземного вузу (не більше 5 років тому), організована чеським навчальним закладом;
 • інші.

Ми спеціально не загострюємо увагу на конкретиці, бо список дуже великий і рясніє деталями. Як же зрозуміти? Просто. Є всього 5 параметрів отримання освіти, які визначають напрям, що не підпадають під визначення учнівської візи:

 1. Вуз, в якому планується навчання, не акредитований державою за типом своєї навчальної програми.
 2. Програми або курси не є підготовчими до подальшого навчання у вузі.
 3. Навчальний заклад має акредитованою програмою, але в інших ніж Чехія державах.
 4. Заклад має чеської акредитованою програмою, але конкретні курси і програми організовано приватним закладом.
 5. Інше, що не підпадає під дію чеських законів: № 561/2004 Сб (для початкових і вищих професійних), № 111/1998 Сб (для вузів).

Отримати національну візу за даними підстави можна, але в графі «мета», повинно бути прописано не «навчання», а «інше». Технологія отримання такого дозволу буде відрізнятися.

Як отримати довгострокову учнівську візу

Визначившись з цілями, переходимо безпосередньо до процесу оформлення візи. Першим етапом стане збір документів, в т. ч. і з чеського навчального закладу.

Крок 1. Підготовка документів для оформлення

В основному перелік документів для громадян України і Білорусії однаковий. Ми будемо подавати узагальнені дані, а у випадках розходжень – окремо акцентувати на них увагу.

Загальні параметри

Для громадян усіх розглянутих держав, для всіх типів необхідної документації, потрібно виконувати наступні параметри:

 • Документи приймаються тільки чеською мовою. Виняток – закордонний паспорт.
 • Складені на інших мовах, повинні мати присяжний переклад на чеську.
 • Документи надаються у вигляді оригіналів або копій, завірених чеським нотаріусом.
 • Довідки фінансового характеру не повинні бути старше 90 днів.
 • Інші документи, крім закордонного паспорта – не старше 180 днів.
 • Закордонний паспорт повинен бути не старше 10 років, мати хоча б дві чисті сторінки і бути чинними ще мінімум 90 днів після закінчення дата запланованого виїзду.

На сайті посольства ЧР в Києві однозначно зазначено, що українським документів не вимагається апостилювання. На сайтах посольства в Мінську подібної інформації немає. Цей момент треба уточнювати безпосередньо перед подачею документів.

Список документів на «студентську» візу

Маючи на увазі вищеописані правила, потрібно надати наступний пакет:

Документ Пояснення
Заява-анкета Заповнюється латиницею. Бланк можна взяти тут. Документ для тривалого перебування на цей час загальний для країн чеською та російською мовами (на відміну від бланка для України на Шенген, де використовується український).
Фото Зроблені з візових правил:

 • Україна – 2 шт.
 • Білорусь – 3 шт. (одна вклеюється в анкету + 2 подаються окремо).

На звороті розрізаних фото, які подаються окремо, зазначаються дата народження, прізвище та ім’я згідно з написаними в закордонному паспорті.

Закордонний паспорт Оригінал і дві копії.
Підтвердження про зарахування в навчальний заклад Документ виходить у вузі або іншому закладі за встановленою формою. Точний вид документа не вказаний, маючи на увазі, що вуз обізнаний про форму даного документа.
Документ про фінансове забезпечення Нижче детальніше зупинимося на параметрах даного документа.
Наявність житла Так само розберемо докладно далі.
Внутрішній паспорт Даний документ у списку обов’язкових відсутня. Однак в українській версії зазначено, що власники ID-карт повинні надати довідку про проживання», що побічно говорить про необхідність пред’явити цей документ. На практиці паспорт в більшості випадків вимагають.
Довідка про несудимість Документ надають всі особи старше 15 років, з країни, чиїм громадянством людина володіє, а також тих держав, в яких проживав понад 6 місяців підряд протягом 3 останніх років. Українцям необхідна довідка версії «Повна».
Згода батьків Для осіб молодше 18 років. При відсутності одного з батьків (позбавлення його рід. прав), надається підтверджуючий документ. Згоду від батька / батьків, що супроводжують неповнолітнього в поїздці в ЧР не потрібно.
Поштовий конверт Розмір А5 з заповненою зворотною адресою здобувача і всіма необхідними марками.
Повідомлення про вручення Поштова картка з так само заповненою адресою.

Всі документи надаються у вигляді оригіналів або копій, завірених чеським нотаріусом, і 2-х звичайних копій.

Страховка

Страховий поліс не позначений ні в одному списку обов’язкових документів. Однак у розділах присвячений страховці, вказано, що вона необхідна.

Параметри поліса: покриття 60 000 євро (без участі іноземця) і термін – не менше планованого періоду перебування. Страховка може бути надана безпосередньо перед отриманням готової візи, тобто на момент подачі документів поліс може бути відсутнім.

Фінансові гарантії для студентів

Система розрахунку необхідних коштів для перебування в Чехії непроста, але однакова для всіх громадян розглянутих країн і для всіх типів національних віз (за винятком передбачають отримання доходу). Формула виглядає так:

15 * 2 200 крон (прожитковий мінімум) + (термін перебування – 1) * 2 200 крон * 2

Цей розрахунок законодавчо встановлений і не може бути змінений. Для спрощення розуміння наведемо два приклади розрахунку необхідної суми – для піврічного та річного перебування в країні:

 • 6 місяців. 15 х 2 200 крон + (6 – 1) х 2 200 х 2 = 55 000 крон (2 145 євро).
 • 12 місяців. 15 х 2 200 + (12 – 1) х 2 200 х 2 = 81 400 крон (3 150 євро).

Переклад в євро здійснено за курсом, чинним на момент публікації. Для неповнолітніх осіб вимагається сума вдвічі менша за розрахункову для дорослих.

Отримання студентської візи

Підтвердити достатність коштів частково або повністю можна наступними способами:

 1. Наявність стипендій, грантів, фактично оплачених послуг чи послуг, що надаються безкоштовно.
 2. Виписку з рахунку. При цьому, якщо банк не чеська, потрібно продемонструвати прикріплену до нього карту однієї з міжнародних систем.

Рахунок може бути відкрити не на ім’я претендента, але у нього повинне бути право використання коштів – наприклад, карта на його ім’я.

Забезпечення проживання

Наявність житла необхідно. Підтвердити це можна:

 • Заявою від тих, хто проживає в ЧР про надання житла здобувачеві. Документ повинен бути на чеському і завірений чеським нотаріусом.
 • Договором оренди. Допускається суборенда.

Для білорусів зазначено, що підтвердити проживання можна з допомогою «datovou schránkou» (це така система електронного спілкування держави і громадян через спеціальні процеси, в результаті яких людина отримує в електронному вигляді завірені документи та інші послуги). Однак потрібно розуміти, що в такому випадку мова йде лише про спосіб підтвердження оренди або надання житла.

Крок 2. Ціна збору та його оплата

На момент написання даного матеріалу національні візи в Чехію видавалися тільки через посольства. Тобто в візові центри подібних повноважень не передавалося, а значить, мова йде про сплату виключно візового (консульського) збору.

Вартість студентської візи в Чехію для білорусів і українців однакова і становить 2 500 крон. Оплата здійснюється в євро за курсом на момент подачі документів (наразі сума еквівалентна 97,5 євро). У разі відмови, збір не повертається.

Скільки коштує чеська віза для українців? Українці, які претендують на національну візу для навчання, якщо мета точно відповідає вищевказаним вимогам, звільнені від консульського збору.

Білоруси квитанцію про сплату зборі надають в загальному пакеті документів.

Крок 3. Реєстрація для подачі заяви

Запис у візовий відділ посольства / консульства відбувається за попередньою схемою. Інструменту онлайн-реєстрації поки не існує, і заявку необхідно надсилати за e-mail:

На дані адреси відправляються тільки запити на національну візу. Консультації за даними e-mail не проводяться. Лист-заявка має містити:

Реєстрація для подачі заяви

 1. ПІБ латиницею згідно з паспортними написанням.
 2. Дата народження.
 3. Дані закордонного паспорта (номер, серія).
 4. Тип запитуваної візи (довгострокове перебування з метою навчання).
 5. Контакти здобувача (телефон, e-mail).
 6. Вкладення: скан-копії сторінок закордонного паспорта з даними заявника та документа – підстави про плановане навчанні.

Вкладення допустимі у форматах Jpeg і TIFF, але сумарний обсяг не повинен перевищувати 10 Мб.

Увага українців, жителів Львівського консульського округу! Вам на самому початку листа необхідно вказати спеціальний оновлюваний код, дізнатися який можна на цій сторінці сайту диппредставництва. Без нього заявка не приймається. Вибирайте код, що стосується саме навчання.

На кожного здобувача має бути окреме повідомлення, навіть якщо планується групова поїздка. Будь-яке недотримання зазначених вимог (у т. ч. зайва інформація) може стати підставою для відмови розгляду запиту. Виняток – діти до 15 років, які подають заявку разом з батьками. Такі особи можуть бути вписані в заявку супроводжуючого.

Протягом трьох робочих днів претендент отримає по e-mail дату відвідування посольства в порядку загальної черги. Вибрати або змінити вже призначену дату неможливо ні одній зі сторін.

Крок 4. Подача заяви та документів

Вже зазначалося, що національними візами в ЧР займаються тільки візові відділи посольств та/або консульств. Відповідно, у призначену дату та час потрібно з’явитися за адресами:

 • Білорусь. Мінськ, Нагорна 12.
 • Україна:
  • Київ. Хмельницького, 58 (у деяких випадках може бути призначено відвідування за адресою вул. Ярославів Вал. 34А).
  • Львів. Антоновича, 130А.

При наявності консульських округів документи подаються виключно за місцем реєстрації. Про належність населених пунктів до того чи іншого округу необхідно уточнювати на сайтах посольств.

Крок 5. Співбесіда

З приводу співбесід офіційні джерела вказують на можливість їх проведення. Тобто теоретично співбесіду не є обов’язковим, однак кілька запитань неодмінно поставлять. Явка для всіх осіб старше 12 років обов’язково особиста, т. к. необхідна здача біометричних даних.

Існує певна особливість щодо мови співбесіди. На сайтах посольства ЧР Білорусії зазначено, що мова співбесіди виключно чеська, і, відповідно, в разі незнання необхідно присутність перекладача. Український портал вказує на дві можливі мови: чеська й українська. При відсутності навичок у них – потрібен перекладач.

Після прийняття документів співробітники диппредставництва можуть поставити в паспорт здобувача штамп. Цей відбиток не має ніяких юридичних наслідків, крім самого факту можливості розгляду запиту.

Крок 6. Терміни

За офіційними даними запит на національну візу для навчання становить 60 діб. Якщо мета буде визнана інший – до 120 діб. При цьому, у випадках масових навантажень, посольства залишають за собою право збільшувати цей період.

Для орієнтиру, нормальним навантаженням для київського представництва вважається 100 – 120 осіб у п’ятиденний тиждень. Для Львова – 90. Рекомендуємо почитати скільки робиться віза, а також як дізнатися чи готова віза в Чехію.

Крок 7. Отримання студентської візи або відмови

У випадках позитивного рішення здобувач буде сповіщений про необхідність забрати паспорт. Залишиться тільки отримати документ, і використовувати своє право в’їзду та навчання на території Чеської республіки.

Основні причини відмов – недотримання необхідних умов або невірно оформлені / підроблені документи. Нерідко виникають і помилки. Які існують причини відмов і що робити в таких випадках, ми докладно розглянули в даній статті.

Термін дії чеської навчальної візи

Мова йде національної візі, значить її мінімальний термін повинен перевищувати 90 днів. Максимальний обмежений 1 роком або фактичним терміном навчання, якщо він становить менше 365 днів.

Для осіб, чиє навчання триває понад рік, існує можливість легалізації ВНЖ, оформляти який необхідно перебуваючи в Чехії.

Висновок

Чеські національні візи – зручний інструмент, але не найдоступніший в плані трудомісткості. Однак, отримати учнівську візу цілком можливо, головне уточнити заздалегідь всі можливі нюанси.

Тепер вам відомий основний процес, але безпосередньо перед поїздкою потрібно ретельно перевірити інформацію на зміни на сайті посольства ЧР в конкретно вашій країні.

Все про чеську візу: Відео

Також по темі: