Меню Закрити

Як дізнатися причини відмови у видачі візи в Чехію і що робити в цій ситуації

Знаменитий англійський поет XVII століття Джон Драйден запевняв, що є тільки один спосіб уникнути відмови – нічого не просити. Не благаючи переваг літератора, все ж дозволимо собі засумніватися в істинності даної сентенції для багатьох сфер сучасного життя. Будь-яка спроба отримати візу в Чехію – це запит, вимога, якщо завгодно, прохання. Не здійснивши її, неможливо отримати жаданий документ. А прохання – тут поет безсумнівно прав може призвести і до відмови. Що означають причини відмови в чеських візи для українців у 2023 році? Як усунути такі причини? Як і куди подавати апеляцію? Цю проблематику і розглянемо в даній статті.

Як виглядає відмова

Причини відмови у візі в Чехію

Види віз до Чеської республіки аналогічні всім в’їзних документів країн ЄС. Чехія входить у Шенгенську зону, тому і можливі візи можуть бути:

 1. Шенгенськими – допускають перебування до 90 днів на півріччя. На цих же умовах (крім самого факту отримання візи) діє «безвиз» для українців.
 2. Національними – передбачають тривале перебування в Чехії. В контексті нашого розгляду сюди ж можна віднести і дозволу на проживання (тимчасове або постійне), але не тому, що віза і ВНП одне і те ж, а виключно за однаковості причин відмови і способів апеляції.

Кожне з цих напрямків регулюється своїм законодавством. Шенгенські візи – загальним Візовим кодексом та профільними (загальними для всіх країн зони) регламентами. Національні – внутрішніми чеськими законами, зокрема Законом «Про перебування іноземців в ЧР».

Будь відмова має бути представлений заявника письмово, із зазначенням причин, П. І. Б. та інших встановлених відомостей.

Чи можуть відмовити в шенгенській візі

Так як використовується загальноєвропейське законодавство, то і причини відмови з шенгенськими візами в Чеську республіку будуть аналогічними відмов в’їзду в інші країни зони.

Коротко нагадаємо їх:

 • Пред’явлений паспорт визнано підробленим (або не санкціоновано зміненим).
 • Не обгрунтовані цілі перебування.
 • Недостатньо фінансів.
 • Допустиме перебування (90/180) в даному півріччі вичерпано.
 • Є заборона на в’їзд.
 • Одна або кілька країн зони визнали здобувача небезпечним для суспільства та/або держави.
 • Відсутність поліса ДОР (або недостатність виконуваних умов).
 • Недостатньо наданої інформації.
 • Є сумніви, що здобувач покине країну в термін.
 • При вимозі видати візу на кордоні доведено, що зробити запит можна було і раніше.
 • Аплікант (здобувач) сам заявив про намір анулювати візу.

Приклад одного з випадків відмови можна подивитися на фото:

Відмова в чеській шенгенській візі
Ще раз нагадаємо, що мова йде саме про Шенгенських візах. Причини відмови з національним можуть не збігатися.

Відмова за національною візою в Чехію

Це вже сфера дії внутрішнього чеського законодавства. Зрозуміло, воно узгоджується з загальноєвропейським, але все ж підстави та причини можуть виглядати інакше, ніж в інших країнах ЄС.

Відмови регламентуються двома абзацами §56 відповідного закону (326/1999 Sb.), кожен з яких позначений латинською літерою.

Абзац 1:

 1. Здобувач не з’явився на співбесіду або надав невірні або недостатні відомості.
 2. Не повністю заповнена або є помилки в анкеті.
 3. Здобувач знаходиться в переліку небажаних осіб.
 4. Є підозри, що перебування претендента принесе до фінансових втрат Чехії.
 5. Надані документи визнані підробленими або недостатніми.
 6. Не надано достатньо документів, що дозволяють працевлаштування (якщо причиною в’їзду заявлена робота).
 7. При запиті на бізнес-візу не надано необхідної дозвільної документації.
 8. Є підстави відмовити з підстав, зазначених у §9 того ж закону (літ. a, b, g, h, i, j). Якщо коротко, то мова йде про порушення закону, загрозу національної і громадської безпеки.
 9. Є факти, що іноземець не покине вчасно Чеську республіку.
 10. Не надана страховка.
 11. В’їзд здобувача не відповідає інтересам Чехії або інші причини.

Абзац 2:

 1. Наявність судимості.
 2. Паспорт закінчиться раніше, ніж запитуваний період перебування.
 3. Протягом 5 років фіксувалися порушення одного з пунктів цього закону.

Повні (дослівні) аргументи відмови за національною робочою візою до Чехії можна подивитися на прикладі:

Відмова у чеської національної візі

Очевидно, що деякі підстави для Шенгенської та національної візи схожі. Проте кожен з варіантів позначається своїм пунктом свого закону. Так як в деяких випадках можна побачити тільки пункти відмови, необхідно звірити їх з наданими даними.

Як виглядає відмова

Ми вже докладно зупинилися на причини відмови, заснованих на нормах законів. Саме вони будуть проставлені на документі, що супроводжує негативне рішення. Однак відмітка про відмову може з’явитися і в паспорті здобувача. Інформація в ньому набагато стриманіше, і якщо супровідної папери з якоїсь причини не надійшло, треба зрозуміти про що йде мова.

Відмова ставиться у вигляді штампа, на якому виділяються літерні і цифрові символи. Літери позначають тип запитуваної візи (в більшості випадків «C» — Шенгенська або «D» — національна). Цифри – причини.

Зверніть увагу, що в даному випадку цифри не збігаються з пунктами відмови, про яких ми говорили раніше. У паспорті зазначаються узагальнені напрямки:

 • «1» — проблеми з поданими документами або незначні порушення візових режимів. Ця відмова може привести до короткострокового відмови на в’їзд (наприклад, на 3 місяці).
 • «2» — це «тимчасовий» відмова — спосіб запрошення для додаткової співбесіди. Використовується не так часто, оскільки для цих цілей застосовуються інші методи оповіщення.
 • «3» — багато в чому аналогічний попередньому, але пов’язаний з недостатністю документів. Тобто це не відмова взагалі, а вимога до апліканту донести відсутні папери.
 • «4» — заборона на в’їзд, в деяких випадках довічний.

Пункти «2» і «3» можуть носити тимчасовий характер, і перекриваються новим штампом у випадках виправлення ситуації. Деякі штампи мають тільки три цифрових коду, вважаючи, що четвертий – це критична ситуація, про яку відомо і так.

Складність полягає в тому, що нерідко відмітки в паспорті носять формальний характер, а головні причини вказані у супровідному листі. Якщо виникло непорозуміння або розбіжність між листом і штампом, обов’язково потрібно з’ясувати реальні причини.

Зони з підвищеними імміграційними намірами

Крім всіх зазначених причин, чеське законодавство може встановлювати окремі правила для деяких регіонів інших країн. Їх назвали «Зонами з підвищеними імміграційними намірами», і сам факт проживання в таких місцевостях може стати причиною неотримання візи.

У різний час під таке поняття потрапляли російський Кавказ, деякі східні регіони України або місцевості з особливо складною економічною обстановкою.

Ці зони непостійні, тому ми не буде вказувати конкретної географії. Однак перед подачею на візу рекомендуємо ознайомитися з інформацією на сайтах чеського посольства з діючими на конкретний момент списками.

Як часто відмовляють у видачі чеської візи

Щорічно відповідні структури ЄС публікують статистичні дані за візами, виданими в країни Шенгенської угоди. Параметри за 2017 рік наочно демонструють кількість відмов, проте потрібно розуміти, що розглядаються запити на отримання візи – тобто число українців, які в’їхали по «безвізу», так і тих, кому було відмовлено, у статистиці не враховано.

 1. Білорусь. З розглянутих країн у РБ найкращі показники – за без малого 10 000 запитах відмовили всього 4 аплікантів, тобто відсоток відмов ледь перевищив 0%.
 2. Україна. На жаль, продемонстрований найгірший варіант:
  • Львів. Запитів: ~ 27 000, відмов – 5,6%.
  • Київ. Запитів: ~ 47 000, відмов – 9,2%.

При цьому, ще раз звернемо увагу на той факт, що українські параметри включають тільки запити на тривале перебування і лише невелику частину Шенгенських віз (для тих, хто не може скористатися безвізовим режимом). У той час як РБ і РФ включають в статистику візові запити всіх типів.

Що робити, якщо відмовили у видачі чеської візи

Дії після відмови досить стандартні: розібратися в причинах і подати на апеляцію, або претендувати на візу заново. Є ще варіант не робити нічого – відмовитися від наміру відвідати Чехію, але якщо б він влаштовував когось, навряд чи такий чоловік дочитали б статтю до цього місця.

Варіант 1. Апеляція про перегляд причин

Апеляція про перегляд причин
Апеляція – це процедура (вимога) перегляду вже прийнятого рішення. Вдаватися до неї варто тільки у випадках впевненості, що співробітники посольства зробили помилку, видавши відмову. В даному випадку є винятки – про них ми детально поговоримо нижче.

Для простоти розуміння: якщо з документами все в порядку, але отримано відмову, варто апелювати прийнятим рішенням. Якщо ж претендент сам визнає, що в документах є помилки, то, усунувши проблеми, краще подавати документи, оскільки попереднє рішення було прийнято обґрунтовано, і в апеляції можуть відмовити.

Для подачі апеляції дається 15 днів з моменту отримання відмови. Послідовність дій наступна:

Куди подавати

Фізично заяву на перегляд відмови подається в залежності від типу запитуваної візи:

 • При «Шенгені» – посольство або консульство.
 • При національній (тут же і відмова в ВНП) – безпосередньо в профільне міністерство.

У другому випадку заява подається в конкретне управління Департаменту з питань надання притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки.

Точні дані адресата обов’язково будуть вказані у супровідному листі про відмову. Саме їх і необхідно вказати в заяві.

Що має містити

В консульстві або посольстві може бути надано бланк такої заяви, проте в деяких випадках допустима вільна форма заповнення. Головне, що повинне бути присутнім у документі:

 1. Ф. В. О.
 2. Дата народження.
 3. Місце проживання.
 4. Порушення закону і обґрунтування апеляції.
 5. Дані паспорта, дата, підпис.

Всі пункти повинні містити правдиву інформацію, але основну увагу слід звернути на обґрунтування. Саме тут потрібно вказати, в чому полягає помилка чиновників, чому їх рішення невірно і т. п.

В консульствах / посольствах Чехії, розташованих на територіях України, Росії і Білорусії, апеляція приймається тільки чеською, англійською (не скрізь) або російською мовами.

Способи подачі

Заяву необхідно подати особисто або через представника. В деяких консульствах допускається подача через інтернет, засвідчена електронним підписом.

З приводу простого подання заяви по e-mail існують різні варіанти. Так, в Білорусії такий варіант неможливий. На сайті дипломатичного представництва в Росії відповідна інформація відсутня.

На українському сайті є дані про можливість надання документів простим способом електронною поштою, за умови підтвердження подачі (протягом наступних 5 календарних днів) одним з допустимих методів.

Це може бути зручно при стислих термінах. Наприклад, кандидат не встигає подати апеляцію протягом 15 днів – залишився всього поточний день. У цьому випадку запит можна відправити по е-мейл, збільшивши допустимий термін ще на 5 днів.

Період, протягом якого має бути надана відповідь на апеляцію, строго регламентований законами ЧР, і не може перевищувати 30 днів.

Варіант 2. Повторна подача

Якщо прийнято рішення не апелювати, то на візу можна подавати заново. Зробити це можна відразу ж після отримання відмови, сплативши вартість візи в Чехію. Головне, щоб проблема, що викликала попереднє негативне рішення, була виправлена.

Особливий випадок – читати уважно!

Цей варіант ми розглянемо як виняток з правил. Його можливість заснована на досвіді, і є лише рекомендацією.

Особливий випадок
Опишемо ситуацію на прикладі. Аплікант претендує на чеську візу. При перевірці виявлено, що у нього є проблеми з документами – підставами, наприклад, недостатньо коштів. У візі відмовляють, але помилково ставлять причину не тільки документальну, але і загрозу нац. безпеки.

Здобувач визнає, що подав помилкові документи і не апелює. Підтверджує потрібні параметри (наприклад, наявність тих же засобів), подає документи заново.

Результат: відмова з причини знаходження в заборонних списках SIS із-за загрози безпеці!

Тобто помилка дипломатів призвела до того, що людина незаконно, але потрапив в списки ІНС, і тепер йому недоступний в’їзд в ЄС (Шенгенської зони).

Рішення: в таких випадках краще апелювати! Здобувач навряд чи отримає позитивну відповідь, т. к. причина для відмови була законною, але вдасться ліквідувати помилкові параметри, які призведуть до заборони на в’їзд.

Зробити це легше, ніж потім розбиратися з брюссельської або місцевою бюрократією з приводу наявності в SIS.

Причини скасування дії візи при проходженні митниці

Крім відмови у видачі візи, можуть анулювати і вже видану. Зробити це мають право за порушення законодавства ЧР або ЄС. Найбільш часто така процедура відбувається на кордоні.

Діюча віза в паспорті зазначається відповідним чином: або перекреслюється та візується відповідальним співробітником, або поверх неї ставиться новий штамп «Анульовано».

Окремий напрямок – добровільне анулювання. Це може відбутися з багатьох причин, основні з яких пов’язані з бажанням отримати іншу візу.

Висновок

Відмова у візі завжди неприємний, і Чехія тут не виняток. Головне точно з’ясувати причину, і вимагати перегляду справи або усунути проблему, і подати документи. Тільки знаючи чому відмовили, можна вирішити питання. Тепер у вас є така інформація. А якщо щось залишилося неохваченным – задайте своє питання в коментарях.

Також по темі: