Оформили документи, зібрали речі, прибули на кордон з Польщею, а Страж граничний не пропустив на польському кордоні. В таку ситуацію потрапляють безліч іноземців, які бажають в’їхати в РП. Причини можуть бути різними, але, що більш неприємно все, різними можуть бути і наслідки. Хто і чому після відмови зможе перетнути кордон через 5 хвилин, а кому знадобиться почекати кілька років і, головне, що робити, якщо не пропускають у Польщу у 2024 році.
Чому не можуть пропустити на польському кордоні
Почнемо з офіційної частини. І польське, і загальноєвропейське законодавство прямо вказує на основні причини, за яких в’їзд в одну з країн Шенгенської угоди може бути неможливим:
- В іноземця немає паспорта, візи та/або іншого документа, необхідного для перетину кордону.
- Відсутня страховка для поїздки за кордон, або поліс не відповідає вимогам.
- Термін перебування за чинним підстав (віза, безвізовий режим) вичерпано.
- Документально не підтверджена мета поїздки.
- Недостатність фінансових коштів.
- Серед документів виявлені підробки.
- Іноземцю заборонений в’їзд в Польщу (Шенгенської зони), у т. ч. дані про заборону внесені в Шенгенську інформаційну систему.
- Є підозри / докази, що в’їжджаючий може представляти загрозу для державної або громадської безпеки, або для здоров’я суспільства / окремих громадян.
Очевидно, що серед перерахованих підстав для заборони є чітко ідентифікуються, але існують і ті, рішення по яких буде прийматися прикордонниками суб’єктивно.
Кого не пускають до Польщі під час коронавіруса
Все, перераховане вище, відноситься до звичайних умовам існування. Однак з-за складної епідеміологічної обстановки вводяться додаткові обмеження. Зокрема, у Польщі чітко визначені підстави для в’їзду, які значно скорочують можливість перебування іноземців в країні.
Наприклад, іноземці можуть перебувати в РП з метою роботи або навчання, а туристичний в’їзд дозволено лише окремим категоріям приїжджих (на момент підготовки цього матеріалу виняток було зроблено тільки для громадян Республіки Білорусь).
Тут лише зазначимо, що пандемія безпосередньо впливає і на можливості відмови у в’їзді. Наприклад, для тих, кому не «в’їжджати туристом», буде не так важливо наявність або відсутність страховки, зворотного квитка, грошей на проживання – вже тому, що вони не зможуть в’їхати на туристичних підставах у будь-якому випадку.
Штамп відмови у в’їзді і його літерні позначення
Ще трохи офіціозу, але тепер подивимося на нього з більш практичної точки зору. Іноземець прибув на кордон, Страж граничний відмовила у в’їзді, про що поставив відповідне позначення у закордонний паспорт. Тут нерідко починається паніка: чому не пустили на польському кордоні, що робити далі, чи зможу я в’їхати потім, що означають незрозумілі символи на штампі в паспорті?
Насправді все досить ясно. Символи (літери), які позначають причину відмови у в’їзді визначені загальноєвропейським законодавством, а конкретніше Додатком (Частина V) до Шенгенського кодексу про кордони.
Найбільший інтерес представляють не прості пояснення значень, а їх можливі наслідки. Іншими словами, що робити після такої відмови. З цієї точки зору і подивимося на інформацію.
Літера | Підстави для відмови | Можливі наслідки |
---|---|---|
A | Відсутні дійсні документи для поїздки | Наступний в’їзд можливий відразу після виправлення недоліків |
C | Ні діючої візи / «безвіза» або ВНП (карта побуту) | |
E | Відсутній повний комплект документів, що підтверджують мету в’їзду | |
G | Недостатньо коштів для здійснення поїздки | |
F | Дні можливого перебування вичерпані | В’їзд можливий після появи днів можливого перебування в РП (до цього питання ми ще повернемося далі) |
I | Представляє загрозу (державі, суспільству, здоров’ю) | В’їзд може бути заборонений на довгий термін |
H | Містить заборону в базі SIS або національних базах даних | |
D | Віза, ВНП – підроблені | |
B | Документи для поїздки підроблені / спотворені |
Як видно, ми не стали розташовувати літери відмов в алфавітному порядку, як заведено. Причини спеціально, для наочності, згруповані за ступенем серйозності наслідків. Так з ними і будемо працювати далі.
Тут буде правильно навести кілька таких випадків. Наприклад, нерідко від читачів приходять повідомлення, що їх не пропустили через відсутність з собою освядченя, яке було забуте будинку. Прикордонники не тільки не пустили в країну, але і вписали в паспорт «страшну букву Е». «Невже мені тепер заборонений в’їзд надовго?», — злякано запитують люди.
Ні! В літери E в такому випадку немає нічого страшного (ну, крім витрат на дорогу, але тут вже нема кого звинувачувати, крім себе). Вас не пустили в конкретний момент з-за конкретного недоліку. Поверніться додому, візьміть все необхідне і можете спокійно перетинати кордон тут же.
Інша справа, наприклад, виявлені підробки документів. За таке порушення можуть ввести заборону на в’їзд на довгий час. Про можливості депортації при в’їзді поговоримо далі.
Відновлення днів перебування
З усіх перелічених символів відмови осібно стоїть «F». Раніше ситуація з цим підставою була трохи більш точною – вона відносилася тільки до Шенгенськими візами або безвізового в’їзду. Зараз сюди може потрапити і перевищення по національних віз.
Для нашого розгляду — це не принципово. Головне, що це відмова з-за того, що дні перебування за наявними підстав (віза, безвіз) закінчилися. Дуже важливо – закінчилися, а не були перевищені під час попереднього перебування в Польщі. У другому випадку порушник цілком може опинитися в SIS, і не мати можливість потрапити на територію Шенгенської зони.
Для в’їзду після отримання «F» достатньо відновити можливі дні перебування. Це може бути і закінчення коридору, і отримання візи іншого типу, якщо вона буде ігнорувати коридори попередньої. Яскраві приклади: будь-яка національна віза після Шенгенської або безвіза, а також Воєводська після візи D05A.
Депортація на кордоні
Насамперед депортація при в’їзді законна, а значить можлива. Теоретично, будь-яке виявлене серйозне порушення (наприклад, під літерами B, D, I) може привести не тільки до відмови у в’їзді, але і до оформлення депортації, наслідком якої може стати заборона на в’їзд.
На практиці такий прямий послідовності немає. На практиці взагалі немає ніякої послідовності в цьому питанні. Все залежить від непов’язаних безпосередньо факторів, часом особистого характеру. Наприклад, настрою прикордонника. Дві розхожі ситуації, наприклад, при виявленні підробленого освядченя:
- «Ваш документ фальшивий, пройдіть для оформлення». Швидше всього такого іноземця очікує депортація.
- «У Вас тут підробка! Іди-но подобру-здорову додому». В Польщі точно не пустять, але є великий шанс, що обійдеться без депортації.
Ми спеціально показали перебільшені ситуації, щоб зробити їх більш наочними. У реальності все може бути складніше.
Є ще одна дуже неприємна, але нерідко зустрічається проблема. Особливо славляться цим німецькі прикордонники, але і польський Страж граничний чинив так не раз. При виявленні недоліків, які сприймаються ними як серйозні правопорушення, іноземця заводять в окреме приміщення для оформлення.
Мабуть, щоб уникнути бурхливої реакції, прикордонник весь час переконує, що «нічого страшного не сталося», що «все залишиться тільки в наших звітах» і т. п. Пізніше, при наступній спробі в’їхати або відкрити візу, такий іноземець несподівано дізнається, що йому заборонений в’їзд на кілька років.
Що робити, якщо розгорнули на польському кордоні
Подальші дії випливають з причин відмови. Знову повернемося до таблиці з літерами, що означають причину заборони на перетин:
- У випадках, позначених літерами A, C, E та G, досить виправити ситуацію, надати відсутня, і можна знову намагатися перетинати кордон.
- Якщо закінчився термін перебування (ситуація «F») можна почекати закінчення коридору, або отримати іншу візу (див. вище).
- У разі заборони на в’їзд (ситуація «H») перетнути кордон вийде не раніше, ніж закінчиться заборона.
- В інших ситуаціях (B, D, I), необхідно з’ясовувати, чи є заборона на в’їзд, і планувати подальше виходячи з цього.
Дізнатися про наявність заборони в SIS можна шляхом направлення відповідного запиту до регіональне представництво організації. Якщо заборона існує, залишається або чекати його закінчення, або вживати апеляційні заходи по відношенню до організації, що ініціює цю заборону.
Тут хочу лише згадати про «залізному правилі» Шенгенської зони: заборона на в’їзд в одну з країн Угоди, є автоматичним забороною на в’їзд у всіх з них. Запит SIS краще робити в країну потенційного в’їзду, але якщо вже є відомості, що, наприклад, в РП в’їзд закритий, робити спроби в’їзду (знову ж, наприклад) в Німеччину безглуздо.
Ввезення «заборонки»
У завершенні ще одне питання, часто викликає непорозуміння. Зрозуміло, якщо іноземця затримали з контрабандою, тобто масовим ввезенням заборонених товарів, це кримінальний злочин, з усіма витікаючими. Але що загрожує в’їжджає, якщо у нього виявлено невелику кількість «заборонки»? Чи можуть відмовити впустити? Внести в SIS?
Якщо йдеться про дійсно невеликій кількості недозволеного до ввезення – умовно про бутерброді з салом – то єдине, чим загрожує така «контрабанда» — вимогою позбутися зайвого.
Чи можуть з-за цього не пропустити в Польщу? Можуть. Але тільки якщо іноземець відмовиться залишити заборонене на кордоні (умовно, викинути або з’їсти свій бутерброд).