Меню Закрити

Як оформити воєводське запрошення до Польщі

Польща зацікавлена в робочій силі зі Східної Європи та країн СНД. Польське законодавство досить лояльно відноситься до трудових мігрантів – процедура отримання дозволу на працевлаштування є відносно простою і зрозумілою. Одним з видів такого дозволу є так зване запрошення від воєводи. Цікаво, що таке воєводське запрошення в Польщу у 2024 році по своїй суті запрошенням для іноземця не є. Аналіз польського законодавства дозволяє стверджувати, що це просте дозвіл на роботу. Розберемося в цьому детальніше.

воєводське запрошення в Польщу

«Воєводське запрошення»: що це і для чого потрібно

Відповідно до ст. 87 Ustawа «Про promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy» від 20.04.2004, іноземець, який прибув у Республіку Польща з третіх країн, має право на працевлаштування за умови перебування у Польщі на підставі візи та наявності дозволу на роботу. При підготовці даного матеріалу нам неодноразово зустрічалася інформація про те, ніби робота в Польщі за воєводському запрошення допустима без дозволу на роботу. Але чи це так?

Якщо не торкатися інших пільгових категорій іноземців, які на тих чи інших підставах постійно проживають в Польщі без дозволу на роботу в спрощеному порядку можуть працевлаштуватися представники України, Білорусі, Грузії, Вірменії та Молдови.

При цьому роботодавець повинен оформити в місцевому воєводстві «Декларацію про доручення роботи іноземцеві» (Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi). За такої декларації громадяни зазначених держав можуть працювати в країні 6 місяців протягом року за умови, що вона внесена до спеціального реєстру. А оскільки дана декларація оформлюється у воєводстві, багато хто називає її не інакше, як запрошення від воєводи.

При необхідності найняти іноземця на більш тривалий термін, без освіти в останнього «піврічного коридору», протягом якого він не має права працювати, польському роботодавцю слід отримати дозвіл на роботу (Zezwolenia na pracę). Згідно З §2 Постанови Мінпраці Польщі Dz.U.2017.0.2345 від 07.12.2017, існує 6 видів документів, що дозволяють працевлаштування, 5 з яких видаються воєводою за запитом роботодавця. Найбільш поширеним є дозвіл категорії «А», яке в країнах СНД називають багато запрошень від воєводи.

Головне, що дає воєводське запрошення, бо це право працювати в Польщі протягом усього часу, на який видано дозвіл, і можливість отримати національну польську візу для тривалого перебування (категорії D 06).

Максимальний термін дії такого дозволу – три роки з можливістю продовження. Цей строк може бути скорочений місцевими правилами воєводства.

При цьому існує кілька вимог до трудових відносин, які повинні бути задоволені. Умови воєводського запрошення в Польщу типу «А» наступні:

  • трудові відносини повинні бути оформлені трудовим або цивільно-правовим договором;
  • іноземець наймається на роботу з причини того, що потреби роботодавця неможливо задовольнити за рахунок місцевої робочої сили;
  • розмір зарплати іноземця повинен бути не нижче, ніж отримують місцеві співробітники на порівнянної позиції;
  • іноземець має відповідну кваліфікацію і, якщо потрібно, знає польську мову.

Так виглядає зразок воєводського запрошення типу «А»:

Скачать (PDF, 145KB)

Крім того, є ще 4 види дозволів на працевлаштування у Польщі, які видаються воєводствами. Це дозвільні документи наступних категорій:

  • «В» – дозволу для іноземців, які виконують управлінські функції в польській компанії;
  • «З» – дозвіл для роботи в польській філії іноземної компанії;
  • «D» – дозвіл для роботи на іноземного роботодавця, який не має в Польщі філії або іншого представництва;
  • «Е» – дозвіл на роботу на іноземного роботодавця на 3 місяці протягом півроку для цілей, не зазначених вище.

Виглядає воєводське запрошення зазначених категорій у всіх випадках однаково. З бланком дозволу на роботу можна ознайомитися тут. Однак вони оформляються по-різному. Зупинимося докладніше на дозволах категорії «А».

Хто оформляє запрошення

Дозвіл на працевлаштування категорії «А» оформляється у місцевому воєводстві за запитом роботодавця, який бажає найняти іноземця на роботу. Таким роботодавцем, виходячи з вимог, описаних вище, може бути:

  • польське господарське товариство або інша юридична особа;
  • громадянин Польщі – як оформлений, так і неоформлений в якості приватного підприємця;
  • іноземний громадянин або апатрид, постійно проживає на польській території на підставі посвідки на проживання.

Роботодавець бере на себе зобов’язання щодо забезпечення іноземця гідними умовами праці, проживання, страхування і т. п., якщо інше не передбачено угодою сторін. Крім того, роботодавець зобов’язаний довести свою платоспроможність, пред’явивши копію виписки з банківського рахунку.

Порядок отримання запрошення

Порядок отримання запрошення

Щоб зробити воєводське запрошення, роботодавець, який бажає найняти іноземного співробітника, повинен звернутися в офіс воєводства за місцем свого розташування та подати наступні документи:

  • заява на видачу дозволу іноземцю;
  • інформацію від старости про відсутність можливості найму на позицію поляка;
  • довідку про несудимість керівника організації;
  • статут організації та виписку з реєстру KRS;
  • копії національного та закордонного паспорта найманого іноземця;
  • виписка з рахунку або інші документи, що підтверджують платоспроможність роботодавця;
  • при необхідності документи про право власності або користування житловими приміщеннями, в яких буде проживати іноземець;
  • квитанція про сплату мита.

У результаті роботодавець повинен отримати воєводське запрошення і направити оригінал своєму майбутньому працівнику, який на підставі отриманого документа буде займатися оформленням візи. Але оскільки отримання дозволу – справа клопітка, далеко не всі роботодавці готові займатися оформленням для нових співробітників. У результаті на ринку з’явилося безліч посередників, оформляють такі дозволи за плату.

Оформлення запрошення через посередників

Оголошення про надання подібних послуг легко знайти в інтернеті – цим, як правило, промишляють агентства з працевлаштування з України або інших країн СНД. За плату в кілька сотень євро вони запросять дозвіл на працевлаштування від фіктивного або формального роботодавця, який насправді не має намір наймати іноземця. Ціна послуг залежить від терміну запрошення. Наприклад, запрошення на рік обійдеться в 170-250 євро, воєводське запрошення на 3 роки – до 500-600 євро. Термін оформлення документа зазвичай не перевищує 30-40 днів.

Замовляючи такий дозвіл, слід розуміти, що воно, безумовно, допоможе оформити візу в Польщу, але не вирішить головної задачі – працевлаштування.

Такого роду послугами в основному користуються ті, хто спочатку планує працювати нелегально і шукає шляхи законного перебування в країні.

Оформлення візи воєводської

Важливою умовою для працевлаштування за дозволом є так звана «воєводська віза категорії D 06. Вона видається на строк понад 180 днів, але не більше 1 року у візовому центрі або консульстві Польщі на території країни постійного проживання іноземця. Якщо іноземець отримав запрошення на більш тривалий термін, згодом він зможе продовжити візу або оформити посвідку на проживання. Якщо в якості запрошення представлена декларація про наміри найняти іноземця на роботу, термін перебування за візою не може перевищувати півроку.

Національна віза дає право не тільки перебувати в Польщі протягом усього терміну, на який вона видана, але і тимчасово перебувати в країнах Шенгенської зони у режимі 90/180.

Пакет документів на візу

Звертаючись в польське консульство або візовий центр, здобувач національної візи повинен буде представити:

  • заяву-анкету на національну візу (можна подати в електронному вигляді тут);
  • закордонний паспорт + копія всіх сторінок;
  • 1 фото на документи;
  • квитанцію про оплату візового збору + сервісного збору, якщо документи подаються через візовий центр;
  • поліс медичного страхування;
  • медичну довідку про стан здоров’я;
  • дозвіл на роботу або декларацію про доручення роботи іноземцеві;
  • якщо іноземець повинен утримувати себе самостійно – документи про наявність необхідних засобів і місця проживання.

Терміни та вартість оформлення воєводського запрошення

Говорячи про те, скільки робиться воєводське запрошення, слід зазначити, що дозвіл на працевлаштування категорії «А» і декларація про доручення роботи іноземцеві оформляються протягом 7 днів з дати одержання заяви від роботодавця, якщо процедура не вимагає додаткового розгляду. Якщо все-таки розгляд і додаткові перевірки потрібні (наприклад, якщо наміри роботодавця здадуться воєводі фіктивними), термін оформлення воєводського запрошення складе не більше 30 днів. Плюс термін доставки документа іноземцю.

Терміни і вартість оформлення воєводського запрошення

Декларація про доручення роботи може бути видана на період її виконання, не перевищує 180 днів протягом 12 місяців. Для зручності роботодавця це може бути декілька періодів, що в сукупності не перевищують 6-місячного терміну.

Дозвіл на роботу категорії «А» може бути видано на інший термін, починаючи від 3 місяців. При цьому максимальний строк дії не може перевищувати трьох років.

Слід мати на увазі, що згодом декларація про доручення роботи може бути трансформована в дозвіл на роботу без урахування ситуації на регіональному ринку праці.

Якщо термін дії запрошення понад 1 року, заявнику доведеться регулярно переоформляти національну візу або запросити посвідку на проживання.

За оформлення запрошення роботодавець сплачує гербовий збір. Його ціна при оформленні декларації становить 30 злотих. Якщо роботодавець запитує дозвіл на роботу, його вартість буде залежати від терміну дії: до 3-х місяців – 50 злотих, понад три місяців – 100 злотих.

Що краще оформити: дозвіл на роботу або карту побиту

У багатьох, хто планує відправитися на роботу в Польщу і затриматися в цій країні, виникає цілком закономірне питання: що краще – карта побиту або воєводське запрошення. Як відомо, карта побиту – це тимчасова посвідка на проживання, допускає право проживання іноземця в Польщі та перетину її кордонів без оформлення візи. Крім того, вона дозволяє влаштуватися на роботу без необхідності отримання дозволу на працевлаштування та іншої дозвільної документації. Термін її дії залежить від обставин і цілей проживання, але не перевищує трьох років.

Карту побиту може оформити будь-який іноземець, який має легальне місце роботи в Польщі та здатний підтвердити своє місце проживання. Тому таку ПНП можна оформити вже після отримання дозволу на працевлаштування або декларації про доручення роботи.

Слід зазначити, що карта побиту значно розширює права і спрощує життя іноземця, тому її оформлення – пріоритетне завдання для кожного, хто має намір залишитися в Польщі на довгий термін.

Чи можна змінити роботодавця запрошення

Дозвіл на працевлаштування видається конкретного роботодавця, умови роботи у якого зазначені в запрошенні. Якщо іноземець буде працювати в іншого роботодавця, він порушить умови дозволу на працевлаштування, на підставі чого його віза може бути анульована. Враховуючи це, зміна роботодавця на того, який не вказаний в воєводському запрошенні, формально заборонена.

Втім, це не є перешкодою для багатьох іноземців. Як правило, дозволу, оформлені на фіктивних роботодавців, використовуються лише для отримання візи. Ті ж іноземці, які змогли отримати запрошення від реальних роботодавців, не ризикують їх міняти – компаній, хто піклується про легалізацію своїх співробітників і продовження їх дозволів, не так і багато.

Висновок

Воєводське запрошення в будь-якій своїй формі має масу переваг, так і недоліків. До переваг можна віднести:

  • простоту оформлення – реальний роботодавець, який має справжні наміри найняти іноземця, зробить це без проблем;
  • можливість трансформації декларації про доручення роботи на дозвіл на роботу;
  • можливість запитати карту побиту при наявності трудового договору;
  • право короткострокового перебування в інших країнах ЄС.

Але є і певні мінуси:

  • працівник не зможе змінити роботодавця, єдина можливість – неофіційне працевлаштування;
  • необхідність сплати гербового збору, що часто відштовхує реальних роботодавців;
  • необхідність урахування ситуації на ринку праці, що дозволяє наймати іноземців на непрестижні низькооплачувані посади.

Воєводське запрошення в Польщу: Відео

Також по темі: