Меню Закрити

Що таке Prosta Spółka Akcyjna в Польщі

В Польщі набрали чинності поправки в ряд законів (у тому числі до Кодексу комерційних компаній — Kodeks spółek handlowych), що вводять в юридичне поле новий тип організації бізнесу – Просте акціонерне товариство. Розглянемо, чим нова форма буде відрізнятися від інших, і чому прогнозується велика популярність Prosta Spółka Akcyjna у 2023 році.

Що таке Prosta Spółka Akcyjna і коли з'явиться новий тип організації бізнесу? 1

Проста спулка акційна – що це таке

Prosta Spółka Akcyjna (P. S. A., Просте акціонерне товариство) – це спрощена по реєстрації, ведення та ліквідації форма організації підприємницької діяльності в Польщі, що представляє собою щось середнє між акціонерним товариством і товариством з обмеженою відповідальністю. Акціонером такого P. S. A. може бути й одна людина, в т. ч. й іноземець. При цьому акціонер(-и) не відповідають за зобов’язаннями компанії.

Закон про введення Простого акціонерного товариства прийнятий ще раніше. Однак ситуація з пандемією не дала уряду вчасно підготувати технічну базу для застосування нововведень, і коригування були відсунуті майже на рік.

Договір про створення PSA

Засновником Простого акціонерного товариства, згідно спеціально введеної статті 3001 Кодексу комерційних компаній, може бути будь-яка фізична або юридична особа, в т. ч. одна людина. Не може стати організатором P. S. A. тільки ТОВ з єдиним засновником.

Метою створення Prosta Spółka Akcyjna може бути будь-яка легальна на території РП діяльність, якщо законами не передбачено іншого.

Згідно з новим законом, договір зобов’язаний містити:

 1. Найменування та юридична адреса.
 2. Сфера діяльності.
 3. Кількість акцій, їх вартість, розподіл серед засновників (із зазначенням відомостей про акціонерів).
 4. При нематеріальному внеску (допускається робити внесок роботою або послугами – про це детальніше далі), опис таких внесків, їх належності та відповідності кількості акцій.
 5. Органи управління.
 6. Способи прийняття рішення (скільки голосів в яких умовах).
 7. Тривалість діяльності, якщо цей параметр встановлюється заздалегідь.

Установчий договір, крім традиційної форми, для P. S. A. може бути укладено в електронному форматі. Це передбачає, що зареєструвати таке суспільство буде значно простіше, оскільки практично всі кроки можна буде виконати дистанційно.

Основні характеристики Prosta Spółka Akcyjna

Ще одним значним спрощенням є статутний капітал. Замість досить витратного акціонерного фонду для інших форм АТ, P. S. A. можна зареєструвати зі статутним фондом в 1 злотий.

Простим АТ при здійсненні бізнес-діяльності дозволяється використовувати електронні валюти. Допускається вводити нові інструменти захисту кредиторів, зокрема, заборона акціонерам деяких дій, що загрожують платоспроможності компанії.

Допускається використовувати режим «зобов’язань по заощадженню», тобто відрахування 8% прибутку в рік в статутний капітал.

Акції в Prosta Spółka Akcyjna

Експерти називають революційним нововведення, що дозволяють P. S. A. ввести акції без номінальної вартості. В інших випадках, нагадаємо, акції повинні мати мінімально-номінальну оцінку 0,01 або 50 злотих – для Простого акціонерного товариства таких вимог немає.

Ще дуже важливий момент – внески у фонд товариства можуть бути нематеріальними, тобто засновники в обмін на акції можуть вносити свої частки у вигляді ноу-хау, роботи або послуг. Таке в польському законодавстві раніше практично не застосовувалось. Причому номінальну вартість акцій за нематеріальний внесок засновники визначають самостійно.

Самі акції не будуть мати паперового носія, а представлені виключно у дематеріалізованій формі. Інформація про їх кількість, розподіл між власниками та інші відомості повинні міститися у реєстрі, вести який необхідно довірити одній зі спеціальних організацій. Для чого з такою організацією P. S. A. укладає договір.

Серед установ можуть бути:

 • національний банк;
 • інвестиційна компанія;
 • іноземні кредитні організації, провідні законну діяльність у Польщі;
 • брокерські контори (в т. ч. іноземні, законно працюють на ринку РП);
 • Krajowy Depozytem Papierów Wartościowych S. A. (Національний депозитарій цінних паперів);
 • нотаріус.

Згідно з нововведеннями, реєстр акцій зможе вести суб’єкт, що працює з технологією Blockchain. Багато хто вважає саме цю сферу найцікавішою для діяльності P. S. A.

Тип акцій допускається в будь-якій, в тому числі прості, привілейовані без права голосу і т. д. Допускається застосування технології Crowdfunding.

Управління Простим акціонерним товариством

Засновники Простого акціонерного товариства володіють повною свободою у виборі системи управління суспільством (однак це повинно бути зафіксовано в договорі).

Може бути віддано перевагу як моністичному (це термінологія закону; тут monistycznego – одноосібним, без відсилань до однойменного філософсько-релігійною течією), так і рада директорів, спостережна рада, їх одночасне використання та інше.

Ліквідація Prosta Spółka Akcyjna

Ліквідація підприємства передбачає всі відомі до цього способи, але з’являються і нові можливості. Наприклад:

 • При голосуванні за рішення не менше ¾ засновників, всі акції можуть бути передані призначеному акціонеру (akcjonariusza przejmującego), таким чином здійснивши реорганізацію або поглинання компанії.
 • Кількість повідомлень про ліквідацію скорочується з двох до одного.

Змінюється і строк пред’явлення вимог кредиторами – замість пів року, у P. S. A він всього 3 місяці.

Кому підійде Prosta Spółka Akcyjna

Вважається, що дана форма стане популярною практично у всіх сферах економіки, проте фахівці все ж бачать головне його призначення в привабливості для іноземних інвесторів і стартапів. Це обумовлено тим, що поряд зі спрощеними схемами з організації, ведення та ліквідації P. S. A., підвищується рівень захисту кредиторів таких товариств.

Що таке Prosta Spółka Akcyjna і коли з'явиться новий тип організації бізнесу? 2

Реєстрація фірми в Польщі: Відео

Також по темі: