Гданський аеропорт імені Леха Валенси – один з найвідоміших аеровокзалів Польщі. Найближче місто Гданськ розташоване в 10 км. Літаки з цієї повітряної гавані літають більш ніж за 70 напрямами, більшість з яких європейські. Присутність великої кількості перевізників, у тому числі лоукостерів, а також розташована поруч агломерація Тримісто роблять цей повітряний порт дуже завантаженим і затребуваним транспортним вузлом Польщі у 2024 році.
Історія аеропорту
Міжнародний аеропорт Гданська (Port Lotnisko Gdn im. Lecha Wałęsy) був відкритий в 1974 році в західному районі Матарни, недалеко від селища Рембєхово. Таким чином влада поліпшила транспортне сполучення, оскільки старий аеровокзал недалеко від району Вжещі не справлявся з потоком пасажирів.
У 1993 році аеропорт приватизували. Новий термінал був зданий в експлуатацію в 1997 році, а у 2005-му отримав свою нинішню назву – імені Леха Валенси.
У 2016 році відкрилося залізничне сполучення між Гданськом і Гдинею, також відбулося збільшення категорії системи ILS аеропорту. Тепер літаки можуть приземлятися навіть у самих складних погодних умовах, що вигідно відрізняє аеровокзал у Гданську від довколишніх. В 2024 році його послугами скористалися понад 5 мільйонів пасажирів.
Авіаперевізники та напрямки польотів
Користуються послугами аеропорту в основному європейські авіакомпанії. Можна відзначити найбільші лоукостери Wizz Air і Ryanair. Цінова політика цих перевізників роблять рейси доступними для більшості населення.
Рейси всередині Польщі організовують польські компанії LOT Polish Airlines і SprintAir, а також згадані вище лоукостери. Польоти в північному напрямку (країни Скандинавії) виконує Scandinavian Airlines System. Послугами цього перевізника можна скористатися, якщо потрібно потрапити в Стокгольм, Копенгаген, Берген, Осло, Гардермуен. Рейси в Німеччину забезпечує Lufthansa, в Хельсінкі – Finnair, в Осло та інші міста Норвегії – Norwegian.
Рейси на південь (Тель-Авів, Векшею, Бергамо, Афіни) здійснює Ryanair. В Англію, Швецію, Францію та інші країни старої Європи можна потрапити на літаках Wizz Air. Цей же перевізник допоможе дістатися до аеропортів Вроцлава і Варшави, Києва та Львова.
Загальна кількість напрямків, які обслуговує аеропорт, щороку збільшується.
Інфраструктура
Інфраструктура аеропорту відповідає всім вимогам Європейського агентства авіаційної безпеки. В приміщенні вокзалу можна обміняти гроші, приєднатися до інтернету і зарядити телефон, орендувати автомобіль та отримати повернення Tax Free. Також є паркування, які забезпечать при необхідності місцем для короткочасної зупинки або можливістю залишити автомобіль в безпеці на тривалий термін.
Термінали в аеровокзалі
Аеропорт має два термінали – Т1 та Т2. Т1 – стара будівля, відкрита ще в 1974 році. Однак з того часу воно не раз проходило модернізацію та поточний ремонт. Зараз це дворівневе приміщення.
Т2 працює з 2012 року. Його четирьох-рівнева будівля розташовується на захід від першого терміналу. Один з рівнів знаходиться під землею. Другий термінал дозволяє організувати транспортне сполучення для 2,5 млн людей на рік. Однак при необхідності його можна модернізувати й збільшити пропускну здатність.
Між терміналами існує певний «розподіл обов’язків»: послугами першого користуються пасажири, що прибувають/відлітають в країни, які не входять в Шенгенську зону. Т2 призначений для обслуговування пасажирів з країн Євросоюзу.
Всього в аеровокзалі знаходиться 20 стійок реєстрації та 10 виходів на посадку.
Виліт та огляд
Для того щоб потрапити в аеропорт, потрібно пройти подвійний огляд – вхідний і передпольотний. Під час вхідного огляду співробітники служби безпеки оглядають пасажирів і ручну поклажу. При цьому можуть використовуватися металошукачі, щоб не допустити проникнення в будівлю заборонених предметів. Щоб уникнути можливого запізнення на рейс через черги на вході, потрібно прибути на рейс заздалегідь.
Під час передпольотного огляду співробітники аеропорту можуть перевірити багаж, верхній одяг. На вимогу старшого зміни пасажири зобов’язані надати речі для огляду.
Паркінг
Паркінг в аеропорту Гданська є платний і безкоштовний. Безкоштовна стоянка KISS and FLY потрібна, щоб зустрічаючі могли під’їхати близько до будівлі, забрати пасажирів з багажем і відразу поїхати. Її використання безоплатно протягом 10 хвилин. Кожна хвилина понад ліміт обійдеться в 1 злотий.
Також близько аеровокзалу є платні стоянки: дві короткострокові (P1 і P2) і дві довгострокові (P4 і P5). Вартість P1 і P2 за кожні 30 хвилин перебування протягом перших двох годин – 4,50 і 4 злотих відповідно. Якщо це час вичерпано, доведеться доплатити 7 і 6 злотих відповідно за кожну годину перебування на стоянці.
Якщо пасажир летить на тривалий час, він може скористатися паркуваннями Р4 і Р5, щоб залишити автомобіль на зберігання. Вартість послуги – 19 злотих на добу протягом перших трьох днів. Якщо машину потрібно залишити на 4-8 діб, заплатити доведеться 69 злотих, до 15 днів – 89 злотих, понад 15 – по 10 злотих на добу після 15 днів стоянки.
У 2019 році відкрилися нові стоянки:
- короткострокова Р3 – вартість послуг 4 злотих в годину;
- довгострокова Р6 – за тиждень користування доведеться заплатити 33 злотих.
Послуги в аеропорту
В аеропорту можна отримати безліч послуг, які скрасять очікування рейсу. У будівлі працюють магазини, кафетерії, майданчики для дітей, пункти обміну валют. Можна приєднатися до мережі інтернет за допомогою Wi-Fi, однак ця послуга буде безкоштовною протягом перших 15 хвилин. Для курців обладнано спеціальні кімнати. Крім того, біля виходів із залів є місця для куріння.
Католицька каплиця знаходиться на першому поверсі другого терміналу, потрапити в неї можна з головного залу Т2. Щонеділі о 10.00 ранку в ній звершується свята меса.
На першому поверсі кілька агентств з прокату автомобілів. Орендувати машину вийде на місці, попередньо забронювавши по телефону або замовивши послугу онлайн. Всі необхідні контакти ви знайдете на сайті аеропорту у розділі «Оренда автомобілів».
На нижньому поверсі розміщені кафе і закусочні – SO! Coffee, «Летюче бістро», «Кавовий куточок» і mcdonald’s.
Однак можна відзначити і деякі недоліки:
- В Т1 немає камер для зберігання багажу.
- Час до рейсу можна провести в залах підвищеного комфорту, однак за це доведеться заплатити.
Що таке Tax Free
Важливою особливістю аеропорту імені Леха Валенси є можливість для іноземців при виїзді повернути ПДВ на покупки, зроблені в країні. Для цього потрібен Такс Фрі в Польщі – спеціальна форма. Отримати її можна в мережевих магазинах (правда, не у всіх торгових точках).
Вартість покупки на одному чеку повинна становити не менше 200 злотих.
При заповненні бланка для повернення податку потрібно уважно вносити свої дані, оскільки навіть одна помилка може послужити підставою для відмови у видачі грошей. Наступною вимогою є вивезення придбаного товару за межі Євросоюзу протягом трьох місяців з моменту покупки.
Поряд з магазинами безмитної торгівлі Duty Free система Tax Free робить покупку товарів в Польщі досить привабливою для гостей країни. Крім того, за допомогою цієї програми іноземців стимулюють купувати товари польського походження, що підтримує місцевих виробників.
При вильоті з аеропорту необхідно пред’явити працівнику митної служби форму Tax Free, яка заповнюється при купівлі товарів. Після перевірки на ній повинні поставити дві печатки – відповідальний працівник і митна служба. При відсутності хоча б однієї повернення грошей неможливе.
У будівлі аеропорту Гданська є два пункти Tax Free. Знаходяться вони в Т2 перед кабінами паспортного контролю і після паспортного контролю в чистій зоні аеропорту, біля стійки обміну валют. Графік роботи – щоденно з 05.00 до 21.00.
Як доїхати до аеропорту
На питання, як дістатися з аеропорту Гданська в центр і у зворотному напрямку, відповідь проста – автомобілем, автобусом або поїздом.
Якщо ви їдете на автомобілі по незнайомій місцевості, потрібно ввести відповідні координати в навігатор. Адреса вокзалу імені Леха – Валенси Slowackiedo 200, Gdansk (Rębiechowo).
Між Гданськом і аеропортом регулярно ходять автобуси: маршрут №110 (кінцева станція Wrzeszcz), № 210 та №3 (нічний). Вартість проїзду – 3,8 злотого. Час шляху між кінцевими станціями – близько 35 хвилин. Від залізничного вокзалу Гдині ходить автобус №4А, від станції Солота можна проїхати автобусом №122.
Швидкісні потяги приїжджають до аеропорту кожні пів години. Зупинка біля Т2. Вийти до неї можна через спеціальний тунель з терміналу.
Інформація для довідок
Розклад рейсів аеропорту Гданська можна побачити всередині будівлі, а також на сайті аеровокзалу. Для уточнення інформації слід звертатися в довідкову службу аеропорту імені Леха Валенса за телефонами + 48 525 673 532; + 48 525 673 531; + 48 525 673 533; +48 58 348 11 54. Крім того, для зворотного зв’язку між адміністрацією та пасажирами використовується електронна пошта airport@airport.gdansk.pl.
Табло вильоту і прильоту аеропорту Гданська є в кожному з терміналів, а так само в інтернеті. Інформацію про вильоти можна знайти за адресою про прильоти – за адресою. На веб-ресурсі представлені ті ж відомості, що і в аеропорту: звідки/куди прибуває літак, номер рейсу, авіаперевізник, очікуваний час прибуття/вильоту.
Підсумки
Завдяки зручному розташуванню та розвиненій транспортному сполученню аеропорт імені Леха Валенси обслуговує одразу три міста – Гданськ, Гдиню і Saloth. Авіасполучення дозволяє добратися в найбільші міста Європи та близького закордоння. Інфраструктура аеровокзалу забезпечить комфортне очікування рейсу.