Офіційна вартість оформлення візи в Польщу, особливо в умовах одночасної наявності консульської та сервісного збору, може являти собою суму, втрачати яку як мінімум не хочеться. В певних умовах відмови від подальшого оформлення (отримання) візи, сплачені вже вартості можна повернути. Як повернути гроші за візу українцям у 2024 році, докладно розповімо в цьому матеріалі.
Що таке консульський та сервісний збір
Це кошти, які витратить іноземець, на офіційне оформлення візи в Польщу. Частина коштів може бути сплачена до бюджету Польщі за процедуру розгляду (консульський збір), а частина за послуги візового центру (сервісний збір), якщо оплата здійснювалася через ППВА.
Коротко нагадаємо, хто і скільки платить на цей час (відповідно, хто і скільки зможе повернути):
- Шенген:
- Консульський збір – 35 євро.
- Сервісний збір – 14 євро.
- Національна віза:
- Консульський збір – 0 євро.
- Сервісний збір – 14 євро.
При подачі в консульство / посольство стягується консульський збір (якщо він є). При зверненні в візовий центр консульський + сервісний.
Для українців повернення консульського збору неактуальне з-за його відсутності.
Ще один важливий момент. Якщо оплачувався і консульський, і сервісний збір при подачі через ППВА, то і повернення потрібно вимагати в одному місці – візовому центрі. Не доведеться звертатися у дві різні інстанції: в ППВА за сервісним, і в посольство за консульською – все вирішується через візовий центр.
Чи можна повернути гроші за візу
Підстави для повернення дуже важливі, вони мають свою специфіку в кожному випадку. Знову розглянемо їх по країнах.
Є вказівка на неповернення зборів у разі прийняття будь-якого рішення з візою (якщо відмовили у візі або схвалили), але вказані й додаткові умови, коли повернути кошти можливо:
- Якщо день подання так і не був призначений.
- Якщо код (спеціальний ідентифікатор, який присвоюється після оплати зборів) було деактивовано.
Повернення можливе тільки сервісного збору за всіма типами віз. У всіх випадках, якщо рішення за візою ще не прийнято.
Є два специфічних моменту, на що хочу звернути увагу читачів. По-перше, все, що зазначено для шенгенських віз українців, не належить до безвізового режиму. На цей час в’їзд по «безвізу» не вимагає оплати будь-яких зборів, хоч у майбутньому і плануються певні зміни.
По-друге, відсутність можливості повернення зборів за Шенгенськими візами для білорусів оголошено на сайті ППВА. Однак якщо послуга фактично не надана, це може порушувати законодавство РБ. Тому повернути кошти можна спробувати і в такому випадку, але це буде специфічний процес, в кожному конкретному випадку має свою деталі.
Порядок повернення грошей за візовий збір
Розглянемо технології повернення для всіх зазначених країн, проте зробимо акцент саме на Україні – і тому, що українці складають переважну більшість серед в’їжджають до Польщі, і тому що процедура повернення для громадян цієї країни досить специфічна.
За повернення візового збору в українських ППВА Польщі розглянемо детальну покрокову інструкцію. Нагадаємо, що необхідні оплати в українському випадку здійснюються заздалегідь через уповноважені на це банки (Кредо, Ідея і Приват), в тому числі і онлайн.
При виникненні підстав для повернення коштів збору, виконайте такі дії.
Крок 1. Збір документів
Надати необхідно:
- Заяву на повернення збору.
- Квитанцію про оплату.
- Копію закордонного паспорта, за яким раніше здійснювалася оплата (досить перших сторінок з фото).
Зразок бланка заяви на повернення візового збору в польських ППВА України можна завантажити тут. Зверніть увагу, що назва банку, через який здійснювався раніше платіж, необхідно підкреслити.
Крок 2. Відправка документів
Подача заяви може здійснюватися трьома способами:
- Особисто. Для цього пакет документів відноситься в візовий центр і реєструється у співробітника ППВА.
- За допомогою «Нової пошти». Документи надсилаються через будь-яке відділення «Нової пошти», але не в ППВА, а на адресу київського відділення пошти: Київ, Спортивна пл., 1а, відділення «Нової Пошти» №128, одержувач: Ві Еф Консалтінг Сервісиз (ОКПО: 34796531 номер телефону: 044 594 12 68). Далі кур’єр доставить лист у візовий центр. Послуга платна.
- Через електронну пошту. Відскановані документи надсилаються на адресу info_kiev@polandvisa-ukraine.com.
У зв’язку зі складною епідеміологічною обстановкою особиста подача була скасована. Збереглися лише дистанційні способи. Чи буде відновлена можливість подачі заяви безпосередньо в ППВА на цю мить невідомо.
Крок 3. Перевірка документів в ППВА
Поданий пакет буде перевірений у візовому центрі на предмет відповідності можливості повернення. Якщо рішення буде позитивним, інформація передається в банк, в який здійснювався платіж.
Крок 4. Отримання СМС
СМС-сповіщення про можливості і терміни повернення прийде від банку. У цьому ж повідомленні прийде спеціальний код, необхідний для повернення – збережіть його. У деяких випадках співробітники банку можуть передзвонити на залишений номер, щоб уточнити деталі.
Будьте обережні при передачі даних в телефонному режимі. Співробітники банків ніколи не запитують ваших паролів, пін-кодів, відомостей про підтвердження операції з СМС і пр. Якщо подібну інформацію у вас намагаються отримати, не повідомляйте, розірвіть зв’язок, і самі зателефонуйте в банк. Остерігайтеся шахраїв!
Крок 5. Похід у банк
Отримавши всі необхідні дані, треба завітати до найближчого відділення зазначеного банку. При собі майте всі зазначені вище документи в оригіналах, а також код повернення, прийшов по СМС.
Крок 6. Повернення сервісного (візового) збору
Кошти прийдуть обраним способом (готівка в касі, переклад на рахунок). Термін повернення позначений як «від 10 робочих днів». Як правило, на повний цикл повернення потрібно 2 – 3 тижні.
Висновок
Повернення візового збору можливий, і це головне. В принципі, нічого складно в процедурі немає у жодній з розглянутих країн, хоча свої нюанси є в кожній. Тепер ви знаєте, як повернути гроші і чи можна це зробити, якщо не відкрили візу.
Насамкінець нагадаємо ще один момент. Якщо перша подача зірвалася, але планується наступна, перенести платіж як правило не можна. Треба оплачувати заново, а попередній збір повертати.