Меню Закрити

Умови роботи в польських супермаркетах Бедронка, Ашан, Лідл і Теско

Робота в супермаркетах це один з найпопулярніших напрямків для працевлаштування іноземців у 2024 році з досить пристойним доходом. При цьому мережеві ритейлери постійно розвиваються, що потребує і збільшення кількості персоналу, і зростання зарплат співробітників.

Умови роботи в польських супермаркетах

Відразу про проблеми

Головне, з чого варто почати – зарплата. Цифри, які бачить іноземець в оголошенні, можуть не відповідати дійсності, бути значно нижче в реальності. І це зовсім не обман, не помилкові обіцянки. Це скоріше хитрість роботодавця, але її необхідно мати на увазі. Причини невідповідності:

  1. Зарплата в Польщі публікується в брутто, тобто її величина вказується до вирахування податків. Це досить значна різниця. Для орієнтира вкажемо приклад: при 3000 злотих брутто величина нетто («на руки») складає близько 2150 злотих.
  2. Зарплата в оголошеннях вказується за повний робочий день, але в багатьох випадках в реальності будуть запропоновані ½ або ¾ зміни, що пропорційно позначиться і на оплаті.
  3. Може бути вказано максимальний дохід, але для учнів (малодосвідчених співробітників) ставка може бути менше.
  4. Зазначений розмір оплати праці може включати й преміальні (наприклад, за відсутність відгулів), і, зрозуміло, бути менше, якщо умови для премії не виконані.

Все це не означає, що польські мережеві супермаркети (які далеко не завжди польські) поголовно ошуканці. Це скоріше усталена практика працевлаштування в цій області. Треба просто розуміти всі можливі проблеми, і заздалегідь з’ясовувати реальний час роботи, і, відповідно, реальний розмір зарплати.

Переваги роботи в супермаркетах

Було б невірно, розповівши про спільні проблеми, не згадати і про спільних для всієї галузі переваги для роботи іноземців. Основні серед них:

  • Більшість посад не вимагає високої кваліфікації.
  • Низькі вимоги (за деякими посадами) до знання мови.
  • Рівень зарплати демонструє постійне зростання.
  • Деякі мережі пропонують додатковий соціальний пакет, в т. ч. і для членів сім’ї.

Є і переваги з недоліками і в кожній окремо взятій мережі, але про них буде розказано нижче.

Найпоширеніші супермаркети в Польщі

Ми не ставимо за мету розповісти про кожен магазин. Їх у країні більше чверті мільйона, а умови в двох магазинах мережі може відрізнятися в залежності від населеного пункту, розташування та ін. Будуть вказані декілька основних супермаркетів і усереднені умови роботи.

Магазин Бедронка (Biedronka). Найбільша торговельна мережа Польщі. Понад 2 600 магазинів (включаючи невеликі) у більш ніж 1 000 населених пунктів. Дочірнє підприємство португальського холдингу «Jerónimo Martins». Biedronka перекладається, як «Божа корівка», яка і є логотипом магазинів мережі. Кількість співробітників більше 55 000 (за даними на 2015 рік, тобто фактично ще більше).

Ашан (Auchan). Auchan – всесвітньо відома французька мережа супермаркетів, представлена і в Польщі. Торгових точок в РП близько 50, але мережа спеціалізується по гіпермаркетах у великих населених пунктах, тому загальний оборот і число працівників лише трохи менше, ніж у «сонечка».

Лідл (Lidl). Lidl – німецька мережа супермаркетів-дискоунтеров. У світі має десятки тисяч магазинів, понад 600 з яких – у Польщі. У мережі є кілька дочірніх продуктових брендів, тобто є власне виробництво, що ще більш розширює перелік можливих вакансій. Виділяється більш високими зарплатами.

Теско (Tesco). Це мережа магазинів з Великобританії – найбільша за розмірами в Європі і третя у світі. Tesco має близько 2 700 торгових точок по всій планеті, з яких Польщі дісталося близько 500. Розміри маркетів дуже різні – від невеликих магазинів на 5 000 позицій до великих торгових центрів.

На прикладі цих мереж ми і будемо далі розглядати умови роботи в польських супермаркетах.

Пошук актуальних вакансій у супермаркетах

Пошук вакансій сьогодні не представляє труднощів. По-перше, тому що пропозицій дійсно багато, а по-друге, з-за величезної кількості ресурсів, що спеціалізуються на пошуку роботи.

Серед основних методів:

  • ЗМІ.
  • Сайти, присвячені роботі.
  • Агентства з працевлаштування.
  • Посередницькі організації.
  • Безпосередньо у роботодавця.

Практично кожна мережа публікує списки вакансій, відкритих в даний час:

  • Ашан. В цьому розділі сайту розміщує повний перелік вакансій. Є можливість відфільтрувати по воєводству, населеного пункту і типом зайнятості (повна, часткова, сезонна тощо).
  • Biedronka. Окрім вакансій взагалі, є окремий розділ, присвячений працевлаштуванню українців. Інформація подана українською. Є можливість відправити резюме online.
  • Lidl. Легкий пошук вакансій тут — можна ввести всього два параметри: де хочете працювати і ким. Інші варіанти – подивитися вакансії за напрямами (логістика, продаж, офіс тощо) або просто побачити повний перелік робочих місць.
  • Tesco. Велика кількість вакансій з зручним фільтром-пошуком звуження видачу результатів до місцевості, посади і графіка.

Параметри вакансії не завжди позначені повністю – в першу чергу зарплата прямо не зазначена у багатьох. Однак крім графіка і оплати варто заздалегідь уточнити та необхідний мовний рівень. Якщо при роботі продавцем або касиром (тобто коли відбувається безпосереднє спілкування з покупцями) без мови навряд чи вдасться обійтися, то вимоги до складських працівників можуть бути нижче.

Скільки заробляють у польських супермаркетах

Нескладно здогадатися, що це один з самих цікавих, але і найбільш невизначених питань. Рівень оплати залежить і від місцевості (великий чи маленький населений пункт), і від рівня життя, і від посади, і від досвіду, і від величезного числа інших нюансів.

Вже згадувалося про те, що рівень оплати праці не знаходиться на одному рівні, і на даний момент постійно зростає. Ми надамо орієнтовні дані, актуальні на момент публікації статті. Точні необхідно уточнювати безпосередньо у роботодавця.

Особливості Бедронки

Перш ніж перейти до цифр потрібно дати невелике пояснення по мережі Бедронка. З-за величезного числа магазинів їх поділяють на три основні групи:

  1. Група «A» — торгові точки в маленьких населених пунктах.
  2. Група «B» — супермаркети у великих містах.
  3. Група «C» — столичні супермаркети (Варшава).

Є і суворий поділ по стажу на три групи:

  1. «Новачок»: від 0 до 1 року.
  2. «Спеціаліст»: від 1 до 3 років.
  3. «Професіонал»: від 3 років.

Назва даних груп умовна, але параметри досвіду точні. Від цих умов залежить і рівень зароблених плат.

Середні показники зарплат у польських супермаркетах

Робота в супермаркетах у Польщі

Вказані дані за повний робочий день величиною брутто (до вирахування податків). Максимальні значення відповідають великому досвіду (від 2-3 років) і преміальним. У мережах цілком можуть бути вакансії та по іншим напрямкам/професій.

Вимоги та обов’язки працівників

Напевно, було б нерозумно, якби ми почали розповідати, що вантажники повинні вантажити, продавці продавати, а прибиральниці прибирати. Зразкові обов’язки відомі всім і випливають вже з назв більшості посад.

Подивимося на особливості щодо вимог і обов’язків, які не завжди очевидні спочатку.

Паралельні обов’язки

Тут варто звернути увагу не на прямі обов’язки, а на суміжні, виконувати які доводиться час від часу. Але досить часто.

В першу чергу – це обов’язки відсутнього працівника. І жінок, і чоловіків, і продавців, і інших працівників можуть залучити для виконання чужих обов’язків, якщо більше нікому зробити цю роботу.

Частий приклад – продавець або касир цілком можуть бути притягнуті до розвантаження прийшов товару, і відмовитися не вийде, тому що магазин повинен продавати. Незважаючи ні на що. Саме на це найбільш часто скаржаться іноземці (особливо жінки), які працювали у польських супермаркетах.

Мовні навички

Ця тема вже піднімалася, тому дуже коротко. При роботі безпосередньо з покупцями рівень знань мови має як мінімум дозволити зрозуміти один одного. При роботі на складі, особливо при наявності двомовного бригадира, ці знання можуть знадобитися.
Обов’язково уточнюйте необхідний мовний рівень перед працевлаштуванням.

Режим роботи

Більшість супермаркетів працює цілодобово або до 22:00. Проте навантаження протягом доби нерівномірне, і зміни можуть складатися з різного числа працівників. Перша зміна часто починається о 6:00 і триває до 14:00, друга — з 14:00 до 22:00. При цілодобовій роботі може додатися ще одна нічна зміна – з 22:00 до 6:00.

Середні зарплати, про яких ми говорили раніше, ставляться до повного робочого дня, але зміна може містити менше ніж 8 годин, наприклад, поширені 6-годинні робочі дні. При цьому не варто забувати, що робота в нічні години повинна бути оплачена в Польщі додатково. Якою буде доплата за роботу вночі ми розповідали окремо.

Умови проживання

Дуже рідко роботодавці цієї сфери займаються пристроєм побуту працівників. У більшості випадків розв’язувати це питання доведеться самим. Поспілкуйтеся з тими, хто вже працює в магазині – уточніть, де саме і як вони проживають. Дізнайтеся вартість житла та інші параметри. Зробіть все це до працевлаштування, щоб зрозуміти реальний рівень доходу.

Легалізація працевлаштування та перебування

Офіційне працевлаштування в супермаркети відбувається на загальних підставах. Значить, іноземцю знадобиться зезволення або заява про намір працевлаштувати (освядчення).

Легалізація може відбуватися різними способами:

  1. Отримати освядчення/зезволення дистанційно, і відкрити робочу візу по цим документам.
  2. Українці можуть працювати по безвізу за тими ж документами, але працевлаштування буде всього 90/180, (3 місяці працювати, 3 місяці чекати на батьківщині).

В обох варіантах, при взаємній згоді продовжити співпрацю, працівник може подати на карту часовего побиту (єдиний дозвіл на перебування і роботу). При цьому питання буде тягнутися дуже довго (місяці, іноді понад рік), але весь термін розгляду перебування та працевлаштування вважатимуться легальними.

Також по темі: