Іноді подорожі планують заздалегідь. Деколи, навпаки, ідея про відвідування того чи іншого місця приходить спонтанно. Але в будь-якому випадку, опинившись у незнайомому місці, потрібно знати які місця відвідати в Кракові, що подивитися, де перекусит або залишитися на нічліг – без цих знань можна втратити дорогоцінний час, і не використовувати його на огляд визначних пам’яток.
У цьому путівнику ми хочемо розповісти про польське місто Краков, з багатовіковою історією і не менш цікавою сучасністю.
Пару слів про історію міста від нашого гіда
Краків – велике місто в Малопольському воєводстві. Поселення понад 1000 років – перша літописна згадка датується 965 роком. Розташовується на Віслі – однієї з відомих європейських річок. У XIV – XVII століттях Краків був польською столицею, а коронації монархів здійснювалися в цьому місті аж до XVIII століття.
У Кракові чудово зберігся історичний центр. Другим за популярністю є знаменитий єврейський квартал.
Коли краще запланувати подорож
Багато цікавого мандрівники зможуть знайти в Кракові в будь-який час року, проте традиційно пік туризму припадає на літо. Це пов’язано і з відпускним сезоном, і з більш комфортними погодними умовами. За статистичними даними в червні – серпні:
- Денна температура повітря 22 – 24 градуси.
- Ймовірність опадів: 25% — 35%.
Крім цього, в літній період в Кракові проходять щорічні заходи:
- Свято Вянки – старе слов’янське свято, що характеризується гарними обрядами, в т. ч. плетення вінків та віднесення їх до річки Вісли. Проходить у червні в день літнього сонцестояння.
- Фестиваль єврейської культури – проводиться щороку у червні-липні.
- Джазовий фестиваль. Його проведення так само припадає на липень.
Але, повторимося, знайти цікаве проведення часу в Кракові можна і в будь який інший час року, особливо на великі свята: Великдень, Різдво, Новий рік та інші.
Що подивитися в Кракові та околицях
Ми опишемо саме одноденне перебування, вкажемо на основні і незвичайні пам’ятки, які можна подивитися за цей час. При плануванні відвідування декількох місць, закладайте на це більше часу.
Соляна шахта у Величці
Не секрет, що колись сіль була одним із стратегічних продуктів. Тому й досі збереглося трепетне ставлення і до самої солі, і до місць її видобутку.
Соляна шахта Кракова – одне з найцікавіших місць на туристичному маршруті. Відкрили шахту в XIII столітті, а експлуатацію вели аж до ХХ століття. Тим цікавіше спостерігати за зміною технологій видобутку: від ручного примітивного руда до машинного, автоматизованого.
Підземна шахта розташована на семи різних рівнях, що представляють собою довгі коридори і/або галереї, загальною протяжністю понад 200 км.
Зараз Соляна шахта — виключно туристичний об’єкт. Всередині облаштовані каплиці, а також оглядові майданчики, сувенірні палатки та інші об’єкти туристичної інфраструктури. Основною популярністю користуються:
- Шахтний стовбур Даниловича – одна з основних, прокладених у XVII столітті, галерей.
- Камера Микола Коперника. Невелике приміщення, де в XIX столітті був встановлений пам’ятник герою в честь його 500-річчя.
- Каплиця Святого Антонія. Культовий об’єкт, прорубані в XVII столітті в масиві зеленої солі.
- Камера Казимира Великого. Пробита ще у XVIII столітті, але свою назву отримала лише у другій половині XX століття на честь короля, який випустив указ про регламентацію видобутку і продажу солі. Його бюст встановлений всередині камери.
- Каплиця Святої Кінги. Розташовується на глибині в 101 метр під землею.
Є й інші пам’ятки, які можна оглянути всередині шахти, однак ми рекомендуємо брати одну з оглядових екскурсій. Це не тільки цікавіше, але й безпечніше.
Фото схеми соляної шахти:
Фото:
Вавельський замок
Цей древній замок – колишня резиденція королів – знаходиться в самому центрі Кракова. Це один з найбільших середньовічних замків Європи, в архітектурі якого змішалися безліч різних стилів, властивих кількох епох.
Зведений замок в XIII – XIV століттях за наказом Казимира ІІІ, а з 1978 року є об’єктом ЮНЕСКО.
Сьогодні всередині замку один із найвідоміших мистецьких музеїв. Крім цього цікавий огляд та інших визначних пам’яток:
- Собор Святих Станіслава і Вацлава – частіше це культова споруда, яку називають просто Вавельський собор. Закладений у 1020 році, але багато разів перебудовувався. У нижньому ярусі храму – усипальниці польських королів.
- «Сховище корони» — приміщення, в якому з XV століття зберігалися королівські регалії ля коронацій.
- Збройова палата – місце зберігання та демонстрації особистих речей королів, в т. ч. зброї.
- Парадний зал.
- Королівський сад.
І багато інших цінних, цікавих і повчальних об’єктів, відвідування яких буде цікаво і дорослим, і дітям.
Панорамні фото:
Головний ринок
Rynek Główny – це центральна площа того, що називають «Старим містом». Це одна з величних середньовічних площ Європи, з’явилася ще в XIII столітті, і займає 40 тис. кв. м.
В центрі композиції розташовуються Суконні ряди – велична будівля у стилі італійського ренесансу, яка отримала свій сьогоднішній вигляд у далекому 1555 році.
На площі також розташовані:
- Костел Святого Войцеха, якому без малого тисяча років.
- Пам’ятник Адаму Міцкевичу, поставлений в 1898 році.
- Ратуша.
- Вежі Маріацького костелу.
- Церква Святого Адальберта, з археологічним музеєм у підвалі.
Так само на площі Головний ринок розташована велика кількість кафе, ресторанів та інші туристичні та розважальні заклади.
При цьому деякі пам’ятки Rynek Główny потребують окремого оповідання.
Панорамні фото:
Суконні ряди
Вже згадувалося, що цю найкрасивішу будівлю в стилі італійського ренесансу XVI століття в центрі старого міста. Зводилася вона як торгові ряди – основні в королівській столиці.
При цьому в 1555 році будівлю було перебудовано, але спочатку на його місці знаходилося більш стара споруда – кам’яні торгові ряди, створені 1257 році Бориславом V. Менш масштабні роботи по перебудові відбувалися і в наступні роки.
Сьогодні у верхньому поверсі Суконних рядів розташовується Галерея польського мистецтва (в основному роботи XIX століття), яка є філією Нац. музею Кракова.
Панорамні фото:
Маріацький костел
Ще один архітектурний пам’ятник площі Головного ринку. Це велична будівля досягає висоти в 81 метр. Храм створювався поступово з XIII століття, перебудовуючись, руйнуючись від набігів і землетрусу. Сьогоднішній вигляд костел набув до 19-го сторіччя.
Всередині можна побачити велику кількість творів мистецтва, у т. ч. всесвітньо відомі Розп’яття і Вівтар Свита Ствоша.
Краківські Планти
Це знаменитий міський парк Кракова. Величезний масив цікавий і сам по собі, і тим, що є природною межею, всередині якої знаходиться Старе місто.
Парк був розбитий в XIX столітті на місці фортифікаційних споруд, які в середні століття зміцнювали старий Краків. Зараз це 8 пов’язаних один з одним ділянок, кожна з яких цікава для огляду.
У парку величезна кількість визначних пам’яток, серед яких можна виділити наступні:
- Каплиця святої Гертруди (1710 р.).
- Картина Виспянського «Планти у світлі» (1894).
- Пам’ятник Гражине і Литавору (1884 гю).
- Статуя Пресвятої Діви Марії Люблячої (1771 р.).
- Пам’ятник Миколі Коперніку (1953).
- Пам’ятник Фредеріку Шопену (1890р.).
- Пам’ятник Ліллі Венеде (1885 р.).
- Пам’ятник Ядвігою і Ягайло (1886 р.).
- Пам’ятник Бояну (1886 р.).
- Пам’ятник Флоріану Страшевскому (1874 р.).
А також величезна кількість інших, не менш цікавих місць для екскурсій і прогулянок.
Інші визначні пам’ятки та цікаві місця, які варто подивитися
Ми розповіли про найбільш популярних серед туристів місцях, але в Кракові пам’яток значно більше. Це і історичні місця, і розважальні, і, навпаки, оповиті трагічним, але повчальним минулим:
- Казімєж і єврейський квартал.
- Барбакан.
- Флоріанські ворота.
- Національний музей.
Неподалік (в 60 км від Кракова знаходиться трагічно знаменитий музей Аушвіц-Биркена.
Дивимося на карті де дешево поїсти
Після довгих і цікавих прогулянок обов’язково захочеться перекусити. Зробити це нескладно – кафе, особливо в історичному центрі, розташовуються на кожному кроці.
Ми наведемо приблизні розцінки в різних закладах, ціни в яких актуальні на момент написання статті. Звичайно, з часом вони можуть змінитися, але загальне уявлення про вартість прийому їжі дадуть.
Повноцінний обід в хорошому ресторані обійде від 20 євро, але в Кракові достатньо і інших закладів, де можна смачно та недорого перекусити. Ось деякі з тих, де можна повноцінно поїсти за суму приблизно 4 — 5 євро, і розташованих в популярних у туристів місцях:
Більше закладів громадського харчування можна подивитися на карті:
Що спробувати? Місцеве меню
Крім традиційних європейських або екзотичних страв, у Польщі, у Кракові зокрема, сформувалося регіональне мене, зі своїми особливостями. На наш погляд варто спробувати:
- żurek po krakowsku – перше м’ясне блюдо з висівками і борошном;
- barszcz czerwony krakowski — борщ по-краківськи;
- pierogi łomniczańskie — вареники чи пельмені;
- kapuśniak z grzybami — суп з грибами і капустою;
- strojcowskie zawijoki z ziemniaków — голубці з начинкою з картоплі та грибів;
- obwarzanek Krakowski — бублики запечені оригінальним методом;
- bryndza podhalańska – місцева бринза (сир).
Приємного апетиту, але будьте обережніше з незвичними стравами, щоб не зіпсувати відпочинок.
Куди сходити і що робити ввечері в Кракові
Музеї, замки та інші пам’ятки, як правило, працюють в денний час. Якщо до вечора сил ще предостатньо, можна продовжити культурну програму.
В залежності від віку та інтересів, можна відвідати ресторан або нічний клуб. У туристичний сезон на багатьох майданчиках проходять концерти і фестивалі.
Краків – сучасне європейське місто, і знайти розваги в ньому можна в будь-який час доби.
Що можна привезти з Кракова?
Звичайно, сувенірну продукцію, яка буде нагадувати про подорож. Подібних товарів дуже багато в популярних туристичних місцях, треба тільки пам’ятати, що більшість з них працює до 17:00.
Разом з тим, потрапивши в Краків у сезон розпродажів, можна здійснити і вигідні покупки:
- Модного одягу, як світових, так і місцевих брендів.
- Біжутерії.
- Косметичних засобів.
- Колекційних вин.
Кожен сам зможе вибрати покупку за смаком, в тому числі і подарунки для рідних і близьких.
Краків – прекрасне європейське місто, в якому старовину поєднується з найсучаснішими технологіями і тенденціями. Цьому місту можна присвятити безліч годин цікавих і повчальних прогулянок. Сподіваємося, що змогли підказати основні напрямки, і допомогли не витратити час даремно.