Меню Закрити

Що таке умова злеценя (Umowa zlecenie) в Польщі

Всі трудові відносини працівника і роботодавця у Польщі, в тому числі й з іноземцями, повинні бути зафіксовані підписаним договором. Якщо працівникові, з точки зору захисту його прав, більш вигідніший договір umowa o pracę, то працедавці – цивільно-правові форми трудових контрактів. Тому цивільно-правові форми документів найбільш поширені. У цій статті розглянемо одну з них — Umowa zlecenie. Зазначимо головні особливості та параметри оформлення, які допоможуть максимально захистити інтереси найманого підрядника-іноземця.

Що таке умова злеценя (Umowa zlecenie) в Польщі

Що таке Umowa zlecenie в Польщі

Umowa zlecenie – це цивільно-правовий вид договору, що регламентує відносини між найманим працівником та його наймачем. Перекласти назву на українську мову можна як договір-замовлення або договір-доручення. Такий контракт може бути укладений на певний обсяг робіт і/або часовий інтервал.

Разом з тим, договір встановлює можливість працівника виконувати перелік робіт на певних умовах, та обов’язок роботодавця оплачувати цю працю. Зверніть увагу на цю уявну «свободу дій»: працівник може, а наймач зобов’язаний. Трудове законодавство встановлює саме такі формулювання, однак припускає і включення роботодавцем пунктів про обов’язкове виконання робіт по часу і/або об’єму.

Закон прямо забороняє застосування Umowa zlecenie, якщо мова йде про постійну роботу. Однак з-за економічної вигоди роботодавці часто йдуть на такий крок. Довести його потім в суді досить проблематично. Тому необхідно нівелювати всі можливі проблеми заздалегідь, до підписання контракту.

Коли не можна укладати Umowa zlecenie

Суперечки про правомірність умови злеценя в різних обставинах йдуть давно. Часто з’являються вимоги зовсім скасувати цей вид договору, однак він досі діє, і підстав припускати його заборона не існує.

Більш того, в деяких обставинах дана форма буває вигідна і робітникам. Наприклад, при різних формах підробітків, сумісництво, домашньої праці, при виконанні додаткового обсягу робіт, не передбачених основним трудовим договором і т. д.

Umowa o pracę потрібно якщо:

  1. У працівника є чіткий графік виконання робіт, він з ним ознайомлений і згоден.
  2. Працівнику визначено місце роботи.
  3. Існує необхідний обсяг робіт, погоджений між працівником і роботодавцем.
  4. Має місце підпорядкування працівника роботодавцю.

Відповідно, наявність цих обставин робить висновок Umowa zlecenie неможливим.

Якщо в суді буде доведена неправочинність укладення умови злеценя, то на весь період дії цього договору будуть поширюватися умови о праце, встановлені законом!

Тобто не буде скасований підписаний неправомірно договір заднім числом, а за фактично відпрацьований час будуть посилені умови в бік захисту прав працівника, в т. ч. і з різних виплат до держбюджету, що буде змушений зробити роботодавець.

Чим відрізняється від Umowa o pracę

Повторимося, що наперекір масу незручностей, Umowa zlecenie є однією з найпоширеніших форм трудових відносин. Вся справа в надмірно ліберальний, що межує з безвідповідальністю, підході до розгляду спірних моментів.

Якщо є хоча б формальні підстави для висновку умови злеценя, роботодавці воліють цю форму контракту, оскільки велике число параметрів, неминучих при Umowa o pracę, тут необов’язкові:

  • Плати за понаднормові години може не бути.
  • Обмеження робочого часу немає, у т. ч. у вихідні, свята, нічний час.
  • Зміна умов можливо роботодавцем в односторонньому порядку, якщо інше не встановлено договором.
  • Припинення дії не вимагає складних процедур.
  • Частина державних зборів може бути перекладена на працівника, а частина відсутня зовсім.
  • Відсутність оплачуваної відпустки.
  • Неоплачувана тимчасова непрацездатність (хвороба, вагітність).

Зверніть увагу, що всі ці пункти дають можливість, а не зобов’язують. До договору-доручення можуть бути і включені певні параметри, що допомагають працівникові бути більш захищеним.

Також по темі: