Меню Закрити

Що дає печатка в паспорті на карту побиту і що робити, якщо вам не поставили штамп

Всі, хто бажають стати власниками карт побиту в Польщі, повинні знати кілька фактів. Перше – розгляд запиту ужонд може проводити кілька місяців. Друге – подавати документи можна хоч в останній день законного перебування. Третє – весь період розгляду перебування іноземця в РП залишається законним. Така ланцюг подій здається простою тільки на перший погляд. Кожен, хто вже мав досвід спілкування з чиновниками воєводських управлінь, не з чуток знає скільки складнощів чекає претендента на шляху від поданого внесека до отримання заповітної карти. Деталей перебування на цьому непростому етапі, перебуваючи в Польщі на штампі у 2023 році за поданими на карту побиту документами, і буде присвячена дана стаття.

печатка в паспорті на карту побиту

Що означає «перебувати на штампі» у Польщі

«Перебувати на штампі», «перебувати друку» — ці та інші просторічні вирази, щільно увійшли в лексикон іноземців у Польщі, означають, що документи на карту побиту здобувачем подано, а воєводством прийняті, і заявник законно перебуває в РП аж до моменту прийняття рішення ужендом.

При цьому знаходження є легальним, навіть якщо інші підстави для перебування в країні (віза, безвіз, попередня карта) закінчилися.

Саме проблеми цього непростого періоду в житті іноземця, коли заяву (внесек) на карту побиту прийнятий воєводським управлінням, але рішення ще не сформовано (децизії поки немає) – проблеми періоду перебування на друку — будуть детально розібрані далі, але спочатку потрібно обговорити кілька питань:

 • Говорячи про «карту побиту», будемо розуміти будь-який її тип, одержуваний на будь-яких законних підставах (тимчасова, постійна, карта довгострокового резидента ЄС).
 • У разі наявності процесуальних або юридичних відмінностей, на них буде акцентовано увагу читачів. В інших випадках мається на увазі однакові права, процедури, дії і т. п., незалежно від типу бажаної карти.
 • З моменту прийняття перших норм, які дозволяють перебування в Польщі на штампі, пройшло багато часу, і положення законодавства неодноразово коригувалися. На жаль, не все в РП знають актуальний зміст нормативно-правових актів, і часом вимагають від іноземців вже непотрібних погоджень, документів і т. п.

Якщо Ви потрапили в ситуацію, зазначену у завершальному пункті, а найчастіше вона виникає з питань можливості роботи на друку, ознайомтеся уважно з зазначеними тут нормами, і постарайтеся тактовно довести їх до відома другої сторони. Незнання законів може вкрай негативно позначитися на добробуті іноземця, тому не соромтеся відстоювати свої права.

Хто, де і коли ставить печатку на карту побиту

Ці параметри вказані в декількох статтях Закону про іноземців, зокрема, у статтях № 108 і 206. Розходження в даних положеннях виключно в типі бажаного документа (ст. 108 – про тимчасовий побит, 206 – про постійний), в іншому ж текст норм практично слово в слово повторює один одного.

В контексті нашого розгляду, можна навести такий адаптивний переклад:

«Якщо документи на карту побиту подані в термін легального перебування іноземця, а поданий пакет документів не містить недоліків, або такі недоліки були усунені вчасно, то:

 1. Воєвода ставить такому іноземцю штамп в паспорт, що підтверджує прийняття документів.
 2. Перебування такого іноземця в Польщі буде законним з моменту подачі документів до моменту, коли остаточно набере чинності рішення воєводи по даному запиту».

Найважливіше, що потрібно винести з цих визначень (крім, звісно, самого факту законності перебування):

 • Штамп може бути поставлений не відразу, а після перевірки документів на відсутність недоліків, і закінчення часу, наданого на їх виправлення.
 • Перебування є незаконним з моменту прийняття документів, навіть якщо він не співпадає за часом з проставлянням печатки.

Це наріжний камінь всіх складнощів і неврозів. Логічно, що іноземець, не маючи ніяких відміток у паспорті, може бути піддана перевірці на законність перебування. Польська віза / безвіз до цього моменту можуть закінчитися. Як довести легальність перебування в країні? Розглянемо всі нюанси процесу, щоб в кінці статті підійти до відповіді на це питання.

З якого моменту перебування на штампі стає законним

перебування на штампіТут фраза «перебування на штампі» може бути ще більш образної, ніж в інших випадках. Як вже було зазначено, штамп може з’явитися значно пізніше, ніж документи прийняті ужендом. При цьому саме факт прийняття документів, в тому числі і з вимогою донести відсутні, є моментом, коли перебування іноземця стає законним.

Якщо до цього часу інші підстави для перебування в країні (попередня карта, віза, безвіз) продовжують діяти, вони не анулюються, і надані ними права залишаються чинними до моменту закінчення термінів з цих підстав. Далі будуть діяти тільки права, надані штампом.

Зараз нерідко факт подачі документів і проставляння штампа рознесені за часом. У деяких воєводствах для отримання печатки потрібно окремо записуватися в ужонд, після того, як запит отримає статус «перевірено». В інших треба чекати окремого дзвінка. У третіх можуть проставити штамп і в момент подачі. Але найчастіше печатку в паспорт стали ставити одночасно з процедурою зняття біометричних даних.

Якщо печатку не ставлять відразу, то чиновники уженду можуть видати окремий документ, що підтверджує факт подання. Це може бути спеціальна «довідка», частіше штамп на примірнику заяви іноземця. Якщо нічого не надано, нагадайте про цей факт, перебуваючи в управлінні — один із зазначених документів краще мати на руках. Але не виключені і випадки повної відсутності підтверджень (наприклад, при подачі поштою).

В який момент закінчується законне перебування за штампу

Потрібно відразу розділити можливі наслідки на два варіанти: якщо рішення позитивне і відмова видачі з карти побиту.

При позитивному рішенні юристи часто ламають списи, сперечаючись, коли саме перебування за штампу переходить у перебування по карті – з моменту виходу децизії, з моменту її вручення іноземцю, або коли сама карта вже оформлена. В нашому контексті це неважливо! Головне, що знаходження в країні залишається легальним.

З точки зору відмови все складніше. В цілому правило одне – як тільки негативне рішення воєводи набуло чинності, про що претендент був повідомлений, у іноземця є 30 днів, щоб покинути Польщу. Питання лише в моменти, з яких цей місяць буде відраховуватися:

 • Якщо розгляд зупинено (наприклад, не були донесені в строк необхідні документи).
 • Якщо вийшла негативна децизія і претендент не планує оскаржувати.
 • Якщо своєчасно подана апеляція була програна.

Пара слів про законність перебування при апеляції. Якщо на першу апеляцію (на воєводство) подано протягом 14 днів, то весь термін її розгляду перебування буде залишатися легальним. При наступному рівні апеляції (керівництву управління у справах іноземців) треба виїжджати або відкривати інші підстави для перебування в країні.

Що дає печатка в паспорті при подачі на карту побиту

З першим і головним ми вже визначилися – штамп у закордонному паспорті дозволяє перебування в Польщі весь період розгляду запиту на надання посвідки на проживання (карти побиту). Але всі неприємності, як відомо, ховається в деталях. Про них і поговоримо.

Чи дозволяє штамп у паспорті працювати в Польщі

Це залежить від підстав, за яких іноземець подається на карту побиту.

Якщо підставою для карти побиту є робота і на момент подачі документів існував документ, що дозволяє працевлаштування, то в період очікування децизії іноземцю не дозволяється тільки законне перебування в країні, але і робота у того ж роботодавця на тих же умовах, в т. ч. і після закінчення документа, що дозволяє працювати.

Потрібно відразу виключити з цього правила сезонну роботу. Дозвіл на працевлаштування типу S не є підставою для карти побиту. Іншими словами, отримати посвідку на сезонній роботі не можна. Тому далі в статті цей вид працевлаштування не розглядається.

ДецизияЗазначена причина (карта побиту по роботі) не є єдиною. Працювати під час очікування можна і всім іноземцям, яким в принципі не потрібно отримувати документ, що дозволяє працевлаштування. Основні випадки:

 • Наявність карти поляка.
 • Перебування з гуманітарних обставинам.
 • Студенти-очники польських вузів, випускники польських вузів / шкіл.
 • Наукові співробітники.

Крім цього, є специфічні умови, начебто, тимчасової діяльності викладачів іноземних мов, священників, військових, артистів і т. д.

Якщо знаходження на штампі не дозволяє самим фактом свого існування законного працевлаштування, то і не забороняє її. Маючи легальне перебування, іноземець має право отримати документ, що дозволяє роботу (освядченіє, зезволеніє), і заробляти офіційно.

Чи можна змінити роботу, перебуваючи на штампі за очікуванні карти побуту

Чесно скажемо, не самий простий питання. Теоретично така можливість існує. Більш того, повідомити про змінених обставинах – законне право іноземця. Для цього необхідно:

 1. Заявити в воєводський уженд праці про звільнення (на це надається 14 днів).
 2. Повідомити в той же управління про наявність нової роботи (протягом 30 днів з моменту звільнення).
 3. Узгодити з воєводством наступні дії.

У завершальному пункті і зосереджені основні труднощі. Виходячи з типу роботи, її необхідності у цьому воєводстві, загального стану ринку праці, внутрішніх правил конкретного уженду і ще безлічі об’єктивних і суб’єктивних факторів, іноземцю повідомлять про подальші дії: донесенні нових документів або неможливості зміни роботи.

Якщо говорити про випадки, з якими стикаємося на практиці, то в більшості випадків дозволяють змінити роботу. Для цього вимагають новий Додаток №1 до заяви (заповнюється роботодавцем) і, якщо це необхідно, новий документ, який дозволяє роботу.

Нерідко з документом, що дозволяє роботу, і виникають проблеми. З одного боку, його вимагають не завжди, посилаючись на те, що «штамп вже є, можете працювати». З іншого, зміна роботодавця відбувається, і нерідко ужонд все ж вимагає нове зезволеніє або освядченіє.

При цьому зезволения можна чекати кілька місяців, і іноземець не вкладеться в надані 30 днів для оповіщення воєводства. З освядчением свої проблеми – якщо попереднє закінчилося менш ніж півроку тому, то триває коридор, протягом якого можна отримати новий документ. Ці випадки необхідно прораховувати наперед.

Чи дозволяє штамп поїздки по інших країнах Шенгенської зони

Після отримання картки іноземець зможе подорожувати з цілями, не пов’язаними з одержанням доходів) по всім країнам Шенгену. Однак на момент очікування децизії (перебування друку) відвідувати інші країни не дозволяється. Штамп робить перебування законним виключно в межах Польщі.

Більш того, і це куди більш серйозно, друк не дозволяє в’їзд у Польщу. Знаходження в країні дозволяє, а в’їзд – ні. Проте виїзд на батьківщину допускається.

Це призводить до однієї з найпоширеніших проблем, коли іноземець виїхав додому, але не може повернутися. Для зворотного в’їзду доведеться отримувати візу або використовувати право безвізового в’їзду.

Проблема отримання візи в Польщу при наявності відмітки в паспорті

Друк не забороняє отримання візи при наявності підстав. Однак є одна проблема, виникнення якої не виключено. Якщо під час відсутності іноземця в Польщі вийде децизія за згодою на надання йому карти побиту, буде значитися, що посвідка на проживання в нього вже є. Наявність ВНП не дозволяє відкривати візу, вважається, що вона просто не потрібна.

Але фактично на руках карти немає, одна тільки децизія в’їзд не дозволяє отримати візу не вдається – утворюється замкнене коло проблем. Вийти з нього можна, лише переконавши консула видати спеціальну візу для в’їзду, що зробити досить непросто, а необхідність виїзду з Польщі доведеться підтвердити документально.

Альтернативним способом є безвізовий в’їзд, якщо іноземець володіє таким правом. При цьому децизія буде підставою для в’їзду. Але з безвізом є свої складності.

Як враховується безвізове перебування під час знаходження на штампі

Знаходження по безвізуЗнаходження по безвізу, Шенгенськими візами і друку в очікуванні карт побиту – відносяться в Польщі до одного типу перебування, короткостроковим. Крім іншого, це означає, що витрачання строку за одним типом документа, витрачає можливість перебування і по іншому.

Закономірно виникає питання: якщо безвіз і Шенгенські візи мають на увазі один і той же режим перебування до 90 днів на півріччя, то як це поєднується з перебуванням на штампі, який може значно перевищувати 90 днів?

Розрахунок перебування друку дійсно відрізняється. Початися він може і в останній день законного перебування, в т. ч., наприклад, за безвізу, але буде тривати весь строк розгляду. Суть в тому, що в цей період допустимий для перебування термін за безвізу / Шенгену спочатку витрачатиметься до нуля, а пізніше не буде відновлюватися поки іноземець не отримає картку або не залишить Польщу.

Під час перебування на штампі, після закінчення раніше діючої візи, починає зменшуватися і термін можливого перебування за безвізу або Шенгенської візи. До його закінчення, при наявності таких прав, іноземець може відвідувати інші країни Угоди, а також в’їжджати в Польщу. Як тільки термін закінчиться, такі можливості зникнуть.

Що робити, якщо немає печатки на карту побиту

Повернемося до обіцяного на початку статті питання. Дійсно, часто, подавши документи і не отримавши ще печатку в паспорт, іноземець потрапляє, на його думку, в невизначений стан. Віза / безвіз закінчилися, ніяких підтверджень на руках подачі документів немає, роботодавець коситься, можливі перевірки лякають. Що робити, якщо не поставили штамп в паспорті?

Перш за все, не панікувати. Навіть якщо на руках не виявилося нічого, що підтверджує факт подання документів на карту побиту, але сам прийом відбувся, перебування іноземця є законним. Підстава – зазначені вище статті Закону про іноземців.

Звичайно, при наявності штампу в паспорті, або хоча б у присутності іноземця «довідки» про подання документів / примірника заяви зі штампом, перевірка пройде швидше і витрати нервів менше. Але і при повній відсутності документальних підтверджень статус іноземця вказаний в електронних базах даних управління у справах іноземців. Перевіряючим залишиться лише звіритися з цими відомостями, щоб підтвердити твердження про законність перебування іноземця.

Часті питання

У завершенні ще раз коротко пройдемося по основних питань, найбільш часто виникають у читачів:

❓ Коли починається законне перебування на штампі? З моменту, коли документи прийняті воєводським ужендом на розгляд, навіть якщо штампа ще немає, а в управління виникли вимоги по донесенню / зміни відомостей, знаходження в країні вважається законним. В тому числі й у разі закінчення діючої раніше візи або безвізового перебування.

❓ Коли закінчується законне перебування в Польщі по печатки в паспорті? Після вступу в законну силу рішення з відповідного питання. Це може бути:

 • Відмова у видачі карти.
 • Відмова в апеляції.
 • Призупинення розгляду.

Закінчиться перебування на печатки і в разі видачі карти побиту, але в цьому разі перебування залишиться законним, просто на інших підставах.

❓ Чи правда, що перебування на штампі обнуляє безвізове перебування? У певному сенсі, правда. Якщо за наявності печатки немає інших підстав для перебування в країні (візи або попередньої картки), то дні безвізу витрачаються одночасно з перебуванням (день у день). Після повного витрачання днів, перебування у Польщі на штампі залишиться законним, але термін безвізового перебування відновлюватися не буде (поки не оформлять картку або іноземець не виїде з країни).працювати на штампі в Польщі

❓ Чи можна працювати на штампі в Польщі? Можна, але тільки у випадках, коли на момент подачі в іноземця було право на працевлаштування. Наприклад, документ, що дозволяє працювати, або статус, який звільняє від необхідності такий документ отримувати.

❓ Чи можна змінити роботу, перебуваючи на штампі? В деяких випадках можна. Для цього потрібно повідомити в ужонд про звільнення (термін – 14 днів), про нову роботу, включаючи документи від нового роботодавця (термін – 30 днів), та погодити з управлінням подальші кроки.

❓ Чи можна в’їхати до Польщі з печаткою? Тільки на підставі штампа – не можна. Однак якщо одночасно з печаткою в іноземця є віза, або ще не витрачені дні безвізового перебування, то ці підстави для в’їзду можуть бути використані.

❓ Чи можна виїжджати в країни Шенгенської зони в період очікування карти? Аналогічно до попереднього питання. Тільки з друку – не можна. При одночасному наявності інших підстав, їх можна використовувати. Припустимо, перебуваючи на штампі, виїхати на батьківщину? Закон дозволяє іноземцю, який подав документи на карту побиту, виїхати на батьківщину. Проте з поверненням в РП можуть виникнути серйозні проблеми.

❓ Що буде, якщо чекати децизію за кордоном Польщі? Немає закону, що вимагає від іноземця очікувати децизію в Польщі. Однак існують обставини, які категорично не рекомендують так чинити. Насамперед тому що запит дозволу на перебування, фактично не перебуваючи в країні, може негативно налаштувати чиновника, який приймає рішення. У питаннях карт побиту і без того багато суб’єктивного, щоб давати уженду зайвий привід для відмови. По-друге, під час відсутності можуть запросити нові документи, а на це надається обмежений час. Не отримавши вчасно необхідного, воєводство може призупинити розгляд або відмовити.

❓ Що робити, якщо потрібно змінити закордонний паспорт? Такі випадки трапляються часто. Потрібно точно розуміти такі моменти:

 • Мати два паспорти – законно.
 • Не слід здавати старий паспорт, якщо документи на карту подавалися за нього (не в кожній країні є така можливість).
 • Отримання нового паспорта може зайняти більше часу, ніж ви плануєте.

З-за цього, а також проблем, зазначених вище, краще постаратися вирішити питання з Польщі. Зробити це можна через консульство своєї країни, розуміючи, що така послуга коштуватиме дорожче (наприклад, з українців консульство бере близько 600 злотих). Варто зробити попередній розрахунок, наскільки така ситуація буде вигідною, з урахуванням витрат на дорогу додому і втрачений час.

❓ Що таке «побутової туризм» і чому він заборонений у Польщі? Це питання тісно пов’язане з розглянутою темою. «Побутовим туризмом» (туризмом побиту) називають ситуацію, при якій іноземець в’їжджає в РП на одних підставах (наприклад, туризм), а вже перебуваючи в країні, подає на карту за іншим (наприклад, робота). З 19 року подібне заборонено: підстави для в’їзду в Польщу і підстави для подання на карту побиту повинні збігатися.

Перебування на друку в очікуванні карти побиту – обов’язковий і багато в чому зручний етап отримання посвідки на проживання в Польщі. Складнощів у цей період багато, але тепер ви знаєте про їх появу, і зможете спробувати не допустити частих помилок новачків.

Карта побиту, чи варто?: Відео

Також по темі: