Багато українців замислюються про переїзд в іншу країну на постійне проживання. Для цього потрібно знати, як оформити Карту Побиту в Польщі у 2025 році.
Що це таке
Карта Побиту (Karta pоbytu) — це документ, що підтверджує статус іноземця, який дозволяє перебувати на території Польщі більше ніж 90 днів з 180.
Іншими словами — це посвідка на проживання, що надає можливість перетинати кордони Польської Республіки без отримання додаткових віз. А також легально перебувати в Польщі, працюючи або навчаючись в університеті.
Види
1. Карта часовего Побиту (Karta czasоwego pоbytu) — документ може бути виданий на термін, що не перевищує трьох років. Щоб отримати картку, потрібно надати документ-підстава: діючий робочий контракт (наприклад, умова о праце), документ, що підтверджує навчання в університеті або на довгострокових курсах польської мови або інших, документ для підтвердження возз’єднання сім’ї або наукова діяльність.
2. Карта сталего Побиту (Karta stałego pobytu). Підставою для ініціації процесу отримання ПМЖ може бути Карта Поляка, або ПНП. Умова для отримання карти — проживання на території Польщі 5 років. Карта сталего Побуту видається строком на 10 років і обмежує власника у навчанні і роботі в країнах Євросоюзу.
3. Карта резидента Євросоюзу (zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej) — має термін дії-5 років і іноземець перебуває в статусі резидента ЄС. Її можна отримати за умови, якщо людина проживає в Польщі легально і безперервно працює протягом останніх 5 років. При цьому обов’язкове підтвердження наявності постійного джерела доходу. Блакитна карта дозволяє шукати роботу на території Європейського союзу, якщо тільки внутрішнє законодавство тієї країни не забороняє цього.
Хто може оформити
Оформити Карту Побиту для українців може:
- Громадянин іншої країни, офіційно працює на території Польщі та має довгостроковий контракт.
- Чоловік або дружина громадянина Польщі.
- Чоловік або дружина громадянина іншої країни, який має статус ПМЖ за програмою возз’єднання сім’ї.
- Студент, прийнятий на денну форму навчання в університет або довгострокові курси польської чи іншої мови.
- Іноземець, у якого є власний бізнес на території Польщі.
Що вона дає власнику
Далі розглянемо, які права дає Карта Побиту в Польщі для іноземця
- Не потрібно продовжувати візу на час строку дії Картки.
- Багаторазові в’їзди і виїзди з Польщі і назад.
- Можливість виїжджати в країни Шенгенської угоди на термін до 90 днів протягом пів року, без оформлення додаткових документів.
- Можлива подача документів на візи до посольства США і Великобританії на території Польщі.
- Карта Побиту в Польщі для українців дає право на придбання нерухомості та оформлення її на своє ім’я.
- Право на покупку власного транспортного засобу та оформлення його на себе.
- Для студентів Карта Побиту в Польщі дає право на легальну роботу під час навчання: учні на стаціонарі працюють в літній час, на заочному відділенні — не більше шести місяців в році.
- З Картою є можливість отримати знижку на залізничний транспорт в розмірі 37%.
- Є право на ведення власного бізнесу.
- Надається можливість відкриття національних віз для близьких родичів.
Які права дає для дитини та для батьків
Будь-який вид карти побиту – це насамперед констатація наявності посвідки на проживання (тимчасової чи постійної). Крім вже згаданих, вона дає дітям і батькам наступні можливості:
- Карту часовего побиту, при наявності підстав, продовжують в Польщі, тобто не треба вивозити за кордон дитини, витрачати час на оформлення візи, прогулювати школу і т. д.
- При очікуванні рішення в паспорт ставиться штамп, на підставі якого знаходження в РП вважається законним. Тільки по одному штампу не можна працювати або в’їжджати в країну, але дітям він дозволяє спокійно продовжувати навчання.
- Якщо один із батьків громадянин РП, дитина може претендувати на ПМЖ (сталий побит).
- Батьки, чия дитина має статус ПМЖ, може з часом легалізуватися в Польщі на цій підставі за програмою возз’єднання сім’ї.
У будь-якому випадку, це більш зручний інструмент, ніж звичайна віза, що дозволяє батькам не розлучатися з дітьми під час роботи в РП, а дітям отримувати освіту згідно з віковими нормами.
Нюанси для студентів-іноземців
Одне з головних достоїнств ПНП для студентів – це можливість роботи без додаткових дозволів весь термін навчання. Цей привілей однозначно поширюється на студентів стаціонарної денної форми навчання.
Заочники та вечірки (нестаціонарна форма навчання) так само мають право на карту побиту, проте легально працювати без додаткових дозволів можуть далеко не всі. Це визначається конкретним Воєводством на підставі аналізу ринку праці та інших параметрів. Уточнити таку можливість необхідно Wydział ds. Cudzoziemców, свого (за місцем проживання) Urząd Wojewódzki.
Як правило, перша карта побиту для студента видається на термін не більше 15 місяців. Далі вона вимагає продовження. Якщо термін навчання менш як 12 місяців, посвідка на проживання видається на весь період навчання плюс ще три місяці.
Зверніть увагу, іноземець, який закінчив стаціонарний ВУЗ, може претендувати на карту часовего побиту з метою пошуку роботи. Строк такого документа – не більше року.
Плюси та мінуси
У кожного способу є свої мінуси і плюси. Віза обмежена за часом і правами, але отримати її можна вдома. Посвідка на проживання (ПНП) дає більше можливостей, але вимагає певних зусиль для отримання.
Що краще: карта тимчасового побиту чи воєводське запрошення
Це питання виникає часто, але, за великим рахунком, воно не дуже коректне. Що краще? Те, що підходить конкретно вам! Якщо в плани входить довготривала робота, заробіток, але не планується постійне проживання, візи буде більш ніж достатньо, і витрачати час на оформлення ПНП, можливо, безглуздо.
Якщо ж стоїть мета подальшої легалізації, то пройти шлях від часовего побиту до сталего, і далі до громадянства, звичайно, варто.
Переваги перед картою поляка
Власники карти поляка мають право на отримання сталего побиту на її підставі. Тому порівнювати КП з тимчасовим перебуванням не будемо, відразу подивимося на ПМЖ.
Переваги КСП очевидні, але тільки при бажанні залишитися в країні. Головний плюс – через рік після отримання сталего побиту по карті поляка, можна претендувати на польське громадянство!
Які документи потрібні
Подивимося, які папери треба підготувати для оформлення Карти Побиту в Польщі:
- Заповнений зразок анкети на ПНП (wniosek ozezwolenie na zamieszkanie na czasoznaczony). Вимоги до заповнення: польською мовою, у 2-х примірниках, друкованими літерами. Новий зразок такої анкети можна роздрукувати з нашого сайту по вказаному посиланню або взяти в Urzędzie Wojewуdzkim.
- Копії всіх заповнених сторінок чинного закордонного паспорта. Подається разом з паспортом в 3-х примірниках з метою порівняння.
- Фотографії, не більш ніж шести місячної давності, розміром 4,5 х 3,5 см. Кількість — 5 шт. і особливість таких фото — лівий профіль.
- Документ-підстава для отримання Карти. Працючі у Польщі повинні надати трудовий договір, подружжя надають свідоцтво про шлюб та документи, що проживає в Польщі дружина, студенти — zaświadczenie o przyjęciu na studia.
- Квитанція про оплату за Карту Побиту.
- Медична страховка. Її термін має покривати весь період перебування в Польщі, а також мінімальну суму лікування.
- Біометрія. Співробітник у відділі у справах іноземців зніме відбитки пальців.
- Важливим документом є виписка з банківського рахунку. На рахунку повинно бути не менше 800 PLN на одну людину в місяць на весь термін дії картки. Плюс варто враховувати кошти, які призначені для повернення в Україну.
- Студенти обов’язково надають квитанцію, що підтверджує оплату за навчання за рік. Якщо навчання на безкоштовній основі, надається відповідний документ.
- Договір найму житла або документи права власності на нерухомість (umowa najmu). Студентам слід звернутися до адміністратора гуртожитку з цим питанням.
- Прописка (польською мовою — zameldоwanie). Прописка повинна бути за фактичною адресою проживання, бо адреса буде вказана на самій Карті.
- Свідоцтво про народження, а також перекладений документ на польську мову уповноваженим органом.
- Потрібна наявність номери PESEL. Його присвоюють в міському управлінні при наявності прописки та рішення про присвоєння статусу ПНП. Багато Воєводств перестали вимагати цей документ в обов’язковому порядку
Важливо знати! Перелік документів або кількість копій слід уточнювати в місті, де буде проведена подача документів.
Скільки коштує
Для отримання Карти годинного Побиту в Польщі (тимчасовий вид на проживання) потрібно заплатити 340 PLN. Для сталого (постійне місце проживання) 680 PLN. Сама пластикова карта коштує 50 PLN і оплачується окремо, після отримання статусу ПНП або ПМЖ.
Важливо! У разі відмови в присвоєнні статусу ПНП або ПМЖ гроші поверненню не підлягають!
Скільки часу робиться
Дозвіл про присвоєння статусу ПНП видається через 1-2 місяці, з моменту подачі пакету документів на Карту Побиту. Його можна перевірити особисто, звернувшись до ужонд, телефоном і навіть онлайн. Такий дозвіл має назву децизія. Сама пластикова карта повинна бути виготовлена не пізніше, ніж за 2 тижні, після отримання самого дозволу на ПНП.
У разі нестачі того чи іншого документа дається час до 2-х тижнів, щоб його донести після першої подачі. Пакет документів слід подавати за 45 днів до закінчення візи. У разі подачі документів менше ніж за 45 днів, візовий режим порушений не буде. У закордонному паспорті буде поставлено печатку про ініціації отримання статусу ПНП. В цілому з моменту подачі документів на Картку і до отримання самої пластикової картки, може пройти до 3 місяців.
Важливо знати! За наявності печатки у паспорті кордон перетинати не можна. Такий штамп дає право на безвиїзне перебування в Польщі.
Як виглядає
Ось так виглядає лицьова сторона картки годинного (тимчасового) побиту
Це зворотна сторона картки.
Підстави для відмови
Відмова у статусі ПНП може бути ще з таких причин:
- Іноземець перебуває в Польщі на підставі візи, яка дає право на в’їзд і короткострокове перебування, пов’язане з інтересами держави або міжнародними зобов’язаннями.
- Іноземець ініціює процес про отримання статусу біженця чи надання притулку.
- У тому випадку, якщо іноземець перебувати під висновком, арештом.
- У разі, якщо іноземець знаходиться за межами Польщі.
- У тому випадку, якщо не пройшов біометрію (не здані відбитки пальців).
Як перевірити, чи готова Карта Побиту
Після подачі документів, з відділу у справах іноземців буде надіслано лист з контактними даними фахівця, який веде справу. Кореспонденція буде приходити на адресу, вказану в анкеті і повідомлення смс-повідомленнями на телефон.
Смс-повідомленнями будуть повідомляти про видачі децизії і через 2 тижні прийде смс про готовність самого пластику. По всіх виниклих питань дзвонити по телефону спеціаліста, вказаною в первісному листі.