Меню Закрити

Як оплачується praca nadliczbowa (понаднормова робота) в Польщі

Не секрет, що багато іноземців вибирають роботу в Польщі перш за все для отримання доходу. Непоодинокі й випадки, коли такий працівник готовий виконувати свої обов’язки і понад всяких заходів, щоб збільшити дохід. Бувають і зворотні ситуації, коли роботодавцю потрібно, щоб працівник відпрацював понаднормово. Що ж таке понаднормова робота, скільки її може бути і як оплачується цей вид праці? Чи може роботодавець змусити працівника працювати понаднормово? Хто не може працювати понаднормово ні в якому разі? Питань, пов’язаних з переробкою в Польщі у 2024 році, виникає багато – давайте розберемося.

понаднормова робота

Що таке Praca nadliczbowa

Понаднормова робота в Польщі – це зайнятість у свого роботодавця протягом часу, не передбаченого графіком роботи. Це так звана переробка, яка, згідно з Трудовим кодексом, РП, може розраховуватися як на добу, так і в тиждень або рік.

Вже виходячи з формулювання видно, що понаднормова робота може виникнути як:

  • Збільшення числа робочих годин в зміну.
  • Робочі години у дні, які за графіком вихідними.

Тут відразу потрібно звернути увагу на суттєвий момент. Всі параметри Praca nadliczbowa визначені Кодексом праци. З цього випливає, що зазначені обсяги переробки і їх компенсація діють за замовчуванням виключно при підписанні умови про праце, оскільки цивільно-правові типи договорів (умова злецения, умова про дзело) Трудовим кодексом не підпорядковуються.

Умова про злиценіє, найбільш популярна у роботодавців для іноземців, може передбачати оплату понаднормових тільки якщо ці положення будуть прямо вказані в договорі. Власники або потенційні підписанти таких контрактів можуть ознайомитися з положеннями даного матеріалу, і вказати їх у договорі з роботодавцем. Вказати на компенсацію переробки можна і в колективному договорі, в т. ч. ув’язнених через профспілкові організації.

Які роботи вважаються надурочними

У поняття понадгодини в Польщі потрапляють такі випадки:

  • Робота понад 8 годин у зміну при п’ятиденному графіку праці.
  • Робота понад встановлених за графіком годин, якщо затверджена зміна понад 8 годин.
  • Робота понад 40 годин на тиждень.

Переробка підлягає обов’язковій компенсації, яка може бути проведена у вигляді грошових виплат або додатковими вихідними (про це докладніше поговоримо далі), проте на керівників підприємства, що здійснюють управління компанією від імені власника, дані правила не поширюються.

Умови притягнення працівника до понаднормової роботи

У статті 151 §1 Kodeks pracy вказані два основні умови, коли понаднормові можливі:

  1. При екстрених ситуаціях: усунення аварії, загрози життю / здоров’ю людей, шкоду довкіллю і т. д.
  2. Якщо такі потреби роботодавця.

Другий пункт може мати найширшу трактування, тому всі обмеження прописані в інших положеннях кодексу, і будуть розглянуті далі. Тут вкрай важливо усвідомити наступне:

Понаднормова робота – це завжди певного роду екстрена ситуація. Переробка не може бути запланована заздалегідь і /або здійснюватися за графіком. На практиці, звичайно, так буває, причому за взаємною згодою працівника і роботодавця, але включати подібні графіки в договір не можна.

Яка максимальна тривалість переробки за законом

Обмеження на понаднормову роботу можна розглянути у вигляді трьох тимчасових ступенів:

  1. Щорічні. Кількість переробки в рік не може перевищувати 150 годин. При цьому Кодекс праци дає працівникові і роботодавцеві право на зміну цього параметра, однак при дотриманні двох інших норм (щотижневої та щоденної).
  2. Щотижневі. Кількість понаднормових на тиждень не може становити більше 48 годин, але цей параметр може бути усереднений за певний звітний період (як правило за місяць). Наприклад, в одну з неділь переробка може скласти 49 годин, якщо в іншу вона не перевищить 47.
  3. Щоденні. Прямо на такі обмеження в ТК не зазначено, але їх можна вивести з інших норм.

Трохи докладніше про щоденних обмеження. Існує норма Кодексу Праци, встановлює мінімальну кількість годин відпочинку на добу – такий період не може бути менше 11 годин. Відповідно, загальна кількість робочого часу (за графіком + понаднормово) не може становити в день більше 13 годин. Отже, при 8-годинному робочому дні максимальна тривалість понаднормових – 5 годин в зміну, а, наприклад, при 12-годинному – всього 1 годину.

В якому розмірі та як оплачується переробка

Всі способи оплати переробки діляться на дві основні частини:

  • У розмірі 100% доплати (оплачуються вдвічі щодо звичайного робочого часу):
  • Робота у вихідний або святковий день, якщо вони не є робочими за графіком.
  • Робота у вихідний, який став таким в якості компенсації за раніше відпрацьований час.
  • Зайнятість в нічний час.
  • У розмірі 50% (у полуторному розмірі) – в усіх інших випадках, крім вищезазначених.

Треба пояснити на прикладі випадок роботи у вихідний, який не був покладений за графіком, але виданий в якості компенсації. Далі ми будемо говорити про негрошових формах компенсації переробки, у т. ч. про надання відгулу. Так ось виклик на роботу в такий відгул і буде випадком понаднормових, що оплачуються в подвійному розмірі.

Інші форми компенсації за понаднормові

Трудовий кодекс Польщі прямо вказує, що замість оплати переробка може бути компенсована наданими вихідними. Кількість годин відпочинку залежить від ініціатора заміни грошової виплати відгулами:

  • Подати заяву про виділення вихідного може працівник. У такому випадку кількість додаткових годин відпочинку буде рівнятися годинах переробки.
  • ТК дозволяє роботодавцю виступати ініціатором такої заміни. Але в цьому випадку години відпочинку будуть вдвічі більшими, ніж понаднормові години.

Якщо заяву писав працівник, дуже важливо зрозуміти, що отримання відпочинку в якості компенсації не знімає з роботодавця необхідність оплачувати години понаднормової роботи. Однак це буде вироблено у звичайному одинарному обсязі, а відгули компенсують виплати понад цього.

Якщо ж ініціював процес роботодавець, і працівник отримує подвійне кількість годин відпочинку, то ТК в §1 ст. 1512 заявляє, що «це може призвести до зниження заробітної плати». Як і наскільки – не описано. Через спірність цього положення, з’ясовувати всі параметри оплати потрібно заздалегідь, а в ідеальному варіанті – прописати їх у договорі.

Оплата понаднормових при договорі на неповний день. Цей параметр точно вказаний в кодексі праци Польщі (§5, ст. 151). Якщо менша кількість годин встановлене в договорі, то їх перевищення так само буде надурочною роботою.

Кого можна залучати до роботи понаднормово

Є чітко встановлені умови неможливості понаднормових:

  • вагітні жінки;
  • неповнолітні діти.

Сюди ж можна додати і тих, неможливість переробки яких випливає із інших норм:

  • Не можна залишати на переробку співробітників шкідливих, небезпечних для життя виробництв.
  • Заборонені понаднормові, якщо в поточну зміну сумарний час роботи вже склало 13 годин.

Батьки / опікуни дітей до 4-х років можуть бути притягнуті до понаднормової роботи тільки за їх письмовою згодою.

Як понаднормові оплачуються за умове злеценія

Вже згадувалося, що ТК поширюється тільки на умову про праце, але найбільш часто використовуваним договором залишається умова злеценія. Щоб по даному виду контракту понаднормові оплачувалися, умови компенсацій повинні бути внесені спочатку в договір.

Якщо згоди досягнути не вдалося, і ситуація дійшла до кризи, є ймовірність вирішити питання в судовому порядку. Треба знати, що якщо фактично робота виконується на території роботодавця, встановленим їм графік і під його керівництвом, то суд вправі визнати наявний договір умовою про праце, незалежно від того, якої форми підписувався контракт спочатку. Відповідно, визнавши документ умовою про праце, суд поширить на нього і дія Трудового кодексу.

Оплата понаднормових покладена в Польщі всім, у т. ч. й іноземців. Однак потрібно спочатку знати, як правильно оформити документи, щоб пізніше не витрачати час на пошуки справедливості. Тепер ви знаєте, як і що необхідно зробити. Нам залишається тільки побажати читачам побільше знань про їхні права та способи захисту своїх інтересів.

Також по темі: