Розмови про якийсь «консульський облік» серед українців, які перебувають за кордоном, виникають з певною періодичністю. При цьому одні впевнені, що це «нікому не потрібна процедура», інші, навпаки, вважають, що подібна реєстрація відкриє перед ними величезні перспективи. Хто може стати на консульський облік у Польщі у 2025 році? Кому обов’язково реєструватися, а хто може проігнорувати цю процедуру? Що дає постановка на облік українцям? Розберемо докладно ці та інші запитання, щоб точно встановити істину, і припинити потік чуток і непотрібних міфів.
Що це і що дає для українців
Постановка на консульський облік у Польщі – це реєстрація іноземця (в даному випадку, українця), який постійно або тривалий час проживає в РП, в консульстві своєї країни.
Навіщо? Офіційна версія, щоб держава могла допомогти забезпечити безпеку українця у разі непередбачених ситуацій. Наприклад, стихійних лих, революцій, громадянських війн та ін. Звичайно, від ураганів і повеней ніхто не застрахований, але все ж інше більш актуально для країн Африки чи Південної Америки, ніж для Польщі.
Однак, реєстрація здійснюється і всіляко заохочується державою. Але потрібно розуміти, що постановка на консульський облік в РП для повнолітніх українців добровільна, тобто немає законів, що зобов’язують проводити цю реєстрацію.
Тимчасовий і постійний облік
Ці різновиди консульського обліку багато в чому схожі, і розрізняються лише невеликими параметрами.
Тимчасовий облік | Постійний облік | |
---|---|---|
Підстави | Законні підстави на період понад 3-х місяців: національна віза, карта побиту і т. п. | ПМП |
Термін | На термін дії візи/карти побуту | Безстроково або до відповідного повідомлення від самого українця |
Вартість | Безкоштовно | Для осіб, старше 16 років, встановлено консульський збір |
У всіх інших параметрах, включаючи процедуру отримання, постійний і тимчасовий консульський облік збігаються.
Участь у виборах для громадян України
Для людей, що мають активну громадянську позицію, важливо розуміти, що брати участь в українських виборах, перебуваючи в Польщі, можуть тільки люди, які стоять на консульському обліку.
Переваги для автовласників
Мабуть, саме для одержання цієї пільги стають на консульський облік у Польщі більшість українців.
Річ у тім, що люди які стоять на такому обліку мають право ввозити на територію України автомобілі на польській / європейської реєстрації строком до 60 днів протягом року!
Багато хто цим користуються. Отримати консульський облік авто досить просто: постановка на облік українця – отримання в паспорті відповідного штампа – набуття прав на перебування авто протягом 60 діб.
Тобто консульської реєстрації підлягає людина, а не автомобіль.
Хто і коли може зареєструватися
Ці категорії громадян вже згадувалися, але для кращого усвідомлення звернемо увагу на них ще раз. Встати на консульський облік у Польщі можуть українці, які:
- Мають національні візи з терміном перебування не більше 3 місяців.
- Володіють тимчасовими картами побуту з тими ж термінами.
- Отримали карти сталего побуту або довгострокового резидента ЄС.
Очевидно, що перші дві категорії встають на тимчасовий облік, а третя на постійний. Окремою категорією є неповнолітні особи, усиновлені поляками або українцями, які постійно проживають у Польщі. При цьому постановка на консульський облік усиновлених дітей є обов’язковою.
Як стати на консульський облік у Польщі
Подібним оформленням займаються українські консульства або консульський відділ посольства. При цьому територія РП поділена на відповідні консульські округи (про це детальніше далі), а звернутися в посольство може будь-хто.
Крок 1. Збір і заповнення документів
Зібрати необхідний перелік документів для постановки на консульський облік краще заздалегідь, щоб розв’язати всі питання одним зверненням у консульство. Надаються оригінали та копії зазначених документів:
- Заявка. Бланки: для тимчасового і для постійного перебування.
- Облікова картка. Свого роду анкета, яка буде зберігатися в консульстві / посольстві. Бланки: тимчасове і постійне перебування.
- Фото 3,5х4,5 см. Вклеюється в облікову картку.
- Закордонний паспорт.
- Копії закордонного паспорта. Сторінки з особистими даними, відмітками про в’їзд, з візою.
- Карта побиту і її копія, якщо вона є підставою для перебування. В іншому випадку копія сторінки паспорта з візою.
- Для постійної реєстрації: квитанцію про сплату консульського збору.
Консульство має право вимагати додаткові документи. Найбільш часто просять мельдунек або договір оренди. Зібравши весь пакет, можна переходити до наступного кроку.
Крок 2. Подача переліку документів
Посилання документів можливо поштою та шляхом особистої подачі. При поштовому відправленні необхідно вкласти конверт зі зворотною адресою.
Згідно з інструкціями, на сайтах консульств документи відправляються в оригіналах. Звертаємо вашу увагу, що до паспорта ця вимога не стосується.
Залежно від правил, особиста подача здійснюється за попереднім записом або в порядку живої черги, залежно від правил конкретної установи або завантаженості в даний момент. Необхідність і способи подачі потрібно уточнювати на сайтах консульств – їх адреси ми дамо трохи нижче.
Посольство прямо вказує, що приймання з консульських питань лише за попереднім онлайн-записом. Зробити це можна за цим посиланням, вибравши країну (Польща), місто (Варшава) і послугу (консульський облік). Однак на момент публікації запис з даного питання здійснити було неможливо, в той час як по інших послугах вільного часу багато. Напрошується висновок про колишнє використання загальної черги для консульського обліку.
Контакти консульського відділу посольства:
- Адреса: 00580 Warszawa, Aleja Szucha, 7.
- Телефони: +48 (22) 621-39-79, +48 698 608 837 (тільки при загрозі життю або смерті громадянина).
Робочі години по буднях з 8:30 до 12:00 (приймання документів). Видача документів – по буднях з 15:00 до 16:00.
Консульські округи та адреси консульств
Територія Польщі поділена на консульські округи. Подавати документи необхідно у своєму регіоні за місцем проживання.
Місто | Воєводства, які входять в округ | Контакти |
---|---|---|
Гданськ |
|
|
Краків |
|
|
Люблін |
|
|
Прийом по екстрених випадках може бути здійснено і в позаробочий час. Вагітним, відвідувачам з дітьми, інвалідам може бути наданий окремий день.
Крок 3. Оплата консульського збору
Нагадаємо, що сплачувати збір повинні виключно повнолітні українці, охочі стати на постійний консульський облік. Діти та претенденти на тимчасову реєстрацію оформляють все безкоштовно.
Оплатити можна при консульстві, або в найближчому банку з отриманої квитанції. Підтвердження оплати є обов’язковим документом при подачі.
Крок 4. Результат – штамп у паспорті
Результатом стане постановка на консульський облік. Підтверджується процедура відповідним штампом у паспорті українця. З цього моменту він зможе скористатися всіма правами, які надає цей статус.
Так виглядає штамп в паспорті громадянина України про прийняття на тимчасовий консульський облік в Польщі
Особливості постановки для дітей
Необхідність постановки на консульський облік неповнолітнього виникає тільки з факту усиновлення поляком або громадянином України, які проживають постійно в РП.
Батьки так само вправі поставити на консульський облік своїх неповнолітніх дітей, але робиться це на добровільній основі. Документи за дітей, яким ще не виповнилося 16 років, оформляють батьки/опікуни, а до переліку документів додаються їх паспорти, ВНП або ін.
Процедура зняття з консульського обліку
При тимчасовій реєстрації спочатку зазначається її термін (з… по…). Українець має право продовжити цей період, подавши нову заяву. Якщо цього не відбудеться, тимчасовий консульський облік буде анульований автоматично в зазначену дату.
Постійна реєстрація проводиться без обмеження за часом. Щоб знятися з обліку або змінити дані необхідно звертатися у консульство (консульський відділ посольства) з відповідною заявою.
Лише в рідкісних випадках взяття на консульський облік українців у Польщі є обов’язковим. У більшості ситуацій процедура повністю добровільна. Однак очевидно, що реєстрація дає деякі преференції.