Меню Закрити

Як розрахувати і отримати лікарняний у Польщі для українців

Хвороби рідко входять у плани людини. Але у долі свій погляд на світ, і працюючи в Польщі, іноземці часом змушені звертатися до лікаря. Застуда, загострення хронічних захворювань, часті випадки травм та інше. Якщо працевлаштування офіційне, працівник отримає виплати за «лікарняним». Скільки оплачується? Як правильно оформити папери та піти на лікарняний? Чи можна схитрувати та отримати фіктивну, але оплачувану тимчасову непрацездатність у Польщі? Розглянемо всі нюанси, пов’язані з польським лікарняними у 2024 році.

Як перевірити чи сплачує роботодавець податки

Хто має право на оплачуваний лікарняний

Отримати оплату лікарняного листа в Польщі з причини тимчасової непрацездатності може кожен, хто:

  1. Дійсно захворів, про що є підтвердження лікаря.
  2. Виплачував (виплачує) внески до ZUS/NFZ.

Бо виплати податків, в т. ч. і соціальних відрахувань, покладені на роботодавця і є обов’язковими, можна сказати, що на оплачуваний лікарняний може розраховувати кожен офіційно працевлаштований українець.

Як перевірити чи сплачує роботодавець податки

Дуже коротко зупинимося на проблемі офіційного працевлаштування. Якщо людина свідомо погоджується на нелегальну працю, то прекрасно розуміє можливі наслідки.

Інша справа, якщо роботодавець шахрай, і створив видимість офіційного працевлаштування, а насправді ніяких відрахувань не робив.

Перевірити це можна декількома доступними способами:

  • Зареєструйте свій особистий профіль на сайті PUE (ZUS). В особистому кабінеті, будуть доступні великі обсяги персональних даних, у т. ч. інформація про сплачені роботодавцем відрахування.
  • Особисто відвідайте відділення ZUS з документом, що засвідчує особу.
  • Можна дочекатися отримання від роботодавця PIT-11 або IFT-1R. Наявність одного з цих документів підтвердить факт сплати податків.

Очевидно, що у кожного зі способів є свої переваги та недоліки. Останній виконати легше всього, але інформація буде, що називається, заднім числом.

Види виплат при хворобі

Залежно від виду і тяжкості захворювання, виплати за лікарняним можуть відрізнятися. Проте всі ці випадки відносяться виключно до тимчасової втрати працездатності.

Zasiłek chorobowy

Це найпоширеніший вид виплат за лікарняним. Смисловий переклад фрази — допомогу в разі захворювання. Для їх отримання потрібно всього два фактори, крім медичного підтвердження:

  1. Бути застрахованим.
  2. Період одужання не повинен перевищувати 182 днів поспіль.

Належні виплати за даним типом лікарняного – 70% — 100% від середньої заробітної плати.

Зверніть увагу, до недавнього часу по всім типам лікарняного було ще одне обов’язкове правило – надання лікарняного протягом 7 днів. Однак у зв’язку з переходом на електронну форму лікарняного листа, питання стало менш актуальним. Про це ми докладніше поговоримо далі.

Świadczenie rehabilitacyjne

Це допомога на реабілітацію. Призначається, якщо термін zasiłek chorobowy закінчився, а одужання не настало. При цьому лікар впевнений, що повна реабілітація можлива. Максимальний період такого посібника – календарний рік.

Декрет, пологи, материнство

Ці посібники об’єднані спільною темою, але являють собою різні види виплат. Основними є:

Тип допомоги Пояснення
Разова виплата «becikowe» Одноразова допомога в розмірі 1 000 злотих, що виплачується при народженні дитини. Умови отримання:

  • дохід на члена сім’ї не перевищує 1 992 злотих нетто в місяць;
  • знаходження на медичному обліку з 10-го тижня;
  • написання заяви про нарахування виплати у соціальну службу за місцем проживання.

Отримати виплату матері можна протягом 1 року з моменту народження дитини.

Вагітність і пологи: zasiłek macierzyński Це періодичні виплати по вагітності, призначувані як при пологах, так і при усиновленні дітей до 7 років. Тривалість залежить від кількості дітей. При першій дитині zasiłek macierzyński виплачують 20 тижнів, а, наприклад, при п’яти та більше (народжених одночасно!) – 37 тижнів.
Догляд за дитиною: zasiłek opiekuńczy Мається на увазі, що працюючі мама або тато можуть взяти оплачувані дні для догляду за дитиною, якщо йому не виповнилося ще 8 років. Це 14 днів в році, в разі хвороби дитини, але можна взяти й 8 днів для здорового.

Це найбільш поширені форми допомоги, але вони не скасовують додаткових державних програм. Наприклад, програму стимулювання поліпшення демографії Rodzina 500+ та ін.

Як отримати лікарняний в Польщі для українців

Як отримати лікарняний в Польщі для українцівКожен з вищевказаних видів допомог має свої особливості ініціювання та отримання.

Далі ми розглянемо найпоширеніший випадок – «звичайний» лікарняний або becikowe.

Крок 1. Фіксація факту захворювання

Єдина особа, яка володіє правами підтвердити захворювання, що звільняє від роботи, це лікар. Потрапив хворий на приймання або змушений був вдатися до екстреної допомоги, крім безпосередньо медичних дій, лікар повинен провести оформлення «лікарняного листа».

Крок 2. Оформлення електронного лікарняного листа

Лікарняний лист на попередньому кроці невипадково взято в лапки. З 2016 року у Польщі поступово впроваджувалася електронна система e-ZLA – база даних, що об’єднує всіх лікарів країни, і має виходи на ZUS і роботодавців.
До недавнього часу нова система межувала зі старим паперовим варіантом лікарняного (L4), однак з грудня 2018 року законодавчо встановлена можливість виключно електронного оформлення.

Виняток може бути зроблено тільки у випадках несправності системи, але і тоді лікар зобов’язаний зафіксувати захворювання після відновлення працездатності ПЗ. До цього часу працівникові може бути наданий видрукований варіант лікарняного.

Таким чином, завдання хворого звернутися до лікаря. Все інше лікар повинен зробити самостійно. І тільки у випадках несправності електронної системи, працівник повинен передати паперовий документ роботодавцю.

Крок 3. Оплата лікарняного

Найбільш поширена система оплати – 80% базової ставки за кожний календарний день лікарняного. Але можливі й інші варіанти:

Оплата лікарняного в Польщі

  • 80% від середньорічного доходу, при хворобі в дому.
  • 70% при лікуванні в стаціонарі, за винятком випадку, зазначених в наступному пункті.
  • 100%, якщо в стаціонарі пацієнт опинився внаслідок виробничої травми або отримав непрацездатність по дорозі на роботу. Сюди ж входять вагітні та деякі види потенційних донорів тканин.

Щоб розрахувати вартість дня, необхідно розділити на середньорічну зарплату на 365 і помножити на відсоток базової ставки (70% — 100%).

Не надання видрукованого (написаного) лікарняного у 7-денний термін може призвести до зменшення виплат на 25%. Це правило залишилося в силі, проте, як вже повідомлялося, поширюється виключно на випадки, коли електронна система e-ZLA не працює.

Обов’язки по оплаті лікарняного ділять роботодавець і нац. фонд охорони здоров’я. Залежно від обставин, на роботодавця покладається відповідальність за оплату перших 14 – 34 днів. Далі кошти виплачує NFZ.

Чи можна домовитися з лікарем, якщо не хворієш

Не будемо витрачати час на повчання в стилі «обманювати недобре». Якщо людина вирішується на фальсифікацію, то готовий ці моральні межі перейти. Є випадки, коли лікарі формували липові лікарняні? Так, нумо подивімося на статистику.

За офіційними даними польського ZUS, що контролює органи відомства за першу половину минулого року провели 240 000 перевірок осіб, які перебувають на тимчасовій непрацездатності (на лікарняному). Було виявлено 25 000 випадків порушення правил, що призвели до зупинення виплат. Постраждали й порушники, й частково лікарі.

Це говорить, як мінімум, за дві речі:

  1. Постійно проводять перевірки й вони мають масовий характер.
  2. Порушникам не буде оплачуватися лікарняний, а роботодавець отримає право звільнити працівника за порушення режиму (прогули).

Удавати хворого не варто.

Також по темі: