Меню Закрити

Чи можна неповнолітню дитину одну відправляти на літак та з якого віку: скільки коштує послуга супроводу

Що робити, якщо батьки/опікуни знаходяться на різних кінцях маршруту? Як відправити дитину за кордон на літаку?

Чи можна дитину без батьків відправити на літак за законом

Часто, говорячи про «самостійні» перельоти дітей, виникає плутанина у визначеннях. «Політ без батьків» інтерпретується по-різному: і як подорож зовсім без супроводжуючих, і як переліт у супроводі члена екіпажу. Подивимося в точності на наявні можливості:

 1. Переліт в супроводі пасажира. Це можуть бути батьки, бабусі/дідусі, інші родичі або просто дорослі люди, заздалегідь уповноважені на це батьками/опікунами.
 2. Переліт у супроводі члена екіпажу. При цьому способі відповідальність за дитину на час перельоту бере на себе авіакомпанія. Інших супроводжуючих не потрібно, але необхідно доставити неповнолітнього в аеропорт зустріти в місці прибуття, що лежить у сфері відповідальності батьків/опікунів.
 3. Повністю самостійний переліт. Подорож неповнолітнього без будь-якого супроводу. Дозволяється з віку, встановленого законом та правилами авіаперевізника.

Очевидно, що у кожного із способів свої вікові рамки, але можливості використовувати кожен наступний спосіб не виключає застосування попереднього. Даний матеріал присвячується послузі супроводу екіпажем, тому основну увагу буде приділено саме цим методом.

«Правила повітряних перевезень» встановлюють такі вікові рамки для неповнолітніх та можливі способи перельоту для них:

Вік Можливість перельоту
Від 0 до 7 днів У цьому віці діти до авіаперельотів можуть не допускатися.
Від 7 днів до 2-х років Можливий переліт без придбання окремого місця, на колінах у батька/опікуна, наявність яких обов’язково. Послуга супроводу від авіакомпаній в цьому віці недоступна.
Від 2 до 14 (16) років Необхідний окремий квиток і супроводжуюча особа. У цьому віці супроводжувати дитину може як пасажир, так і член екіпажу.

Пояснимо ситуацію, розшифровуючи виноски з таблиці:

 1. Згідно з «Правилами повітряних перевезень», затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України, перевезення дітей в перші сім днів після народження не рекомендується.
 2. Одному дорослому перевести «без місця» допустимо лише одну дитину до 2-х років. Якщо дітей більше, необхідно купувати окремі місця, в яких вони повинні розміщуватися діти на автокріслах, сертифікованих для авіаперевезень.
  Забезпечення дітей кріслом лежить на батька/опікуна.
 3. Різниця верхньої межі пов’язана з відмінністю при внутрішніх (по Україні) та зовнішніх (за кордон) рейсах. У першому випадку, діти старше 14 можуть летіти самостійно, але при закордонній поїздці, відповідно до «Правила перетинання державного кордону громадянами України», летіти самому без супроводу можна лише з 16 років.

Таким чином, повністю самостійний переліт в більшості випадків можливий з 14 років на внутрішніх рейсах і з 16-ти – на закордонних. Однак можливість самостійного переміщення не означає необхідності мати дозвіл від батьків, а компанії можуть змінювати ці правила.

З якого віку діти можуть самостійно літати

З якого віку діти можуть самостійно літати

Отже, ми вже розібралися, що супроводжувати дитину батько/опікун зобов’язаний у віці від 7 днів до 2-років і може це зробити в період від 2-х років і вище. Тепер подивимося на два інших способи (послуга супроводу і повністю самостійний переліт) з точки зору правил найбільш популярних авіакомпаній.

Чому при наявності вимог закону потрібно дивитися на правила перевізників? Тому що і тут існують різночитання. Так, «Правила повітряних перевезень» вказують на наведені вище віку, але там же, у п. 5 Правил, перевізникові надається право самому визначати, з якого віку приймати дітей без супроводу дорослого пасажира.

Ось, яка інформація офіційно поширюється авіаперевізниками на момент написання цього матеріалу (на прикладі внутрішніх рейсів):

Авіакомпанія Послуга супроводу Без супроводу
МАУ 2 – 16 років з 16 років
Wizz Air Дитина з 2 до 14 років може летіти тільки в супроводі старшого. З 16 років може нести відповідальність за інших дітей, в т. ч. групу.
Lufthansa 2 – 11 (включно) років з 12 років
KLM 5 – 14 (включно) років з 15 років
Air France Ukraine 5 – 14 (включно) років з 15 років
LOT 2 – 12 років з 12 років
Turkish Airlines 2 – 12 (включно) років з 13 років

Нагадаємо, що мова йде про внутрішніх рейсах, закордонна самостійна подорож можлива виключно з 16 років.

З таблиці видно, що як мінімум три компанії вказують вік для повністю самостійного перельоту нижче, встановленого законом. Це досить неоднозначно, і ми радимо уточнювати цей вік у перевізника безпосередньо при придбанні / бронювання квитків.

Правила перельоту неповнолітніх дітей без батьків

Повністю самостійний переліт передбачає ставлення до дитини, як до дорослого – без додаткового піклування (до, під час та після польоту), якщо відповідна послуга не була замовлена добровільно.

Однак і тут можуть бути виключення, пов’язані з правилами авіакомпаній.

Якщо вік для повністю самостійного перельоту ще не досягнутий, будуть потрібні додаткові документи:

 1. При перельоті з одним з батьків – дозвіл від другого або документ про неможливість його надати (позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть, наявність у дитини консульського обліку за кордоном, якщо закордонна поїздка, тощо).
 2. Якщо в поїздці не беруть участі обоє батьків/опікуна, потрібен дозвіл від кожного з них, а також довіреність на супроводжуючу особу, а реєстрацію дитина зобов’язана проходити разом з супроводжуючим його дорослим.
 3. Аналогічні дозволи можуть знадобитися і при супроводі дитини членом екіпажу.

Довіреності та дозволи мають бути нотаріально засвідчені, а у випадках закордонних поїздок – переведені. Це при супроводженні одним з батьків або пасажиром. Якщо замовляється послуга супроводу екіпажем, довіреність може не знадобитися.

Коли можливий переліт без супроводу дорослих за кордон

Нерідко виникає питання: чи потрібно дозвіл від батьків дітям старше 16 років при закордонній поїздці. Згідно з «Правилами перетину кордону» такі підлітки можуть проходити кордон без супроводу дорослих і без їх письмового дозволу.

Це теорія. На практиці такий дозвіл може знадобитися:

 • для оформлення візи (такі вимоги багатьох країн);
 • для перетину кордону (часто вимагають митні служби);
 • згідно з внутрішніми правилами авіакомпаній.

Послуга «Супровід дітей у літаку»

Послуга супроводу дітей у літаку

Ця послуга надається більшістю авіакомпаній для неповнолітніх в діапазоні віку, зазначених у таблиці вище. Суть послуги в супроводі дитини співробітниками перевізника (членами екіпажу) під час шляху. Як ми вже бачили, найбільш часто використовувати послугу можна при досягненні дитиною 2 – 5 років і до повноліття.

Супровід складається з наступних етапів:

 1. Доставлення батьком або опікуном неповнолітнього до місця реєстрації в аеропорту.
 2. Перевірка необхідних документів.
 3. Передача дитини відповідальному співробітнику авіакомпанії.
 4. Переліт.
 5. Передача неповнолітнього дорослому, заздалегідь визначеним, зустрічає в аеропорту прибуття.

Якщо дитина летить у супроводі одного з батьків або опікуна, але вони розташовуються в різних салонах, авіакомпанія має право визнати такий політ і настояти на замовлення даної послуги.

Може авіакомпанія відмовити у супроводі

Існує п’ять основних моментів, при яких замовлення супроводу в літаках буде неможливе:

 1. Якщо перевізник даної послуги не надає.
 2. Коли вік дитини не досяг мінімально необхідного, щоб відправляти дітей одних, згідно з правилами авіакомпанії.
 3. Рейси з пересадками, особливо у випадках використання різних авіакомпаній і/або аеропортів.
 4. При невірно оформлених або відсутніх у документах.
 5. Якщо відсутня зустрічаюча особа або вона не відповідає вимогам.

У випадках помилок в документах або невідповідності зустрічаючої особи потрібним параметрами, дитина буде повернена в аеропорт відправлення, а батьки/опікуни будуть змушені сплатити пов’язані з цим витрати.

Скільки коштує перевезення несупроводжуваних дітей

Супровід неповнолітніх працівниками авіакомпаній платне. Вартість може змінюватись навіть усередині одного перевізника, і залежати від класу салону, напрямами, тривалості перельоту та інших параметрів.

Для орієнтира надамо дані деяких авіакомпаній на найпоширеніші рейси.

Авіакомпанія Вартість (внутрішні / закордонні) Примітка
МАУ €20 до €85 Замовлення можливе не пізніше, ніж за 48 годин до вильоту.
Wizz Air Послугу супроводу не надає. За перевіз батьками немовлят до 2 років стягується €8 — €27 за рейс.
Lufthansa €60 до €200 Замовляється при бронюванні квитка.
Air France Ukraine €0 Сервіс включений у вартість квитка, але вказати, що дитина полетить одна необхідно ще на етапі бронювання.
KLM €100 / до €300 Послуга може бути замовлена на групу дітей до 4 осіб мінімум за 24 години до вильоту.
Turkish Airlines €0 Скористатися послугою можна при оплаті повної вартості квитка. Замовити послугу необхідно мінімум за 48 годин.
LOT Від €40 Послуга може бути замовлена заздалегідь або під час реєстрації. Є окрема програма для дітей до 5 років.

Зазначені вартості можуть стягуватися в інших валютах і бути збільшені на додаткові місцеві податки.

Як відправити неповнолітнього без дорослих за кордон

Розглянемо всі етапи відправлення дитини в супроводі співробітника авіакомпанії. Внутрішні правила можуть відрізнятися — для прикладу використаємо технологію закордонної поїздки авіакомпанією –  Міжнародні авіалінії України (МАУ).

Крок 1. Бронювання і покупка квитка дітям

Скористатися послугою супроводу можна на всіх рейсах компанії. Для цього необхідно забронювати дорослий квиток будь-яким доступним способом, після чого замовити і оплатити супровід.

Зробити це можна онлайн на даній сторінці сайту перевізника.

Необхідні документи:

 • паспорт дитини;
 • квитка (номер з датою і часом вильоту);
 • дані для надсилання і зустрічає особи.

Крок 2. Дія в аеропорту (реєстрація)

Дія в аеропорту (реєстрація)

Батьки чи опікуни прибувають разом з дитиною в аеропорт і направляються до стійки реєстрації. Співробітник аеропорту надає супровідну відомість, яка заповнюється на місці, з зазначенням повних даних і контактів зустрічаючої особи.

Здійснити необхідні дії рекомендується мінімум за 2 години до вильоту. Майте на увазі, що при закордонному перельоті потрібні і інші реєстраційні заходи.

Необхідні документи:

 • паспорти: “дитячий” (з візою, якщо потрібно) і супроводжуючого;
 • квиток;
 • чек про оплату послуги;
 • супровідна відомість.

Додатково можуть знадобитися:

 • згоду від батьків (або документи, що їх замінюють);
 • страховка;
 • довідки про алергічних реакціях.

Крок 3. Очікування

Після оформлення документів співробітник авіакомпанії забере дитину для розміщення в салоні. На цьому етапі і аж до відправлення рейсу рекомендується не залишати аеропорт, якщо раптово будуть виникати питання – можна буде їх оперативно вирішити.

Пам’ятайте, що такі перельоти нерідко є стресом для дітей. Не треба загострювати ситуацію довгим рішенням невеликих проблем. Дочекайтеся вильоту.

Крок 4. Переліт у літаку

Під час перельоту дитина буде перебувати під опікою екіпажу. Вони ж займуться розміщенням багажу, ручної поклажі. У випадку довгого перельоту може бути запропоновано харчування, комфортний сон і т. п.

Якщо неповнолітній вимагає особливої уваги, в тому числі при прийомі їжі (особливі продукти) це необхідно узгоджувати заздалегідь.

Крок 5. Приліт

В аеропорту прибуття відповідальний працівник отримає багаж (чи забезпечить дитині його отримання) та передасть неповнолітнього зустрічаючій особі, перевіривши його документи на відповідність заявленим у відомості.

На цьому етапі робота співробітників авіакомпанії закінчується – відповідальність покладається на зустрічаючого.

Транзитні перельоти з супроводом авіакомпаній

Вже говорилося, що при пересадках надання послуг супроводу дітей можливо не завжди. Однак деякі компанії їх надають.

Відміну від безпересадкового польоту полягає в передачі дитини від співробітника одного екіпажу в іншому аеропорту пересадки. Документи збільшуються на кількість супровідних відомостей:

 1. Від передавального особи першого члену екіпажу.
 2. Між членами екіпажу.
 3. Від другого екіпажу – зустрічаючому особі.

Всі ці моменти повинні бути погоджені до польоту.

Багаж при подорожі дитину без батьків

Норми ручної поклажі і багажу повністю відповідають тарифом та класу обслуговування рейсу, на якому надається послуга. Тобто повністю відповідає звичайному дорослому квитку.

Зверніть увагу, що кількість місць для дітей, супроводжуваних членами екіпажу, обмежена. Бронювати квиток краще завчасно.

Відправка дитини літаком без супроводу дорослих – процес цілком доступний більшості мандрівникам. Його зручність, а іноді і необхідність, очевидні. Знаючи основні кроки цього процесу, можна уникнути непотрібних проблем. Не забувайте і про те, що дитину потрібно підготувати до такого перельоту морально, щоб подорож стало комфортним і цікавим.

Перший політ на літаку з дитиною: Відео

Також по темі: