«Я збираюся поїхати в Польщу в гості зі своїм котиком», – пише нам читачка Вероніка, — «Чи потрібна йому віза?». Ні, Вероніка та інші наші читачі, для кота віза не потрібна! Але це не означає, що для тварин не треба оформляти цілий пакет інших документів, причому в кількості, яка часом перевищує для самих себе.
Про всіх етапах, аналізах та інших процедурах, необхідних для поїздки з вихованцем за кордон, детально поговоримо в цьому матеріалі.
Які документи потрібні для вивезення тварин за кордон
Регламентації ввезення в країни ЄС, на підставі спеціальних постанов Єврокомісії та інших профільних органів, підлягають собаки, кішки та тхори. Про них і піде мова далі.
Про інших тварин сказано наступне: для них не визначені загальні вимоги, і слід керуватися правилами конкретної країни і тимчасовими нормами, введеними за наявними обставинам.
Крок 1. Електронна ідентифікація
- Місце процедури: ветеринарна клініка.
- Орієнтовні витрати: 150-350грн.
Мова йде про чіп для тварин. Електронний носій інформації – далі чіп – це пасивний транспондер, який використовує певну радіочастоту.
Параметри чіпа визначені Постановою 576/2013, та відповідають наступним даним:
- Стандарт ISO 11784 з використанням FDX-B або HDX технологій.
- Стандарт ISO 11785.
Застосовувані раніше мітки, нанесені тварині за допомогою татуювання, більше не вважаються придатними, проте, зроблені до 3 липня 2011 року приймаються в якості ідентифікатора для в’їзду в ЄС.
Чіп повинен бути вставлений на найпершому етапі підготовки. Всі аналізи, зроблені до цього моменту, будуть визнані недійсними.
Крок 2. Ветеринарний паспорт
Нагадаємо, що з 1 червня 2018 р. Мін’юст України встановив єдину форму бланка ветеринарного паспорта, апріорі є міжнародною. Якщо документ виходив раніше, необхідно перевірити його відповідність. Орієнтовні витрати – 52 ггрнза бланк. Даний документ повинен бути міжнародного зразка. Заповнення необхідно англійською мовою або мовою країни бажаного перебування.
Далі на фото можете подивитися як виглядає міжнародний ветеринарний паспорт:
Документ видається на підставі:
- Огляду вихованця.
- Наявність фактів діагностичних, лікувальних, профілактичних процедур, а також необхідних щеплень.
У паспорті містяться дані про проведені процедури, включаючи лікування, превентивні заходи, введені вакцини і т. д. Крім цього, Частина 1 Додатку № III регламенту 577/2013 вимагає наявності в документі наступних даних:
- Місце розташування чіпа.
- Дата імплантації.
- Буквено-цифровий код, що з’являється при зчитуванні інформації чіпа або надрукований на татуюванні.
- Кличка тварини.
- Вид, порода.
- Стать.
- Забарвлення та інші опису.
- Дата народження.
- Інші характерні особливості та/або відмінні прикмети.
- Ім’я та контактні дані власника.
- П. І. Б. і контакти ветлікаря, який видав паспорт. Його підпис.
- Підпис власника.
- Інформацію про вакцинацію проти сказу.
- Дата отримання проби крові для дослідження рівня антитіл до вірусу сказу методом титрування.
- Інформацію про профілактичні заходи щодо захворювань/інфекцій, відмінних від сказу.
- Інші відомості.
Як видно, в паспорті міститься практично повна інформація про тварину, в т. ч. і та, що буде вимагатися в інших необхідних документах. Однак, її наявність тут не скасовує необхідності оформлення та надання довідок, сертифікатів, свідоцтв, зазначених далі.
Крок 3. Щеплення собаки/кішки проти сказу
Рекомендований термін до поїздки | 1 – 12 місяців, але не менше 21 дня |
Місце процедури | Ветеринарна клініка |
Орієнтовні витрати | 150 — 250 грн. (за вакцину і процедуру) |
Як правило, перша вакцинація робиться тварині у віці 12 тижнів. Вакцина вважається чинною після 21 дня з моменту її введення. Саме тоді можливо перетин кордону.
Якщо наступні щеплення проводилися з покладеної систематичністю і мають відбиток в паспорті, то кожна подальша вакцинація вважається чинною з моменту введення. Однак якщо інформації про попередніх уколах немає або періодичність порушена, діятиме 21-денний період очікування.
У зв’язку з тим, що органами ЄС визнаються не всі типи вакцин, що розповсюджені на ринках, тому етикетка від упаковки (ампули) повинна бути вклеєна в ветеринарний паспорт на спеціально призначене для цього місце.
Відповідність введеної вакцини можна перевірити на підставі правил, приміром, опублікованих тут польської ветеринарною службою.
Дія вакцини – 1 рік. При цьому потрібно не забувати, що належить ще і повернення разом з твариною в країну проживання. Термін повинен охоплювати весь період перебування.
Крок 4. Довідка для перевезення тварин про аналіз крові на титрування антитіл до вірусу сказу
Рекомендований термін до поїздки | 3 місяці |
Місце процедури | У схвалених ЄС лабораторіях |
Орієнтовні витрати | 2 500 – 5 000 грн |
Простіше кажучи, це довідка, яка підтверджує, що щеплення від сказу подіяла. Тому збір крові для такої експертизи проводиться не раніше, ніж через 30 днів після вакцинації. Якщо вакцина вводилася в кілька етапів, то 30 днів відраховується від завершальної процедури.
Термін дії такої довідки – увага! – дорівнює терміну дії вакцини.
Висока вартість експертизи обумовлена тим, що існує обмежене число лабораторій в країнах СНД, схвалених органами ЄС. Наприклад, на момент публікації на території України позначено всього два таких пункти:
- НДІ з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи: Київ, вул. Донецька, 30, тел.: +380 44 243-37-54.
- Центральна Державна Лабораторія ветеринарної медицини: вул. Донецька, 30, тел.: +380 44 243-37-55.
Нескладно помітити, що адреси обох організацій однакові, тобто за фактом на всю Україну лише одна лабораторія подібного штибу.
Привести аналізи можна самостійно, однак багато ветлікарні надають послуги пересилки крові і отримання результатів. Ця процедура додасть до загальних витрат додатково 800 — 1 000 грн. Оперативність проведення експертизи так само впливає на вартість.
Крок 5. Форма 1 ВЕТ, 1 ВЕТ(СНД), ветеринарний сертифікат
Рекомендований термін до поїздки | 3 – 5 днів |
Місце процедури | Відділення Держветслужби |
Орієнтовні витрати | До 50 грн (за винятком міжнародного сертифіката) |
В даному випадку, мова йде про свідоцтво або сертифікат, що містить основні дані про тварину. Саме на нього звертають увагу контрольні органи, так що в певному сенсі – це головний дозвільний документ на в’їзд.
Свідоцтво видається на підставі ветпаспорта з чинними в ньому відмітками про щеплення/обстеженнях, сертифікат на підставі свідоцтва (докладніше нижче).
В України є три види цього дозволу і способи їх одержання:
- Свідоцтво Форма №1 (іноді називають документом ВЕТ-1). Видається свідоцтво лише в державних ветеринарних установах українською мовою. Термін виготовлення: 3-5 днів. Необхідно для переміщення тварин по території України будь-яким видом транспорту.
- Свідоцтво ВЕТ-1 (СНД). Аналогічний попередньому документ, але має поширення на всі країни СНД. Виходить так само в держветслужбах, але заповнений російською мовою.
- Міжнародний сертифікат. Цей документ необхідний для виїзду, у тому числі в країни ЄС. Видається на прикордонному ветеринарному пункті замін на чинне свідоцтво (ВЕТ-1/ВЕТ-1(СНД)). Оформлюється на місці абсолютно безкоштовно.
Термін дії свідоцтва всього 5 днів. Сертифіката – 3 дні. Обов’язково враховуйте це, а також час на виготовлення документа, при плануванні поїздки. Майте на увазі, що на зворотну дорогу може знадобитися новий сертифікат.
Повторимо ще раз: для отримання міжнародного сертифіката необхідно взяти у державній ветлікарні свідоцтво ВЕТ-1/ВЕТ-1(СНД), а на прикордонному ветеринарному пункті обміняти його на сертифікат.
Дуже важливо проконтролювати мову заповнення сертифіката. Це має бути англійська для всіх країн, крім Німеччини, яка вимагає документ німецькою мовою.
Для комерційного перевезення, а також при переміщенні через кордон понад 5 тварин в некомерційних цілях, можуть знадобитися документи іншого характеру. У цій статті вони не розглядаються.
Крок 6. Дозвіл на виїзд тварини
Даний документ необхідний лише у разі вивезення тварини за кордон не його власником, а довіреною особою.
Рекомендований термін до поїздки | Будь в рамках дії дозволу |
Місце процедури | Нотаріус |
Орієнтовні витрати | За тарифами нотаріуса |
Документ оформляється мовою країни запланованого в’їзду або англійською. Бланк повинен мати в розпорядженні нотаріус.
Крок 7. Дегельмінтизація та інсектоакарицидна обробка тварини
Рекомендований термін до поїздки | 48 годин |
Місце процедури | Ветеринарна клініка |
Орієнтовні витрати | 30 – 50 грн |
За 1-2 дні необхідно провести процедуру позбавлення/профілактики наявності у тварини глистів, бліх, кліщів та інших паразитів. Процедура проводиться в будь-якій ветеринарній клініці, про що обов’язково робиться відмітка в паспорт вихованця.
Без цієї процедури тварину можуть пропустити через кордон, однак великий шанс, що домашнього улюбленця помістять на карантин на досить тривалий час, а утримання може обійтися власнику в пристойну суму.
Що потрібно ще, щоб перевезти кота або собаку через кордон
Ці документи можуть обов’язково вимагатися окремими країнами, так і не знадобитися зовсім в інших, але ми рекомендуємо їх отримати:
- Довідка про те, що тварина не представляє племінної цінності. У переліку обов’язкових документів немає, але на кордоні часто виникають питання з цього приводу. Щоб не витрачати час і нерви, отримати цю довідку: видають її в кінологічних асоціаціях, клубах собаківників і аналогічних організаціях. Ціна договірна, але нерідко взяти її можна і зовсім безкоштовно (якщо є членом клубу).
- Сертифікат відповідності контейнера для тварини. Контейнер у ряді випадків необхідний, і краще, якщо він буде відповідати всім вимогам ІАТА (Міждержавна асоціація авіакомпаній). Сертифікат зніме ряд спірних питань, а отримати його можна в магазині при купівлі контейнері.
Існує і «сертифікат імпорту» пов’язаний з митним оформленням комерційної транспортування. У нашому випадку документ не розглядається.
Особливості ввезення тварин в інші країни
Основні документи для ввезення тварин в країни ЄС відповідають вищеописаним. Але кожен з перевізників має право вводити власні правила, які стають додатковими для мандрівників. Наприклад, залізничники нерідко вимагають викупу купе пасажиром з тваринами.
Аактуальну інформацію за правилами окремих держав ЄС можна перевірити за цим посиланням. Розповімо про основні:
- Країни СНД. Окрім іншого, в СНД заборонено ввозити тварин в неохайному стані (бруд, сморід), навіть якщо всі документи в нормі.
- США. Правила схожі на європейські, однак влада США вимагає задекларувати тварину при в’їзді.
- Ізраїль. Впускають тільки двох улюбленців на одну людину. Дитинчата віком до 12 тижнів в країну не допускаються.
- Таїланд. Необхідно свідомо проінформувати ветеринарну службу приймаючої країни. Зробити це можна по e-mail.
- Єгипет. Не більше двох тварин на пасажира.
- Китай. Дорогий карантин на місяць у будь-якому випадку.
- Індонезія. Двотижневий карантин у несприятливих умовах. Часті рейди по боротьбі зі сказом, в результаті яких ввезення тварин забороняється повністю.
- Японія. Потрібен попередній дозвіл від Служби карантинного контролю. При його відсутності – карантин до 180 днів.
- Австралія. З Білорусії, Росії та України і ввезення тварин заборонено. Винятки можливі в індивідуальному порядку через суворий і тривалий карантин.
Очевидно, що правила можуть бути змінені в залежності від епідеміологічної обстановки у світі та регіоні.
Висновок
Залишати вихованця у будинку, коли власники відправляються в подорож, не завжди хочеться, а часом і неможливо. Тепер ви знаєте як саме оформити всі потрібні документи для поїздки разом з твариною.
У завершенні повторимо свою пораду: перед кожною поїздкою обов’язково уточнюйте точні правила тієї країни, в яку плануєте їхати. Це допоможе заощадити. Наприклад, не всі країни вимагають дорогих процедур на антитіла, а значить і витрачатися на процедуру не доведеться.