Меню Закрити

Які держави мають членство в Євросоюзі

Основна ідея при створенні Європейського союзу полягала в організації єдиної платформи для торгового та економічного співробітництва 6 держав без ризику військових дій з боку один одного. Власне Євросоюз закріплений юридично під час підписання Маастрихтського договору вже 12 державами в 1992 році. Країни, що входять в ЄС, незалежні, але при цьому підкоряються спільним законам, які стосуються освіти, медичного обслуговування, пенсійної, судової та інших систем.

Європейський союз

Визначення та цілі діяльності Європейського союзу

Євросоюз – це унікальна організація, що інтегрує європейські держави, які підписали договір про вступ, з метою поліпшення життя громадян у всіх сферах суспільного життя.

Цілі діяльності ЄС у різних сферах:

 1. Права і свободи людини:
 • сприяння збереженню миру і добробуту народів;
 • забезпечення громадянам свободи, безпеки та законності;
 • просування і захист своїх інтересів у відносинах з іншими країнами.
 1. Економіка:
 • створення спільного внутрішнього ринку;
 • підтримка здорової конкуренції;
 • соціально-орієнтована ринкова економіка;
 • сприяння зайнятості населення;
 • соціальний прогрес;
 • підвищення якості навколишнього природного середовища;
 • науково-технічний прогрес.
 1. Соціальна сфера:
 • боротьба з дискримінацією, в тому числі гендерної;
 • соціальний захист населення;
 • забезпечення справедливості;
 • захист прав дітей.

Євросоюз покликаний забезпечити максимальну згуртованість і солідарність країн співдружності в плані економічного розвитку, територіальної організації і соціального порядку.

Країни-учасники ЄС зобов’язані поважати багатство і різноманітність національних культур один одного, а також забезпечувати захист об’єктів загальноєвропейської культурної спадщини.

Перелік країн Євросоюзу на 2023 рік

З моменту підписання Маастрихтського договору йде процес активного розвитку Євросоюзу: збільшується кількість країн-учасниць, вводиться єдина європейська валюта, вносяться зміни в договори. Щоб дізнатися про те, скільки країн ЄС в 2023 році, потрібно проаналізувати кількість країн, які приєдналися до 12 держав ЄС після 1992 року:

 • 1995 рік – плюс 3 країни (Австрія, Фінляндія, Швеція);
 • 2004 рік – плюс 10 країн (Чехія, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Кіпр, Мальта);
 • 2007 рік – плюс 2 країни (Болгарія, Румунія);
 • 2013 рік – плюс 1 країна (Хорватія).

Таким чином, кількість країн в ЄС у 2023 році становить 27.

Говорячи про те, які країни входять до складу ЄС, крім перерахованих вище, назвемо наступні:

 • Німеччина;
 • Бельгія;
 • Італія;
 • Люксембург;
 • Нідерланди;
 • Франція;
 • Данія;
 • Ірландія;
 • Греція;
 • Іспанія;
 • Португалія.

На території країн Євросоюзу прийнята стандартизована система законів, створено спільний ринок, скасовано паспортний контроль в межах Шенгенської зони, яка включає також і деякі інші країни Європи, що не входять в ЄС.

Всі країни-члени ЄС зобов’язані погоджувати свої політичні рішення з іншими учасниками союзу. Офіційна валюта Євросоюзу – євро. На сьогодні 19 держав ЄС ввели євро в обіг, утворивши тим самим єдину єврозону.

Європейські країни

Економіка Євросоюзу: особливості та принципи функціонування

Економіку Євросоюзу становлять економічні системи всіх країн-учасниць, рівень яких істотно різниться. При цьому більш слабкі держави підтримуються коштом ефективного перерозподілу коштів і ресурсів між країнами. Це відбувається через загальну скарбницю, в яку кожна держава вносить свою частку коштів в залежності від обсягу внутрішнього валового продукту (ВВП). Така політика – один з головних принципів функціонування ЄС.

З одного боку, така координація економіки сприяє соціальній інтеграції на ринку праці, запобігає безробіття, усуває регіональний дисбаланс в Євросоюзі, з іншого – може призводити до загострення і взаємних звинувачень країн-донорів і реципієнтів.

Так, найбільш розвинені країни-донори ЄС, тобто які вклали в казну більше коштів, ніж звідти отримали, у 2015 році стали Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Швеція, Данія, Австрія та Кіпр. Ці країни були незадоволені тим, що нові учасники Союзу фактично живуть за їх рахунок. Цей факт, а також збільшення дешевої робочої сили, що прибуває з країн Східної Європи, стало однією з головних причин Великобританії вийти зі складу ЄС.

Вихід Великобританії з ЄС

Brexit (від двох слів: Br – Britain – Британія, exit – вихід), який був активований Великобританією під час референдуму щодо членства країни в Європейському союзі у 2016 році, очікується у 2019-2020 роках. Два роки відведено на перехідний період, тому в 2023 році Британія все ще числиться активним членом ЄС.

Можливі наслідки Brexit

З-за обмежень у свободі переміщення і торгівлі після виходу Великобританії з ЄС буде завдано шкоди британському фінансовому сектору. Прогнозовані причини цього: проблеми в турбізнесі та відтік кваліфікованих кадрів. Результатом Brexit також може стати значне зниження доходів працюючого населення – на думку експертів, втрати британських сімей складуть майже півтори тисячі євро щорічно.

Ще один можливий наслідок Brexit – відділення Шотландії від Великобританії. Як відомо, ще у 2014 році шотландці підняли питання про вихід зі складу Британії, причому голоси за і проти розділилися тоді майже порівну – 44,7 % і 55,3 % відповідно. А оскільки Шотландія, на відміну від Англії, має намір залишатися в ЄС, то Brexit, можливо, форсує процес отримання нею незалежності.

Прапори країн

Причини та наслідки референдуму в Каталонії

Головна причина сучасного сепаратизму в Каталонії, в одному з найбагатших і розвинутих регіонів Іспанії, криється у невдоволенні місцевого уряду і населення розподілом коштів державного бюджету. Заковика полягає в тому, що Каталонія платить в загальну скарбницю країни значно більше, ніж отримує назад.

1 жовтня 2017 року владою Каталонії був організований і проведений референдум про вихід Каталонії зі складу Іспанії. Однак владою країни ця процедура була визнана незаконною. Попри дії іспанської поліції, спрямовані на блокування голосування, опитування все ж відбулися. Проголосувати вдалося 43 % виборцям, з них 90,2 були за від’єднання, а 7,8 % – проти.

Офіційного визнання результатів референдуму владою Іспанії так і не відбулося. Натомість, чинний на той момент парламент Каталонії був розпущений, а на грудень призначені дострокові парламентські вибори.

Копенгагенські критерії вступу до ЄС

Вступ в Європейський союз доступно не для всіх країн. Розраховувати на членство в ЄС можуть тільки держави, чітко відповідні Копенгагенським критеріям, прийнятим у 1993 році на засіданні ЄС у Копенгагені. Так, всередині країни-претенденти повинні:

 1. Дотримуватися принципів демократичної правової держави.
 2. Присутня ринкова економіка, здатна конкурувати на європейському ринку.
 3. Визнаються правила і стандарти Євросоюзу.

З країною-кандидатом на вступ до ЄС проводяться переговори, потім перевірки на відповідність вищевказаним критеріям. На підставі ретельного аналізу даних приймається рішення про можливість (або неможливість) членства в Союзі.

Країни, що претендують на вступ у Євросоюз

Серед охочих вступити в ЄС не тільки розвинені держави, але і країни з економіками, що розвиваються. В 2023 році визначено такі офіційні країни-кандидати на вступ до ЄС:

 1. Туреччина – заявка з 1987 року.
 2. Македонія – 2004.
 3. Чорногорія – 2008 рік.
 4. Албанія – 2009.
 5. Сербія – 2009 рік.
 6. Україна – 2022.

Переговори про приєднання вже ведуться з трьома з цих країн – Туреччиною, Чорногорією і Сербією. Всі кандидати, крім Туреччини, підписали угоду про асоціацію, що зазвичай передує вступу до ЄС.

У 2009 році заявка на членство була подана Ісландією, але у 2013 році переговори були заморожені. Особливий інтерес до вступу в ЄС виявляють також всі 6 країн Східного партнерства, однак, на даний момент з різних причин вони не розглядаються союзом в якості серйозних претендентів.

Порівнюємо країни Євросоюзу: Відео

Також по темі: