Меню Закрити

Що потрібно для виїзду з України на постійне місце проживання

Багато хто вважає, що переїзд за кордон є вирішенням всіх фінансових і соціальних проблем. Якщо громадянин наважився на виїзд з України на постійне проживання, він повинен заздалегідь розібратися в тонкощах легального оформлення документів. Приховування своїх намірів з метою уникнути тяганини є порушенням законодавства і може обернутися вкрай неприємними наслідками при спробі повернутися додому.

Українці за кордоном

Загальні відомості

Чому українці прагнуть перебратися в більш благополучні, на їхню думку, держави? Найчастіше ними керують ті ж причини, з яких виїжджають і громадяни інших країн:

  • підвищення якості життя;
  • самореалізація в професійному плані;
  • гідна оплата праці.

Менший відсоток мігрантів змінює місце проживання за станом здоров’я — свого або близьких, а також у зв’язку з укладенням шлюбу з громадянином іншої країни або з причини возз’єднання сім’ї. Когось змушують переїхати військові конфлікти або екологічні лиха.

За статистикою за 2015 рік, дозвіл на виїзд з України на постійне проживання отримали 11 345 громадян. Більшість шукачів оформляли документи на переїзд в наступні країни.

Як видно з таблиці, посвідка на проживання в Європі для громадян України не така приваблива, як, наприклад, можливість оселитися в Ізраїлі чи США. Однак деякі країни ЄС користуються популярністю серед українців.

Як оформляється виїзд і для чого це потрібно

Щоб покинути рідну країну легально, слід подати заявку про видачу дозволу на виїзд в місцевий підрозділ Державної міграційної служби. Якщо здобувач оформляє документи за кордоном, він повинен звернутися до консульської установи України.

Орган ДМС, який прийняв пакет документів, перевіряє, чи немає у заявника невиконаних зобов’язань перед законом. Якщо державні влади ухвалять позитивне рішення, в закордонному паспорті претендента буде проставлений штамп, який служить підтвердженням того, що виїзд здійснюється на законній підставі.

На розгляд заявки йде не більше трьох місяців. Заяву можна подавати особисто або через законного представника. На момент написання статті вартість послуги становить 195 грн. 31 коп. Слід зазначити, що проходження даної процедури не призводить до автоматичної втрати українського громадянства.

Деякі громадяни, бажаючи заощадити час очікування, вирішують виїхати без штампа в закордонному паспорті. Звичайно, формально це можливо. Однак у цьому випадку передбачається наявність значної кількості особистих речей, а, можливо, готівки та цінностей, що, безсумнівно, викличе інтерес митників при проходженні контролю.

Наразі на Україні ведеться розмова про введення подвійного громадянства. Але поки офіційно не затвердили. Тому, якщо з якихось причин громадянину доведеться повернутися додому, при перетині кордону можуть виникнути труднощі, пов’язані, наприклад, з ввезенням придбаного майна. Також може бути проблематично вивезти автомобіль в країну призначення.

Необхідні документи

Під час візиту у відділ ДМС за місцем проживання здобувач повинен пред’явити наступні документи для виїзду з України на постійне проживання:

  1. Заповнену заяву-анкету.
  2. 3 фото 3,5х4,5 см
  3. Цивільний паспорт.
  4. Свідоцтво про народження (для дітей до 16 років).
  5. Закордонний паспорт (якщо є).
  6. Довідку про реєстрацію за місцем проживання.
  7. Довідку про відсутність податкових заборгованостей.
  8. Квитанцію про оплату держпослуги.

Цей перелік опубліковано на сайті ДМС. Однак практика показує, що на місцях співробітники міграційної служби можуть вимагати додаткові документи, наприклад, довідку про присвоєння ІНН та довідку про відсутність судимості.

Якщо оформлення відбувається в консульській установі, то список документів дещо відрізняється. Поряд з заявою, фотографіями та посвідченням особи слід подати документ, що підтверджує законність перебування в країні.

Можливі проблеми при оформленні виїзду на ПМП

Під час легалізації виїзду громадянин України може зустрітися з низкою труднощів.

Одна з них — тяганина зі збором документів. Найчастіше графіки роботи посадових осіб, уповноважених видавати довідки, сильно відрізняються. У зв’язку з цим деякі установи доведеться відвідати неодноразово.

Якщо інспектор несподівано зажадає додаткові документи, наприклад, довідку від роботодавця або медичний висновок про стан здоров’я, здобувач буде змушений прийти до підрозділу ДМС повторно. Щоб цього не сталося, перед тим як приступити до збору довідок, рекомендуємо зв’язатися з місцевим міграційним органом і уточнити актуальний перелік документів, а також графіки приймання зацікавлених осіб.

В Україні існує безліч організацій, які надають послуги посередників між шукачами та державними службами. Володіючи досвідом роботи, вони орієнтуються в чинному законодавстві та допомагають значно скоротити час, який зазвичай витрачається на самостійну підготовку до виїзду.

Слід враховувати, що такі компанії не займаються організацією еміграції та не підбирають країну для виїзду, а лише надають підтримку при оформленні документів.

Також по темі: