Меню Закрити

Робота по ID-картці Євросоюзу для іноземців

Питання про ID-карти Євросоюзу у 2023 році стали надходити від читачів у великих обсягах. Це не дивно, адже такий документ дійсно введений, а інтернет зарябів оголошеннями на кшталт «Робота в Німеччині по айді картці». Що це за документ і кому належить? Дійсно дає додаткові права? Як не дати себе обдурити шахраям, чинним за новим схемам? Є питання – давайте знайдемо відповіді!

Робота по ID-картці Євросоюзу

ID-карта Євросоюзу: що це таке

Національні посвідчення особи вже давно видаються в більшості країн ЄС і визнаються рівноправно на всій території Союзу. Проте влада Євросоюзу вважають, що багато з цих документів не відповідають сучасним нормам безпеки, і з 2016 року розробляли заходи щодо захисту та уніфікації національних посвідчень.

У квітні 2019 року Європарламент нарешті прийняв документ про введення ID-карт ЄС, затверджений Єврорадою 6 червня 2019 року, і остаточно введений спільним актом, підписаним 20 червня того ж року. Згідно з новими нормами уніфіковане посвідчення особи буде іменуватися Ідентифікаційною картою Європейського союзу (англ., European union id card, польськ., Karta identyfikacyjna Unii Europejskiej тощо).

Основні параметри документа:

  • Випускається у вигляді ID-card.
  • Має машинозчитуваний текст.
  • Містить біометричні дані (фото, відбитки пальців).

Карта повинна мати можливості містити й іншу інформацію. З часом планується вносити в неї і додаткові дані людини, наприклад, відомості про страховку, різні сертифікати й т. д.

Термін дії ідентифікаційних карт ЄС

Закон встановив, що початок введення нових видів карт відбулося 1 серпня 2019 року. Закінчення процесу заплановано на 2 серпня 2021 року (до цього моменту всі знову видаються документи повинні відповідати встановленій формі). При цьому видані раніше і які діють зараз документи залишаються чинними до кінця зазначеного на них строку (або до 2031 року, якщо він настане раніше), а для осіб старше 70 років – довічно.

Відповідно, немає ніякого поспіху або необхідності отримувати документи нового зразка.

Видаватися нові документи будуть на строк 10 років, за винятком:

  • Особи старше 70 років – довічно.
  • При неможливості здати біометрію – на 3 місяці.
  • Неповнолітнім – на п’ять років.

Підсумуємо, ID-card EU замінить собою наявні посвідчення особи, вводиться виключно для підвищення рівня безпеки документа. З цього буде випливати й все подальше.

Для чого потрібна ID-карта ЄС

А навіщо потрібні були посвідчення раніше? Для підтвердження особи і статусу. Громадяни країн ЄС могли вільно подорожувати, працювати на території Союзу, іноземці певного статусу мали свої права, підтверджуючи їх документами.

ID-карти Євросоюзу будуть виконувати ті ж функції, що і діючі зараз посвідчення особи. Вони не розширять прав своїм власникам, а лише уніфікують форму і полегшать перевірку.

Хто і на яких підставах може зробити

Новий закон точно визначає осіб, яким передбачена ідентифікаційна карта ЄС (ст. 2 Постанови (ЄС) 2019/1157 європейського парламенту і ради від 20.06.19):

  1. Громадянам країн, що входять в ЄС, видають їх державні органи, за винятком випадків тимчасових документів, термін яких менше півроку.
  2. Громадянам держав Євросоюзу, які мають постійне місце проживання в інших країнах ЄС, видаються органами країни за місцем проживання.
  3. Іноземцям, що мають посвідку на тимчасове або постійне проживання в країнах ЄС на підставі того, що вони є членами сімей громадян країн Європейського Союзу.

Таким чином, під закон потрапляє лише одна категорія іноземців – члени сімей громадян ЄС. При цьому закон не забороняє подібним же чином уніфікувати і інші посвідчення особи іноземців, наприклад, ВНП по роботі чи навчанні.

Однак, навіть якщо подібне рішення буде прийнято на національному рівні, ніяких додаткових повноважень такі зовні схожі карти не дадуть – в іноземців будуть всі ті ж права, що були і до заміни зовнішнього вигляду та/або назви документів.

Наприклад, громадянин України має карту часовего побиту по роботі, на підставі якої має права перебувати в РП і працювати в зазначений період часу. Одночасно, іноземець з такою карткою має право відвідувати інші країни ЄС в режимі 90/180. Якщо Польща прийме рішення уніфікувати цей вид документа згідно з ID-картою Євросоюзу, то зміниться тільки зовнішній вигляд (і, можливо, назва) – нових прав документ не надасть.

З іншого боку, якщо карти побиту, видана РП, володіла «загальноєвропейським доступом до ринку праці» (приклад, далекобійники), то ця можливість збережеться і після переходу на нову форму документа.

Як отримати ID-карту Євросоюзу для українців

Тут все гранично просто. Раз змінюється тільки форма документа, то видаватися карти будуть за тими ж правилами і на підставах, що і зараз. Українці, запитуючи певний статус у країні ЄС, у разі згоди, просто отримають на руки документ нового зразка. Ніяких спеціальних заяв про отримання ідентифікаційної картки ЄС робити не потрібно. Більш того, після повного переходу на новий формат, вибору форми картки не буде.

Спеціально змінювати діючі карти не потрібно. Повторимося, вони дійсні до закінчення свого терміну, або до 2031 року, в залежності від того, яка подія настане першим.

Треба знати, що посвідчення особи деяких членів ЄС вже зараз відповідають вимогам нового закону. Ці карти можуть зазнати невеликі зовнішні зміни або зовсім залишитися такими ж.

Чи можна працювати по ІД карті ЄС в Німеччині та інших країнах

Саме це питання і стало причиною масового звернення наших читачів за роз’ясненнями щодо ID-картками ЄС. Вже з вищеописаного можна зробити однозначний висновок, що безпосередніх прав на роботу для іноземців документ не дає. Дозволяє працевлаштування статус іноземця, а карта лише підтверджує його.

При цьому, нагадаємо, що подружжя громадян ЄС, які не є громадянами Євросоюзу, мають право на працевлаштування тільки в країні постійного проживання чоловіка-громадянина.

Відповідно, іноземці-володарі ВНП, наприклад, за роботу в Польщі для законної відрядження, наприклад, в Німеччину, повинні оформляти додаткові дозвільні документи. Незалежно від виду і назви своєї карти побиту.

Висновки

Висновок однозначний – на цей час закони встановлюють зовнішній вид, назву і функціональність ID-карт ЄС. Ніяких додаткових преференцій ці документи не дадуть. Стосується це і роботи іноземців: хто мав право працювати раніше, можуть робити це і далі, кому потрібен дозвіл – повинен отримувати його надалі.

Значить, оголошення зі змістом «робота в одній країні ЄС по ID-card EU іншої держави» не більше ніж обман, якщо це не стосується громадян країн ЄС або іноземців, які є членами сімей громадян ЄС.

Також рекомендуємо подивитися це відео, де автор розповідає про новий метод розлучення. P. S. Встановіть швидкість відтворення x2.

Обман українців за кордоном ID КАРТА: Відео

Також по темі: