Меню Закрити

Скільки грошей можна вивозити з України

Всі, зрозуміло, пам’ятають, що незнання правових норм не є підставою для зняття відповідальності. А ще незнання законів є вірним способом зіпсувати собі відпочинок. Запланували відпустку, вибрали прекрасний закордонний курорт, купили путівки, зібрали валізи і… не задекларували належним чином валюту! І ось, замість розкішного пляжу, мандрівники-невдахи стирчать в запилених приміщеннях митниці, заповнюють безліч нудних документів, позбавляються частини коштів, а попереду ще маячить суд і цілком можлива конфіскація грошей. Як не зіпсувати собі відпустку або ділову поїздку? Скільки коштів можна вивозити за кордон? Розгляньмо правила вивезення валюти за кордон у 2024 році для українців.

Основні поняття та складність їх розуміння

Гроші – це цифри, цифри – математика, математика – точна наука. Здавалося б, що може бути простіше, ніж подивитися правила, дізнатися всього дві цифри – скільки можна і скільки можна – і не перевищувати встановлених лімітів. Але було б все так просто, не було б сенсу писати цю статтю. Подивимося на основні складності.

Одна межа – чотири правила

Одна межа – чотири правилаФактично, перетинаючи в обох напрямках всього одну кордон, потрібно знати 4 правила. Приміром, щоб з’їздити до Польщі з України та назад, потрібно мати уявлення:

  • Про допустимих розмірах вивезення валюти з території України.
  • Про ввезення валюти в Польщі / ЄС.
  • Про вивезення з ЄС / Польщі.
  • Про ввезення на митну територію України.

Плутанини додає і те, що іноді ці правила схожі, але можуть і відрізнятися в деталях досить серйозно. Якщо говорити про ту ж Україну, то правила ввезення в країну грошових коштів ми вже розглядали в цій статті. Тут будуть розглянуті норми вивезення за кордон.

Чия країна, того і строгість

Другий складністю є громадянство особи, що перетинає кордон. Для громадян держави, з якої здійснюється вивезення, правила суворіші. Для іноземців є певні послаблення. Ми будемо розглядати вивезення грошових коштів громадянами, про іноземців лише згадаємо для загального розвитку.

Іноземець може вивозити будь-яку суму, якщо декларував при в’їзді не меншу кількість коштів. Це відноситься до всіх трьох досліджуваних країн.

Тут же варто згадати і про «добросусідські» відносини між Білоруссю і Україною. В теорії, правила вивезення з однієї країни в іншу точно такі ж, як і в треті держави, але на практиці політична риторика може вводити ситуацію у граничні стани, при тому, що фактично контроль значно слабкіше.

Що таке гроші

Питання звучить безглуздо, чи не правда? А ось і ні! Дуже важливо розуміти, що при регламентації кількості вивозяться грошей, мова йде виключно про готівкові грошові кошти та фінансові інструменти в будь-який з існуючих світових валют. Ні кошти на рахунках, ні тим більше різні електронні валюти в розрахунок не приймаються.

Підіб’ємо підсумок такого довгого вступу:

У статті розглянуто випадки вивезення громадянами РБ і України готівкових грошових коштів з країн, громадянами яких вони є, в треті країни.

Скільки грошей можна провезти через кордон без декларації та з нею

Перейдемо до основного питання. Тільки звернемо увагу ще на один нюанс. Регламентуванню підлягає як вивезення готівкової валюти, так і банківських металів. Останні валютою не є, і правила їх вивезення можуть відрізнятися.

Ще пара загальних для всіх моментів.

  1. Встановлені ліміти поширюються на кожного виїжджаючого громадянина, незалежно від віку.
  2. Суми, які не підлягають обов’язковому декларуванню, можуть бути внесені в декларацію за бажанням вивозить їх особи.

Зверніть увагу, що валюта грошових еквівалентів може бути різною в різних законах – в одних випадках мова йде про євро, в інших про доларі США.

Яку суму валюти можна вивозити з України

Законодавство України встановлює такі правила для громадян на вивезення валюти:

  • Суми в еквіваленті до 10 000 євро можна вивезти, не декларуючи. Тобто ніяких документів заповнювати не потрібно, досить просто оголосити митнику про наявність коштів.
  • Суми, що перевищують еквівалент 10 000 євро, декларуються письмово.

При письмовому декларуванні необхідно підтвердити кошти даними про зняття їх з рахунків (банків або інших фінансових інститутів). При цьому декларуванню підлягає вся сума, а можна підтвердити лише величину, на яку перевищено поріг в 10 000 євро.

Яку кількість грошей можна перевозити з Білорусі

Яку кількість грошей можна перевозити з Росії та БілорусіБілорусь входить у союзну інтеграційну структуру, та вивезення/ввезення готівкових коштів регулюється загальним законодавством.

Називається він Митний кодекс Євразійського економічного союзу.

Правила ввезення та вивезення засобів на території країн Євразійського економічного союзу (ЄЕС) однакові:

  • Кошти еквівалентні сумі до 10 000 доларів ввозяться при усному декларуванні.
  • Перевищують 10 000 доларів – необхідно декларувати письмово.

Крім валюти лімітів, ситуація схожа на українську, проте саме поняття вивозяться засобів має більш широке тлумачення. До них відносяться:

  • Чеки.
  • Готівка, включаючи банкноти і монети, але виключаючи монети з дорогоцінних металів.
  • Знеособлені або боргові цінні папери, векселі (у документарній формі). Тобто такі, які можуть бути зняті будь-якою особою.

Розмір суми, що вивозиться не лімітується, а ось підтвердження походження коштів (при перевищенні 10 000 доларів) може знадобитися.

Як перевозити готівку за кордон з декларацією

Попри те, що форми декларацій, кількість копій і мови заповнення можуть відрізнятися, підходи оформлення схожі.

  1. При перевищенні допустимих лімітів декларація заповнюється письмово.
  2. Вказується сумарна кількість коштів, навіть якщо вивозиться кілька найменувань валют та/або фінансових інструментаріїв.
  3. Декларація оформляється на особу, яка здійснює вивезення. При призначенні засобів третім особам, можуть бути позначені і їх дані.
  4. Оформлення може відбуватися заздалегідь або безпосередньо на кордоні.
  5. Перетин кордону здійснюється через «червоний коридор».
  6. Декларацію заповнюють всі особи, що досягли 16 років (при необхідності таку декларацію заповнювати).
  7. Підпис декларанта має бути власноручним.

Зверніть увагу, що потурбуватися місцем і часом заповнення декларації потрібно завчасно. Незнайдений пункт, час відправлення громадського транспорту та інші аналогічні причини не є підставою для відсутності заповненого документа.

Відповідальність за ухилення від заповнення митної декларації

Покарання за порушення визначаються внутрішнім законодавством країн. В цілому санкції схожі, однак є і свої нюанси, в т. ч. стосуються судової практики. Ми розглянемо ситуацію на прикладі України, а громадяни інших країн повинні адаптувати відомості під аспекти своїх законів.

Український закон встановлює дві міри відповідальності за відсутність заповненої декларації:

  • Грошовий штраф у розмірі 1 700 грн.
  • Конфіскація суми, що перевищує еквівалент 10 000 євро.

При цьому конфіскована сума може бути виключно за рішенням суду, але вилучено (до судового рішення) буде на місці, і повернута тільки після відповідного процесу.

В яких випадках гроші не конфіскують

В яких випадках гроші не конфіскуютьСуд вправі призначити конфіскацію «надлишків», як міру покарання. Відповідно, він може і не робити цього. Рішення буде прийматися за сукупністю різних обставин, кожна з яких має бути враховано.

Чому це важливо? Для того, щоб зрозуміти – немає точних законодавчих норм і правил, коли кошти не можуть бути конфісковані. Можна говорити лише про судову практику, і гарантувати, що конкретний випадок пройде саме за таким сценарієм, не можна.

Дійсно, у ряді випадків порушників вдається відбутися штрафом у 1 700 грн. Найбільш часто це трапляється, коли винна особа:

  • Понесе надто обтяжливі наслідки для життя і здоров’я, якщо кошти будуть конфісковані.
  • Засоби належать не порушнику.

В обох випадках повинні бути вагомі докази. Наприклад, якщо порушник виїжджає для необхідного лікування, провести яке без цих коштів буде неможливо. Інший приклад – чоловік перевозив гроші благодійного фонду, цілі якого не можуть бути виконані в разі конфіскації.

Висновок

Як видно, у всіх трьох державах колишнього СРСР вивести можливо практично будь-яку суму. Потрібно знати правила, та вірно оформити даний процес документально, щоб не втратити час і гроші на кордоні.

Наостанок ще одна порада – уважно слідкуйте за курсами, перевіряйте їх за даними Центральних банків на день перетину кордону. Нерідко через курсові коливання виникають складні ситуації, причинами яких є «копійки». Будьте уважні, і не зіпсуєте собі відпочинок і близьким.

Також по темі: