Меню Закрити

Можливості безвізового режиму в Європі для українців

Починаючи з літа 2017 року, громадяни України можуть відвідувати країни Шенгенської зони без віз з біометричною паспортом. Безвізовий режим для українців до Європи відкриває нові можливості, проте не слід думати, що всі формальності залишилися в минулому. Щоб стати «мандрівником без віз» і без проблем перетинати кордони, необхідно знати тонкощі нових правил.

Безвізовий режим для українців

Що дало українцям прийняття безвізу

Протягом кількох років українські власті вели переговори з Євросоюзом про надання громадянам країни безвізового режиму, і нарешті це рішення було прийнято. Дата 11 червня 2017 року стала поворотним пунктом у відносинах України з ЄС: з цього дня безвізовий режим для українців набув чинності.

Що означає безвізовий режим України з ЄС сьогодні? Це означає, що з літа 2017 року громадянам країни, які отримали біометричний паспорт, для короткочасної поїздки в країни Шенгену візу оформляти не потрібно – достатньо пред’явити на кордоні свій паспорт. При цьому прикордонники і митники, як і раніше, перевіряють документи і багаж на кордоні і ставлять у паспорти свої позначки.

Однак при виїзді з метою роботи, навчання або тривалого перебування за кордоном, як і раніше, слід оформляти національну візу.

В які країни ЄС та Шенгену українці можуть в’їхати без віз

Безвізовий режим для України до ЄС передбачає в’їзд з біометричним паспортом в 26 країн-членів Євросоюзу (крім Великобританії та Ірландії), а також у 4 держави, які є асоційованими учасниками Шенгену: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію.

Таким чином, отримання візи не потрібно при поїздці в такі держави, як: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Ліхтенштейн, Болгарія, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Естонія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія.

Хто може скористатися правом на безвізовий в’їзд

Поїхати в Європу без оформлення шенгенської візи – приваблива перспектива, однак скористатися цією перевагою зможуть лише окремі категорії громадян:

 • здійснити право на перетин кордону з Євросоюзом без попереднього оформлення візи можна тільки при наявності біометричного паспорта – власники старих закордонних паспортів повинні, як і раніше, оформляти відповідні дозволи на в’їзд;
 • їздити в Європу без віз можуть тільки громадяни України, які проживають на її території;
 • поїздки без оформлення шенгену доступні лише туристам або бізнесменам на короткий термін. Скористатися цим правом також можна в разі візиту до родичів. Заборонено використання безвіза для поїздок на навчання, на роботу або з метою тривалого проживання в ЄС – для того щоб здійснити ці наміри, необхідно, як і раніше, звертатися до посольства, збирати документи і отримувати візу.

Скільки часу можна перебувати в ЄС без візи

Скасування шенгенських віз спочатку передбачала не безконтрольний перетин кордонів європейських держав, а можливість короткострокових поїздок до ЄС у справах бізнесу, з метою туризму, для участі в конференціях та виставках, для візиту до родичів або знайомих. Перебувати на території Євросоюзу в цілому можна 90 днів протягом півроку.

Відповідаючи на питання про те, що дає українцям безвізовий режим з ЄС, можна з упевненістю сказати: це прекрасна можливість без зайвих клопотів робити нетривалі поїздки за кордон. Однак при цьому слід врахувати деякі нюанси безвізових поїздок:

 • небажано сидіти в ЄС всі 90 днів поспіль – це може викликати підозри у місцевої поліції, а на виїзді – питання прикордонників;
 • дата в’їзду – це момент перетину кордону з ЄС, а не приїзд у кінцевий пункт призначення, відповідно дата виїзду – це перетин кордону у зворотному напрямку;
 • необхідно простежити за тим, щоб штамп у паспорті був проставлений чітко, а дата в ньому було чітко видно – це може знадобитися для підтвердження кількості днів перебування в спірних ситуаціях.

Які документи знадобляться для поїздки в країни ЄС без візи

Перед прийняттям рішення про безвіз ходили чутки, що на кордоні доведеться пред’являти всі документи, які раніше потрібно було надавати в посольство. Зрозуміло, це не так – ніхто не вимагає довідку з місця роботи або виписку з рахунків у банку. Проте деякі документи прикордонники все ж можуть вимагати:

 • закордонний паспорт нового зразка (біометричний) – без цього паспорта угоду про безвіз не діє. Паспорт старого зразка передбачає отримання візи в Європу для українців в 2019 році на звичайних умовах;
 • прикордонники можуть поцікавитися метою поїздки та умовами перебування в кінцевому пункті призначення. В такому випадку доведеться показати офіційне запрошення на конференцію і підтвердити, що місця в готелі заброньовані або ви будете проживати у своїх близьких. Іноді просять показати зворотні квитки;
 • прикордонники можуть попросити пред’явити фінансові кошти, яких достатньо для проживання протягом поїздки: готівку з розрахунку 50 євро на день перебування або банківську карту.
 • у всіх, хто в’їжджає в ЄС повинна бути медстраховка. Її відсутність – привід відмовити у праві на в’їзд.

Документи, що пояснюють мету візиту

Добре, якщо у вас є офіційні документи, що пояснюють мета візиту: турпутівка або запрошення на захід. А як бути, якщо людина їде до родичів? У цьому випадку буде потрібно запрошення, яке пишеться в довільній формі. У ньому повинні бути зазначені наступні дані:

 • прізвище, ім’я по батькові особи, яка запрошує;
 • номер паспорта данної особи;
 • адреса;
 • а також прізвище, ім’я, по батькові запрошеного;
 • номер паспорта та місце проживання.

Крім того, в документі необхідно вказати, в якому місті і за якою адресою буде проживати запрошений, а також те, що проживання та харчування запрошуюча сторона гарантує.

Особливості безвізової подорожі з дітьми

Багато українців подорожують по Європі сім’ями, тому питання про те, чи можна брати з собою в поїздку дітей, скориставшись безвізовим режимом, є досить актуальним. Безумовно, подорож з дітьми без візи цілком можлива, але за умови, що у дитини, навіть найменшої, є власний біометричний паспорт.

Особливості отримання цього документа такі:

 • у дітей до 12 років не беруть відбитки пальців, але фото, записане на особливий чіп – це вже ознака біометрії;
 • з 14 років для отримання закордонного паспорта потрібен внутрішній паспорт – без нього біометрику не оформляють;
 • з квітня 2019 року вступає в силу заборона на виїзд з України дітей, вписаних в батьківські закордонні паспорти старого зразка;
 • якщо діти подорожують з одним з батьків, від другого має бути дозвіл, завірений у нотаріуса, що він не заперечує проти поїздки;
 • якщо діти їдуть з бабусею чи іншими родичами – знадобиться дозвіл від обох батьків.

Правила безвізової поїздки для автомобілістів

Якщо громадянин України збирається виїхати за кордон на власному автомобілі, скориставшись безвізовим режимом, йому необхідно заздалегідь підготуватися.

Обов’язково повинен бути державний номерний знак (іменний доведеться залишити вдома, страховий поліс «Зелена карта», свідоцтво про реєстрацію авто (або довіреність), наклейка на машині UA.

Якщо в техпаспорті вписаний інший власник, потрібно оформити тимчасове свідоцтво про реєстрацію в МВС, що підтверджує той факт, що ви отримали право керування транспортним засобом, або у довіреності має бути вказано: «З правом виїзду за кордон».

До самого автомобілю також пред’являються певні вимоги: він повинен бути справний, не робити шуму, не залишати патьоків рідини на стоянці, не мати тріщин і тонування на стеклах. Крім того, необхідно мати в наявності вогнегасник, аптечку, запаску, домкрат, трос для буксирування – можливо, їх навіть доведеться продемонструвати при перетині кордону.

Скільки грошей знадобиться для поїздки

При в’їзді в країни ЄС необхідно володіти певної сумою грошей – в середньому з розрахунку 50 євро на день перебування. Зрозуміло, ніяких виписок з банківського рахунку або довідок з місця роботи про зарплату у вас ніхто не вимагає, але мандрівники повинні мати при собі достатньо коштів для поїздки.

При цьому слід мати на увазі, що в різних країнах можуть знадобитися різні суми. Приміром, у Фінляндії – 30 євро в день, у Швеції – 47, в Литві – 40, в Німеччині – 45, в Іспанії – 71 євро. У Франції, якщо ви хочете жити у родичів, вам потрібно 32,5 євро в день, і 65 євро – за умови бронювання готелю.

Для поїздки в Італію до 5 днів євро необхідно мати при собі майже 270 євро, якщо ж ви їдете в Грецію, то на кожен день у вас має бути 50 євро.

Відповідну суму можуть вимагати показати на кордоні – готівкою або банківською картою.

Які обмеження діють для українців

Якщо громадянин України буде помічений в якихось протиправних діях, звинувачують у незаконному працевлаштуванні, затримається в країні довше покладеного часу або буде мати проблеми з поліцією, його відразу передадуть представникам українського консульства, після чого буде вирішуватися питання про його депортацію на батьківщину. В цьому випадку порушнику загрожує позбавлення права відвідувати ЄС протягом 5 років.

Для того щоб у вас не виникло ніяких проблем, необхідно чітко дотримувати терміни перебування в країні, використовуючи надані 90 днів відповідно до вказаної при в’їзді метою, не порушуючи при цьому порядок і не намагаючись влаштуватися на роботу або навчання. А ось вести переговори про організацію бізнесу або шукати роботу для подальшого легального працевлаштування дозволяється.

В якому випадку, можлива відмова у в’їзді

Відмовити у в’їзді в ЄС можуть навіть громадянам, які мають біометричні паспорти. В яких випадках це може статися?

За статистикою, основна причина відмови – відсутність документів, що підтверджують мету поїздки, гарантованого місця проживання або зворотного квитка. Тобто ви повинні документально довести, що їдете по справі, вам є де жити і ви збираєтеся повернутися додому, а не стати жебраком де-небудь в Парижі чи Римі.

Крім того, відмовити у в’їзді можуть тим, хто був депортований з ЄС, порушив правила перебування на території Євросоюзу, підозрюється у скоєнні тяжких злочинів, громадянам з непогашеною судимістю, при наявності великих боргів з оплати послуг ЖКГ, аліментів і т. д.

Можливість виїзду по шенгенській візі

З червня 2017 року українці прибувають в країни ЄС на короткий час, в основному, з біометричним паспортом, користуючись безвізовим режимом, однак це не означає повне скасування шенгенських віз.

Тим, хто збирається влаштуватися на роботу в країнах Євросоюзу, відкривати там свій бізнес або вчитися, потрібно зібрати повний пакет документів для відкриття повноцінної візи. Відкриття шенгену необхідно також і тим, хто вирушає в короткострокову поїздку по паспорту старого зразка.

Вибравши країну і визначивши мету поїздки, починайте збирати документи – їх кількість залежить від мети вашої подорожі. При подачі паперів в посольство необхідно сплатити візовий збір, надавати біометричні дані і чекати рішення.

Також по темі: